تمام سرنشینان هواپیمای نظامی روسی کشته شده‌اند

یک هواپیمای وزارت دفاع روسیه از نوع توپولوف ۱۵۴ در راه سوریه در دریای سیاه سقوط کرد.

 

به گزارش پایگاه اسکای نیوز عربی، هواپیمای مذکور ۹۱ سرنشین داشته و از سوچی به مقصد لاذقیه سوریه در ساحل شرقی دریای مدیترانه در حرکت بوده که از رادار خارج شد. این هواپیما بعد از اینکه از فرودگاه سوچی بلند شد، مفقود شد.

 

بر اساس اعلام وزارت شرایط اضطراری روسیه، این هواپیما ۲۰ دقیقه پس از بلند شدن از صفحه رادارها ناپدید شد. زمان پرواز ساعت ۵ و ۴۰ دقیقه به وقت مسکو بوده است. این هواپیما ۸۳ سرنشین و ۸ کادر پرواز داشته است.

 

بنا بر اعلام رسانه‌های روسیه، فرمانده پلیس نظامی روسیه به همراه چندین خبرنگار و پرسنل نظامی در میان سرنشینان این هواپیما بوده‌اند. هم‌چنین یک گروه موسیقی همراه آنها بوده که به نظر می‌رسد قرار بوده در مراسم سال نوی نیروهای روسیه در پایگاه حمیمیم سوریه برنامه اجرا کند.

 

رسانه‌های روسیه گزارش دادند، برخی تکه‌های لاشه هواپیمای روسی و یک جنازه مربوط به این هواپیما در دریای سیاه کشف شده است. به گزارش اسپوتنیک تمام سرنشینان این هواپیما کشته‌اند.

 

خبرگزاری روسی تاس اعلام کرده این هواپیما قدیمی بوده و در نزدیکی منطقه کراسنادار در جنوب روسیه سقوط کرده است. همچنین یک مسئول روس احتمال تروریستی بودن حادثه مذکور را رده کرده و خطای انسانی یا مشکل فنی را دلیل سقوط این هواپیما اعلام کرده است.

 

این خبرگزاری افزود، بقایای این هواپیما در ۱/۵ کیلومتری سواحل سوچی یافت شده است.

 

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه اعلام کرده که عملیات تحقیقات درباره هواپیمای مذکور را رهبری و اداره می‌کند.

 

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نیز اظهار داشت، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه جزئیات سقوط هواپیما را دنبال می‌کند.

 

المیادین گزارش داد که پوتین فردا (دوشنبه) را به دلیل این سانحه که به مرگ ۹۲ تن منجر شد، عزای عمومی اعلام کرد.

 

بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در پیامی به پوتین ضمن اعلام تسلیت و نهایت تاسف و تاثر خود به دلیل این حادثه گفت: خبر سقوط هواپیمای روسیه که دوستان عزیز ما را برای مشارکت در جشن سال نو و جشن پیروزی حلب به کشور ما منتقل می‌کرد، شنیدم و در این حادثه دردناک دست شما را می‌فشارم و به ملت روسیه تسلیت می‌گویم و برای شما صبر مسئلت دارم که این غم را پشت سر بگذارید و در جنگ ما علیه تروریسم پایدار باشید تا پایه‌های صلح و امنیت در دو کشور و تمام بشریت را محکم سازیم.

 

وی ادامه داد: برای کشته شده‌گان مغفرت آروز می‌کنم و به شما و خانواده‌های آنها تسلیت می‌گویم و بار دیگر تاکید می‌کنم که شما شرکای ما در این مسیر علیه تروریسم، خصومت، تکفیر هستید و خوشحالی و ناراحتی ما یکی است.

 

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و فرانک والتر اشتاینمایر، وزیر خارجه این کشور نیز مراتب تسلیت خود را از بابت وقوع این حادثه به دولت روسیه اعلام کردند.

ایسنا