مقاله ,ایران, اجتماعی

بودجهٔ نمایشی، دلواپسیِ ظاهری، و ژستِ دیپلماتیکِ رژیم برای لاپوشانیِ ضعف در مذاکرات وین

نگاهی گذرا به لایحۀ بودجهٔ سال آینده- ۱۴۰۱- ارائه شده از جانب دولت رئیسی، نشان می‌دهد نه‌تنها امکان عملیاتی شدن آن بسیار بعید است، بلکه تناقض‌هایی عمیق و خوشبینی‌های بی‌پایۀ فراوانی در آن دیده می‌شوند.

ادامه

جبههٔ متحد نیروهای اپوزیسیون ملی ودموکرات، به‌جای مماشات با دیکتاتوریِ ولایی

با گذشت ۱۰۰ روز از آغاز دورۀ ریاست‌جمهوری ابراهیم رئیسی نه‌تنها تغییری در شرایط اقتصادی کشور و زندگی اکثر مردم حاصل نشده است، بلکه وضعیت بدتر هم شده و فقط تعداد وعده‌ها، سفرهای استانی، و شعارها افزایش یافته‌اند.

ادامه

زحمتکشان برای دستیابی به مطالبه خود؛ راهی جز تشدید مبارزه و اتحاد عمل فراگیر ندارند!

اعتصاب کارگران معدن در چند نقطه کشور، گردهمایی‌های اعتراضی سراسری فرهنگیان، افزایش نارضایتی و تجمع‌های بازنشستگان، اعتصاب دوباره در مجتمع نیشکر هفت‌تپه، اعتراض کارگران پالایشگاه کرمانشاه، و ده‌ها اعتصاب و حرکت اعتراضی دیگر در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها در مقیاس سراسر کشور از زمره مهم‌ترین رویدادهای میهن ما در هفته‌های اخیر بوده است.

ادامه

وعده‌های توخالی و عوام‌فریبانهٔ رئیسی دربارهٔ بحران مسکن

مشکل مسکن در میهن ما روز به‌روز بحرانی‌تر و دست‌یابی به مسکن برای اکثر قریب‌بت‌اتفاق مردم به آرزویی دست‌نیافتنی تبدیل شده است.

ادامه

گرانی سرسام آور دارو وسودجویی دلالان

“بیمارستان‌ها تخت خالی ندارند، داروخانه‌ها داروی مورد نیاز را ندارند، درمانگاه‌ها عموماً با کمبود کادر درمانی رو به رو هستند”، و جز این‌ها عباراتی‌اند در وصف وضعیت بهداشت و درمان کشور که در گزارش‌های سانسور شدهٔ روزنامه‌های مجازکشور حتی پیاپی تکرار می‌شوند.

ادامه

نقش جوانان و دانشجویان در اعتراض‌های مردمی بر ضد سیاست‌های رژیم ولایت فقیه

اعتراض‌های اخیر در خوزستان و دیگر شهرهای ایران بدون شک حاصل عامل‌هایی متعدداند. درست است که این اعتراض‌ها به‌خصوص در خوزستان اما این بار به معضل چندین سالهٔ آب و آب آشامیدنی گره خورده است، ولی همان‌طور که در شعارهای مردم ازجمله شعار “مرگ بر دیکتاتور” شنیده می‌شوند، در حیات رژیم فقها، سیاست‌ها، و عملکردهای

ادامه

بحرانی افسارگسیخته در زندگی مردم محروم سیستان و بلوچستان

در روزهای اخیر وضعیت همه‌گیری کرونا در سیستان و بلوچستان به‌شدت بحرانی شده و امان مردم را بریده است. بر پایۀ آخرین گزارش های اعلام شده، گونه دلتای کرونا در روستاها و شهرستان‌های کوچک این استان محروم گسترش رو به‌فزونی یافته است. کمبود تجهیزات پزشکی همراه با تعلل و بی‌تفاوتی مسئولان، این بحران را به

ادامه

چه باید کرد؟ نقش جوانان و دانشجویان در جنبش فرارویِ میهن

در بیست‌ودومین سالگرد جنبش دانشجویی ۱۸ تیر، میهن‌مان دوران بسیار حساسی را می‌گذراند و نشانه‌هایی بسیار روشن از اعتلای جنبش های اجتماعی را شاهدیم.

ادامه

ژرفش شکاف هزینه و مزد و کاهش قدرت خرید کارگران

در هیاهوی تبلیغاتی انتخابات فرمایشی و هم‌زمان با وعده‌های پوچ نامزدهای تأیید صلاحیت‌شده افزایش نرخ تورم، یعنی رشد قیمت‌ها و افت درآمدها دوش به‌دوش آن‌ها سفرهٔ خانوارهای کارگری را کوچک و کوچک‌تر می‌کند. حداقل مزد مصوبهٔ شورای عالی کار مطابق برآوردهای رسمی حتی کم‌تر از ۳۰ درصد هزینه‌های زندگی زحمتکشان را هم پوشش نمی‌دهد.

ادامه

دشواری‌های جدی رژیم در تأمین برق کشور و عواقب آن

از ساعات آغازین روز سه‌شنبه ۲۳ دی‌ماه ۱۳۹۹ برق در برخی مناطق تهران و همچنین در بعضی شهرهای دیگر کشور قطع شد. مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق در دولت حسن روحانی، علت این قطعی برق را محدودیت سوخت نیروگاه‌ها اعلام کرده بود.

ادامه

با خصوصی‌سازی، تغییر مبنای محاسبه مستمری واصلاح قانون کار مخالفیم

حسین حبیبی عضو هیات مدیره تشکیلات حکومتی کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور در نامه‌ای به کاندیداهای ریاست جمهوری ۱۴۰۰  به بخش‌هایی از مطالبات جامعه کارگری پرداخته است.

ادامه

صدای حق طلبی دهقانان خاموش شدنی نیست !

بر پایهٔ گزارش‌های رسانه‌ها، چهارشنبە ٨ اردیبهشت‌ماه ١۴٠٠، مردم محروم و رنج‌دیدهٔ روستای سراب کهمان، شهرستان الشتر لرستان، به‌خاطر مخالفت با کسانی که برای قطع درختان گردوی کنار رودخانه آمده بودند، از سوی آنان که عوامل مسلح حکومتی بودند هدف حمله قرار گرفتند.

ادامه

تأملی بر چگونگی تعیین میزان دستمزد در شورای عالی کار

با نزدیک شدن وقت تعیین حداقل دستمزد سال ۱۴۰۰ کارگران، در سه ماه اخیر مطابق معمول، نمایندگان دولت و کارفرمایان در شورای عالی کار و اخیراً حتا نماینده‌های مجلس، بر تعیین دستمزد به‌صورت “منطقه‌ای”، “صنفی”، و “توافقی” اصرار ورزیده‌اند.

ادامه

پدیدهٔ کودک همسری و تفکر ارتجاعی حاکم بر جامعه

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ ساله که در سه‌ماههٔ نخست سال جاری ۷ هزار و ۳۲۳ مورد بود، با رشدی ۲۳ درصدی تعداد آن به ۹ هزار و ۵۸ مورد در تابستان امسال رسیده است. در بهار و تابستان سال گذشته درمجموع ۱۶ هزار و

ادامه

عزمی برای گشودن بخت بختگان نیست

یک از اهالی روستای محمدآباد شهرستان استهبان، از روستاهای همجوار دریاچه بختگان، در یادداشتی به مناسبت روز جهانی تالاب‌ها، ابعادی از مشکل دریاچه بختگان به عنوان یکی از ۱۱ تالاب مهم استان فارس و دومین تالاب بزرگ ایران، را بیان کرده است.

ادامه