خبر, ایران, سیاسی

بلوم برگ؛ هرگونه توافق بین ایران و چین تجاری است

با مقایسه پروژه‌های چینی‌ها در سایر کشورهای جهان می‌توان دید که برغم رشد ردپای پکن در ایران بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ میلادی، این ردپا در دیگر کشورهای خاورمیانه بسیار گسترده‌تر است.

ادامه &raquo

راه حل بحران‌های خطرناک کشورمان، نصیحت کردن به دیکتاتور نیست!

سران “نظام”- و در رأس آنان خامنه‌ای و روحانی- به‌همراه کارگزاران ارشد درون دستگاه‌های این “نظام” در پیشگیری، مدیریت، و حتی تخفیف بحران‌ها، بحران‌های گسترده و چندوجهی‌ای که فراروی کشورمان قرار دارند، عاجز مانده‌اند.

ادامه &raquo

ترکان: کشور با نظام پارلمانی اداره نمی‌شود، مجلس در راس امور نیست!

اکبر ترکان در انتقاد به نطق قالیباف در مجلس گفت: من انتظار داشتم که دیگران هم مثل روحانی سعی کنند رابطه دولت و مجلس وارد سیر تعاملی شود، اما آنچه که مشاهده کردیم چیزی بجز این بود.

ادامه &raquo

هاوانا تداوم محاصره آمریکا علیه کوبا را جنایتکارانه خواند

وزیر امورخارجه کوبا سه شنبه شب با محکوم کردن تداوم محاصره  آمریکا علیه کشور خود، آن را اقدام جنایتکارانه و غیرانسانی خواند. 

ادامه &raquo

بحران کورونا ضرورت برخورداری همگانی از نظام پزشکی و درمانی سراسری و رایگان را نشان داد

دنیا در حال حاضر درگیر پیکار بی‌سابقه‌ای برای غلبه بر همه‌گیری ویروس کورونای جدید است. بیماری مرگبار کووید-۱۹ اکنون به همهٔ قاره‌ها رسیده است و علاوه بر قربانیان زیادی که گرفته و فشار زیادی که به خدمات درمانی همگانی آورده، اختلالی ناگهانی نیز در زندگی روزمرهٔ مردم به وجود آورده است.

ادامه &raquo

دو تجمع اعتراضی کارگران در تهران برای رسیدگی به وضعیت معیشتی

روز دوشنبه ۲۵ فروردین ماه، جمعی از دستفروشان پایتخت در مقابل ساختمان شهرداری این شهر و شماری از کارگران شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس شعبه تهران، در مقابل ساختمان فرمانداری اسلامشهر در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

ادامه &raquo

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس: حداقل افزایش حقوق کارگران، باید دو برابر اعمال می‌شد

با توجه به تورمی که به طور رسمی بالای ۴۰ درصد اعلام شده است و در حالی که نرخ تورم واقعی بالاتر از آن است، افزایش ۲۱ درصدی حداقل دستمزدها به مفهوم کشاندن تعداد بیشتر از زحمتکشان به زیر خط فقر خواهد بود.

ادامه &raquo

«صندوق بین‌المللی پول با دادن وام به ایران موافقت کرده است»

موافقت صندوق بین‌المللی پول با پرداخت وام به ایران و احتمال آزادسازی پول مسدود در آمریکا، مقامات تهران را خوشحال کرده است. گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که بین این اتفاق‌ها و آزادی برخی زندانیان آمریکایی ارتباطی هست.

ادامه &raquo

حداقل ۵۰ درصد کارگران ساختمانی قم به خاطر کرونا بیکار شدند

این گروه از کارگران با وجود شرایط نابسامان اقتصادی و قوانین کارگری که از کارفرماها حمایت می‌کند، در زمره آسیب پذیرترین اقشار جامعه هستند که بیکاری و از دست دادن شغل و منبع در آمدی آنها به یقین پیامدهای مخرب و فاجعه بار انسانی و اجتماعی را به همرا خواهد داشت.

ادامه &raquo

بدون حل مناسبات قدرت در جامعه، یافتن راه حل امکان‌پذیر نیست

استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: اگر اعتماد، مشارکت و همدلی مردم فراهم شود طبیعتا تورم کاهش و اشتغال گسترش می‌یابد بنابراین بدون فراهم کردن اقدامات سیاسی عملا راه حلی برای اقتصاد کشور براساس عملکردهای سه دهه اخیر وجود ندارد.

ادامه &raquo

سخنی درباره پیوند دادن مبارزه برای افزایش عادلانهٔ دستمزد با مبارزه برای احیای حقوق سندیکایی

در هفته‌‌های پایانی هرسال نشست‌های “شورای‌عالی کار” برای تعیین میزان حداقل دستمزد کارگران برگزار می‌شود. به روال معمول، به‌موازات برگزاری این نشست‌ها دولت و تشکل‌های زرد حکومتی نیز هیاهوی تبلیغاتی هدفمندی پیرامون به‌اصطلاح “سه‌جانبه‌گرایی” به‌راه می‌اندازند و در زمینهٔ تحمیل نظرشان دربارهٔ حداقل دستمزد کارگران به جوسازی می‌پردازند.

ادامه &raquo

نگاهی فراتر از انتخابات فرمایشی ولی فقیه به تحولات فراروی کشور

پاسخ قاطع و “نه تاریخی”‌ اکثر مردم کشورمان به دیکتاتوری ولایی در رابطه با نمایش یازدهمین دورهٔ‌ “انتخابات مجلس شورای اسلامی” مؤید این واقعیت است که سران حکومت و در رأس آنان ولی فقیه، خامنه‌ای، و کارگزارانش نزد اکثر مردم به‌لحاظ سیاسی بی‌اعتبار شده‌اند.

ادامه &raquo

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران اجازه بازرسی نداد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش سه ماهه خود درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران نوشت که این کشور به بازرسان این کشور نه اجازه دسترسی به دو مرکز اتمی را داده و نه به سوالات آژانس پاسخ روشنی داده است.

ادامه &raquo

راغفر؛ پنهان کردن آمارها توسط بانک مرکزی، چیزی از واقعیت‌های تلخ زندگی مردم نمی‌کاهد

برخی از کارشناسان می‌گویند محرمانه شدن آمار، اقتصاد را به سمت عدم شفافیت سوق می‌دهد، از سوی دیگر بعضی از صاحب‌نظران اقتصادی بر این باور هستند که نیازی نیست همه آمارها علنی اعلام شود. اما حسین راغفر، تحلیلگر اقتصادی، در این باره نظر متفاوتی دارد.

ادامه &raquo

سه بازیکن سپیدرود مشکوک به کرونا ویروس!

بسیاری از کشورهای جهان برای پیشگیری از پخش ویروس کرونای جدید بسیاری از مسابقات ورزشی و نشست‌ها و اجتماعات  خود را لغو کرده‌اند. ولی در کشورما با وجود شیوع نسبتأ وسیع این ویروس که باعث مرگ و بیماری بسیاری از هموطنان‌مان شده است، دولت همچنان در اتخاذ تدابیر لازم برای حفظ جان و سلامت مردم

ادامه &raquo