اندیشکده لهستانی؛ ترکیه وآذربایجان با حمایت ناتو ارمنستان را تهدید می‌کنند

یک اندیشکده لهستانی در گزارشی از اوضاع قفقاز نوشت، جمهوری آذربایجان و ترکیه با حمایت ناتو و اتحادیه اروپا، ارمنستان را تهدید می‌کنند. به گزارش فارس، اندیشکده «لمکین» در گزارش خود نوشت، ارمنستان در سال ۲۰۲۲ با تهدیدهای فزاینده‌ای علیه تمامیت ارضی خود از سوی جمهوری آذربایجان و ترکیه  متحدش مواجه شد. اگرچه جهان بسرعت ... اندیشکده لهستانی؛ ترکیه وآذربایجان با حمایت ناتو ارمنستان را تهدید می‌کنند

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, اذربایجان, ارمنستان, تحلیل, ترکیه, جهان

سازمان ملل خواستار تضمین فوری رفت و آمد آزاد در گذرگاه لاچین شد

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو خواستار تضمین رفت و آمد آزاد و ایمن در گذرگاه لاچین شد و اعلام کرد که همه مسائل باید از طریق گفت و گو حل و فصل شود. به گزارش سه شنبه شب ایرنا از خبرگزاری “تاس”، دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه شنبه در ... سازمان ملل خواستار تضمین فوری رفت و آمد آزاد در گذرگاه لاچین شد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, سازمان ملل, سوئیس

مردم قره‌باغ طی تظاهراتی خواستار بازگشایی گذرگاه لاچین شدند + فیلم

جمعی از مردم قره باغ با اجتماع در شهر خانکندی خواهان بازگشایی گذرگاه لاچین شدند. به گزارش ایرنا، تارنمای خبری ارمنستانی “نیوز” دقایقی پیش گزارش داد که به دعوت “وزیر ایالت آرتساخ” هزاران نفر از مردم قره باغ در یکی از میادین مرکز این منطقه ارمنی نشین تجمع کردند. به نوشته نیوز، مردم حاضر در ... مردم قره‌باغ طی تظاهراتی خواستار بازگشایی گذرگاه لاچین شدند + فیلم

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, روسیه, شمال غرب آسیا, فیلم

جمهوری آذربایجان گاز منطقه قره باغ کوهستانی را قطع کرد

جمهوری آذربایجان گازرسانی به منطقه قره باغ کوهستانی را بدون ارائه دلیل قطع کرد. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، گفته می‌شود جمهوری آذربایجان در اقدامی ناگهانی گازرسانی به منطقه ارمنی نشین و کوهستانی قره باغ را قطع کرده است. ماه مارس، جمهوری آذربایجان عرضه گاز به این منطقه به رسمیت شناخته نشده ... جمهوری آذربایجان گاز منطقه قره باغ کوهستانی را قطع کرد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, امنیتی, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, شمال غرب آسیا, محیط زیست

ارمنستان پیشنهاد منطقه عاری از سلاح در قره باغ داد

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان امروز پنجشنبه گفت که کشورش پیشنهاد ایجاد منطقه‌ای عاری از سلاح در اطراف قره باغ با تضمین های بین‌المللی را ارائه داده است. به گزارش ایرنا، خبرگزاری “آرکا” نوشت: نخست وزیر ارمنستان گفت که این ایده توسط مقامات قره باغ پیشنهاد شده است و او آن را در دیدار روسای ... ارمنستان پیشنهاد منطقه عاری از سلاح در قره باغ داد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, تشنج‌ زایی, جنوب شرق اروپا, جهان, چک, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا

بر اساس اسناد تازه منتشر شده سیا؛ برنامه ریزی ۳۰ ساله دولت آمریکا برای براندازی نظام سوریه

اسنادی که به تازگی از طبقه بندی سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) خارج شده اند نشان می دهند که واشنگتن از سه دهه قبل برای سرنگونی حکومت سوریه برنامه ریزی کرده بود.

 
به گزارش پایگاه تحلیلی لیبرترین اینستیتو (libertarianinstitute)، اسناد سری سازمان جاسوسی آمریکا که جدیدا از طبقه بندی خارج شده نشان می دهد دولت این کشور از ۳۰ سال قبل برای براندازی نظام سوریه برنامه ریزی کرده بود.

 

اسناد جدید که ۲۴ صفحه و مربوط به سال ۱۹۸۶ است در زمان «رونالد ریگان» رئیس جمهور اسبق آمریکا، در میان مقامات عالیرتبه دولت و سازمانهای جاسوسی و شورای امنیت ملی آمریکا توزیع شده و به دست مشاوران رئیس جمهوری و سفیر ایالات متحده در سوریه رسیده بود.

 

این گزارش اطلاعاتی که «سوریه: سناریوی تغییرات چشمگیر سیاسی» نام دارد در سال ۱۹۸۶، یعنی چهار سال پس از شورش اخوان المسلمین علیه دولت «حافظ اسد» رئیس جمهور سابق سوریه، تهیه شد و به سناریوهای محتمل برای سرنگونی دولت سوریه یا تغییرات اساسی دیگر در نظام این کشور می پرداخت.

 

در صفحه ۲ گزارش مذکور آمده: واکنش افراطی دولت به شورشهای کوچک ممکن است به ناآرامی های گسترده منجر شود. رژیم در اکثر موارد می تواند جنبشهای سنی را سرکوب کند، اما ما معتقدیم خشونتهای گسترده در میان توده مردم می تواند تعداد زیادی از افسران و نیروهای وظیفه سنی را تحریک به ترک خدمت یا شورش کرده و زمینه را برای جنگ داخلی فراهم کند.

 

در این گزارش سه سناریوی اصلی برای تغییر نظام سوریه مطرح شده است: «شورش مسلحانه مجدد اخوان المسلمین، کودتای نظامیان و جنگ قدرت پس از درگذشت حافظ اسد.»

 

از آن میان، دو سناریو، یعنی شورش مسلحانه گروه های افراطی سنی و شورش بخشی از نظامیان این کشور محقق شده، اما مقاومت دولت و نیروهای سوریه مانع از نتیجه دادن این دو مورد شده است.

 

در بخشی از این گزارش، از یک نظام سنی میانه رو که مقاماتش بر اقتصاد و تجارت تمرکز داشته باشند و نیازمند سرمایه گذاری غرب در بخش خصوصی باشند، به عنوان حکومتی که منافع آمریکا در سوریه را برآورده می کند نام برده شده است.

 

اسناد افشا شده نشان می دهند که سود بردن از اختلافات مذهبی و فرقه ای و ایجاد تفرقه در میان مردم سوریه، مهمترین عاملی است که آمریکایی ها برای براندازی نظام سوریه بر آن تکیه داشته اند. در واقع، آنچه اکنون در سوریه می گذرد، دقیقا نسخه ای است که ۳۰ سال قبل آمریکایی ها برای این کشور پیچیده بودند.

مهر