مسکو: واشنگتن به دنبال گشودن «جبهه دوم» علیه روسیه در قفقاز جنوبی است

معاون وزیر امور خارجه روسیه نسبت به اهداف واشنگتن برای گشودن «جبهه دوم» علیه روسیه در قفقاز جنوبی هشدار داد. میخائیل گالوزین، معاون وزیر امور خارجه روسیه، نسبت به اهداف واشنگتن برای گشودن «جبهه دوم» علیه روسیه در قفقاز جنوبی هشدار داد و خاطرنشان کرد که ایالات متحده این نیات را برای مدت طولانی داشته ... مسکو: واشنگتن به دنبال گشودن «جبهه دوم» علیه روسیه در قفقاز جنوبی است

ادامه

آذربایجان, اتحاد شوروی, اتحادیه اروپا, ارمنستان, جنگ سرد, جنوب شرق اروپا, روسیه, شرق آسیا, شمال غرب آسیا, صلح, گزارش

درگیری معترضان و پلیس ارمنستان ۳۴ زخمی بر جای گذاشت

وزارت بهداشت ارمنستان اعلام کرد در پی درگیری‌ها مقابل ساختمان‌های دولتی در ایروان دستکم ۳۴ تن زخمی شدند. به گزارش ایرنا به نقل از تاس، دفتر مطبوعاتی وزارت بهداشت ارمنستان سه‌شنبه شب گفت: ۱۶ نفر از زخمی‌ها از اعضای پلیس و ۱۸ تن دیگر غیرنظامی هستند. این درگیری‌ها پس از آن آغاز شد که جمهوری ... درگیری معترضان و پلیس ارمنستان ۳۴ زخمی بر جای گذاشت

ادامه

اتحادیه اروپا, تروریسم, جنوب شرق اروپا, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا

آغاز رزمایش ۱۰ روزه آمریکا و ارمنستان

رزمایش مشترک ۱۰ روزه ارمنستان و آمریکا در ۲ مرکز آموزشی در نزدیک ایروان آغاز شد. به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، در رزمایش «شریک عقاب» که دوشنبه آغاز شد، ۸۵ سرباز آمریکایی و ۱۷۵ نظامی ارمنستان حضور دارند. هدف از این رزمایش آماده کردن سربازان ارمنستان برای حضور در ماموریت‌های صلحبانی بین‌المللی اعلام ... آغاز رزمایش ۱۰ روزه آمریکا و ارمنستان

ادامه

آذربایجان, آمریکا, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا, قفقاز

توافق برای بازگشایی گذرگاه لاچین و جاده آغ‌دام و ارسال کمک‌های بشردوستانه به قره‌باغ

مقام‌های قره‌باغ اعلام کردند که توافقی برای ازسرگیری ترانزیت کمک‌های بشردوستانه از طریق گذرگاه لاچین حاصل شده و کمک‌های روسیه از طریق جاده «آغ‌دام» نیز به این منطقه ارسال خواهد شد. به گزارش ایرنا به نقل از آرمن پرس، مرکز اطلاع‌رسانی قره‌باغ شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: با توجه به بحران انسانی در قره‌باغ-ناگورنو، دولت ... توافق برای بازگشایی گذرگاه لاچین و جاده آغ‌دام و ارسال کمک‌های بشردوستانه به قره‌باغ

ادامه

آذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا, فرانسه, قفقاز

۲ نظامی ارمنستانی کشته و ۳ نیروی جمهوری آذربایجان زخمی شدند

در ادامه تنش‌ها میان ایروان و باکو در قره‌باغ، ۲ نظامی ارمنستانی کشته و ۳ نیروی جمهوری آذربایجان زخمی شدند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رویترز، ارمنستان و جمهوری آذربایجان امروز جمعه اعلام کردند که در جریان درگیری ها در امتداد مرز مشترک خود در شمال غربی منطقه قره باغ، متحمل تلفاتی ... ۲ نظامی ارمنستانی کشته و ۳ نیروی جمهوری آذربایجان زخمی شدند

ادامه

آذربایجان, اتحاد شوروی, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, دیوان بین‌‌المللی لاهه, روسیه, شمال غرب آسیا, هلند

تایمز لندن: ناامیدی اروپا برای کنار گذاشتن بشار اسد از قدرت!

روزنامه انگلیسی تایمز اذعان کرد: با نزدیک شدن جنگ حلب به پایان خود، مسؤولان اروپایی به این باور رسیده اند که درخواست های پیشین غرب برای برکناری بشار اسد رییس جمهوری سوریه، دیگر عملی نیست و برای حفظ حضور خود در جنگ سوریه پیشنهادهای جدید شامل کمک های مالی به وی داده اند.

 

به گزارش ایرنا به نقل از شماره شنبه روزنامه تایمز، اتحادیه اروپا پیشنهاد ارائه کمک های مالی به نظام اسد در مقابل تحقق صلح در سوریه داده و به نظر می رسد این اقدام با هدف حفظ تأثیر اروپا در جنگ سوریه باشد.
این روزنامه ادامه داد: همچنین این احساس رو به افزایش وجود دارد که ایالات متحده به عنوان شریک غرب در مذاکرات سوریه، کنار گذاشته شده است.

 
بنابر این گزارش، فدریکا موگرینی مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دو هفته پیش در نشستی با رهبران اپوزیسیون سوریه، پیشنهادهای جدیدی ارائه کرده که شامل کمک های مالی و سرمایه گذاری به عنوان پیش درآمدی برای راضی کردن همه طرف ها می شود.

 
این گزارش می افزاید که این پیشنهادها، با قطعنامه های سازمان ملل متحد که خواستار «تحول سیاسی» در سوریه است، در یک راستا قرار دارد.

 
بنابر این گزارش، آمریکا، بریتانیا و فرانسه، همواره از اصرار اپوزیسیون سوریه بر واژه «انتقال سیاسی» به معنای برکناری اسد از قدرت، حمایت کردند اما بحث بر سر مشخص کردن معنای «انتقال» به آینده موکول شده بود.

 
روزنامه تایمز نوشته است که پیشنهادهای اتحادیه اروپا، شامل افزایش اختیارات استانداری ها در سوریه می شود؛ مساله ای که به نیروهای «اپوزیسیون میانه رو» این امکان را می دهد تا در نیروهای امنیتی محلی ادغام شوند. اما سازمان های دولت مرکزی، حفظ خواهند شد؛ البته با ساز و کاری دمکرات تر. پیشنهادهای اروپایی به آینده بشار اسد اشاره ای نکرده است.

 
این روزنامه به نقل از یک منبع نزدیک به اپوزیسیون سوریه نوشته است: «موگرینی خواهان ارائه طرحی اروپایی برای حل و فصل بحران است. در این طرح انتقال وجود دارد اما جزئیاتش مبهم است. در مقابل اگر همه طرف ها با این طرح موافقت کرده و به آن پایبندند شدند، به نظر می رسد پول های کلانی به همه خواهد رسید.»

 
به گزارش ایرنا، این نرمش تازه از سوی اروپایی ها در قبال دولت قانونی سوریه در مقطعی رسانه ای شده که جهان در روزهای اخیر هر روز شاهد موفقیت های بیش از پیش ارتش سوریه و نیروهای نظامی طرفدار اسد در جبهه های مختلف علیه تروریستهای تکفیری بویژه در منطقه شرق حلب بوده و تحلیلگران سیاسی این تحولات را بی ارتباط با یکدیگر نمی دانند.