واکنش چین به تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه

وزارت خارجه چین امروز اعلام کرد: آمریکا به طور مداوم تسلیحات به اوکراین انتقال داده و از این بحران به عنوان فرصتی برای اعمال تحریم‌ها و فشار بر سایر کشورها استفاده می‌کند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری ریانوستی، وزارت خارجه چین امروز پنجشنبه در خصوص تحریم‌ های جدید آمریکا علیه روسیه اعلام ... واکنش چین به تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه

ادامه

آمریکا, اوکراین, تحریم, جنگ نیابتی, جهان, چین, حقوق بشر, روسیه, شرق اروپا, گزارش

ممانعت آلمان از تصویب بسته جدید تحریم‌های اروپا علیه روسیه

آلمان برای حفاظت از اقتصاد خود از تصویب بسته جدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه جلوگیری می‌کند. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ آژانس خبری DPA آلمان گزارش داد برلین نگران اقدامات و مجازات‌هایی است که دور زدن تحریم‌های روسیه را دشوارتر می‌کند. برلین از ترس این که شرکت‌های آلمانی ممکن است دچار بحران شوند و یا ... ممانعت آلمان از تصویب بسته جدید تحریم‌های اروپا علیه روسیه

ادامه

آلمان, آمریکا, اروپا, اوکراین, ایتالیا, تحریم, جهان, روسیه, گزارش

روسیه: به تحریم‌های خصمانه آمریکا واکنش نشان می‌دهیم

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به اعمال تحریم‌های امروز علیه کشورش از سوی واشنگتن تأکید کرد: مسکو مانند همیشه، چنین اقدامات تهاجمی را بی‌پاسخ نخواهد گذاشت. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آژانس فرانس پرس، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه امروز چهارشنبه در واکنش به اعمال تحریم‌ های جدید علیه کشورش ... روسیه: به تحریم‌های خصمانه آمریکا واکنش نشان می‌دهیم

ادامه

آفریقا, آمریکا, ایتالیا, بلاروس, جنگ نیابتی, جهان, خبر, شرق اروپا, غرب آسیا, گروه ۷

آمریکا از تروریستم برای حفظ هژمونی خود استفاده می‌کند

وزیر خارجه روسیه امروز چهارشنبه گفت آمریکا از شیوه‌های تروریستی جهت حفظ هژمونی خود استفاده می‌کند و مسکو در تلاش است تا کوبا را از فهرست «کشورهای حامی تروریسم» خارج کند. به گزارش ایسنا، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه طی یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «برونو رودریگز پاریلا» همتای کوبایی‌اش در مسکو به جنبه‌های ... آمریکا از تروریستم برای حفظ هژمونی خود استفاده می‌کند

ادامه

آمریکا, اروپا, اوکراین, بریکس, تحریم, تحلیل, تروریسم, حقوق بشر, روسیه, غرب, کوبا, ناتو, هژمونیسم

سرنوشت مبهم قطعنامه جدید شورای امنیت درباره غزه درمیان استقبال جهانی از آن

جامعه بین‌الملل از تصویب قطعنامه ۲۷۳۵ شورای امنیت در روز دوشنبه که از اصول پیشنهادی رئیس جمهور آمریکا برای آتش‌بس در غزه حمایت می‌کند، استقبال کرد و حماس نیز آمادگی خود را برای همکاری در اجرای آن اعلام کرد اما نماینده روسیه تاکید کرد این قطعنامه هم مثل قعطنامه‌های قبلی صرفا «جوهر روی کاغذ باقی ... سرنوشت مبهم قطعنامه جدید شورای امنیت درباره غزه درمیان استقبال جهانی از آن

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, اسراییل, اقتصادی, انگلیس, تحریم, ترکیه, روسیه, سازمان ملل, صلح, فلسطین, گزارش, مصر

تحریم نفتی ایران و فروش سیاه نفت بر روی آب

ایران برای صدور نفت خود از دو امکان برخوردار است که کنترل بر آن‌ها ساده نیست. حمل زمینی نفت به کشورهای همسایه و فروش بر روی آب. به باور کارشناسان ناظر بر حمل و نقل دریایی نفت، میزان فروش بر روی آب افزایش یافته است.

 

روز دوشنبه ۱۴ آبان (۵ نوامبر) رسما دور جدید تحریم‌های ایران آغاز می‌شود. در چنین شرایطی، اخباری مربوط به افزایش تحرک نفتکش‌ها در آب‌های خلیج فارس منتشر شده است.

 

خبرگزاری فرانسه روز شنبه ۱۲ آبان با انتشار گزارشی از فعالیت‌های یک موسسه نظارت بر حمل و نقل دریایی نفت در سوئد خبر می‌دهد. این موسسه با رصد کردن نفتکش‌ها بر میزان نقل و انتقال نفت نظارت می‌کند. گزارشی که از سوی دفتر مرکزی این موسسه در استکهلم منتشر شده خبر مربوط به نقل و انتقال “سیاه” نفت از سوی ایران را تایید می‌کند.

 

پیش از این، گفته شده بود که نفتکش‌های ایران برای دور زدن امکان کنترل راداری، سامانه‌های مسیریاب خود را خاموش می‌کنند. از این رو ثبت تردد این نفتکش‌ها بسیار دشوار می‌شود.

 

مسئولان موسسه نظارت بر حمل و نقل دریایی نفت به خبرنگاران گفته‌اند که تنها راه کنترل و نظارت بر تردد نفتکش‌ها، بررسی و ارزیابی تصویرهای ماهواره‌ای است.

 

دشواری‌های محاسبه

 

کنترل و رصد تردد نفتکش‌ها از طریق تصویرهای ماهواره‌ای با دقت بیشتری نسبت به پیش اعمال می‌شود. حتی از ارزیابی روزانه تصویرهای ماهواره‌ای سخن در بین است.

 

به‌رغم داشتن این تصویرها، محاسبه دقیق میزان فروش نفت ایران ممکن نیست. از یکسو، میزان محموله نفتی هر نفتکش روشن نیست و از سوی دیگر، رصد کردن تردد نفتکش‌ها تنها می‌تواند امکان تخمین میزان نفت حمل شده را فراهم کند. به سخن دیگر، حمل نفت هنوز به معنی فروش نفت نیست.

 

سمیر مدنی، یکی از بنیاندگذاران موسسه یاد شده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فرانسه از تشدید تحرکات نفتکش‌ها ظرف ۱۰ روز گذشته خبر داده است. لیزا وارد، یکی دیگر از مسئولان این موسسه در عین حال تاکید کرده است که نظارت بر تردد نفتکش‌ها به طور جدی ادامه خواهد یافت.

 

امید ایران به تداوم فروش نفت

 

خبرگزاری فرانسه در ادامه گزارش خود از امید حکومت ایران به ادامه فروش نفت پس از ۵ نوامبر سخن گفته است. این در حالی است که به باور جول هانکوک، یکی از تحلیل‌گران شرکت “ناتیکسیس”، تلاش ایران برای فروش نفت بر روی آب به معنی آن نیست که ایران از این طریق بتواند میزان زیادی نفت بفروشد.

 

به باور او، حمل نفت از این طریق، هنوز به معنی امکان فروش نفت نیست. این احتمال وجود دارد که ایران از این طریق نفت خود را در مخازنی در آسیا و از جمله در چین ذخیره کند و آنگاه به دنبال مشتری بگردد.

 

گرچه آمریکا برای هشت کشور معافیت از مجازات پیش بینی کرده، اما از آن‌ها خواسته است تا میزان واردات نفت خود از ایران را به‌شدت کاهش دهند. بر اساس اخبار منتشر شده، میانگین صادرات روزانه نفت ایران در ماه اکتبر حدود یک و نیم میلیون بشکه بوده که نسبت به ماه سپتامبر کاهشی آشکار داشته است. میزان صادرات نفت ایران در ماه سپتامبر بیش از دو و نیم میلیون بشکه در روز اعلام شده است.

دو وزیر آمریکایی بخشی از جزئیات تحریم‌ها را اعلام کردند/۵۰ بانک ایرانی, هواپیمایی هما و کشتی رانی و … شامل تحریم

وزیران امور خارجه و خزانه‌داری ایالات متحده در یک نشست خبری مشترک در باره تحریم‌های جدید علیه ایران سخن گفتند. دور جدید تحریم‌ها در مجموع شامل بیش از ۷۰۰ شخصیت حقیقی و حقوقی ایرانی می‌شود.

ادامه

اقتصادی, المان, امریکا, ایتالیا, ایران, ترکیه, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, ژاپن, کره جنوبی, هندوستان, یونان

در آغاز مرحله دوم تحریم‌ها: شرکت‌های اروپایی موافق و مخالف تحریم ایران

با آغاز مرحله دوم تحریم‌های آمریکا شرکت‌های بزرگ اروپا مجبورند میان معامله با ایران و آمریکا یکی را برگزینند. چه شرکت‌هایی رابطه خود با ایران را قطع می‌کنند و چه شرکت‌هایی روابط خود با ایران را همچنان حفظ خواهند کرد؟

ادامه

اقتصادی, المان, امریکا, انگلستان, ایتالیا, ایران, جهان, حقوق بشر, خبر, فرانسه, گزارش

مورالس: ترامپ پس از ناکامی مداخله نظامی، تحریم ونزوئلا را تشدید کرد

رئیس جمهوری بولیوی روز گذشته ضمن اعلام اینکه تشدید تحریم های آمریکا علیه ونزوئلا به دنبال شکست طرح مداخله نظامی ترامپ علیه کاراکاس اعمال شده، تصریح کرد: ایالات متحده با هدف مطیع ساختن ونزوئلا و تسلط بر منابع طبیعی این کشور، دست به اعمال تحریم علیه کاراکاس می‌زند.

ادامه

امریکا, امریکای لاتین, بولیوی, تحریم, جهان, خبر, ونزوئلا