آسیای جنوب شرقی؛ نا امید از نهادهای غربی، مشتاق عضویت در بریکس

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و لی چیانگ، نخست وزیر چین، هفته گذشته نشست‌های جداگانه‌ای را در آسیای جنوب شرقی به پایان رساندند و با منطقه‌ای روبه‌رو شدند که مایل به پیوستن به ائتلاف بریکس، برای نشان دادن ناامیدی فزاینده از نظم بین‌المللی تحت رهبری آمریکا و نهادهای کلیدی مانند بانک جهانی و صندوق بین‌المللی ... آسیای جنوب شرقی؛ نا امید از نهادهای غربی، مشتاق عضویت در بریکس

ادامه

آسه آن, آسیا, آمریکا, اقتصادی, بانک جهانی, بریکس, تروریسم, جنوب شرق آسیا, جهان, چین, روسیه, ژئوپلیتیک, صندوق بین‌المللی پول, فیلیپین, گزارش, ویتنام

اعلام حمایت وزیر خارجه مالی از بریکس

وزیر امور خارجه مالی بر حمایت از بریکس و سیاست نظام چند قطبی آن تاکید کرد. عبدالله دیوپ، وزیر امور خارجه کشور ساحلی مالی گفت باماکو از بریکس و ایجاد نظامی چندقطبی حمایت می‌کند. به گفته این دیپلمات، مالی به ساختار بریکس پلاس علاقه‌مند است که شامل کشور‌هایی بیش از اعضای کامل انجمن اصلی هستند. ... اعلام حمایت وزیر خارجه مالی از بریکس

ادامه

اقتصادی, برزیل, بریکس, جهان, چین, خبر, روسیه, غرب آفریقا, گروه ۷, مالی, هندوستان

ضرورت تقویت نقش جنبش کارگری و سندیکایی در تحول‌های صحنهٔ سیاسی کشور

اهمیت تشدید مبارزه و گسترش اعتصاب‌های کارگری در مقطع زمانی کنونی کوشش هدفمند و همه‌جانبهٔ حکومت جمهوری اسلامی برای حفظ کنترل و تسلط بر اوضاع پس از مرگ ابراهیم رئیسی طی روزهای اخیر ابعاد گسترده‌ای یافته ‌است. تاکید خامنه‌ای هنگامی‌که خبر مرگ رئیس‌جمهور برگمارده‌اش به‌طوررسمی اعلام نشده ‌بود مبنی بر اینکه: “هیچ اختلالی در کار ... ضرورت تقویت نقش جنبش کارگری و سندیکایی در تحول‌های صحنهٔ سیاسی کشور

ادامه

استبداد, اقتصادی, امپریالیسم, ایران, جمهوری ملی و دموکراتیک, جوانان, سرمایه‌داری, سیاسی, مقاله

پوتین: تقویت روابط راهبردی با ویتنام از اولویت‌های روسیه است

رئیس‌جمهور روسیه در جریان سفر به هانوی گفت تقویت روابط راهبردی جامع با ویتنام از اولویت‌های روسیه است و طرفین قصد دارند همکاری‌های دوجانبه را در حوزه هسته‌ای نیز تقویت کنند. به گزارش ایسنا، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه روز پنجشنبه و پس از برگزاری مراسم استقبال رسمی توسط «تو لام» همتای ویتنامی خود، عنوان کرد: ... پوتین: تقویت روابط راهبردی با ویتنام از اولویت‌های روسیه است

ادامه

آ. سه. آن, آلمان, اتحاد شوروی, اقتصادی, امنیتی, اورآسیا, جنگ میهنی, جنوب شرق آسیا, جهان, روسیه, صلح, کره شمالی, گزارش, ویتنام

اعتراض شدید ونزوئلا به‌ روند سلب مالکیت و سرقت شرکت «سیتگو» توسط آمریکا

دولت کاراکاس، واشنگتن را به واگذاری «سیتگو» (Citgo) شرکت تابعه «شرکت دولتی نفت ونزوئلا» (PDVSA) و فروش غیرقانونی سهام آن متهم کرد و رئیس‌جمهوری ونزوئلا نیز مجازات زندان برای کسانی که در این «سرقت» دخیل بودند را خواستار شد. به گزارش روز سه شنبه ایرنا از خبرگزاری پرنسا لاتینا، دولت ونزوئلا در بیانیه‌ای رسمی، روند ... اعتراض شدید ونزوئلا به‌ روند سلب مالکیت و سرقت شرکت «سیتگو» توسط آمریکا

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, آمریکای لاتین, اقتصادی, جهان, فاشیسم, گزارش, نئولیبرالیسم, ونزوئلا

ایران، گذرگاه قطارهای باری چین به اروپا

چین از همان سال ۲۰۱۳ میلادی که طرح بزرگ «راه ابریشم نوین» را رونمایی کرد با هدف انتقال تولیدات چین به کشورهای مسیر این طرح، برنامه راه اندازی خطوط ریلی باربری بین چین و نقاط مختلف جهان را آغاز کرد پروژه ای که اکنون پس از عبور از ایران به اروپا رسیده است.

 

چین برای پیشبرد طرح های مرتبط با راه ابریشم که در مرحله نخست ۴۰ میلیارد دلار اختصاص داده بود به یک هزار و ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد که قاعدتا با همکاری کشورهای دیگر باید آن را تامین کند تا این طرح ها روی زمین نماند و اجرایی شود.

 

چین در راستای تحقق این اقدام در قالب طرح بزرگ راه ابریشم، دیپلماسی قطارهای باربری را به اجرا گذاشت که کلید آن در واقع از سال ۲۰۱۴ میلادی زده شد زمانی که قطارهای این کشور به سمت ایران و اروپا به حرکت در آمدند.

 

نقطه آغازین حرکت بیشتر این قطارها شهر ‘ایوو’ در استان ‘جه جیانگ’ در شرق چین است که بیشترین اقلام خرد را به دنیا صادر می کند، در سال ۲۰۱۴ میلادی اولین قطار از این مسیر به سمت تهران حرکت کرد و ۱۵ روز پس از شروع سفر، وارد ایران شد.

 

به دنبال آن خطوط ریلی میان چین و اروپا در همین سال و از همین شهر راه اندازی شد اکنون شمار این خطوط به ۹ خط ریلی بین اروپا و چین رسیده است.

 

خطوط اروپایی همچنین از مسیرهای آسیای مرکزی، ایران، افغانستان، لاتویا، روسیه، بلاروس، انگلیس، جمهوری چک و چند کشور دیگر نیز عبور می کند یکی از آنها خط آهن ایوو – مادرید است که یک یا دو بار در هر هفته قطار باربری از این شهر راهی اسپانیا می شود.

 

این قطارها که با عبور از قزاقستان، روسیه، بلاروس، هلند و همچنین کشورهای آلمان و فرانسه به اسپانیا می رسد از جمله مهمترین خطوط ریلی باربری چین با اروپا محسوب می شود.

 

قطار باری چین – ایران

 

نخستین قطار حامل بار از چین، بهمن ماه ۱۳۹۴ شمسی به ایران رسید تا بار دیگر مسیر بازرگانی جاده ابریشم را زنده کند و پتانسیل های اقتصادی پیش روی تهران را از زمان برداشته شدن تحریم های بین المللی پر رنگ تر نماید.

 

در همان زمان رئیس وقت شرکت راه آهن ایران گفت: این سفر ۹۵۰۰ کیلومتری که از شرق چین آغاز می گردد، حدودا ۱۵ روز به طول می انجامد که ۳۰ روز از سفر دریایی معمول از شانگهای به بندرعباس کوتاه تر است.

 

با این حال، تهران مقصد نهایی این قطار نیست طرح اصلی این است که مسیر حرکت این قطار به اروپا کشیده شود و از این طریق پول بیشتری به خاطر تردد قطارها عاید ایران شود.

 

چین روابط تجاری وسیعی با ایران دارد و در سال های اخیر بیش از یک سوم تجارت خارجی ایران با این کشور انجام گرفته است با این حساب پیش بینی می شود در آینده، قطارها با تناوب بیشتری از چین به ایران سفر کنند در ابتدا این پروسه به صورت ماهی یک بار انجام شده و سپس افزایش می یابد.

 

جاده ابریشم شبکه ای کهن از مسیرهای تجاری است که تاریخ آن به ۲۲۰ سال قبل از میلاد باز می گردد و چین را به دریای مدیترانه پیوند می زند این جاده نقشی قابل توجه را در اوج گیری و شکوفایی تمدن های غربی و شرقی ایفا کرد که از آن جمله می توان به چین، هند، یونان، روم و ایران اشاره نمود.

 

قطارهای باربری چین – اروپا

 

آمار جدید و رسمی در چین نشان می دهد که این کشور در شش سال گذشته پنج هزار قطار باربری را به سوی دستکم ۳۴ شهر اروپا روانه کرده است.

 

همزمان اداره ملی آمار چین از وضعیت رو به بهبود اقتصادی ابراز خرسندی کرده و ارزش تولید ناخالص داخلی چین برای سال جاری میلادی را بالاتر از ۱۲ هزار میلیارد دلار برآورد کرده است.

 

یکی از مهمترین مسیرهای باربری از میان ۵۷ مسیر بین چین و اروپا که در فوق نیز به آن اشاره شد خط آهنی به طول ۱۳ هزار کیلومتر است که شهر ‘ایوو’ در شرق چین را به اسپانیا متصل می کند.

 

برنامه راه ابریشم نوین چین نیز در پنج سال گذشته پس از اعلام آن موجب شده است تا چین بتواند قطارهای بیشتری را برای اعزام به کشورهای مختلف اروپایی سازماندهی کند.

 

آنطور که براوردها نشان می دهد قطارهای باربری چین و اروپا در واقع ۳۰ شهر را در سراسر چین و ۳۰ شهر را در ۱۰ کشور اروپایی با یکدیگر مرتبط می کنند.

 

قطارهای باربری بین دو طرف اقدام به انتقال کالاهای مرتبط با فناوری اطلاع رسانی، البسه، مواد غذایی، خودرو، مواد شیمیایی و تجهیزات ماشینی کرده اند.

 

انتظار می رود با راه اندازی خطوط ریلی جدید شمار قطارهایی که بین چین و شهرهای اروپایی تردد می کنند در سال ۲۰۱۸ میلادی به ۴ هزار ترن برسد.

ایرنا

پول ملی جایگزین دلار آمریکا در روابط تجاری چین و پاکستان شد

به نقل از روزنامه پاکستان، پس از دیدار هیئت های عالی رتبه چین و پاکستان به ریاست «عمران خان» و «لی ککیانگ» نخست وزیران دو کشور، طرفین بیانیه ای مشترکی را در پایان این نشست صادر کردند.

ادامه

اقتصادی, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

دادگاه عالی هند درباره خرید جنگنده از فرانسه از دولت توضیح خواست

دادگاه عالی هند در اقدامی کم سابقه از دولت این کشور درخواست کرد که ظرف مدت ۱۰ روز توضیحات لازم در خصوص قیمت گذاری جنگنده های رافائل و خصوصیات آنها را به این دادگاه ارائه دهد.

ادامه

اقتصادی, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه, فساد, هندوستان

خبرگزاری فرانسه؛ احتمال معافیت هشت خریدار نفت ایران از تحریم‌های آمریکا

در آستانۀ آغاز تحریم‌های جدید آمریکا، به درستی معلوم نیست که صادرات نفت ایران تا چه اندازه محدود خواهد شد. گفته می‌شود که هشت کشور موفق شده‌اند که موافقت آمریکا را برای معافیت از تحریم و ادامۀ خرید نفت ایران کسب کنند.

ادامه

اقتصادی, امریکا, ایران, تحریم, ترکیه, جهان, چین, خبر, ژاپن, عراق, عربستان سعودی, کره جنوبی, هندوستان

اعتراف بولتون به عدم همراهی کشورها در تحریم نفتی ایران/ معافیت هند از تحریم ایران

به نقل از روزنامه واشنگتن تایمز، «جان بولتون» روز چهارشنبه در ایالت واشنگتن و در حضور اعضای «مجمع همیلتون» با لحنی نسبتاً مصالحه جویانه اذعان کرد که برخی از کشورها «ممکن است قادر نباشند روند به صفر رساندن [واردات نفت از ایران] را به سرعت طی نمایند».

ادامه

اقتصادی, امریکا, ایران, تحریم, جنوب آسیا, جهان, خبر, هندوستان