پیش به سوی ایجاد آلترناتیو دموکراتیک و عدالت‌جویانۀ مورد اعتماد جنبش مردمی

جنبش اعتراضی گسترده‌ای که با قتل مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد آغاز شد، در روند افزایش بی‌وقفهٔ سطح آگاهی جامعه و پافشاری معترضان بر ضرورت مبارزه تا پیروزی نهایی برای گذار از دیکتاتوری حاکم، از جنبه‌های متعدد، تحولی تعیین‌کننده بوده است. این خیزش گسترده اعتراضی جنبه‌های مهمی از موقعیت و وضعیت حکومت ولایی، و ... پیش به سوی ایجاد آلترناتیو دموکراتیک و عدالت‌جویانۀ مورد اعتماد جنبش مردمی

ادامه

استبدادی, اسلام سیاسی, ایران, حقوق بشر, دیدگاه, سرمایه‌داری, سیاسی, فاشیسم, کارگری, مقاله, نئولیبرالیسم

تشدید مبارزۀ زحمتکشان: واکنشی به‌حق بر ضد تشدید محرومیت‌ها

اختناق و سرکوب حاکم، فساد نهادینه‌شده در دستگاه حکومتی، سیاست‌های جمهوری اسلامی در نقض حقوق اجتماعی، بیکاری گسترده، گرانی روزافزون، ستم طبقاتی، و آسیب‌های اجتماعی‌ای متعدد همین‌هاست که نارضایتی و خشم روزافزون زحمتکشان را باعث می‌شوند و آنان را ناگزیر به میدان مبارزه می‌کشانند. در ماه‌های اخیر تظاهرات‌ها، و تجمع‌های اعتراضی، به‌شکل‌هایی مختلف سراسر میهن ما ... تشدید مبارزۀ زحمتکشان: واکنشی به‌حق بر ضد تشدید محرومیت‌ها

ادامه

آزادی, اجتماعی, مقاله

صدای بلند فاشیسم از دهان نحله‌های مخالفش

فاشیسم را اگر از خاستگاه نخستینش و از ظهور تا سقوطش در قالب ایدئولوژی و مکتب ساقط شده در دوره تاریخی معینی ارزیابی کنیم، داوری ناقص از آن ارائه کرده‌ایم. فاشیسم فارغ از ایدئولوژی درونی و فلسفیش، باید به لحاظ روشی مورد تحلیل قرار گیرد که برای بقای خود چه روش‌هایی را مفید و سودمند ... صدای بلند فاشیسم از دهان نحله‌های مخالفش

ادامه

استبداد, المان, ایدئولوژی, ایران, جهان, دیدگاه, سرمایه‌داری, سوسیالیسم, فاشیسم

حمله پلیس پرو با گاز اشک‌آور به مخالفان دولت

پلیس پرو با معترضانی که خواهان استعفای دینا بلوارته رئیس جمهوری موقت و انحلال پارلمان این کشور بودند، درگیر شد و برای متفرق کردن آنان از گاز اشک‌آور استفاده کرد. به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، هزاران نفر در شهرهای لیما و آرکویپا چهارشنبه به وقت محلی به خیابان‌ها آمدند و خواستار استعفای بلوارته، ... حمله پلیس پرو با گاز اشک‌آور به مخالفان دولت

ادامه

اعتراضات اجتماعی, امریکای لاتین, پرو, جهان, خبر, سیاسی

اعتراض به ممانعت مقامات امنیتی از دیدار نمایندگان نهضت آزادی ایران و جبهه ملی ایران

ماموران امنیتی اقدام به ممانعت از دیداری ساده و غیررسمی میان تنی چند از اعضای نهضت آزادی ایران با جبهه ملی ایران (حداکثر شش نفر) در منزل شخصی کردند و با اعزام خودرو و تهدید تلفنی ابراز داشتند که در صورت برگزاری این دیدار، برخورد امنیتی و بازداشت صورت خواهد پذیرفت. شورای عالی امنیت ملی ... اعتراض به ممانعت مقامات امنیتی از دیدار نمایندگان نهضت آزادی ایران و جبهه ملی ایران

ادامه

امریکا, حقوق بشر, خبر, سیاسی

بنیاد کرامت رضوی، حلقه وصل ابراهیم رئیسی و سپاه

خبرگزاری فارس امروز گزارش داده صدها تن «آرد تبرکی» توسط «بنیاد کرامت» در مناطق محروم خوزستان توزیع شده است. آردهای توزیع شده از کارخانه آرد غنچه خریداری شده که وابسته به «بنیاد برکت» است. بنیاد برکت زیرمجموعه ستاد اجرایی فرمان امام است که تحت نظر آیت الله خامنه ای اداره می شود.

 

بنیاد برکت سال ۸۶ با دستور رهبر جمهوری اسلامی برای محرومیت زدایی تشکیل شد ولی در طول ده سال گذشته به یک غول اقتصادی در دارو، مسکن و صنایع غذایی تبدیل شده و اخیرا نیز به حوزه نفت و پتروشیمی وارد شده است.

 

سال گذشته اما با الگوی گیری از ساختار «بنیاد برکت»، آستان قدس رضوی که توسط حجت الاسلام ابراهیم رئیسی اداره می شود، اقدام به راه اندازی «بنیاد کرامت» کرده است. نام این بنیاد برگرفته از «دهه کرامت» است که از تولد «حضرت معصومه» تا «امام رضا» را شامل می شود. در طول سال های گذشته، آستان قدس رضوی، برنامه های پراکنده ای در این دهه برگزار می کرد و اکنون یک نهاد برنامه ها را مدیریت می کند.

 

سردار حسین یکتا، فرمانده سابق قرارگاه خاتم الاوصیاء به عنوان رییس این بنیاد منصوب شده است.

 

به گفته سردار یکتا، علاوه بر ابراهیم رئیسی، سردار جعفری، فرمانده کل سپاه نیز در بنیاد کرامت حضور دارد. رابط بنیاد کرامت رضوی در مناطق محروم، روحانیون مستقر در این مناطق هستند ولی به گفته سردار حسین یکتا، بنیاد کرامت، «صد گروه جهادی در این مناطق مستقر کرده و بسیج و سپاه پاسداران هم در این حرکت حامی این گروه ها» هستند.

 

در برنامه کلان این بنیاد، «۱۰۰نقطه در کشور شناسایی شده»، هدف این بنیاد «حل مشکلات ازدواج و معیشتی مردم است» و علاوه بر این «هئیت های مذهبی و نیروهای انقلابی در این نقاط مستقر می شوند تا بتوانیم به تربیت پابرهنه های انقلاب، توسعه فعالیت های فرهنگی و تقویت سلامت و درمان بپردازیم.»

 

پیش از این هم سایت مشرق نیوز خبر داده بود بنیاد کرامت پس از حوادث تلخ خوزستان که احتمالا منظور قطع برق ناشی از گرد و غبار بوده، ۲۵۰۰۰بسته ارزاق بین محرومین این منطقه برای سال نو توزیع کرده است. بنیاد کرامت همچنین ۸۰۰۰ نهال هم در مناطقی از خوزستان برای مقابله با ریزگردها کاشته است.

 

استان خوزستان نخستین استان هدف بنیاد کرامت رضوی است. ۱۹ اسفندماه سال گذشته، ابراهیم رئیسی، تولیت «آستان قدس رضوی» به استان خوزستان سفر کرد که به نظر می رسد فراهم کردن مقدمات این پروژه، بخشی از هدف سفر او بوده است. انتشار عکس های متعدد از سر زدن او به خانواده های فقیر هم یک پروژه تبلیغاتی مرتبط با این بنیاد است.

 

یکی دیگر از برنامه های اعلام شده توسط سردار یکتا، «نهضت نذر و بخت» است. در این طرح قرار است ۱۰ میلیون نفر مشارکت کننده ماهیانه ۱۰هزار تومان نذر کنند تا ب پول کمک ازدواج افراد نیازمند جور شود. این طرح ها به نوعی در راستای کمک به فراخوان خامنه ای است که خواهان افزایش جمعیت ایران شده است.

 

طرح دیگر بنیاد کرامت راه اندازی یک شبکه بزرگ مجازی برای خرید کالای داخلی، چیزی شبیه دیجی کالا. قرار است ۱۰درصد سود فروش کالاها «برای حل کردن مشکلات جامعه به جبهه فرهنگی» تعلق گیرد. مشخص نیست که همه طرح ها توسط بنیاد کرامت اجرا شود ولی گام های اولیه این بنیاد نشان می دهد قصد دارد یک بازوی قوی اجرایی و تبلیغاتی برای آستان قدس رضوی و ابراهیم رئیسی باشد.

 

سپاه علاوه بر مشارکت در این طرح، اقدام به راه اندازی قرارگاه های پیشرفت و آبادانی کرده است که بازوهای اقتصادی و اجرایی سپاه در سطح محلی محسوب می شوند. این قرارگاه ها نیز به خامنه ای قول داده بودند در سال ۹۵، ۱۰۰ روستا را به عمران و آبادانی برسانند. به گفته مقام های سپاه، هزینه های این پروژه ها از منابع داخلی سپاه تامین می شود. تاکنون گزارشی از عملیات این قرارگاه منتشر نشده است.

 

علاوه بر فعالیت های کمیته امداد که اکنون پرویز فتاح، رییس سابق بنیاد تعاون سپاه بر آن تسلط دارد، فعالیت های بنیاد کرامت، بنیاد برکت و قرارگاه های پیشرفت و آبادانی در مناطق محروم و روستایی ایران نشان دهنده دور تازه ای از سیاست های خامنه ای است. ابراهیم رئیسی هم به تازگی به تیم بازی اضافه شده؛ او البته یار کمکی نیست، یار اصلی است.

کلمه

رییسی به صورت رسمی اعلام کاندیداتوری کرد

حجت الاسلام رییسی با استعفا از هیات نظارت مرکزی انتخابات رسما داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شد.   صولت مرتضوى به عنوان نماینده رییسی در مجمع ملی جمنا گفت:‌ اولا ایشان از حسن نظر و عنایت همه بزرگواران که به طرق مختلف از ایشان دعوت به حضور در انتخابات ریاست جمهوری کردند سپاس‌گذاری کرد. در رابطه ... رییسی به صورت رسمی اعلام کاندیداتوری کرد

ادامه

ایران, خبر, سیاسی

سناریوهای گوناگون رژیم برای مهندسی انتخابات ریاست جمهوری

نام کسانی که قرار است خودشان را برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد کنند،‌ به‌زودی اعلام خواهد شد. مهلت ثبت نام داوطلبان نامزد شدن در انتخابات ریاست‌جمهوری بین روزهای ۲۲ تا ۲۷ فروردین‌ماه ۹۶ است. هنوز هیچ‌یک از سیاستمداران مطرح در “نظام”- حتی حسن روحانی- نامزدی خود در انتخابات را اعلام نکرده‌اند، زیرا بده‌بِستان‌ها، رقابت‌ها و ... سناریوهای گوناگون رژیم برای مهندسی انتخابات ریاست جمهوری

ادامه

ایران, خبر, سیاسی

نماینده آمریکا در سازمان ملل: مانند شاهین، ایران را زیر نظر داریم

به گزارش رویترز، «نیکی هیلی» که در نشست آیپک صحبت می‌کرد، با وحشتناک توصیف کردن توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، گفت که این توافق به ایران و روسیه قدرت داده و سبب جسورتر شدن تهران شد.   وی افزود: «مانند شاهین ایران را تحت نظر خواهیم گرفت و این اطمینان را ایجاد خواهیم کرد ... نماینده آمریکا در سازمان ملل: مانند شاهین، ایران را زیر نظر داریم

ادامه

امریکا, ایران, جهان, خبر, سیاسی

چه کسی برای ابراهیم رئیسی امضا جمع می‌کند؟

نامه نیوز نوشت:زمان زیادی به اعلام اسامی ۵ نفری که قرار است نامزدهای نهایی جبهه مردمی باشد باقی نمانده است. از قرار معلوم موعد اعلام این لیست هفته آینده خواهد بود. چه کسانی حذف می شوند؟ آیا محذوفان تصمیم جمنا را خواهند پذیرفت؟ از این ۵ نفر کدامشان تا روز آخر در انتخابات باقی خواهند ... چه کسی برای ابراهیم رئیسی امضا جمع می‌کند؟

ادامه

ایران, خبر, سیاسی