کارگران یونانی بندر پایرئوس مانع از انتقال وسایل تولید تسلیحات نظامی به کشتی اسرائیلی شدند

اقدام کارگران لنگرگاه بندر پایرئوس در یونان، مانع آن شد که کشتی متعلق به اسرائیل وسایل تولید تسلیحات و مهمات آماده را بارگیری کند. به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری «WFTU»، کارگران بندر پایرئوس یونان در لنگرگاه کشتی‌های باری و تجاری این بندر، مانع بار زدن تسلیحات به کشتی باربری ... کارگران یونانی بندر پایرئوس مانع از انتقال وسایل تولید تسلیحات نظامی به کشتی اسرائیلی شدند

ادامه

امپریالیسم, جنوب اروپا, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, طبقه کارگر, غرب اروپا, فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری, فلسطین, یونان

اعتراض به اختصاص بودجه جنگی به جای رفاه، کارگران ایتالیایی را به خیابان آورد

اتحادیه مرکزی کارگران ایتالیا «USB» در تظاهرات بزرگ علیه دولت ملونی (نخست وزیر) و اختصاص بودجه جنگی وی، به خیابان‌ها آمدند. به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از پایگاه فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری (WFTU)، تشکل‌های کارگری ایتالیا روز جمعه در اعتراض به سیاست‌های اختصاص بودجه نظامی ایتالیا و کاهش بودجه بخش‌های رفاهی و بازنشستگی به ... اعتراض به اختصاص بودجه جنگی به جای رفاه، کارگران ایتالیایی را به خیابان آورد

ادامه

ایتالیا, بازنشستگان, تبعیض‌نژادی, جهان, حقوق بشر, خبر, دانشجویی, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, غرب اروپا, فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری, مبارزه طبقاتی, معلمان, ناتو

رهبر حزب میهن پرستان فرانسه: ناتو جهان را به سوی جنگ جهانی سوم سوق می‌دهد

فلوریان فیلیپات رهبر حزب میهن‌پرستان فرانسه خواستار بیداری اروپاییان شد و هشدار داد: ناتو در حال سوق دادن جهان به سوی آغاز جنگ جهانی سوم است. به گزارش بامداد دوشنبه ایرنا، رهبر حزب میهن‌پرستان فرانسه در پیامی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی فیس بوک خطاب به مردم فرانسه، نوشت: سیرک سیاسی فرانسه و ... رهبر حزب میهن پرستان فرانسه: ناتو جهان را به سوی جنگ جهانی سوم سوق می‌دهد

ادامه

اروپا, تحلیل, جنگ سرد, جهان, غرب اروپا, فرانسه, ناتو

شکست «کنگرهٔ ملی آفریقا» درانتخابات سراسری آفریقای جنوبی، در‌سی‌اُمین سالگرد پیروزی تاریخی بر آپارتاید

کمیسیون مسئول برگزاری انتخابات در آفریقای جنوبی بعدازظهر روز یکشنبه ۱۳ خرداد نتایج نهایی انتخابات پارلمانی در سطح کشور (فدرال) و در ۹ ایالت آفریقای جنوبی را اعلام کرد. بر اساس تعداد کرسی‌های نمایندگی که حزب‌های سیاسی آن کشور به دست آورده‌اند، این احتمال پیش‌بینی‌شده که ”کنگرهٔ ملی آفریقا“ به اکثریت مطلق در پارلمان فدرال ... شکست «کنگرهٔ ملی آفریقا» درانتخابات سراسری آفریقای جنوبی، در‌سی‌اُمین سالگرد پیروزی تاریخی بر آپارتاید

ادامه

آپارتاید, آفریقای جنوبی, اروپای غربی, امپریالیسم, ایدئولوژی, جمهوری ملی و دموکراتیک, جنگ نیابتی, جهان, دیدگاه, سرمایه‌داری, صهیونیسم, مبارزه طبقاتی, مقاله, نئولیبرالیسم, ناتو

نماینده پارلمان: فرانسه‌ای که در نسل‌کشی شریک است، فرانسه ما نیست + فیلم

نماینده حزب «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» که پس از به اهتزاز درآوردن پرچم فلسطین در روز سه‌شنبه در مجمع ملی به مدت ۱۵ روز از فعالیت‌ منع شد، این حکم را شایسته یک رژیم استبدادی دانست و گفت که این فرانسه ما نیست. به گزارش ایسنا، «سباستین دلوگو» نماینده حزب «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» که به تحریک علیه مجمع ... نماینده پارلمان: فرانسه‌ای که در نسل‌کشی شریک است، فرانسه ما نیست + فیلم

ادامه

استبداد, استعمار, جهان, صلح, غرب اروپا, فرانسه, فلسطین, فیلم, گزارش, نسل‌کشی

ترامپ با پوتین در کاخ الیزه دیدار کرد

رسانه‌های روسیه گزارش کردند ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور این کشور اظهار کرد که گفت‌وگوی مختصر اما خوبی با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در مراسم صدمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم در پاریس داشته است.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یکی از این رسانه‌های روسی یعنی خبرگزاری نووستی گزارش کرد هنگامی که خبرنگاران از پوتین پرسیدند که آیا روز یکشنبه در این مراسم با ترامپ گفت‌وگو کرده، گفته است بله.

 

همچنین طبق این گزارش پوتین در پاسخ به این پرسش این گفت‌وگو چطور انجام شده گفته است: به خوبی.

 

پوتین ظاهرا جزئیات بیشتری در این مورد مطرح نکرده اما دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه اعلام کرد که این دو نفر گفت‌وگوی جامعی طی مراسم ناهار بعد از مراسم یادبود داشته‌اند.

 

طبق بیانیه ریاست‌جمهوری فرانسه امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه و میزبان این مراسم در آنجا بوده و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز در برخی از بحث‌ها شرکت داشته است.

 

در عین حال از جمله موضوعاتی که مورد بحث قرار گرفته مسائل مربوط به خاورمیانه به ویژه سوریه، ایران و عربستان در کنار مساله کره‌شمالی بوده است.

 

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید گفت: ترامپ در زمان ناهار نشستی با رهبران جهان شامل پوتین، ماکرون و مرکل داشته و این گروه “مذاکرات بسیار خوب و مفیدی داشته‌اند”.

 

سندرز گفت: این رهبران درباره مسائلی شامل معاهده هسته‌ای موسوم به سلاح‌های هسته‌ای میان‌برد، سوریه تجارت، وضعیت عربستان، تحریم‌ها،‌ افغانستان، چین و کره‌شمالی بحث کرده‌اند.

 

این در حالی است که به دنبال افزایش تنش‌ها بین آمریکا و روسیه بر سر معاهده سلاح‌های هسته‌ای میان‌برد و همچنین تحریم‌های آمریکا علیه روسیه انتظارها برای برگزاری نشست جدیدی بین ترامپ – پوتین افزایش یافته بود.

 

روز یکشنبه بالغ بر ۷۰ تن از رهبران جهان به پایتخت فرانسه سفر کردند تا در مراسم صدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول شرکت کنند.

 

پوتین که آخرین نفری بود که به این مراسم رسید در زمان سلام کردن با رهبران شرکت کننده با ترامپ نیز دست داده و بلافاصله بعد از آن نیز انگشت شست خود را به او نشان داد.

 

پوتین در مصاحبه با شبکه آرتی کمی قبل از آن گفت: ما توافق کرده‌ایم که برنامه کاری میزبانی رئیس‌جمهور فرانسه را نقض نکنیم و به درخواست آنها نشست‌هایی در اینجا سازمان‌دهی نخواهیم کرد.

 

پوتین در این مصاحبه گفت: تمایل اروپا برای ایجاد ارتش خود و پایان دادن به اتکا برای دفاع از خود به آمریکا نه تنها قابل درک است بلکه برای یک جهان چند قطبی مثبت است.

 

او خاطرنشان کرد: اروپا یک اتحادیه اقتصادی قدرتمند بوده و این کاملا طبیعی است که بخواهند مستقل باشند و در حوزه دفاع و امنیت مستقل عمل کند.

 

او پتانسیل ایجاد ارتش اروپایی را یک پروسه مثبت توصیف کرد و گفت: این باعث قدرتمندتر شدن جهان چند قطبی خواهد شد.

 

رئیس‌جمهور روسیه همچنین از مواضع امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در پشتیبانی از این طرح نیز ابراز حمایت کرد و گفت: موضع روسیه در مورد این مساله تا حدی با موضع فرانسه هم راستا است.

 

پوتین درباره روابط روسیه با ناتو و آمریکا گفت: روسیه همواره برای گفت‌وگو آماده است و در حال حاضر در این مورد توپ در زمین آمریکا است.

 

وی افزود: این ما نبودیم که برای خارج شدن از معاهده سلاح‌های هسته‌ای میان‌برد اقدام کردیم بلکه این آمریکایی‌ها بودند که برای این کار برنامه‌ریزی کردند.

ایسنا

چگونه راست افراطی از برزیل تا ایتالیا صحنه گردانی می‌کند!

راست افراطی در شرایط کنونی در تدوین سیاست اقتصادی‌ای کارا با چالش روبرو است، اما اگر در این امر موفق شود، سرمایه‌داری بزرگ در حمایت از تندروها تردید نخواهد کرد.

ادامه

اتحادیه اروپا, اتریش, انگلستان, ایتالیا, برزیل, جهان, فرانسه, مصر, مقاله, هندوستان

خبرنگار گاردین: افشاگری در مورد منابع مالی«ایران اینترنشنال»به‌قتل خاشقچی منجر شد

خبرنگار روزنامه گاردین اعلام کرد: «جمال خاشقچی» به دلیل مصاحبه با وی و افشاگری در مورد تامین مالی شبکه «ایران اینترنشال» توسط ولیعهد سعودی و مشاور سابق دربار پادشاهی عربستان به قتل رسیده است.

ادامه

انگلستان, جهان, خبر, عربستان سعودی, غرب اروپا, یمن

وزیر خارجه آلمان: «اروپای متحد» باید پاسخی به سیاستِ «اول آمریکا» باشد

به گزارش خبرگزاری رویترز، «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان روز چهارشنبه گفت که قاره اروپا در پاسخ به سیاستِ «اول آمریکا» دونالد ترامپ در حوزه تشدید امنیت مرزها، سیاست‌های حمایت‌گرانه اقتصادی و دیپلماسی یکجانبه، باید با ایجاد یک «اروپای متحد» پاسخ دهد.

ادامه

اتحادیه اروپا, المان, امریکا, جهان, خبر, غرب اروپا

رییس‌جمهور فرانسه تشکیل «ارتش اروپا» را خواستار شد

به گزارش روز سه شنبه روزنامه انگلیسی ایندیپندنت، مکرون در مصاحبه با «رادیو اروپا یک» فرانسه گفت: ما باید از خود در مقابل چین، روسیه و حتی آمریکا حفاظت کنیم.

ادامه

اتحادیه اروپا, المان, امریکا, انگلستان, جهان, چین, خبر, روسیه, ژئوپلیتیک, فرانسه, کانادا