درگیری معترضان و پلیس ارمنستان ۳۴ زخمی بر جای گذاشت

وزارت بهداشت ارمنستان اعلام کرد در پی درگیری‌ها مقابل ساختمان‌های دولتی در ایروان دستکم ۳۴ تن زخمی شدند. به گزارش ایرنا به نقل از تاس، دفتر مطبوعاتی وزارت بهداشت ارمنستان سه‌شنبه شب گفت: ۱۶ نفر از زخمی‌ها از اعضای پلیس و ۱۸ تن دیگر غیرنظامی هستند. این درگیری‌ها پس از آن آغاز شد که جمهوری ... درگیری معترضان و پلیس ارمنستان ۳۴ زخمی بر جای گذاشت

ادامه

اتحادیه اروپا, تروریسم, جنوب شرق اروپا, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا

آغاز رزمایش ۱۰ روزه آمریکا و ارمنستان

رزمایش مشترک ۱۰ روزه ارمنستان و آمریکا در ۲ مرکز آموزشی در نزدیک ایروان آغاز شد. به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، در رزمایش «شریک عقاب» که دوشنبه آغاز شد، ۸۵ سرباز آمریکایی و ۱۷۵ نظامی ارمنستان حضور دارند. هدف از این رزمایش آماده کردن سربازان ارمنستان برای حضور در ماموریت‌های صلحبانی بین‌المللی اعلام ... آغاز رزمایش ۱۰ روزه آمریکا و ارمنستان

ادامه

آذربایجان, آمریکا, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا, قفقاز

توافق برای بازگشایی گذرگاه لاچین و جاده آغ‌دام و ارسال کمک‌های بشردوستانه به قره‌باغ

مقام‌های قره‌باغ اعلام کردند که توافقی برای ازسرگیری ترانزیت کمک‌های بشردوستانه از طریق گذرگاه لاچین حاصل شده و کمک‌های روسیه از طریق جاده «آغ‌دام» نیز به این منطقه ارسال خواهد شد. به گزارش ایرنا به نقل از آرمن پرس، مرکز اطلاع‌رسانی قره‌باغ شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: با توجه به بحران انسانی در قره‌باغ-ناگورنو، دولت ... توافق برای بازگشایی گذرگاه لاچین و جاده آغ‌دام و ارسال کمک‌های بشردوستانه به قره‌باغ

ادامه

آذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا, فرانسه, قفقاز

۲ نظامی ارمنستانی کشته و ۳ نیروی جمهوری آذربایجان زخمی شدند

در ادامه تنش‌ها میان ایروان و باکو در قره‌باغ، ۲ نظامی ارمنستانی کشته و ۳ نیروی جمهوری آذربایجان زخمی شدند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رویترز، ارمنستان و جمهوری آذربایجان امروز جمعه اعلام کردند که در جریان درگیری ها در امتداد مرز مشترک خود در شمال غربی منطقه قره باغ، متحمل تلفاتی ... ۲ نظامی ارمنستانی کشته و ۳ نیروی جمهوری آذربایجان زخمی شدند

ادامه

آذربایجان, اتحاد شوروی, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, دیوان بین‌‌المللی لاهه, روسیه, شمال غرب آسیا, هلند

لاچین؛ محور رایزنی وزرای خارجه فرانسه و چین

وزرای خارجه چین و فرانسه در تماسی تلفنی به تبادل نظر درباره موضوعات بین‌المللی و منطقه‌ای از جمله بحران در قره‌باغ پرداختند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آرمنا پرس، وزرای خارجه چین و فرانسه به بحث و تبادل نظر درباره مناقشه قره‌باغ پرداختند. «کاترین کولونا» وزیر امور خارجه فرانسه روز شنبه در تماسی ... لاچین؛ محور رایزنی وزرای خارجه فرانسه و چین

ادامه

آذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, چین, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا, فرانسه

بشار اسد: حلب آخرین امید تروریست‌ها بود / روبطمان با مصر در حال بهبود است

رئیس جمهور سوریه در گفت‌وگو با روزنامه دولتی الوطن این کشور به بیان دیدگاه‌های خود در باره رابطه با مصر و ترکیه و همچنین تحلیل اوضاع در حلب پرداخت. او گفت حلب به عنوان آخرین امید تروریست‌ها و حامیانشان کاملا آزاد خواهد شد.

 

به گزارش ایسنا، بشار اسد، رئیس جمهور سوریه که با روزنامه الوطن این کشور گفت‌وگو کرده است، با اشاره به عملیات نظامی در حلب گفت: تصمیم برای آزادسازی تمام خاک سوریه از بدو بحران اتخاد شده بود که حلب هم جزئی از این طرح بود. هیج روز از روزها به فکر ترک منطقه‌ای و یا رهاکردن شهری نبودیم. تحولات نظامی در سال اخیر منجر به دستیابی به آنچه شد که امروز مشاهده می کنیم.

 

اسد در این مصاحبه که مشروح آن امروز (پنجشنبه) منتشر شد افزود: آزادسازی منطقه شرقی حلب در چارچوب سیاسی قرار نمی‌گیرد بلکه یک عملیات نظامی طبیعی و معمول است. حلب آزاد خواهد شد؛ این به معنای پایان جنگ و از بین رفتن تروریسم نیست اما در حرکت به سوی این مقصود کمک بزرگی است.

 

رئیس جمهور سوریه گفت: آزادسازی شهر حلب از وجود تروریست‌ها به معنای این است که هیچ برگ برنده‌ای در دست تررویست‌ها وکشورهای حامی آنان باقی نمانده است. کسی که از لحاظ نظامی در دمشق یا حلب برنده باشد، دستاوردهای سیاسی و نظامی مهمی محقق می سازد به این علت که دو شهر مذکور از لحاظ سیاسی و اقتصادی از اهمیت بسیاری دارند.

 

اسد تاکید کرد: آمریکایی ها مصرانه به دنبال آتش‌بس در حلب هستند چراکه مزدوارن تروریست آنها در وضعیت دشواری به سر می برند. به همین دلیل است که صدای ناله و زاری آنها بلند شده است و گدایی آتش بس تنها سخن سیاسی شده است.

 

او در مورد روابط روسیه-سوریه نیز گفت: ما خواستار تحکیم این روابط هستیم و قبل از بحران و بعد آن نیز به سرمایه گذاری روسیه در سوریه دعوت کرده‌ایم.

 

رئیس جمهور سوریه درباره ترکیه نیز عنوان داشت: امیدواریم که شخصیت‌های آگاه و عاقل در ترکیه بتوانند اردوغان را به عقب نشینی از حماقت سیاسی نسبت به موضوع سوریه متقاقد کند.

 

اسد در خصوص سخنان اخیر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در خصوص سوریه گفت: ما همواره امید داریم اما ممکن است این امید همیشه به نتیجه ختم نشود به ویژه اینکه من شخصیت اردوغان را می شناسم. وی شخصیتی غیر سیاسی و با عقاید دینی منحرف و لجوج است که نمی تواند واقعیتها را به شکل درست ببیند.

 

وی وقوع درگیری نظامی میان ارتش سوریه و ترکیه که نیروهای آنها وارد خاک سوریه شده را بعید ندانست اما گفت که در حال حاضر اولویت‌های نظامی دیگری وجود دارد.

 

اسد تاکید کرد: تا زمانیکه سکان کشتی سیاست ترکیه در دست شخصی مانند اردوغان است که از لحاظ روانی ثبات ندارد باید تمام احتمالات را بررسی کنیم و در این حالت جایی برای منطق وجود ندارد. سوریه حق دارد از خاک خود دفاع کند. امیدواریم که افراد آگاه در ترکیه بتوانند اردوغان را وادار کنند از حماقت خود درقبال سوریه دست بردارد.

 

اسد در خصوص مصر نیز عنوان داشت: روابط مصر و سوریه در حال بهبود است اما این روابط تاکنون در حد همکاری های امنیتی بوده است. ما از سخنان عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر در خصوص حمایت کشورش از ارتش سوریه استقبال می کنیم و نسبت به فشارهای وارده به این کشور که می خواهند قاهره یک نقش حاشیه‌ای بازی کند یا مثل برخی شیخ نشین‌ها خلیج فارس عمل کند، آگاهیم.

 

وی در ادامه افزود: بعد از پایان یافتن حاکمیت اخوانی ها در مصر این روابط رو به بهبودی رفت