مسکو: واشنگتن به دنبال گشودن «جبهه دوم» علیه روسیه در قفقاز جنوبی است

معاون وزیر امور خارجه روسیه نسبت به اهداف واشنگتن برای گشودن «جبهه دوم» علیه روسیه در قفقاز جنوبی هشدار داد. میخائیل گالوزین، معاون وزیر امور خارجه روسیه، نسبت به اهداف واشنگتن برای گشودن «جبهه دوم» علیه روسیه در قفقاز جنوبی هشدار داد و خاطرنشان کرد که ایالات متحده این نیات را برای مدت طولانی داشته ... مسکو: واشنگتن به دنبال گشودن «جبهه دوم» علیه روسیه در قفقاز جنوبی است

ادامه

آذربایجان, اتحاد شوروی, اتحادیه اروپا, ارمنستان, جنگ سرد, جنوب شرق اروپا, روسیه, شرق آسیا, شمال غرب آسیا, صلح, گزارش

درگیری معترضان و پلیس ارمنستان ۳۴ زخمی بر جای گذاشت

وزارت بهداشت ارمنستان اعلام کرد در پی درگیری‌ها مقابل ساختمان‌های دولتی در ایروان دستکم ۳۴ تن زخمی شدند. به گزارش ایرنا به نقل از تاس، دفتر مطبوعاتی وزارت بهداشت ارمنستان سه‌شنبه شب گفت: ۱۶ نفر از زخمی‌ها از اعضای پلیس و ۱۸ تن دیگر غیرنظامی هستند. این درگیری‌ها پس از آن آغاز شد که جمهوری ... درگیری معترضان و پلیس ارمنستان ۳۴ زخمی بر جای گذاشت

ادامه

اتحادیه اروپا, تروریسم, جنوب شرق اروپا, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا

آغاز رزمایش ۱۰ روزه آمریکا و ارمنستان

رزمایش مشترک ۱۰ روزه ارمنستان و آمریکا در ۲ مرکز آموزشی در نزدیک ایروان آغاز شد. به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، در رزمایش «شریک عقاب» که دوشنبه آغاز شد، ۸۵ سرباز آمریکایی و ۱۷۵ نظامی ارمنستان حضور دارند. هدف از این رزمایش آماده کردن سربازان ارمنستان برای حضور در ماموریت‌های صلحبانی بین‌المللی اعلام ... آغاز رزمایش ۱۰ روزه آمریکا و ارمنستان

ادامه

آذربایجان, آمریکا, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا, قفقاز

توافق برای بازگشایی گذرگاه لاچین و جاده آغ‌دام و ارسال کمک‌های بشردوستانه به قره‌باغ

مقام‌های قره‌باغ اعلام کردند که توافقی برای ازسرگیری ترانزیت کمک‌های بشردوستانه از طریق گذرگاه لاچین حاصل شده و کمک‌های روسیه از طریق جاده «آغ‌دام» نیز به این منطقه ارسال خواهد شد. به گزارش ایرنا به نقل از آرمن پرس، مرکز اطلاع‌رسانی قره‌باغ شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: با توجه به بحران انسانی در قره‌باغ-ناگورنو، دولت ... توافق برای بازگشایی گذرگاه لاچین و جاده آغ‌دام و ارسال کمک‌های بشردوستانه به قره‌باغ

ادامه

آذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا, فرانسه, قفقاز

۲ نظامی ارمنستانی کشته و ۳ نیروی جمهوری آذربایجان زخمی شدند

در ادامه تنش‌ها میان ایروان و باکو در قره‌باغ، ۲ نظامی ارمنستانی کشته و ۳ نیروی جمهوری آذربایجان زخمی شدند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رویترز، ارمنستان و جمهوری آذربایجان امروز جمعه اعلام کردند که در جریان درگیری ها در امتداد مرز مشترک خود در شمال غربی منطقه قره باغ، متحمل تلفاتی ... ۲ نظامی ارمنستانی کشته و ۳ نیروی جمهوری آذربایجان زخمی شدند

ادامه

آذربایجان, اتحاد شوروی, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, دیوان بین‌‌المللی لاهه, روسیه, شمال غرب آسیا, هلند

توافق حزب حاکم و نیروهای مخالف در ارمنستان برای پایان دادن به بحران سیاسی این کشور

به نقل از رادیو فرانسه حزب جموریخواه ارمنستان که اکثریت پارلمانی در این کشور را در دست دارد، اعلام کرد که با رهبر نیروهای مخالف، نیکُل پاشینیان، برای برقراری همکاری‌ در آینده به توافق رسیده است.

 

نیکُل پاشینیان که تظاهرات و اعتراضات دو هفتۀ اخیر را در این کشور رهبری می‌کرد، چهارشنبه شب ٢ ماه مه/١٢ اردیبهشت، اطمینان داد که موافقت چهار حزب سیاسی حاضر در پارلمان را برای گزینش خود به مقام نخست وزیری بدست آورده است. او از هواخواهان خود خواست به تظاهرات پایان دهند.

 

رهبر حزب جمهوریخواه ارمنستان، وهرام باغداساریان، روز پنجشنبه ٣ ماه مه/ ١٣ اردیبهشت، اعلام کرد که حزب او نامزدی برای احراز مقام نخست وزیری معرفی نمی‌کند و از کاندیدائی که یک سوم آراء نمایندگان را بدست آورد، حمایت خواهد کرد. این تصمیم به معنای پشتیباتی از انتخاب نیکُل پاشینیان است. رهبر مخالفان در رای گیری روز سه شنبۀ گذشته نزدیک به نیمی از آراء نمایندگان را بدست آورد. قرار است پارلمان ارمنستان روز ٨ ماه مه، سه شنبۀ آینده، برای انتخاب نخست وزیر کشور رای گیری تازه‌ای برگزار کند.

 

نیکُل پاشینیان، صبح چهارشنبه به دنبال شکست خود در کسب آراء لازم برای احراز مقام نخست وزیری، شهروندان ارمنستان را به تظاهرات و «سرپیچی مدنی» دعوت کرده و از آنان خواسته بود با انجام اقدامات مسالمت آمیز کشور را فلج کنند. وی در انتخابات سه شنبه تنها ۴۵ رای از آراء ١٠۵ نمایندۀ پارلمان این کشور را بدست آورد. رئیس جمهوری ارمنستان، آرمِن سرکیسیان، که هیچ نسبتی با سرج سرکیسیان نخست وزیر مستعفی این کشور ندارد، و نیز نخست وزیر موقت کنونی، کارِن کاراپِتیان، تمام روز کوشش کردند نیروهای سیاسی کشور را به توافقی در این زمینه وادار سازند. نیکُل پاشینیان چهارشنبه شب اعلام کرد که کلیۀ احزاب با گزینش او به عنوان نخست وزیر موافقت کرده‌اند و بنابراین دلیلی برای ادامۀ تظاهرات نیست.

 

در پی اعلام این توافق، تظاهرکنندگان راه ها را گشودند و تجمعات آنان به گردهمائی‌های بزرگداشت پیروزی و سرور بدل شد.

 

نیکُل پاشینیان، روزنامه نگار پیشین، در سال ٢٠١٢ به پارلمان ارمنستان راه یافت و از دو هفتۀ پیش، در پی انتخاب سرج سرکیسیان به مقام نخست وزیری، رهبری اعتراضات علیۀ او و حزب حاکم بر کشور را بدست گرفت. او ریاست حزب کوچک «قرارداد اجتماعی» و نیز ائتلاف «میثاق برای حرکت» را بر عهده دارد.

 

ارمنستان: کانون تنش خطرناک دیگری در منطقه؟

رسانه های جهان روز پنج‌شنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۷ (۱۲ آوریل ۲۰۱۸) گزارش دادند که هزاران نفر از مردم ارمنستان در اعتراض به ادامۀ حکومت سرُژ سرکیسیان، رئیس‌جمهور قبلی و نخست‌وزیر جدید، به تظاهرات خیابانی پرداخته و برخی از میدان‌های شهر ایروان پایتخت ارمنستان را به اشغال خود درآورده‌اند. طی روزهای اوّل تظاهرات، پلیس برخورد مسالمت‌آمیزی ... ارمنستان: کانون تنش خطرناک دیگری در منطقه؟

ادامه

ارمنستان, جهان, خبر, شمال غرب آسیا

سازمان منع تسلیحات شیمیایی در صدد نبش قبر قربانیان حمله ادعایی در دوما

مدیر کل سازمان منع تسلیحات شیمیاییی اعلام کرد هیات کارشناسان این سازمان در دومای سوریه عملیات نبش قبور قربانیان حمله ادعایی شیمیایی را آغاز خواهند کرد.

ادامه

امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

لاوروف: تنش در روابط بین‌الملل نتیجه یکجانبه‌گرایی آمریکاست

وزیر خارجه روسیه تنش‌ها در روابط بین المللی را نتیجه برخی اقدامات یک جانبه آمریکا و متحدانش دانست و گفت: کاملا آشکار است که اوضاع جهان سخت‌تر شده است. ما بارها گفته‌ایم که این مسئله اول از همه به دلیل تداوم اقدامات یک جانبه آمریکا و برخی از کشورهای غربی وفادار به واشنگتن است.

ادامه

امریکا, انگلستان, اوکراین, خبر, روسیه, سوریه

دمشق خاتمه حضور نظامی آمریکا و کشتار ملت سوریه را خواستار شد

وزارت خارجه سوریه پایان حضور نیروهای آمریکایی و نیروهای خارجی‌ که به صورت غیر قانونی در این کشور حضور دارند و نیز خاتمه بخشیدن به اقدامات تجاوزگرانه و کشتار ملت سوریه را خواستار شد.

ادامه

امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا