مسکو: واشنگتن به دنبال گشودن «جبهه دوم» علیه روسیه در قفقاز جنوبی است

معاون وزیر امور خارجه روسیه نسبت به اهداف واشنگتن برای گشودن «جبهه دوم» علیه روسیه در قفقاز جنوبی هشدار داد. میخائیل گالوزین، معاون وزیر امور خارجه روسیه، نسبت به اهداف واشنگتن برای گشودن «جبهه دوم» علیه روسیه در قفقاز جنوبی هشدار داد و خاطرنشان کرد که ایالات متحده این نیات را برای مدت طولانی داشته ... مسکو: واشنگتن به دنبال گشودن «جبهه دوم» علیه روسیه در قفقاز جنوبی است

ادامه

آذربایجان, اتحاد شوروی, اتحادیه اروپا, ارمنستان, جنگ سرد, جنوب شرق اروپا, روسیه, شرق آسیا, شمال غرب آسیا, صلح, گزارش

درگیری معترضان و پلیس ارمنستان ۳۴ زخمی بر جای گذاشت

وزارت بهداشت ارمنستان اعلام کرد در پی درگیری‌ها مقابل ساختمان‌های دولتی در ایروان دستکم ۳۴ تن زخمی شدند. به گزارش ایرنا به نقل از تاس، دفتر مطبوعاتی وزارت بهداشت ارمنستان سه‌شنبه شب گفت: ۱۶ نفر از زخمی‌ها از اعضای پلیس و ۱۸ تن دیگر غیرنظامی هستند. این درگیری‌ها پس از آن آغاز شد که جمهوری ... درگیری معترضان و پلیس ارمنستان ۳۴ زخمی بر جای گذاشت

ادامه

اتحادیه اروپا, تروریسم, جنوب شرق اروپا, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا

آغاز رزمایش ۱۰ روزه آمریکا و ارمنستان

رزمایش مشترک ۱۰ روزه ارمنستان و آمریکا در ۲ مرکز آموزشی در نزدیک ایروان آغاز شد. به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، در رزمایش «شریک عقاب» که دوشنبه آغاز شد، ۸۵ سرباز آمریکایی و ۱۷۵ نظامی ارمنستان حضور دارند. هدف از این رزمایش آماده کردن سربازان ارمنستان برای حضور در ماموریت‌های صلحبانی بین‌المللی اعلام ... آغاز رزمایش ۱۰ روزه آمریکا و ارمنستان

ادامه

آذربایجان, آمریکا, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا, قفقاز

توافق برای بازگشایی گذرگاه لاچین و جاده آغ‌دام و ارسال کمک‌های بشردوستانه به قره‌باغ

مقام‌های قره‌باغ اعلام کردند که توافقی برای ازسرگیری ترانزیت کمک‌های بشردوستانه از طریق گذرگاه لاچین حاصل شده و کمک‌های روسیه از طریق جاده «آغ‌دام» نیز به این منطقه ارسال خواهد شد. به گزارش ایرنا به نقل از آرمن پرس، مرکز اطلاع‌رسانی قره‌باغ شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: با توجه به بحران انسانی در قره‌باغ-ناگورنو، دولت ... توافق برای بازگشایی گذرگاه لاچین و جاده آغ‌دام و ارسال کمک‌های بشردوستانه به قره‌باغ

ادامه

آذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا, فرانسه, قفقاز

۲ نظامی ارمنستانی کشته و ۳ نیروی جمهوری آذربایجان زخمی شدند

در ادامه تنش‌ها میان ایروان و باکو در قره‌باغ، ۲ نظامی ارمنستانی کشته و ۳ نیروی جمهوری آذربایجان زخمی شدند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رویترز، ارمنستان و جمهوری آذربایجان امروز جمعه اعلام کردند که در جریان درگیری ها در امتداد مرز مشترک خود در شمال غربی منطقه قره باغ، متحمل تلفاتی ... ۲ نظامی ارمنستانی کشته و ۳ نیروی جمهوری آذربایجان زخمی شدند

ادامه

آذربایجان, اتحاد شوروی, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, دیوان بین‌‌المللی لاهه, روسیه, شمال غرب آسیا, هلند

تنش میان دو حزب کرد عراقی اوج گرفت

خیابانهای شهر اربیل روز سه شنبه برای چندمین روز متوالی شاهد تجمع نیروهای پیشمرگه بود که به دلیل اظهار نظر سروه عبدالواحد نماینده کرد پارلمان عراق درباره همسران نیروهای پیشمرگه کشته شده در جنگ، خواهان محاکمه وی شده اند.

 

 

این نیروها در اعتراض به سخنان اخیر سروه عبدالواحد نماینده کرد عراقی از فراکسیون جنبش تغییر در پارلمان عراق که گفته بود بدلیل بحران مالی در اقلیم کردستان عراق بسیاری از زنان نیروهای پیشمرگ که جان خود را از دست داده اند مجبور به تن فروشی شده اند، گردهم آمدند و از مدعی العموم در اقلیم کردستان عراق خواستند علیه این نماینده کرد عراقی طرح دعوا کند.

 
در اعتراض به این اقدام یکی از نمایندگان وابسته به جنبش تغییر در پارلمان عراق خطاب به رسانه ها با اشاره به اینکه کشاندن نیروهای نظامی به خیابانها نمادی از تفکر بعثیسم است گفت: آوردن هزاران نیروی نظامی به خیابانها در شهر اربیل به سبک حزب بعث حامل پیام بسیار روشنی برای کنسولگری ها و نمایندگان کشورهای خارجی در اربیل است؛ اگر آن را درک کنند.

 
محمود رضا در ادامه با متهم کردن حزب دمکرات کردستان عراق گفت: متاسفانه حزب دمکرات کردستان عراق هر موقع اراده کرده است مردم را به منازلشان می برد و هر موقع اراده می کند برای تامین خواسته های خویش نیروهای نظامی را به خیابانها می کشاند.

 
کارشناسان اجتماعی منطقه معتقدند که اظهارات سروه عبدالواحد، صرفا با هدف تحلیل وضعیت اجتماعی و اثرات جنگ بوده و وی قصد توهین نداشته است.

 
در مقابل اما روز دوشنبه صدها تن از خانواده های نیروهای پیشمرگه که در جنگ کشته شده اند، با تجمع در خیابانهای شهر اربیل، دهوک و سلیمانیه از مراجع اداری و قضایی در اقلیم کردستان عراق خواستند نسبت به آنچه توهین به خانواده های پیشمرگه خوانده اند واکنش نشان داده و اجازه ندهند عده ای به نام نماینده مجلس به آنها توهین کنند.

 
در راستای این واکنش دهها وکیل دادگستری نیز بصورت داوطلبانه اعلام آمادگی کردند تا علیه سروه عبدالواحد نماینده جنبش تغییر در مراجع قضایی عراق و اقلیم کردستان عراق اعلام جرم کنند.

 
حزب دمکرات کردستان عراق و جنبش تغییر در سال ۲۰۱۵ میلادی بدنبال تنش در خصوص ادامه ریاست اقلیم کردستان عراق توسط مسعود بارزانی روابط سرد و پرتنشی را پشت سر گذاشته و کماکان دو طرف همدیگر را متهم به نقض حقوق مردم اقلیم کردستان عراق می کنند.
دایره تنش ها به پارلمان عراق نیز کشیده شد و اخیرا فراکسیون جنبش تغییر بدون در نظر گرفتن ملاحظات دولت اقلیم کردستان عراق، همسو با سایر احزاب عراقی به قانون بودجه عراق برای سال ۲۰۱۷ میلادی رای مثبت داد.

 
پیش از این نیز این فراکسیون به استیضاح هوشیار زیباری وزیر دارایی عراق، از حزب دمکرات کردستان عراق، رای مثبت داده بود. این اقدامات جنبش تغییر خشم حزب دمکرات به رهبری مسعود بارزانی را در پی داشته است.
ایرنا