پنجمین کنفرانس جنبش جهانی علیه کار کودکان در آفریقای جنوبی

بیش از ۱۰۰۰ نماینده از دولت‌ها، سازمان‌های کارگری و کارفرمایی، آژانس‌های سازمان ملل، جامعه مدنی و سازمان‌های منطقه‌ای در کنفرانس جهانی کار کودک در دوربان، آفریقای جنوبی شرکت کردند.

ادامه

ارژانتین, افریقای جنوبی, برزیل, جهان, حقوق بشر, حقوق کودک, خبر, کارگری, نروژ, هلند

هشدار سازمان دیده‌بان حقوق بشر درباره سرکوب‌های اخیر در ایران + ویدئو

سازمان دیده‌بان حقوق بشر هشدار داده که حکومت ایران در دو هفته گذشته ده‌ها نفر از فعالان صنفی و مدنی را در این کشور بازداشت کرده و “با استفاده از خشونت و سلاح‌های مرگبار سعی می‌کند تا اعتراض‌های مردم ایران را سرکوب کند”.

ادامه

اجتماعی, اعتراضات اجتماعی, امنیتی, ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری, معلمان

فعال کارگری؛ آزادسازی به نفع سرمایه‌دار و به ضرر کارگر و طبقه ضعیف/ چرا «جراحی اقتصادی» از فرودستان آغاز شد؟

مفت‌خورها بدون اینکه کمترین کمکی به تولید ملی و رفاه کشور بکنند، دهه‌هاست به دلیل پول نفت و فشارهای سیاسی دستگاه‌ها به بودجه‌ی عمومی کشور آویزانند. به اینها نه تنها هیچ توجهی نمی‌شود بلکه ظاهراً هزینه‌ی این آدم‌ها و دستگاه‌های سربار را از جیب مردم می‌پردازند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

مبارزۀ دلیرانه معلمان، بازنشستگان، کارگران ومردم بر ضد رژیم ظلم وجنایت

مبارزۀ دلیرانۀ معلمان، فرهنگیان، بازنشستگان، کارگران کشور و مردم جان به لب رسیده بر ضد ظلم و ستم رژیم ضد مردمی ولایت فقیه، با وجود سرکوب شدید و خونین نیروهای امنیتی، همچنان ادامه دارد.

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, سرمایه‌داری, سیاسی, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری, معلمان, مقاله

اپراتورهای شرکت‌های برق منطقه‌ای خواستار تبدیل شدن به کارگر دائم، در کوتاه‌ترین زمان ممکن شدند

جمعی از کلاه سفیدهای وزارت نیرو امروز (هفدهم اردیبهشت) مقابل دفتر مرکزی سازمان امور اداری و استخدامی کشور تجمع کردند. 

 

به گزارش خبرنگار ایلنا، این نیروها خواسته‌های خود را اینگونه مطرح کردند: با استناد به ماده ۱۲۴ قانون مدیریت خدمات کشوری، مطابق ابلاغیه شماره ۱۱۴۹۵۸۷ مورخ ۱۲/۰۲/۱۳۹۶ و نامه شماره ۱۱۹۲۱۸۶ مورخ ۰۸/۰۳/۱۳۹۶ سازمان اداری و استخدامی به وزارت نیرو، مشاغل اپراتور و مسئول پست در زمره مشاغل کارگری هستند. همچنین با توجه به اینکه ما شاغلان مشاغل فوق از طریق آزمون‌های استخدام سراسری وزارت نیرو در شرکتهای برق منطقه‌ای جذب شده‌ایم و کلیه مراحل آزمون علمی، مصاحبه عملی و فرآیند هسته گزینش را با موفقیت سپری کرده‌ایم، دارای پست‌های سازمانی مصوب هستیم. حال با توجه به اینکه تمامی مراحل استاندارد آزمونهای استخدامی را طی کرده‌ایم، باید مجوز استخدامی تمامی کارمندان پیمانی و رسمی در مشاغل اپراتور و مسئول پست توسط سازمان اداری و استخدامی و تبدیل وضعیت از کارمندی به کارگری دائم، صادر شود.

 

این نیروها ادامه دادند: یکی از دغدغه‌های اصلی دولت و مجلس شورای اسلامی در رابطه با اجرای عدالت، طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت است اما این طرح هنوز به نتیجه نرسیده و ما جمعی از اپراتورهای شرکت‌های برق منطقه‌ای که به صورت ۲۴ ساعته مشغول خدمت به مردم عزیز ایران هستیم، از این قاعده مستثنی شده‌ایم.

 

نماینده اپراتورها گفت: در سال ۱۳۹۸ الی ۱۴۰۰ با بسیاری از اپراتورهای شاغل در پستهای انتقال برق (به تعداد ۷۶۱۰ نفر) قرارداد کارگری دائم طبق ماده ۱۲۴ قانون مدیریت خدمات کشوری منعقد شد؛ با توجه به اینکه محیط کار و وظایف همکاران مذکور با مشاغل اپراتور و مسئول پست با قرارداد کارمند پیمانی و رسمی (که حدود ۷۵۰ نفر می‌باشیم) یکسان است لذا ادامه اشتغال برای مشاغل فوق به صورت قرارداد کارمند رسمی یا کارمند پیمانی اشتباه و غیر قانونی است. به همین دلیل، خواستار تبدیل وضعیت و تبدیل شدن به کارگر دائم، در کوتاه‌ترین زمان ممکن هستیم.

 

به گفته‌ی آن‌ها، پیرو تجمع صنفی در تاریخ ۲۳/۰۹/۱۴۰۰ مقابل وزارت نیرو و تشکیل جلسه با مسئولان وزارتخانه مشخص شد که وزارت نیرو با این درخواست موافق است و انجام آن را سبب کوچک‌سازی دولت و منوط به موافقت سازمان اداری و استخدامی می‌داند اما متاسفانه بعد از گذشت ۵ ماه از این درخواست قانونی و پیگیری‌های حضوری توسط همکاران با مسئولین وزارت نیرو و شرکت توانیر، هنوز اقدام عملی در این زمینه انجام نشده است.

 

کودکان کار را فراموش نکنیم! کار کودکان باید ممنوع شود!

هنگامی که از روز جهانی کارگر و مبارزهٔ طبقه کارگر و زحمتکشان به‌ضد جبههٔ سرمایه سخن به‌میان می‌آید، بی‌درنگ از کودکان کار در چهارگوشهٔ جهان ازجمله در کشورمان ایران نیز باید یاد کرد و زندگی و سرنوشت آنان را به‌دست فراموشی نسپرد.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خصوصی‌سازی, سازمان بین‌المللی کار, سرمایه‌داری, عدالت اجتماعی, فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری, کارگری, مقاله

کارگران شهرداری شوش در اعتراض به معوقات مزدی و نبود امنیت شغلی دست به تجمع زدند

شهرداری شوش بیش از ۳۰۰ نفر تحت مسئولیت پیمانکاران مختلف با ۱۷ تا ۱۸ سال سابقه کار مشغول کارند که جدا از معوقات مزدی و بیمه‌ای در طول فعالیت شغلی‌شان به دنبال تبدیل وضعیت شغلی خود بوده‌اند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری