آب شدن یخ‌ها در روابط استرالیا و چین

پایگاه اینترنتی گلوبال تایمز با اشاره به دیدارهای سطح بالا در روزهای اخیر بین رهبران چین و استرالیا نوشت: یخ‌ها در روابط دوجانبه پکن و کانبرا در حال آب شدن است؛ کانبرا باید در روابط خود با چین و آمریکا، از عقلانیت درستی پیروی کند. به گزارش روز دوشنبه ایرنا، پایگاه اینترنتی گلوبال تایمز در ... آب شدن یخ‌ها در روابط استرالیا و چین

ادامه

استرالیا, اقتصادی, اقیانوسیه, امریکا, اندونزی, تشنج زدایی, جنگ سرد, جهان, چین, شرق آسیا

وزیرخارجه اسبق آمریکا: روابط پکن-واشنگتن باید روی ریل صحیح بازگردد

«هنری کسینجر» وزیر امورخارجه اسبق آمریکا گفت روابط آمریکا و چین که در دولت قبلی آمریکا به ریاست ترامپ دچار تنش و اختلافات عمیق شده باید به مسیر درست بازگردد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تحلیل, تشنج زدایی, جنگ سرد, جهان, چین, شرق آسیا

رهبر اپوزیسیون ترکیه: اگر به قدرت برسیم با مصر و سوریه آشتی می‌کنیم

رهبر حزب جمهوری‌ خلق ترکیه اظهار کرد که در صورت روی کار آمدن مخالفان دولت، ترکیه با مصر و سوریه آشتی خواهد کرد و اولین قدمی که حزبش در خارج از کشور بر می‌دارد، ترمیم روابط با این کشور است.

ادامه

ترکیه, تشنج زدایی, جهان, خاورمیانه, سوریه, گزارش, مصر

رهبر حزب چپ فرانسه خواستار خروج این کشور از ناتو و تعامل با روسیه شد

رهبر حزب چپ “فرانسه رام نشدنی”، که اعلام کرده قصد دارد دوباره برای احراز سمت ریاست جمهوری فرانسه مبارزه کند، خواستار خروج این کشور از ناتو و تعامل با روسیه شده و اظهار کرد، این امر باید به کاهش تنش در حوزه روابط بین‌الملل کمک می‌کند.

ادامه

اتحاد شوروی, تحلیل, تشنج زدایی, جنگ سرد, جهان, روسیه, غرب اروپا, فرانسه, ناتو

ترامپ: افکار پوتین واقعاً درست است

دونالد ترامپ نسبت به نامه رئیس‌جمهوری روسیه به او به منظور تبریک سال نو میلادی واکنش نشان داده و این نامه پوتین را “بسیار خوب” توصیف کرد. همچنین اظهار امیدواری کرد که همکاری میان مسکو و واشنگتن بعد از تغییر مدیریت روابط احیا شود.

 

به گزارش شبکه راشا تودی، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در نامه‌اش به دونالد ترامپ، ، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا ضمن ابراز “گرم‌ترین تبریکات مربوط به فرا رسیدن کریسمس و سال نو میلادی” گفته بود: روابط میان روسیه و آمریکا همچنان یک فاکتور مهم در تضمین ثبات و امنیت جهان مدرن محسوب می‌شود.

 

براساس یک ترجمه غیررسمی از این نامه که از جانب تیم انتقال قدرت رئیس‌جمهور منتخب آمریکا انتشار یافته و مربوط به تاریخ ۱۵ دسامبر بوده، آمده است: من امیدوار هستم بعد از آنکه شما سمت رئیس‌جمهوری ایالت متحده آمریکا را به عهده بگیرید ما بتوانیم با عمل کردن به شیوه سازنده و عملگرا دست به اقداماتی واقعی برای بازیابی چارچوب همکاری دوجانبه در حوزه‌های مختلف زده و سطح همکاری خود در صحنه بین‌المللی را به یک سطح کیفی جدید ارتقا دهیم.

 

دونالد ترامپ در بیانیه‌ای به خبرنگاران در واکنش به این نامه گفت: من یک نامه بسیار خوب از ولادیمیر پوتین دریافت کردم. افکار او واقعا درست هستند.

 

وی ادامه داد: من امیدوار هستم دو طرف بتوانند به این افکار پایبند بمانند و مجبور به رفتن به مسیرهای متفاوت نشویم.

 

این بیانیه یک روز بعد از آن مطرح شد که ترامپ با انتشار یک توئیت گفته بود: آمریکا باید تا زمانی که جهان در خصوص سلاح‌های هسته‌ای سر عقل بیاید، شدیدا قابلیت هسته‌ای خود را تقویت و افزایش دهد.

 

این توئیت ترامپ نگرانی‌ها را از بابت تشدید رقابت تسلیحات هسته‌ای میان آمریکا و روسیه افزایش داده است.

 

ترامپ در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری بارها استدلال کرده بود که اگر آمریکا با روسیه هم راستا شود بسیار خوب خواهد بود.

 

این حرف‌های ترامپ موجب شده بود هیلاری کلینتون رقیب دموکرات او ترامپ را عروسک خیمه شب بازی پوتین توصیف کند.

ایسنا،

نگاه روسیه به انتخابات فرانسه / پوتین: «فیون» شریف، حرفه ای و سرسخت است

رئیس جمهوری روسیه از رویکرد آشتی جویانه نامزد برتر حزب راست میانه در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه تقدیر و وی را سیاستمداری متفاوت توصیف کرد.   به گزارش مهر به نقل از راشاتودی، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه از رویکرد آشتی جویانه ای که «آلن ژوپه» و «فرانسوا فیون» نامزدهای حزب راست میانه در انتخابات ریاست ... نگاه روسیه به انتخابات فرانسه / پوتین: «فیون» شریف، حرفه ای و سرسخت است

ادامه

تشنج زدایی, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه

ایزوستیا: ترامپ پس از تحلیف با پوتین دیدار می‌کند

ایرنا نوشت: پس از اولین مذاکره تلفنی رئیس جمهوری روسیه با نامزد پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که در برگیرنده توافق برای انجام یک دیدار بود، اعلام شد که چنین برنامه ای احتمالا پس از برگزاری مراسم تحلیف دونالد ترامپ انجام می شود. روزنامه ایزوستیا چاپ مسکو امروز (پنجشنبه) به نقل از منبع خبری خود ... ایزوستیا: ترامپ پس از تحلیف با پوتین دیدار می‌کند

ادامه

امریکا, جهان, خبر, روسیه