مقاله ,ایران, کارگری

وضعیت فاجعه‌بارحقوق بشر و نقض ظالمانهٔ آن در سالی که گذشت

سال ۹۹ سالی فاجعه‌بار و پررنج برای مردم ما بود و با مشقت و مصیبت سپری شد. شوربختانه به مصائب مردم ستمدیدهٔ کشور ما در مهلکهٔ رژیم استبداد دینی کشتار همه‌گیری کرونا و جان باختن ده‌ها هزار تن از هم میهنان‌مان در پی بی‌برنامگی و سیاست نابخردانهٔ سران جمهوری اسلامی و بی‌اعتنا بودن آنان به

ادامه

مبارزهٔ طبقه کارگر برای دستیابی به‌مطالبه‌های فوری واحیای حقوق سندیکایی‌

هفته‌های پایانی سالی که پشت سر گذاشتیم تجربه‌هایی مهم برای جنبش کارگری و حرکت‌های سندیکایی میهن ما در مبارزه برای دستیابی به ‌حقوق صنفی- سیاسی‌شان دربر داشت. افزایش ۳۹ درصدی حداقل دستمزد برای سال جاری (۱۴۰۰)جز تحمیل فقر به‌خانوارهای کارگری و ادامه یافتن سیاستِ سرکوب مزدی در چارچوب اجرای برنامه تعدیل ساختاری معنایی دیگری ندارد.

ادامه

تأملی بر چگونگی تعیین میزان دستمزد در شورای عالی کار

با نزدیک شدن وقت تعیین حداقل دستمزد سال ۱۴۰۰ کارگران، در سه ماه اخیر مطابق معمول، نمایندگان دولت و کارفرمایان در شورای عالی کار و اخیراً حتا نماینده‌های مجلس، بر تعیین دستمزد به‌صورت “منطقه‌ای”، “صنفی”، و “توافقی” اصرار ورزیده‌اند.

ادامه

از هپکو تا هفت تپه؛ مبارزهٔ کارگران ضد خصوصی‌سازی ادامه دارد

رژیم ولایی با پیشبرد سیاست تهدید، سرکوب، فرسایشی‌کردن اعتراض‌ها به‌هدف ناامیدساختن کارگران و اخراج فعالان کارگری، کوشید به مقاومت، اعتراض‌ها، و مبارزه کارگران خاتمه دهد.

ادامه

مبارزۀ کارگران و زحمتکشان بر ضد ادامۀ اجرای برنامه تعدیل ساختاری و خصوصی‌سازی همچنان ادامه دارد

در روزهای اخیر موضوع بخشنامه معاونت حقوقی ریاست جمهوری به سازمان تأمین اجتماعی در صدر خبرها قرار گرفت.

ادامه

رهبریِ مذهبی، به‌شکست کشاندن انقلاب ضد دیکتاتوری ۵۷، و ریشه‌های بحران‌های کنونی

چهل‌ودو سال پیش کشور ما دستخوش تحول‌ها و رخدادهایی بسیار مهم و تاریخ ساز شد که همراه با سرنگونی دیکتاتوری سلطنتی می‌توانست گذار جامعهٔ استبداد زدهٔ ایران را به مرحله‌ای دموکراتیک امکان‌پذیر کند.

ادامه

ادامه مبارزهٔ کارگران شهرداری‌ها با دلالان نیروی کار

در شرایطی که رئیس کمیته دستمزد تشکل دست‌ساز “کانون عالی شوراها” باوجود اینکه خط فقر در کشور بیش از ۱۱ میلیون تومان در ماه است به خبرگزاری ایلنا، ۵ بهمن‌ماه ۹۹، می‌گوید: “سطح پوشش دستمزد به بیست درصد رسیده” است، و این درحالی است که اکثر کارگران پیمانکاری در شهرداری‌ها دستمزد حداقلی‌ای ۲ میلیون و

ادامه

خط فقر و تعدیل ساختاری: دستمزد کارگران چگونه تعیین می‌شود؟!

رژیم ولایت فقیه با اجرای برنامه تعدیل ساختاری در سه دهه اخیر اساساً معیشت کارگران و زحمتکشان را به وضعیتی بحرانی کشانده است اما با تشدید تحریم‌های امپریالیستی و فساد گستردهٔ نهادینه در تمامی ارکان‌ رژیم همراه با گسترش همه‌گیری کرونا در یک سال اخیر، این رژیم فقر و فلاکت را بین زحمتکشان به‌نحوی بی‌سابقه‌

ادامه

افزایش نگران‌کنندۀ حوادث کار: نبودِ ایمنی و بهداشت کار همچنان قربانی می‌گیرد!

با اجرای برنامه تعدیل ساختاری و حذف هرگونه نظارتی در تولید صنعتی و صنعت ساختمان- با وجود رکود بی‌سابقه اقتصادی و تحریم‌های امپریالیستی- هر روزه مرگ تعداد زیادی از کارگران به‌علت حوادث کار را شاهدیم. در واقع، همچنان که یک عضو هیئت امنای تأمین اجتماعی به ایلنا، ۳ دی‌ماه، گفت، “کشور ما، یکی از رکوردداران

ادامه

مبارزه برای: افزایش دستمزد، اتحاد عمل فراگیر، احیای جایگاه تشکل سندیکایی

طی هفته‌‌های اخیر درحالی‌که نزاع جناح‌های حکومتی جمهوری اسلامی، به‌ویژه پس از تغییرات مرتبط با انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و دورنمای مذاکره با کاخ‌سفید در دورۀ ریاست جمهوری جو بایدن، شدت گرفته‌ است.

ادامه

اصلاح فرمول همسان‌سازی، از ادعا تا واقعیت

ادعای اصلاح طرح‌ها و قوانین مربوط به کارگران و زحمتکشان- با استناد به تجربه‌های دهه‌های اخیر- اصولاً پوششی برای دستبرد به حقوق زحمتکشان به‌وسیلهٔ رژیم ولایی بوده است.

ادامه

طرح طبقه‌بندی مشاغل در صنعت نفت به‌کجا رسید؟

بر اساس قانون کار، در کارگاه‌هایی که بیش از ۵۰ کارگر دارند، قانون طبقه‌بندی مشاغل باید اجرا شود، اما درحال حاضر این قانون حتا در کارخانه‌هایی با بیش از ۱۰۰۰ (هزار) نفر کارگر هم اجرا نمی‌شود.

ادامه

خط فقر، دستمزد، و معیشت زحمتکشان

در شرایطی که فاجعه همه‌گیری لگام‌گسیخته ویروس کرونا، تحریم‌های امپریالیسم آمریکا و ویرانی تولید ملی، بیکاری، فقر و فلاکت، شرایط معیشتی‌ای نامناسب برای کارگران و زحمتکشان کشورمان را به‌وجود آورده‌اند، رژیم ضدملی ولایت فقیه با ادامه برنامه تعدیل ساختاری، آزادسازی تهدیدآمیز مزد زحمتکشان را تنها راه حفظ حالت تهاجمی و تضمین بقای “نظام”ش می‌داند.

ادامه

از مبارزه برای تأمین خواست‌های فوری تا پیوند با جنبش همگانی ضد استبدادی

در گرماگرم همه‌گیری بیماری کوید-۱۹ و وخیم‌تر شدن وضعیت معیشت زحمتکشان، وزارت کار بار دیگر مزد منطقه‌ای و صنفی را همراه با مقررات‌زدایی در روابط کار و قوانین تأمین اجتماعی در دستورکار خود قرار داده ‌است.

ادامه

ماهیگیران، زحمتکشان فراموش‌شده! امنیت شغلی و بیمه ماهیگیران حل‌نشده باقی مانده است

هزاران تن از زحمتکشان مناطق شمالی و جنوبی میهن ما به‌شغل پرخطر اما کم‌درآمد ماهیگیری مشغول هستند. کم‌تر گزارش و خبری از چگونگی معیشت این زحمتکشان و خانوارهای آنان و اعتراض‌های‌شان به شرایط موجود انتشار یافته است.

ادامه

کاهش دستمزد به بهانه دورکاری

برخی از کارفرمایان به بهانه دورکاری و اینکه افراد به صورت ناقص کار می‌کنند، دستمزدی کمتر از حداقل‌های قانونی به کارگران پرداخت می‌کنند یا اینکه از پرداخت حق بیمه شانه خالی می‌کنند

ادامه

مبارزۀ اثرگذار نفتگران: حذف دلال‌های نیروی کار و تأمین امنیت شغلی کارگران

هم‌زمان با ادامه اعتصاب کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در اعتراض به سه ماه دستمزد پرداخت نشده و خواست لغو خصوصی‌سازی این مجتمع و آغاز دُور نوین اعتراض‌های کارگران هپکو، روز ۱۱ مردادماه برخاستن موجی تازه از اعتصاب‌ها به‌منظور تأمین امنیت شغلی، افزایش مزد و حذف دلالان نیروی کار در بخش‌های نفت،

ادامه