اندیشکده لهستانی؛ ترکیه وآذربایجان با حمایت ناتو ارمنستان را تهدید می‌کنند

یک اندیشکده لهستانی در گزارشی از اوضاع قفقاز نوشت، جمهوری آذربایجان و ترکیه با حمایت ناتو و اتحادیه اروپا، ارمنستان را تهدید می‌کنند. به گزارش فارس، اندیشکده «لمکین» در گزارش خود نوشت، ارمنستان در سال ۲۰۲۲ با تهدیدهای فزاینده‌ای علیه تمامیت ارضی خود از سوی جمهوری آذربایجان و ترکیه  متحدش مواجه شد. اگرچه جهان بسرعت ... اندیشکده لهستانی؛ ترکیه وآذربایجان با حمایت ناتو ارمنستان را تهدید می‌کنند

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, اذربایجان, ارمنستان, تحلیل, ترکیه, جهان

سازمان ملل خواستار تضمین فوری رفت و آمد آزاد در گذرگاه لاچین شد

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو خواستار تضمین رفت و آمد آزاد و ایمن در گذرگاه لاچین شد و اعلام کرد که همه مسائل باید از طریق گفت و گو حل و فصل شود. به گزارش سه شنبه شب ایرنا از خبرگزاری “تاس”، دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه شنبه در ... سازمان ملل خواستار تضمین فوری رفت و آمد آزاد در گذرگاه لاچین شد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, سازمان ملل, سوئیس

مردم قره‌باغ طی تظاهراتی خواستار بازگشایی گذرگاه لاچین شدند + فیلم

جمعی از مردم قره باغ با اجتماع در شهر خانکندی خواهان بازگشایی گذرگاه لاچین شدند. به گزارش ایرنا، تارنمای خبری ارمنستانی “نیوز” دقایقی پیش گزارش داد که به دعوت “وزیر ایالت آرتساخ” هزاران نفر از مردم قره باغ در یکی از میادین مرکز این منطقه ارمنی نشین تجمع کردند. به نوشته نیوز، مردم حاضر در ... مردم قره‌باغ طی تظاهراتی خواستار بازگشایی گذرگاه لاچین شدند + فیلم

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, روسیه, شمال غرب آسیا, فیلم

جمهوری آذربایجان گاز منطقه قره باغ کوهستانی را قطع کرد

جمهوری آذربایجان گازرسانی به منطقه قره باغ کوهستانی را بدون ارائه دلیل قطع کرد. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، گفته می‌شود جمهوری آذربایجان در اقدامی ناگهانی گازرسانی به منطقه ارمنی نشین و کوهستانی قره باغ را قطع کرده است. ماه مارس، جمهوری آذربایجان عرضه گاز به این منطقه به رسمیت شناخته نشده ... جمهوری آذربایجان گاز منطقه قره باغ کوهستانی را قطع کرد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, امنیتی, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, شمال غرب آسیا, محیط زیست

ارمنستان پیشنهاد منطقه عاری از سلاح در قره باغ داد

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان امروز پنجشنبه گفت که کشورش پیشنهاد ایجاد منطقه‌ای عاری از سلاح در اطراف قره باغ با تضمین های بین‌المللی را ارائه داده است. به گزارش ایرنا، خبرگزاری “آرکا” نوشت: نخست وزیر ارمنستان گفت که این ایده توسط مقامات قره باغ پیشنهاد شده است و او آن را در دیدار روسای ... ارمنستان پیشنهاد منطقه عاری از سلاح در قره باغ داد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, تشنج‌ زایی, جنوب شرق اروپا, جهان, چک, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا

تنش میان دو حزب کرد عراقی اوج گرفت

خیابانهای شهر اربیل روز سه شنبه برای چندمین روز متوالی شاهد تجمع نیروهای پیشمرگه بود که به دلیل اظهار نظر سروه عبدالواحد نماینده کرد پارلمان عراق درباره همسران نیروهای پیشمرگه کشته شده در جنگ، خواهان محاکمه وی شده اند.

 

 

این نیروها در اعتراض به سخنان اخیر سروه عبدالواحد نماینده کرد عراقی از فراکسیون جنبش تغییر در پارلمان عراق که گفته بود بدلیل بحران مالی در اقلیم کردستان عراق بسیاری از زنان نیروهای پیشمرگ که جان خود را از دست داده اند مجبور به تن فروشی شده اند، گردهم آمدند و از مدعی العموم در اقلیم کردستان عراق خواستند علیه این نماینده کرد عراقی طرح دعوا کند.

 
در اعتراض به این اقدام یکی از نمایندگان وابسته به جنبش تغییر در پارلمان عراق خطاب به رسانه ها با اشاره به اینکه کشاندن نیروهای نظامی به خیابانها نمادی از تفکر بعثیسم است گفت: آوردن هزاران نیروی نظامی به خیابانها در شهر اربیل به سبک حزب بعث حامل پیام بسیار روشنی برای کنسولگری ها و نمایندگان کشورهای خارجی در اربیل است؛ اگر آن را درک کنند.

 
محمود رضا در ادامه با متهم کردن حزب دمکرات کردستان عراق گفت: متاسفانه حزب دمکرات کردستان عراق هر موقع اراده کرده است مردم را به منازلشان می برد و هر موقع اراده می کند برای تامین خواسته های خویش نیروهای نظامی را به خیابانها می کشاند.

 
کارشناسان اجتماعی منطقه معتقدند که اظهارات سروه عبدالواحد، صرفا با هدف تحلیل وضعیت اجتماعی و اثرات جنگ بوده و وی قصد توهین نداشته است.

 
در مقابل اما روز دوشنبه صدها تن از خانواده های نیروهای پیشمرگه که در جنگ کشته شده اند، با تجمع در خیابانهای شهر اربیل، دهوک و سلیمانیه از مراجع اداری و قضایی در اقلیم کردستان عراق خواستند نسبت به آنچه توهین به خانواده های پیشمرگه خوانده اند واکنش نشان داده و اجازه ندهند عده ای به نام نماینده مجلس به آنها توهین کنند.

 
در راستای این واکنش دهها وکیل دادگستری نیز بصورت داوطلبانه اعلام آمادگی کردند تا علیه سروه عبدالواحد نماینده جنبش تغییر در مراجع قضایی عراق و اقلیم کردستان عراق اعلام جرم کنند.

 
حزب دمکرات کردستان عراق و جنبش تغییر در سال ۲۰۱۵ میلادی بدنبال تنش در خصوص ادامه ریاست اقلیم کردستان عراق توسط مسعود بارزانی روابط سرد و پرتنشی را پشت سر گذاشته و کماکان دو طرف همدیگر را متهم به نقض حقوق مردم اقلیم کردستان عراق می کنند.
دایره تنش ها به پارلمان عراق نیز کشیده شد و اخیرا فراکسیون جنبش تغییر بدون در نظر گرفتن ملاحظات دولت اقلیم کردستان عراق، همسو با سایر احزاب عراقی به قانون بودجه عراق برای سال ۲۰۱۷ میلادی رای مثبت داد.

 
پیش از این نیز این فراکسیون به استیضاح هوشیار زیباری وزیر دارایی عراق، از حزب دمکرات کردستان عراق، رای مثبت داده بود. این اقدامات جنبش تغییر خشم حزب دمکرات به رهبری مسعود بارزانی را در پی داشته است.
ایرنا