بحران کشاورزان اروپایی به پارلمان اروپا کشیده شد

جلسه امروز اتحادیه اروپا در بروکسل تحت الشعاع کشاورزان معترضی قرار گرفت که برای اعتراض به شرایط خود مقابل پارلمان اروپا تجمع کردند. به گزارش خبرگزاری فارس؛ «اگر ببینید که با چه تعداد امروز در این‌جا حضور داریم و اگر ببینید که (اعتراضات) سراسر اروپا را فراگرفته، پس باید امیدوار باشیم. شما به ما نیاز ... بحران کشاورزان اروپایی به پارلمان اروپا کشیده شد

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, ایتالیا, بلژیک, پرتغال, جهان, حقوق بشر, خبر, دهقانی, فرانسه, کشاورزی, محیط زیست

گزارش‌هایی از پیکار و زندگی مردم

رژیمِ ناتوان از حلِ مشکلات اساسی مردم ادامۀ گرانی مواد اساسی غذائی خصوصاً نان، اجارۀ مسکن، و نیز افزایش تعرفه اینترنت به‌میزان ۳۴ درصد در هفته‌های گذشته، فشار بیشتری بر گردۀ زحمتکشان وارد آورده‌ است. خالی شدن صندوق توسعه ملی به‌دلیل برداشت‌های پی در پی دولت از این صندوق، عدم پرداخت حقوق کارگران و نیز ... گزارش‌هایی از پیکار و زندگی مردم

ادامه

اقتصادی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, دانشجویی, روزنامه نگاران, زنان, سرمایه‌داری, سیاسی, عدالت اجتماعی, کارگری, محیط زیست, وکلا

تاکید چین و مالدیو بر ارتقای روابط به سطح راهبردی

«شی جین‌پینگ» رییس جمهور چین در دیدار با «محمد موئیزو» رئیس جمهور مالدیو بر ارتقای روابط فیمابین به سطح راهبردی تاکید کرد. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری شینهوا، «محمد موئیزو» رئیس جمهور مالدیو که برای دیدار با مقامات ارشد چینی روز دوشنبه وارد پکن شده است، عصر امروز (چهارشنبه) با «شی جین‌پینگ» همتای ... تاکید چین و مالدیو بر ارتقای روابط به سطح راهبردی

ادامه

اقتصادی, جنوب آسیا, جهان, چین, شرق آسیا, گزارش, مالدیو, محیط زیست, همکاری استراتژیک

فاجعهٔ جان‌باختن پنج کارگر در تلمبه‌خانهٔ کوهدشت لرستان: جان کارگر بی‌بهاست؟!

رئیس روابط عمومی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران خبر اسفناک جان باختن پنج کارگر شاغل در شرکت پیمانکار “ارگ سازان ناوه” را در ۱۹ آذرماه ۱۴۰۲ اطلاع‌رسانی کرد. بار دیگر در اثر عدم وجود شرایط ایمنی در محیط کار در میهن ما پنج کارگر جوان که با هزاران امید به زندگی و آینده ... فاجعهٔ جان‌باختن پنج کارگر در تلمبه‌خانهٔ کوهدشت لرستان: جان کارگر بی‌بهاست؟!

ادامه

ایران, حقوق بشر, حوادث, کارگری, محیط زیست, مقاله

ضرورت مبارزۀ هم‌زمان با دیکتاتوری ولایی و امپریالیسم در راه آزادی، حاکمیت ملی، صلح، و عدالت اجتماعی

هفتۀ گذشته رسانه‌های مجاز کشور دو گزارش نمایشی و عملا وقیحانه دربارۀ خامنه‌ای “نمایندۀ خدا بر زمین” و رئیس‌جمهور برگمارده‌اش ابراهیم رئیسی منتشر کردند. اینکه چرا واکنش بخش عمده‌ای از جامعه به این گونه نمایش‌های حکومتی بی‌اعتنایی و تمسخر است روشن است. حکومت ولایی در سطح وسیعی در جامعه کاملاً بی‌اعتبار شده و درۀ ژرف ... ضرورت مبارزۀ هم‌زمان با دیکتاتوری ولایی و امپریالیسم در راه آزادی، حاکمیت ملی، صلح، و عدالت اجتماعی

ادامه

آزادی, آمریکا, استبداد, اسلام سیاسی, اقتصادی, امپریالیسم, انقلاب ملّی-دموکراتیک, ایران, تحریم, ژئوپلیتیک, سازمان ملل, سرمایه‌داری, صلح, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, غرب, فلسطین, مبارزه طبقاتی, محیط زیست, نئولیبرالیسم

بازداشت بیش از ۲ هزار مسئول تشدید آلودگی هوا در چین

در شرایطی که درصد آلودگی هوا در شمال چین و شهر پکن پایتخت این کشور به ۵۰۰ میکروگرم در هر متر مکعب رسیده است، گزارش‌ها از دستگیری بیش از ۲ هزار مسئول تشدید آلودگی هوا در این کشور حکایت دارد.

 

وزارت حفاظت از محیط زیست چین روز سه شنبه و به مناسبت آغاز سال نو میلادی در گزارشی این خبر را اعلام و خاطر نشان کرد که ۲ هزار و ۶۸۲ نفر از مسئولان به دلیل سهل انگاری در اجرای تدابیر جلوگیری از آلودگی هوا در چند استان مختلف دستگیر و توبیخ شده اند.

 
این در شرایطی است که وزارتخانه مزبور اعلام کرده که دهها بازرس دومین دور از بازرسی های خود را در استان های مختلف بخصوص در نواحی آلوده در شمال و شمال شرقی کشور به پایان رسانده اند.

 
پس از بررسی پرونده ها و بازرسی از مسئولان ذی ربط همچنین نزدیک به ۳۵ میلیون دلار جریمه نقدی برای افراد، شرکت ها و کارخانه هایی که مسبب تشدید آلودگی هوا بوده اند، در نظر گرفته شده است.

 
در هفته های اخیر بازرسان به بیش از ۱۲ هزار پرونده در این ارتباط رسیدگی کرده اند و هفت استان و همچنین شهرهای پکن و تیان جین در شمال و شرق کشور تحت بررسی های شدیدی بوده اند.

 
تارنمای «یی سی» چین گزارش کرد که به دلیل سهل انگاری برخی مسئولان ذیربط و مدیران کارخانه ها در مناطق شمال و شمال شرق کشور، در بیش از یک دهه گذشته آلودگی به مرز خطر رسیده است.

 
برای نخستین بار در پایان سال جاری میلادی در شهر پکن به دلیل شدت بالای آلودگی هشدار قرمز صادر شد و هشدار قرمز آلودگی به ۲۳ شهر دیگر نیز داده شد.

 
امروز و در سومین روز از سال نو میلادی به دلیل شدت آلودگی، برخی از بزرگراه ها در شمال و شمال شرق چین به روی خودروها بسته شده و افق دید در راه های این مناطق به زیر یک کیلومتر رسیده است.

 
سازمان هواشناسی چین پیشتر در بیانیه ای از زمستان امسال به عنوان یکی از آلوده ترین زمستان ها در مناطق شمالی چین یاد کرد که به واسطه پدیده ال نینو در آسیا و اقیانوس آرام روزهای آلوده شدیدی در انتظار این مناطق خواهد بود.

 
بنابر ارزیابی ها، سالانه دست کم ۷۵۰ هزار نفر در چین به علت آلودگی هوا و آب می میرند و طی ۱۰ سال اخیر، آمار سرطان ریه تا ۶۰۰ درصد افزایش یافته است.

 
گزارش ها حاکیست که فقط در سال ۲۰۱۳ حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در چین بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند.

 
برخی گزارش ها نیز بیانگر این موضوع است که چنانچه این روند ادامه یابد سالانه بیش از ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار نفر دچار مرگ های زودرس به دلیل استنشاق هوای آلوده در چین خواهند شد.
ایرنا

احتمال جاری شدن زاینده‌رود در روز ۲۸ دیماه

رئیس هیأت مدیره صنف کشاورزان شهرستان اصفهان از جاری شدن زاینده‌رود در ۲۸ دی ماه خبر داده است اما بنابراعلام شرکت آب منطقه‌ای اصفهان ۲۸ دی ماه به عنوان روز بازگشایی به مسئولان کشوری پیشنهاد شده است و نتیجه قطعی تا اواسط هفته آینده مشخص خواهد شد.   در شرایطی که ماه های متوالی است ... احتمال جاری شدن زاینده‌رود در روز ۲۸ دیماه

ادامه

ایران, خبر, محیط زیست

تیر خلاص به یوزپلنگ ایرانی!

معصومه ابتکار که پیشتر مخالفتش با آغاز به کار معدن سنگ آهن D-۱۹ را به دلیل نابودی یک زیستگاه حیاتی یوز با قید «فعلا» اعلام کرده بود اکنون باید در نشست هیئت دولت بر سر این موضوع به مذاکره بنشیند.   به گزارش «بهداشت نیوز» دشتی فراخ، خشک و آفتاب‌زده، که تا دوردست‌ها در آن ... تیر خلاص به یوزپلنگ ایرانی!

ادامه

ایران, محیط زیست

۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

زمین‌لرزه‌ای با بزرگای ۴.۷ در مقیاس امواج درونی زمین، «فاریاب» در استان کرمان را لرزاند.   شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در ساعت ۱۶:۱۱:۲۷ ثانیه روز سه‌شنبه این زمین‌لرزه را ثبت کردند.   مختصات این زمین‌لرزه که در عمق ۱۲ کیلومتری زمین رخ داده، ۲۸.۲۰ درجه عرض شمالی و ۵۷.۴۲ درجه ... ۵ زلزله پیاپی «فاریاب» کرمان را لزراند

ادامه

ایران, خبر, محیط زیست

در پی بارش های اخیر، تالاب «گندمان» احیا شد!

رئیس اداره محیط زیست شهرستان بروجن از آبگیری کامل و احیای تالاب بین المللی گندمان استان چهارمحال وبختیاری در پی بارش های اخیر خبر داد.   مرتضی منصوری روز شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: پاییز و زمستان به عنوان فصل آبگیری تالاب است و با آبگیری کامل این تالاب به مرحله احیا رسیده ... در پی بارش های اخیر، تالاب «گندمان» احیا شد!

ادامه

ایران, خبر, محیط زیست