بولسونارو زیر تیغ تحقیقات پلیس و سنای برزیل

پلیس فدرال برزیل به درخواست دیوان عالی این کشور به صورت رسمی پرونده‌ای را علیه بولسونارو در ارتباط با بی نظمی‌های احتمالی در روند خرید واکسن هندی کرونا آغاز کرده و احتمالا از وی بازجویی می‌کند.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، ژایر بولسونارو، رئیس جمهوری برزیل به بی‌نظمی در روند خرید ۲۰ میلیون دوز واکسن کرونا ساخت شرکت هندی “بهارات بیوتک” به ارزش ۱.۶ میلیارد رئاس (۳۱۶ میلیون دلار) در قرارداد امضا شده فوریه ۲۰۲۱ متهم شده است.

 

یک کمیسیون در سنای برزیل در حال بررسی نحوه رسیدگی دولت به پاندمی کرونا درباره سوءظن‌های مربوط به قیمت بیش از حد و فساد در ارتباط با این قرارداد است. برخی از سناتورهای برزیلی گفته‌اند که بولسونارو بلافاصله وقتی به وی در این باره هشدار داده شد ادعاهای مربوط به تخلف را بررسی نکرده است.

 

پس از آنکه گزارش‌ها درباره بی نظمی‌های روند خرید واکسن و نحوه رسیدگی به کرونا علنی شد، دولت برزیل قرارداد مذکور با این شرکت هندی را به حالت تعلیق درآورد.

 

رسوایی مذکور باعث کاهش محبوبیت بولسونارو شده است. بسیاری بابت نحوه رسیدگی به وی به پاندمی، اتهامات مربوط به نحوه خرید واکسن و افزایش قیمت سوخت، حامل‌های انرژی و مواد غذایی ناراضی هستند.

 

دادستانی فدرال برزیل و دفتر محاسبات عمومی این کشور نیز به صورت جداگانه‌ای در حال بررسی بی نظمی‌های احتمالی در این معامله هستند.

پیروزی نامزد چپگرا در انتخابات ریاست جمهوری پرو تایید شد

با گذشت بیش از شش هفته از برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری پرو (ششم ژوئن/ ۱۶ خرداد) و کشمکش‌های فراوان پیرامون اعلام برگزیده نهایی این رویداد سیاسی دو قطبی، سرانجام دادگاه عالی انتخاباتی پرو (JNE)، «پدرو کاستیو» نامزد چپگرا را به عنوان رئیس‌جمهوری منتخب اعلام کرد.

ادامه

امریکای لاتین, پرو, جهان, خبر, فساد

یک کارشناس؛ عدم برخورد علمی و کارشناسی با پدیده‌ها ومشکلات، مهم‌ترین عامل توسعه‌نیافتگی ایران

مهدی پازوکی می‌گوید: طبق سند چشم‌انداز بیست ساله‌ی ۱۴۰۴ – ۱۳۸۴ که ۱۶ سال از آن گذشته، قرار بود ما شاگرد اول منطقه شویم اما امروز نه تنها شاگرد اول نشده‌ایم بلکه فاصله‌ی ما با کشورهای منطقه بسیار زیاد شده است.

ادامه

اجتماعی, اقتصادی, ایران, تحلیل, دانش, فساد

سلطانی: اینکه الان صحبت از حذف ارز۴۲۰۰ تومانی می‌کنند همه بازی است این‌ کار قبلا انجام شده

یک کارشناس اقتصادی می‌گوید: افزایشِ دو سه برابری قیمت دارو و همچنین افزایشِ قیمت نهاده‌های دامی و به تبع آن قیمت مرغ و شیر و تخم‌مرغ نشان از حذفِ کاملِ ارز ۴۲۰۰ تومانی دارد.

ادامه

اقتصادی, ایران, تحلیل, حقوق بشر, فساد

کوبا: متهم کردن هاوانا به قاچاق انسان، نماد فساد سیاسی آمریکا است

برونو رودریگس وزیر امور خارجه کوبا در واکنش به اظهارات آنتونی بلینکن همای آمریکا مبنی بر حفظ نام کوبا در «فهرست سیاه» کشورهایی که طبق استانداردهای واشنگتن، اقدامات کافی برای مبارزه با قاچاق انسان را انجام نمی‌دهند، این اقدام را «غیرصادقانه» و نماد فساد سیاسی آمریکا دانست.  

ادامه

امپریالیسم, امریکا, امریکای لاتین, تحریم, جهان, خبر, سازمان ملل, فساد, کوبا