گاردین: حملات انگلیس به بهانه مبارزه با داعش در موصل به کشتار غیرنظامیان منجر شد

تحقیقات جدید روزنامه گاردین نشان می‌دهد که به رغم ادعای مقام‌های انگلیسی مبنی بر این که سلاح‌های این کشور در حملات هوایی سال‌های ۲۰۱۷-۲۰۱۶ علیه داعش در موصل، حتی به یک غیرنظامی نیز آسیبی وارد نکرده، این حملات به کشته شدن غیرنظامیان منجر شده است. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا ، گاردین نوشت: دولت و ... گاردین: حملات انگلیس به بهانه مبارزه با داعش در موصل به کشتار غیرنظامیان منجر شد

ادامه

آمریکا, انگلستان, تروریسم, حقوق بشر, خاورمیانه, سوریه, عراق, غرب اروپا, گزارش

حمله پلیس فرانسه به شهروندان معترض در پاریس + فیلم

به دنبال تصویب طرح جنجالی موسوم به اصلاحات بازنشستگی در فرانسه، تظاهرات مردم این کشور در اعتراض به این طرح همچنان ادامه دارد. به گزارش فارس، بنابر گزارش شبکه فرانسوی «بی‌اف‌ام تی وی»، تظاهرات ابتدا بدون برخورد و تنش در میدان جمهوری فرانسه آغاز و سپس ساعت هشت شب به وقت محلی به درگیری و ... حمله پلیس فرانسه به شهروندان معترض در پاریس + فیلم

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, اعتراضات اجتماعی, خبر, عدالت اجتماعی, غرب اروپا, فرانسه, فیلم

ارائه طرح رفراندوم جناح چپ در فرانسه به شورای قانون اساسی

در حالی که طرح اصلاحات بازنشستگی در پارلمان فرانسه از رای عدم اعتماد جان به در برده، ۲۵۰ نماینده پارلمان که عمدتاً از جناح چپ هستند، درخواستی را برای همه‌پرسی درباره ابتکار مشترک (RIP) ارائه کردند که شورای قانون اساسی باید قابل قبول بودن آن را بررسی کند. به گزارش ایسنا، به نقل از بی.اف.ام، ... ارائه طرح رفراندوم جناح چپ در فرانسه به شورای قانون اساسی

ادامه

اقتصادی, برابری اجتماعی, جهان, غرب اروپا, فرانسه, محیط زیست

چالش جدید اروپا برای تسلیح اوکراین

کشورهای اتحادیه اروپا که با چالش تسریع و افزایش تولید جنگ افزار برای اوکراین روبرو هستند، با مانع کمبود مواد منفجره جهت تولید انبوه مهمات نیز مواجه شده‌اند. به گزارش ایرنا، از روزنامه فایننشال تایمز، مقام‌های اروپایی هشدار دادند که کمبود مواد منفجره شامل باروت و تی‌ان‌تی، تولید جنگی انبوه اتحادیه اروپا برای اوکراین را ... چالش جدید اروپا برای تسلیح اوکراین

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اوکراین, جنگ سرد, جهان, روسیه, غرب, گزارش, نروژ

تداوم اعتراضات در فرانسه؛ «دموکراسی کجاست؟»

هزاران نفر از مردم خشمگین فرانسه عصر پنجشنبه پس از اینکه الیزابت بورت نخست‌وزیر این کشور اعلام کرد که با استفاده از ماده ۴۹.۳ (یک بند ویژه در قانون اساسی فرانسه)، لایحه اصلاح حقوق بازنشستگی را بدون گرفتن رأی نمایندگان مجلس این کشور به تصویب رسانده‌اند، در پاریس تظاهرات کردند. به گزارش ایرنا به نقل ... تداوم اعتراضات در فرانسه؛ «دموکراسی کجاست؟»

ادامه

اختلاف طبقاتی, اروپای غربی, اعتراضات اجتماعی, جهان, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, فرانسه, کارگری

اکثر جوانان انگلیسی خواهان پیروزی حزب کارگر در انتخابات هستند

تازه ترین نظرسنجی موسسه یوگو نشان می دهد که جوانان انگلیسی بیشتر از سایر اقشار جامعه طرفدار سیاست های چپ گرایانه جرمی کوربین و خواهان پیروزی حزب کارگر در انتخابات سراسری پیش رو در انگلیس هستند.

 

به گزارش ایرنا، این نظر سنجی که ۹ روز مانده به انتخابات سراسری در انگلیس منتشر شد، نشان می دهد که ۶۹ درصد جوانان انگلیسی بین سنین ۱۸ تا ۲۴ سال، طرفدار حزب کارگر به رهبری جرمی کوربین و تنها ۱۲ درصد طرفدار حزب محافظه کار به رهبری «ترزا می» هستند.

 
نظرسنجی یادشده همچنین نشان می دهد که اکثر قشر میانسال انگلیسی نیز از حزب کارگر حمایت می کنند.

 
بر اساس نظر سنجی موسسه یوگو ۴۴ درصد از افراد در سنین ۲۵ تا ۴۹ سال از حزب کارگر و ۳۴ درصد از حزب محافظه کار حمایت می کنند.

 
این نظر سنجی همچنین موید آن است که اکثر جوانان انگلیسی باور دارند که حزب کارگر در انتخابات سراسری انگلیس پیروز خواهد شد.

 
بر اساس نظر سنجی یادشده، ۲۸ درصد جوانان ۱۸ تا ۲۴ سال و ۲۰ درصد افراد ۲۵ تا ۴۹ سال اطمینان دارند که حزب کارگر در انتخابات سراسری پیروز خواهد شد؛ این درحالی است که تنها ۵ درصد جوانان ۱۸ تا ۲۴ سال و ۱۵ درصد افراد ۲۵ تا ۴۹ سال به پیروزی محافظه کاران در انتخابات ایمان دارند.

 
جرمی کوربین ۶۸ ساله پس از شکست سهمگین حزب کارگر در انتخابات سراسری انگلیس در سال ۲۰۱۵، سکان این حزب را در ۱۲ سپتامبر همان سال بدست گرفت.

 
هر چند انتخاب او از همان روزهای نخست به مزاج هم حزبی های دست راستی اش خوش نیامد اما دیدگاه های چپ گرایانه وی، به ویژه مخالفت ضمنی اش با نظام سلطنتی در انگلیس، با استقبال قابل توجه جوانان این کشور مواجه گردیده است.

 
جرمی کوربین سال ها سابقه فعالیت در سازمان های مدافع حقوق بشر، ضد جنگ و ضد استفاده از سلاح هسته ای را دارد.

 
او همچنین مخالف دخالت و مشارکت نظامی انگلیس در جنگ های خارجی است و سیاست خارجی کشورش را عامل اصلی حملات تروریستی در انگلیس و ایجاد بی ثباتی در کشور می داند.

 
کوربین طی اظهاراتی در مناظره تلویزیونی اخیرش بیان داشت: می خواهم در دنیایی زندگی کنیم که از فاجعه هسته ای در امان باشد. هرسلاح هسته ای که در هرکجای دنیا استفاده شود برای تمام ما یک فاجعه است.

 
وی افزود: من تمام عمرم را صرف همکاری با ارگان های مدافع صلح کردم و با سازمان ملل متحد در رابطه با پیمان خلع سلاح همکاری داشته ام.

 
کوربین تصریح کرد: من وظیفه خودم را به عنوان نخست وزیر اینطور ترسیم می کنم که از استقرار صلح در آینده حمایت کنم.

 
این سیاستمدار انگلیسی همچنین بیان داشت: ما بایستی از سیاست خارجی بهره مند باشیم که بخش زیادی از دنیا را – مانند لیبی- بدون دولت کارآمد رها نکند تا به محل پرورش تهدید برای ما تبدیل شود.

 
هرچند مخالفان کوربین، پیروزی او در انتخابات را تهدیدی بزرگ علیه امنیت ملی انگلیس توصیف می کنند اما نظر سنجی موسسه یوگو نشان می دهد که اکثر جوانان انگلیسی بر این باورند که دولت انگلیس تحت رهبری حزب کارگر قادر است تا مسائل امنیتی و ضد تروریستی را سامان دهد.

 
این نظر سنجی همچنین نشان می دهد ۴۹ درصد جوانان ۱۸ تا ۲۴ سال در مقایسه با ۲۴ درصد، بر این باورند که جرمی کوربین قادر است به عنوان نخست وزیر انگلیس امنیت در کشور را برقرار کند.

 
گفتنی است که بر اساس نظر سنجی یادشده، حادثه تروریستی اخیر در منچستر اعتماد جوانان انگلیسی را از «ترزا می» سلب و به سمت جرمی کوربین سوق داده است.

 
بر اساس آخرین سرشماری صورت گرفته در انگلیس در سال ۲۰۱۱ میلادی، نیمی از مردم این کشور را افراد در سنین ۱۸ تا ۴۹ سال تشکیل می دهند.

کوربین: اگر نخست‌وزیر شوم از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کنم

جرمی کوربین در این مناظره جنجالی که شامگاه دوشنبه و ۹ روز مانده به انتخابات سراسری در انگلیس، از شبکه اسکای نیوز پخش شد، در پاسخ به این سئوال « با توجه به موضع شما در حمایت از خلع سلاح هسته ای، در چه شرایطی حاضر به استفاده از سامانه دفاعی هسته ای هستید؟» گفت: ... کوربین: اگر نخست‌وزیر شوم از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کنم

ادامه

انگلستان, جهان, خبر

حریت: عربستان از خرید کشتی‌های جنگی ترکیه منصرف شده است

روزنامه حریت ترکیه به نقل از منابع این کشور نوشت: عربستان از خرید کشتی‌های جنگی ترکیه منصرف شده است.   به نوشته این روزنامه، منابع در بین مشاوران صنایع نظامی ترکیه اعلام کردند که عربستان به ترکیه ابلاغ کرده است که از خرید چهار کشتی جنگی اصلاح شده به ارزش حدود دو میلیارد دلار از ... حریت: عربستان از خرید کشتی‌های جنگی ترکیه منصرف شده است

ادامه

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, عربستان سعودی

مکرون : مسائل مهم جهان بدون گفتگو با روسیه حل نخواهند شد

به گزارش اسپوتنیک، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه پس از دیدار با ولادیمیر پوتین اعلام کرد که بدون گفتگو با روسیه مسائل مهم جهان حل نخواهند شد.   مذاکرات روسای جمهور روسیه و فرانسه در کاخ ورسای سه ساعت به طول انجامید که بیشتر از حد انتظار بود.   «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه پس ... مکرون : مسائل مهم جهان بدون گفتگو با روسیه حل نخواهند شد

ادامه

جهان, خبر, روسیه, فرانسه

تظاهرات ضد دولتی در مادرید

ده‌ها هزار تن از مردم مادرید در اعتراض به حقوق کم و نبود امنیت شغلی به خیابان‌ها آمدند.   به گزارش خبرگزاری فرانسه، معترضان خواستار بهبود وضعیت اقتصادی اسپانیا از جمله افزایش حقوق‌ها و ارتقای امنیت شغلی شدند.   معترضان بندی با عنوان “نان، کار، خانه و برابری” در دست داشتند.   برخی از اتحادیه‌های ... تظاهرات ضد دولتی در مادرید

ادامه

اسپانیا, جهان, خبر, غرب اروپا