اسپانیا؛ ناتو از استاندارد دوگانه در مورد اوکراین و غزه دوری کند

نخست وزیر اسپانیا از اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خواست به طور مساوی از احترام به قوانین بین‌المللی در غزه و اوکراین بدون «استانداردهای دوگانه» حمایت کنند. به گزارش روز پنج شنبه ایرنا از روزنامه ال پائیس، در حالی که در بیانیه پایانی اجلاس سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در واشنگتن، بیش از ۶۰ بار ... اسپانیا؛ ناتو از استاندارد دوگانه در مورد اوکراین و غزه دوری کند

ادامه

اسپانیا, اسراییل, اوکراین, ایرلند, تحلیل, جنگ نیابتی, جنوب اروپا, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, غرب, غرب اروپا, فلسطین, ناتو, نروژ

وزیر‌ دفاع جدید انگلیس: کمک‌های تسلیحاتی به‌اوکراین افزایش می‌یابد

جان هیلی وزیر دفاع جدید انگلیس روز یکشنبه در سفر به شهر بندری اودسا در اوکراین وعده داد که دولت تازه این کشور مهمات، موشک و تسلیحات توپخانه‌ای بیشتری در اختیار کی‌یف قرار خواهد داد. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزارت دفاع انگلیس در بیانیه‌ای اعلام کرد: دولت در انگلیس تغییر کرده ... وزیر‌ دفاع جدید انگلیس: کمک‌های تسلیحاتی به‌اوکراین افزایش می‌یابد

ادامه

انگلیس, اوکراین, جنگ نیابتی, جهان, خبر, شرق اروپا, غرب, غرب اروپا, هلند

انتخابات پارلمانی فرانسه؛ ائتلاف احزاب چپ‌گرا با کسب بیشترین کرسی‌ها در جایگاه نخست قرار گرفت

نتایج اولیه انتخابات پارلمانی فرانسه نشان می‌دهد ائتلاف احزاب چپ‌گرا با کسب بیشترین کرسی‌ها در جایگاه نخست قرار خواهد گرفت و حزب «امانوئل ماکرون» و جریان راست افراطی به ترتیب در جایگاه‌های دوم و سوم قرار خواهند داشت. به گزارش ایسنا، نتایج اولیه انتخابات حاکی از آن است که در دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه ... انتخابات پارلمانی فرانسه؛ ائتلاف احزاب چپ‌گرا با کسب بیشترین کرسی‌ها در جایگاه نخست قرار گرفت

ادامه

جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه

شکست سخت ائتلاف میانه‌روی مکرون در انتخابات فرانسه

بر اساس نخستین برآوردها حزب راست افراطی “اجتماع ملی” با کسب ٣۴ درصد آراء در نخستین دور انتخابات پارلمانی فرانسه به نخستین حزب سیاسی این کشور تبدیل شد بی‌آنکه هنوز اکثریت مطلق کرسی‌های مجلس را برای تشکیل دولت جدید به دست آورد. به گزارش رادیو فرانسه؛ نرخ مشارکت در این انتخابات بسیار بالا و طی ... شکست سخت ائتلاف میانه‌روی مکرون در انتخابات فرانسه

ادامه

جهان, خبر, سوسیالیسم, غرب اروپا, فرانسه, کمونیسم, محیط زیست

نشریه آمریکایی؛ مناظره‌ها چالشی برای ناتو

بحث‌های ریاست‌جمهوری در آمریکا و انتخابات پارلمانی زودهنگام در فرانسه، به ملی‌گرایان برای به چالش کشیدن ناتو و تضعیف دفاع اوکراین جرأت داده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ بر اساس گزارش نیویورک تایمز، پس از مناظره ناموفق جو بایدن برای ریاست جمهوری، عدم اطمینان نه تنها در ایالات متحده، بلکه در “فرانسه شوکه شده و ... نشریه آمریکایی؛ مناظره‌ها چالشی برای ناتو

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اروپا, تحلیل, جنگ سرد, جهان, غرب اروپا, فرانسه, ناتو, ناسیونالیسم

اکثر جوانان انگلیسی خواهان پیروزی حزب کارگر در انتخابات هستند

تازه ترین نظرسنجی موسسه یوگو نشان می دهد که جوانان انگلیسی بیشتر از سایر اقشار جامعه طرفدار سیاست های چپ گرایانه جرمی کوربین و خواهان پیروزی حزب کارگر در انتخابات سراسری پیش رو در انگلیس هستند.

 

به گزارش ایرنا، این نظر سنجی که ۹ روز مانده به انتخابات سراسری در انگلیس منتشر شد، نشان می دهد که ۶۹ درصد جوانان انگلیسی بین سنین ۱۸ تا ۲۴ سال، طرفدار حزب کارگر به رهبری جرمی کوربین و تنها ۱۲ درصد طرفدار حزب محافظه کار به رهبری «ترزا می» هستند.

 
نظرسنجی یادشده همچنین نشان می دهد که اکثر قشر میانسال انگلیسی نیز از حزب کارگر حمایت می کنند.

 
بر اساس نظر سنجی موسسه یوگو ۴۴ درصد از افراد در سنین ۲۵ تا ۴۹ سال از حزب کارگر و ۳۴ درصد از حزب محافظه کار حمایت می کنند.

 
این نظر سنجی همچنین موید آن است که اکثر جوانان انگلیسی باور دارند که حزب کارگر در انتخابات سراسری انگلیس پیروز خواهد شد.

 
بر اساس نظر سنجی یادشده، ۲۸ درصد جوانان ۱۸ تا ۲۴ سال و ۲۰ درصد افراد ۲۵ تا ۴۹ سال اطمینان دارند که حزب کارگر در انتخابات سراسری پیروز خواهد شد؛ این درحالی است که تنها ۵ درصد جوانان ۱۸ تا ۲۴ سال و ۱۵ درصد افراد ۲۵ تا ۴۹ سال به پیروزی محافظه کاران در انتخابات ایمان دارند.

 
جرمی کوربین ۶۸ ساله پس از شکست سهمگین حزب کارگر در انتخابات سراسری انگلیس در سال ۲۰۱۵، سکان این حزب را در ۱۲ سپتامبر همان سال بدست گرفت.

 
هر چند انتخاب او از همان روزهای نخست به مزاج هم حزبی های دست راستی اش خوش نیامد اما دیدگاه های چپ گرایانه وی، به ویژه مخالفت ضمنی اش با نظام سلطنتی در انگلیس، با استقبال قابل توجه جوانان این کشور مواجه گردیده است.

 
جرمی کوربین سال ها سابقه فعالیت در سازمان های مدافع حقوق بشر، ضد جنگ و ضد استفاده از سلاح هسته ای را دارد.

 
او همچنین مخالف دخالت و مشارکت نظامی انگلیس در جنگ های خارجی است و سیاست خارجی کشورش را عامل اصلی حملات تروریستی در انگلیس و ایجاد بی ثباتی در کشور می داند.

 
کوربین طی اظهاراتی در مناظره تلویزیونی اخیرش بیان داشت: می خواهم در دنیایی زندگی کنیم که از فاجعه هسته ای در امان باشد. هرسلاح هسته ای که در هرکجای دنیا استفاده شود برای تمام ما یک فاجعه است.

 
وی افزود: من تمام عمرم را صرف همکاری با ارگان های مدافع صلح کردم و با سازمان ملل متحد در رابطه با پیمان خلع سلاح همکاری داشته ام.

 
کوربین تصریح کرد: من وظیفه خودم را به عنوان نخست وزیر اینطور ترسیم می کنم که از استقرار صلح در آینده حمایت کنم.

 
این سیاستمدار انگلیسی همچنین بیان داشت: ما بایستی از سیاست خارجی بهره مند باشیم که بخش زیادی از دنیا را – مانند لیبی- بدون دولت کارآمد رها نکند تا به محل پرورش تهدید برای ما تبدیل شود.

 
هرچند مخالفان کوربین، پیروزی او در انتخابات را تهدیدی بزرگ علیه امنیت ملی انگلیس توصیف می کنند اما نظر سنجی موسسه یوگو نشان می دهد که اکثر جوانان انگلیسی بر این باورند که دولت انگلیس تحت رهبری حزب کارگر قادر است تا مسائل امنیتی و ضد تروریستی را سامان دهد.

 
این نظر سنجی همچنین نشان می دهد ۴۹ درصد جوانان ۱۸ تا ۲۴ سال در مقایسه با ۲۴ درصد، بر این باورند که جرمی کوربین قادر است به عنوان نخست وزیر انگلیس امنیت در کشور را برقرار کند.

 
گفتنی است که بر اساس نظر سنجی یادشده، حادثه تروریستی اخیر در منچستر اعتماد جوانان انگلیسی را از «ترزا می» سلب و به سمت جرمی کوربین سوق داده است.

 
بر اساس آخرین سرشماری صورت گرفته در انگلیس در سال ۲۰۱۱ میلادی، نیمی از مردم این کشور را افراد در سنین ۱۸ تا ۴۹ سال تشکیل می دهند.

کوربین: اگر نخست‌وزیر شوم از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کنم

جرمی کوربین در این مناظره جنجالی که شامگاه دوشنبه و ۹ روز مانده به انتخابات سراسری در انگلیس، از شبکه اسکای نیوز پخش شد، در پاسخ به این سئوال « با توجه به موضع شما در حمایت از خلع سلاح هسته ای، در چه شرایطی حاضر به استفاده از سامانه دفاعی هسته ای هستید؟» گفت: ... کوربین: اگر نخست‌وزیر شوم از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کنم

ادامه

انگلستان, جهان, خبر

حریت: عربستان از خرید کشتی‌های جنگی ترکیه منصرف شده است

روزنامه حریت ترکیه به نقل از منابع این کشور نوشت: عربستان از خرید کشتی‌های جنگی ترکیه منصرف شده است.   به نوشته این روزنامه، منابع در بین مشاوران صنایع نظامی ترکیه اعلام کردند که عربستان به ترکیه ابلاغ کرده است که از خرید چهار کشتی جنگی اصلاح شده به ارزش حدود دو میلیارد دلار از ... حریت: عربستان از خرید کشتی‌های جنگی ترکیه منصرف شده است

ادامه

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, عربستان سعودی

مکرون : مسائل مهم جهان بدون گفتگو با روسیه حل نخواهند شد

به گزارش اسپوتنیک، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه پس از دیدار با ولادیمیر پوتین اعلام کرد که بدون گفتگو با روسیه مسائل مهم جهان حل نخواهند شد.   مذاکرات روسای جمهور روسیه و فرانسه در کاخ ورسای سه ساعت به طول انجامید که بیشتر از حد انتظار بود.   «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه پس ... مکرون : مسائل مهم جهان بدون گفتگو با روسیه حل نخواهند شد

ادامه

جهان, خبر, روسیه, فرانسه

تظاهرات ضد دولتی در مادرید

ده‌ها هزار تن از مردم مادرید در اعتراض به حقوق کم و نبود امنیت شغلی به خیابان‌ها آمدند.   به گزارش خبرگزاری فرانسه، معترضان خواستار بهبود وضعیت اقتصادی اسپانیا از جمله افزایش حقوق‌ها و ارتقای امنیت شغلی شدند.   معترضان بندی با عنوان “نان، کار، خانه و برابری” در دست داشتند.   برخی از اتحادیه‌های ... تظاهرات ضد دولتی در مادرید

ادامه

اسپانیا, جهان, خبر, غرب اروپا