گزارش نماینده ارمنستان از اشغال خزنده سیونیک توسط جمهوری آذربایجان

گریگوریان گزارشی از روند اشغال خزنده سیونیک در مرز ایران و ارمنستان توسط جمهوری آذربایجان ارائه داد و گفت: سال گذشته جمهوری آذربایجان تقسیم‌بندی ارضی جدیدی انجام داد و منطقه‌ای به نام «زنگزور شرقی» به وجود آورد که این توجیه‌ساز اشغال سیونیک شده است. به گزارش تسنیم، منطقه قفقاز در سال ۲۰۲۰ شاهد جنگی بود ... گزارش نماینده ارمنستان از اشغال خزنده سیونیک توسط جمهوری آذربایجان

ادامه

آذربایجان, ارمنستان, ایران, ترکیه, جنوب شرق اروپا, روسیه, شمال غرب آسیا

درگیری بین نیروهای مرزی جمهوری آذربایجان و ارمنستان در قره‌باغ

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان از وقوع درگیری نیروهایش با نیروهای ارمنستان در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ خبر داد و اعلام کرد که در این درگیری، تعدادی از نیروهای نظامی هر دو طرف کشته و یا زخمی شدند. به گزارش ایسنا، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان امروز (یکشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد که بین نیروهایش و نیروهای ... درگیری بین نیروهای مرزی جمهوری آذربایجان و ارمنستان در قره‌باغ

ادامه

آذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق آسیا, جهان, حقوق بشر, خبر, شمال غرب آسیا

اندیشکده لهستانی؛ ترکیه وآذربایجان با حمایت ناتو ارمنستان را تهدید می‌کنند

یک اندیشکده لهستانی در گزارشی از اوضاع قفقاز نوشت، جمهوری آذربایجان و ترکیه با حمایت ناتو و اتحادیه اروپا، ارمنستان را تهدید می‌کنند. به گزارش فارس، اندیشکده «لمکین» در گزارش خود نوشت، ارمنستان در سال ۲۰۲۲ با تهدیدهای فزاینده‌ای علیه تمامیت ارضی خود از سوی جمهوری آذربایجان و ترکیه  متحدش مواجه شد. اگرچه جهان بسرعت ... اندیشکده لهستانی؛ ترکیه وآذربایجان با حمایت ناتو ارمنستان را تهدید می‌کنند

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, اذربایجان, ارمنستان, تحلیل, ترکیه, جهان

سازمان ملل خواستار تضمین فوری رفت و آمد آزاد در گذرگاه لاچین شد

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو خواستار تضمین رفت و آمد آزاد و ایمن در گذرگاه لاچین شد و اعلام کرد که همه مسائل باید از طریق گفت و گو حل و فصل شود. به گزارش سه شنبه شب ایرنا از خبرگزاری “تاس”، دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه شنبه در ... سازمان ملل خواستار تضمین فوری رفت و آمد آزاد در گذرگاه لاچین شد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, سازمان ملل, سوئیس

مردم قره‌باغ طی تظاهراتی خواستار بازگشایی گذرگاه لاچین شدند + فیلم

جمعی از مردم قره باغ با اجتماع در شهر خانکندی خواهان بازگشایی گذرگاه لاچین شدند. به گزارش ایرنا، تارنمای خبری ارمنستانی “نیوز” دقایقی پیش گزارش داد که به دعوت “وزیر ایالت آرتساخ” هزاران نفر از مردم قره باغ در یکی از میادین مرکز این منطقه ارمنی نشین تجمع کردند. به نوشته نیوز، مردم حاضر در ... مردم قره‌باغ طی تظاهراتی خواستار بازگشایی گذرگاه لاچین شدند + فیلم

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, روسیه, شمال غرب آسیا, فیلم

تعهد آمریکا به ترکیه: عقب‌نشینی نیروهای (پ. ک. ک) و اتحاد دموکراتیک سوریه از شهر منبج

وزیر دفاع ترکیه با بیان اینکه منبج و رقه جایگزین یکدیگر نیستند گفت: آمریکا به عقب نشینی عناصر (پ. ک. ک) و اتحاد دموکراتیک سوریه از شهر منبج متعهد شده است.

 

به گزارش ایسنا، فیکری ایشیک، وزیر دفاع ترکیه در گفت‌وگو با شبکه خبری (NTV) اعلام کرد: اگر آمریکا به تعهد خود عمل نکند در این صورت ترکیه بررسی‌های خود را انجام خواهد داد. این مساله می‌تواند عملیات رقه را تحت تاثیر قرار دهد.

 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا برای ترکیه منبج و یا رقه در اولویت قرار دارد، گفت: این دو شهر جایگزین یکدیگر نیستند.

 

او درباره عملیات الباب گفت: با توجه به اظهارات مقامات نظامی در حال حاضر عملیات الباب به پایان رسیده است اما برای پاکسازی این شهر نیاز به زمان است اکنون پاکسازی های داخلی محله به محله انجام می‌گیرد.

 

وی درباره تعداد داعشی هایی که در الباب حضور دارند گفت: به نظر می رسد در حال حاضر کمتر از ۱۰۰ داعشی در شهر باشند برخی از آن ها تک تیرانداز و برخی دیگر مسئول عملیات انتحاری هستند در همین راستا عملیات پاکسازی ادامه دارد.

 

ایشیک درباره حادثه حمله جنگنده روسی به ساختمانی در الباب که نظامیان ترکیه در آن حضور داشتند گفت: این حادثه نشان داد که نیاز به هماهنگی های بیشتر وجود دارد.

 

وی درباره مذاکرات روسیه و ترکیه برای دریافت سیستم ضد موشکی S-۴۰۰ ا زمسکو گفت: ترکیه نیاز مند دفاعی ضد موشکی و هوایی است. در حال حاضر ناتو این حمایت را فراهم می‌کند اما ترکیه به چنین سیستم دفاعی برای بلند مدت نیازمند است. مذاکرات هنوز ادامه دارد اما هنوز توافقی در این باره حاصل نشده است.

 

او اضافه کرد: روابط با آمریکا و ناتو در آینده افزایش خواهد یافت.

 

***

نیروهای سوریه دموکرات که بیشتر آنها را شبه نظامیان کرد تشکیل می‌دهند، در تابستان ۲۰۱۶ با عملیات گسترده‌ی دو ماه ای موفق به آزادسازی شهر منبج شده‌اند. شهر منبج تنها راه باقی مانده برای ارتباط میان الباب در شرق حلب و رقعه و مناطق میانی سوریه محسوب می‌شود.
ترکیه بدون در اختیار گرفتن این شهر قادر به پیشبرد اهداف خود در سوریه نیست