برگزاری انتخابات در بولیوی، اکوادور و پرو

کشورهای بولیوی، اکوادور و پرو فردا یکشنبه صحنه انتخابات محلی و ریاست‌جمهوری خواهند بود.

 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فارین پالیسی، بولیوی فردا یکشنبه صحنه برگزاری دور دوم انتخابات محلی خواهد بود؛ رقابت‌هایی که می‌تواند منجر به افزایش قدرت طرفداران «ایوو مورالس» شود.

 

دور اول انتخابات محلی بولیوی در اسفند ماه برگزار شده بود.

 

پس از برگزاری انتخابات محلی در تاریخ ۷ مارس (۱۸ اسفند) با وجود پیشتازی جنبش به سوی سوسیالیسم (ماس) به دلیل نزدیکی آراء، انتخابات به دور دوم کشیده شد.

 

جنبش به سوی سوسیالیسم (ماس) حزبی سوسیالیستی در بولیوی است که در سال ۱۹۷۷ میلادی تاسیس شده و تحت رهبری «ایوو مورالس» رهبر حزب چپگراست.

 

در کشور پرو نیز فردا انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود.

 

در میان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پرو، نام «ورونیکا مندوزا» و «پدرو کاستیّو» از دو حزب چپگرای ترقی‌خواهان «با هم برای پرو» و «پروی آزاد» برجسته است.

 

بر اساس این گزارش، ۵ میلیون شهروند دارای حق رأی پرویی روز یکشنبه همزمان با انتخاب رئیس‌جمهوری آینده، ۱۲۸ نماینده مجلس آتی را برای پارلمان تک مجلسی این کشور برمی‌گزینند.

 

اکوادور نیز فردا یکشنبه صحنه برگزاری دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری خواهد بود.

 

این رقابت بین «آندرس آرائوس» از حزب امید ترقی خواهان و «گیرمو لاسو» از حزب میانه راستگرا رئیس‌جمهور آینده خود را انتخاب می‌کنند.

 

اگرچه «رافائل کورّه آ» رئیس‌جمهوری سابق اکوادور در این دور از انتخابات حضور ندارد اما حمایت او از آرائوس اقتصاددان چپگرا که به دنبال یکپارچه سازی آمریکای لاتین و حفظ حاکمیت کشورهاست، سیل آراء بسیاری از مردم را به سوی آرائوس گسیل داشته است.

کوبا پایین‌ترن نرخ ابتلا به ویروس کرونا را در سال گذشته داشته است

دانشمند ارشد کوبایی گفت مراحل  پایانی و آزمایشی واکسن های کووید-۱۹ ساخت این کشور بسیار امیدبخش بوده و مطمئن است واکسن‌های ساخت این کشور موفقیت آمیز خواهند بود.

ادامه »

ارژانتین, امریکا, امریکای لاتین, انگلستان, ایران, تحریم, جهان, چین, روسیه, کوبا, گزارش, مکزیک, ونزوئلا

آیا چین به‌راستی «قدرت امپراتوری» جدیدی در آمریکای لاتین است؟

ارزیابی‌ها نمایش دهنده این حقیقت‌اند که سرمایه‌گذاران چینی با کشورهای وام گیرنده عادلانه برخورد کرده و متقابلاً معاملاتی سودمند انجام می‌دهند.   در مقاله قبلی این مجموعه، این اتهام را که چین قدرت امپریالیستی‌ای نوظهور در آفریقا است، افشا و رد کردیم. مقالهٔ حاضر به آمریکای لاتین می‌پردازد که چین در خلال سال‌های دو دهه

ادامه »

افریقا, اقتصادی, امپریالیسم, امریکا, امریکای لاتین, بولیوی, جهان, چین, شرق آسیا, کوبا, وزنه‌برداری

کوبا: امریکا به‌طور فرصت‌طلبانه از حقوق بشر برای سیاست‌های تجاوزکارانه خود استفاده می‌کند

مدیرکل بخش آمریکا در وزارت خارجه کوبا در اعتراض به ادعای حقوق بشری واشنگتن، کاردار ایالات متحده در هاوانا را احضار کرد.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, تبعیض‌نژادی, جهان, حقوق بشر, خبر, کوبا