اندیشکده لهستانی؛ ترکیه وآذربایجان با حمایت ناتو ارمنستان را تهدید می‌کنند

یک اندیشکده لهستانی در گزارشی از اوضاع قفقاز نوشت، جمهوری آذربایجان و ترکیه با حمایت ناتو و اتحادیه اروپا، ارمنستان را تهدید می‌کنند. به گزارش فارس، اندیشکده «لمکین» در گزارش خود نوشت، ارمنستان در سال ۲۰۲۲ با تهدیدهای فزاینده‌ای علیه تمامیت ارضی خود از سوی جمهوری آذربایجان و ترکیه  متحدش مواجه شد. اگرچه جهان بسرعت ... اندیشکده لهستانی؛ ترکیه وآذربایجان با حمایت ناتو ارمنستان را تهدید می‌کنند

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, اذربایجان, ارمنستان, تحلیل, ترکیه, جهان

سازمان ملل خواستار تضمین فوری رفت و آمد آزاد در گذرگاه لاچین شد

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو خواستار تضمین رفت و آمد آزاد و ایمن در گذرگاه لاچین شد و اعلام کرد که همه مسائل باید از طریق گفت و گو حل و فصل شود. به گزارش سه شنبه شب ایرنا از خبرگزاری “تاس”، دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه شنبه در ... سازمان ملل خواستار تضمین فوری رفت و آمد آزاد در گذرگاه لاچین شد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, سازمان ملل, سوئیس

مردم قره‌باغ طی تظاهراتی خواستار بازگشایی گذرگاه لاچین شدند + فیلم

جمعی از مردم قره باغ با اجتماع در شهر خانکندی خواهان بازگشایی گذرگاه لاچین شدند. به گزارش ایرنا، تارنمای خبری ارمنستانی “نیوز” دقایقی پیش گزارش داد که به دعوت “وزیر ایالت آرتساخ” هزاران نفر از مردم قره باغ در یکی از میادین مرکز این منطقه ارمنی نشین تجمع کردند. به نوشته نیوز، مردم حاضر در ... مردم قره‌باغ طی تظاهراتی خواستار بازگشایی گذرگاه لاچین شدند + فیلم

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, روسیه, شمال غرب آسیا, فیلم

جمهوری آذربایجان گاز منطقه قره باغ کوهستانی را قطع کرد

جمهوری آذربایجان گازرسانی به منطقه قره باغ کوهستانی را بدون ارائه دلیل قطع کرد. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، گفته می‌شود جمهوری آذربایجان در اقدامی ناگهانی گازرسانی به منطقه ارمنی نشین و کوهستانی قره باغ را قطع کرده است. ماه مارس، جمهوری آذربایجان عرضه گاز به این منطقه به رسمیت شناخته نشده ... جمهوری آذربایجان گاز منطقه قره باغ کوهستانی را قطع کرد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, امنیتی, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, شمال غرب آسیا, محیط زیست

ارمنستان پیشنهاد منطقه عاری از سلاح در قره باغ داد

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان امروز پنجشنبه گفت که کشورش پیشنهاد ایجاد منطقه‌ای عاری از سلاح در اطراف قره باغ با تضمین های بین‌المللی را ارائه داده است. به گزارش ایرنا، خبرگزاری “آرکا” نوشت: نخست وزیر ارمنستان گفت که این ایده توسط مقامات قره باغ پیشنهاد شده است و او آن را در دیدار روسای ... ارمنستان پیشنهاد منطقه عاری از سلاح در قره باغ داد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, تشنج‌ زایی, جنوب شرق اروپا, جهان, چک, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا

تایمز لندن: ناامیدی اروپا برای کنار گذاشتن بشار اسد از قدرت!

روزنامه انگلیسی تایمز اذعان کرد: با نزدیک شدن جنگ حلب به پایان خود، مسؤولان اروپایی به این باور رسیده اند که درخواست های پیشین غرب برای برکناری بشار اسد رییس جمهوری سوریه، دیگر عملی نیست و برای حفظ حضور خود در جنگ سوریه پیشنهادهای جدید شامل کمک های مالی به وی داده اند.

 

به گزارش ایرنا به نقل از شماره شنبه روزنامه تایمز، اتحادیه اروپا پیشنهاد ارائه کمک های مالی به نظام اسد در مقابل تحقق صلح در سوریه داده و به نظر می رسد این اقدام با هدف حفظ تأثیر اروپا در جنگ سوریه باشد.
این روزنامه ادامه داد: همچنین این احساس رو به افزایش وجود دارد که ایالات متحده به عنوان شریک غرب در مذاکرات سوریه، کنار گذاشته شده است.

 
بنابر این گزارش، فدریکا موگرینی مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دو هفته پیش در نشستی با رهبران اپوزیسیون سوریه، پیشنهادهای جدیدی ارائه کرده که شامل کمک های مالی و سرمایه گذاری به عنوان پیش درآمدی برای راضی کردن همه طرف ها می شود.

 
این گزارش می افزاید که این پیشنهادها، با قطعنامه های سازمان ملل متحد که خواستار «تحول سیاسی» در سوریه است، در یک راستا قرار دارد.

 
بنابر این گزارش، آمریکا، بریتانیا و فرانسه، همواره از اصرار اپوزیسیون سوریه بر واژه «انتقال سیاسی» به معنای برکناری اسد از قدرت، حمایت کردند اما بحث بر سر مشخص کردن معنای «انتقال» به آینده موکول شده بود.

 
روزنامه تایمز نوشته است که پیشنهادهای اتحادیه اروپا، شامل افزایش اختیارات استانداری ها در سوریه می شود؛ مساله ای که به نیروهای «اپوزیسیون میانه رو» این امکان را می دهد تا در نیروهای امنیتی محلی ادغام شوند. اما سازمان های دولت مرکزی، حفظ خواهند شد؛ البته با ساز و کاری دمکرات تر. پیشنهادهای اروپایی به آینده بشار اسد اشاره ای نکرده است.

 
این روزنامه به نقل از یک منبع نزدیک به اپوزیسیون سوریه نوشته است: «موگرینی خواهان ارائه طرحی اروپایی برای حل و فصل بحران است. در این طرح انتقال وجود دارد اما جزئیاتش مبهم است. در مقابل اگر همه طرف ها با این طرح موافقت کرده و به آن پایبندند شدند، به نظر می رسد پول های کلانی به همه خواهد رسید.»

 
به گزارش ایرنا، این نرمش تازه از سوی اروپایی ها در قبال دولت قانونی سوریه در مقطعی رسانه ای شده که جهان در روزهای اخیر هر روز شاهد موفقیت های بیش از پیش ارتش سوریه و نیروهای نظامی طرفدار اسد در جبهه های مختلف علیه تروریستهای تکفیری بویژه در منطقه شرق حلب بوده و تحلیلگران سیاسی این تحولات را بی ارتباط با یکدیگر نمی دانند.