هشدار غول بانکی-مالی آمریکا: نشانه‌های دلارزدایی درحال ظهور است

استراتژیست های یکی از بزرگترین شرکت های خدمات مالی و بانکداری آمریکایی موسوم به جی پی مورگان روز دوشنبه هشدار دادند نشانه های از روند ظهور دلار زدایی و افول عصر دلار در اقتصاد جهانی در حال ظهور است. به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، تاثیرات اقتصادی ناشی از افزایش شدید ... هشدار غول بانکی-مالی آمریکا: نشانه‌های دلارزدایی درحال ظهور است

ادامه

آفریقای جنوبی, آمریکا, اقتصادی, برزیل, بریکس, جهان, چین, خبر, روسیه, گزارش, هندوستان

«اوپک پلاس» تصمیم به کاهش تولید نفت گرفت

وزیران نفت کشورهای اوپک پلاس در نشست امروز خود توافق کردند که تولید خود را از ابتدای سال آینده میلادی به میزان ۱.۴ میلیون بشکه در روز به مدت یک سال(تا پایان سال ۲۰۲۴) کاهش دهند. عربستان، روسیه و عمان نیز اعلام کردند که بطور داوطلبانه تولید نفت خود را کاهش خواهند داد. به گزارش ... «اوپک پلاس» تصمیم به کاهش تولید نفت گرفت

ادامه

آفریقا, اقتصادی, امارات, جهان, خبر, روسیه, عراق, عربستان سعودی, عمان

«ایلان ماسک» در پکن بدنبال چیست؟

ایلان ماسک، شهروند آمریکایی و ثروتمندترین مرد جهان که کارخانه خودروهای پیشرفته تسلا یکی از دارایی‌های اوست، سفری خبرساز را به چین آغاز کرده است؛ سفری که پیام‌های زیادی در عرصه سیاست و اقتصاد جهانی بدنبال دارد و اینکه فشارهای آمریکا برای مهار غول بزرگ صنعت و اقتصادی جهان ناکام مانده است. به گزارش روز ... «ایلان ماسک» در پکن بدنبال چیست؟

ادامه

آمریکا, اقتصادی, جهان, چین, شرق آسیا, گزارش

رئیس‌جمهوری کوبا؛ بریکس جایگزین هژمونی آمریکا در نظم اقتصادی بین‌المللی است

رئیس‌جمهوری کوبا، «بریکس» (ائتلاف اقتصادهای نوظهور جهان/ برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) را جایگزین مهمی برای نظم اقتصادی بین‌المللی «کاملا ناعادلانه» ایالات متحده و سیاست هژمونیک واشنگتن در کنترل کامل اقتصاد جهانی دانست. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، میگل دیاز کانل (Miguel Díaz-Canel) رئیس جمهور کوبا در مصاحبه با بخش اسپانیایی‌زبان شبکه آرتی ... رئیس‌جمهوری کوبا؛ بریکس جایگزین هژمونی آمریکا در نظم اقتصادی بین‌المللی است

ادامه

آفریقا, آفریقای جنوبی, آمریکا, اقتصادی, بانک جهانی, برزیل, بریکس, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, روسیه, صندوق بین‌المللی پول, کوبا, گزارش, هندوستان

چامسکی: اروپا اگر در نظام سلطه آمریکا باقی بماند احتمالاً با زوال یا حتی به گفته برخی صنعتی‌زدایی روبرو خواهد شد

نوام چامسکی معتقد است آمریکا تا روزی که اوکراین در مذاکرات در موضعی قدرتمند ظاهر شود، به ارسال سلاح به این کشور ادامه می‌دهد؛ اما این یک قماری خطرناک بر سر سرنوشت مردم اوکراین است. به گزارش ایسنا،‌ نوام چامسکی، نظریه پرداز مشهور آمریکایی در گفتگو با اسپوتنیک درباره لفاظی‌های واشنگتن و مسکو درباره اوکراین، ... چامسکی: اروپا اگر در نظام سلطه آمریکا باقی بماند احتمالاً با زوال یا حتی به گفته برخی صنعتی‌زدایی روبرو خواهد شد

ادامه

آفریقای جنوبی, آمریکا, آمریکای شمالی, اروپا, اقتصادی, اورآسیا, اوکراین, بلاروس, جهان, روسیه, سازمان ملل, شانگ‌های, صلح, عربستان سعودی, ناتو

اوپک پلاس به طرح افزایش تدریجی تولید نفت پایبند ماند

سازمان اوپک و متحدان نفتی آن در نشست پنجشنبه  (امروز) خود تصمیم گرفتند حتی با وجود طرح اتحادیه اروپا درباره حذف وابستگی به نفت روسیه به افزایش تدریجی تولید نفت پایبند بمانند.

 

به گزارش ایرنا، روزنامه آمریکایی واشنگتن تایمز نوشت: این تصمیم در حالی گرفته شده که انتظار می رود طرح اروپا بازار جهانی این محصول را که حتی همین حالا نیز تشنه تولید است از میلیون ها بشکه نفت خام محروم کند.

 

اعضای اوپک پلاس که شامل کشورهای غیرعضوی ماند روسیه است در نشست مجازی خود پایبندی خود را به نقشه راه باز کردن تدریجی شیرهای نفت حفظ کردند و توافق کردند ۴۳۲ هزار بشکه نفت در روز در ماه ژوئن به بازار اضافه کنند. این طرح به منظور افزایش تدریجی تولید و با هدف جبران کاهش ناشی از وخیم ترین شرایط رکود ناشی از همه گیری کرونا در سال ۲۰۲۰ اجرا شده است.

 

به نوشته واشنگتن تایمز، این اقدام محتاطانه اوپک پلاس، فشارها بر بخش انرژی جهان را تشدید خواهد کرد و انتظار می‌رود قیمت ها نفت و بنزین، گازوئیل و سوخت صنعت هوانوردی افزایش بیشتری داشته باشد.

 

افزایش قیمت ها تورم جهانی را در وضعیت وخیم‌تری قرار خواهد داد و پولی را که باید صرف حمایت از احیای اقتصادی شود هزینه خواهد کرد.

 

این رویکرد محتاطانه اوپک پلاس بحران جهانی انرژی را تشدید می‌کند و تحلیلگران قیمت ها از موسسه ریستاد انرژی پیش‌بینی می‌کنند که اگر ۲۷ کشور اتحادیه اروپا پیشنهاد تحریم نفت روسیه را تأیید کنند، بازار جهانی به طور بالقوه تا ۲ میلیون بشکه نفت را  ظرف ۶ ماه از دست خواهد داد.

 

انتظار می رود روسیه با از دست دادن اروپا به عنوان بزرگترین مشتری نفتی خود شاهد کاهش تولید این محصول باشد.

 

اوپک این موضوع را برای مقامات اروپایی روشن کرده که این کارتل نفتی تولید را برای جبران کاهش  ناشی از نفت روسیه افزایش نخواهد داد. برخی از اعضای این کارتل نفتی تاکنون نتوانسته اند سهمیه خود را تولید کنند.

 

بهای نفت امسال بیش از ۴۰ درصد افزایش داشته است.

 

روسیه با حدود ۱۲ درصد عرضه جهانی، بزرگترین صادرکننده نفت جهان است. قبل از حمله به اوکراین، روسیه حدود ۳.۸ میلیون بشکه نفت در روز به اتحادیه اروپا ارسال می کرد و پالایشگاه ها در این اتحادیه این محصول را به بنزین و سوخت دیزل تبدیل می کردند.

 

اگر اتحادیه اروپا طرح های خود را برای حذف تدریجی واردات نفت خام  از روسیه طی شش ماه انجام می‌دهد، مسکو می تواند تلاش کند این بشکه ها را به کشورهای آسیایی که در تحریم شرکت نمی کنند بفروشد اما نمی‌تواند جایگزینی برای  همه مشتریان نفتی خود در اروپا پیدا کند.

گوترش: کشورهای ثروتمند برای حل بحران بدهی آفریقا وارد عمل شوند

دبیر کل سازمان ملل، کمک و سرمایه گذاری خارجی بیشتر در کشورهای آفریقایی با هدف حل بحران مالی ناشی از شیوع کرونا را خواستار شد.

ادامه

افریقا, اقتصادی, اوکراین, جهان, چین, حقوق بشر, روسیه, سازمان ملل, شرق آسیا, شرق اروپا, صندوق بین‌المللی پول, فقر, گزارش