گاردین: حملات انگلیس به بهانه مبارزه با داعش در موصل به کشتار غیرنظامیان منجر شد

تحقیقات جدید روزنامه گاردین نشان می‌دهد که به رغم ادعای مقام‌های انگلیسی مبنی بر این که سلاح‌های این کشور در حملات هوایی سال‌های ۲۰۱۷-۲۰۱۶ علیه داعش در موصل، حتی به یک غیرنظامی نیز آسیبی وارد نکرده، این حملات به کشته شدن غیرنظامیان منجر شده است. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا ، گاردین نوشت: دولت و ... گاردین: حملات انگلیس به بهانه مبارزه با داعش در موصل به کشتار غیرنظامیان منجر شد

ادامه

آمریکا, انگلستان, تروریسم, حقوق بشر, خاورمیانه, سوریه, عراق, غرب اروپا, گزارش

حمله پلیس فرانسه به شهروندان معترض در پاریس + فیلم

به دنبال تصویب طرح جنجالی موسوم به اصلاحات بازنشستگی در فرانسه، تظاهرات مردم این کشور در اعتراض به این طرح همچنان ادامه دارد. به گزارش فارس، بنابر گزارش شبکه فرانسوی «بی‌اف‌ام تی وی»، تظاهرات ابتدا بدون برخورد و تنش در میدان جمهوری فرانسه آغاز و سپس ساعت هشت شب به وقت محلی به درگیری و ... حمله پلیس فرانسه به شهروندان معترض در پاریس + فیلم

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, اعتراضات اجتماعی, خبر, عدالت اجتماعی, غرب اروپا, فرانسه, فیلم

ارائه طرح رفراندوم جناح چپ در فرانسه به شورای قانون اساسی

در حالی که طرح اصلاحات بازنشستگی در پارلمان فرانسه از رای عدم اعتماد جان به در برده، ۲۵۰ نماینده پارلمان که عمدتاً از جناح چپ هستند، درخواستی را برای همه‌پرسی درباره ابتکار مشترک (RIP) ارائه کردند که شورای قانون اساسی باید قابل قبول بودن آن را بررسی کند. به گزارش ایسنا، به نقل از بی.اف.ام، ... ارائه طرح رفراندوم جناح چپ در فرانسه به شورای قانون اساسی

ادامه

اقتصادی, برابری اجتماعی, جهان, غرب اروپا, فرانسه, محیط زیست

چالش جدید اروپا برای تسلیح اوکراین

کشورهای اتحادیه اروپا که با چالش تسریع و افزایش تولید جنگ افزار برای اوکراین روبرو هستند، با مانع کمبود مواد منفجره جهت تولید انبوه مهمات نیز مواجه شده‌اند. به گزارش ایرنا، از روزنامه فایننشال تایمز، مقام‌های اروپایی هشدار دادند که کمبود مواد منفجره شامل باروت و تی‌ان‌تی، تولید جنگی انبوه اتحادیه اروپا برای اوکراین را ... چالش جدید اروپا برای تسلیح اوکراین

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اوکراین, جنگ سرد, جهان, روسیه, غرب, گزارش, نروژ

تداوم اعتراضات در فرانسه؛ «دموکراسی کجاست؟»

هزاران نفر از مردم خشمگین فرانسه عصر پنجشنبه پس از اینکه الیزابت بورت نخست‌وزیر این کشور اعلام کرد که با استفاده از ماده ۴۹.۳ (یک بند ویژه در قانون اساسی فرانسه)، لایحه اصلاح حقوق بازنشستگی را بدون گرفتن رأی نمایندگان مجلس این کشور به تصویب رسانده‌اند، در پاریس تظاهرات کردند. به گزارش ایرنا به نقل ... تداوم اعتراضات در فرانسه؛ «دموکراسی کجاست؟»

ادامه

اختلاف طبقاتی, اروپای غربی, اعتراضات اجتماعی, جهان, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, فرانسه, کارگری

“انگلیس کورکورانه در مسیر پیوستن به ارتش اتحادیه اروپا قرار دارد”

یکی از فرماندهان قدیمی و زبده انگلیس می‌گوید، لندن در تلاش برای حضور در ارتش اتحادیه اروپا گویی در خواب راه می‌رود و نمی‌داند که باید هر چه سریع‌تر از برنامه‌های دفاعی این بلوک فاصله بگیرد.

 

به نقل از روزنامه اکسپرس، جولیان تامپسون، یکی از فرماندهان ارتش بریتانیا در این باره توضیح می‌دهد در حالی که تمامی توجهات به سمت برگزیت معطوف است، وزرای کشورش در سکوت با برنامه‌های نظامی گسترده اتحادیه اروپا موافقت می‌کنند.

 

تامپسون ضمن تاکید بر این مسئله که پیشنهادات مطرح شده از سوی اتحادیه اروپا، تمامی ابعاد سیاست‌های دفاعی انگلیس را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد به مقامات دولت کشورش هشدار داد، انگلیس ممکن است طی سال‌های آتی از نظر نظامی نیز به بروکسل وابسته شود.

 

این قهرمان جنگی در حالی وارد این منازعات شده است که پیش از این مقامات اتحادیه اروپا از بلندپروازانه‌ترین برنامه نظامی خود سخن گفتند.

 

برنامه‌های فدریکا موگرینی، مسئول روابط خارجه اتحادیه اروپا برای بودجه دفاعی گسترده برای این اتحادیه و ماموریت‌های گسترده‌تر برای کنترل بیشتر اتحادیه اروپا، با انتقاداتی از سوی بسیاری از تحلیلگران مواجه شده است که می‌گویند موگرینی به دنبال تشکیل “ناتوی دوم” است.

 

در یکی از این طرح‌های پیشنهادی مقرر شده است که کشورهای اتحادیه اروپا باید از کشورهای احتمالی مورد هدف قرار گرفته عضو دفاع کنند و برای توسعه تسلیحاتی این بلوک آژانس تحقیقات دفاعی اروپایی را تشکیل دهند.

 

این گزینه به مذاق اعضای اتحادیه اروپا بسیار خوش آمده است؛ زیرا آن‌چنان که گفته‌اند، به این ترتیب این بلوک قادر خواهد بود عملیات سطح بالای امنیتی و دفاعی را انجام دهد و از سوی ترکیب قابل اعتمادتری از نیروهای دفاعی کشورهای عضو حمایت شود.

 

تامپسون در ادامه مصاحبه خود با روزنامه اکسپرس بیان کرد: این حقیقت که وزرای انگلیس به تمامی توافق‌های دفاعی اتحادیه اروپا آری گفته‌اند باید زنگ هشدار را درباره این پیشنهادات به صدا درآورد. برنامه‌های گسترده نظامی اتحادیه اروپا که تاکنون در انگلیس از سوی وزیران و دیپلمات‌های ما به آن‌ها اشاره‌ای نشده تمامی ابعاد سیاست دفاعی این کشور اعم از بخش اطلاعاتی، اجرایی و مالی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

این سرباز کهنه‌کار انگلیسی هم‌چنین اظهار کرد: وقتی که حتی کمیسیون اروپا نسبت به تمایل انگلیس برای همکاری در این توافق‌ها ابراز شگفتی می‌کند روشن است که مشکلی در باره موضع لندن وجود دارد. انگلیس معتقد است که با تایید این ساختار نظامی در واقع کاری برای ۲۷ عضو دیگر این اتحادیه لانجام می‌دهد در حالی که متاسفانه این توافق‌ها برای انگلیس نیز تعهد ایجاد می‌کنند.

 

تامپسون هم‌چنین هشدار داد، این توافق‌ها با توجه به مدت روند خروج از اتحادیه اروپا دست کم برای دو یا پنج سال وجود خواهند داشت. این “ناامید کننده‌” است که نمایندگان انگلیس با وجود رای مردم این کشور به خروج از اتحادیه اروپا باز هم با بسیاری از توافق‌های دفاعی این اتحادیه موافقت کرده‌اند.

 

وی خطاب به وزاری خارجه و دفاع کشورش گفت که لندن دیگر نباید به درخواست‌های بروکسل پاسخ بدهد: وزرا باید با سرعت و دقت درباره چگونگی رها شدن از این توافق‌ها چاره‌ای بیندیشند؛ چرا که این توافق‌ها به سادگی به بروکسل در جریان مذاکرات صلح یک کارت پیروزی می‌دهد.

 

علاوه بر تامپسون، جفری ون اردن، یکی دیگر از اعضای برجسته ارتش انگلیس از این طرح‌های پیشنهادی انتقاد و بیان کرده است: در حالی که امنیت و مسئله دفاع در ذهن تمامی مردم ما به یک موضوع حساس تبدیل شده‌اند، این بی‌معنی است که پاسخ این مسئله مردمی را با حضور پررنگ‌تر اتحادیه اروپا بدهید.

تصویب قانون جدید ریاضتی در یونان در میان اعتراضات گسترده

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اعضای اتحادیه کارگری یونان که از سوی کمونیست‌ها حمایت می‌شوند با پرتاب ماهی به سمت نیروهای پلیس تلاش کردند اعتراض خود به مناظرات پارلمانی درباره کاهش بودجه‌ها را ابراز کنند.   دولت چپ‌گرای(؟) یونان تلاش دارد تا با دستیابی به یک توافق، اصلاحاتی را با کمک ارائه‌دهندگان وام‌های بین‌المللی اجرا کنند. ... تصویب قانون جدید ریاضتی در یونان در میان اعتراضات گسترده

ادامه

اعتراضات اجتماعی, جهان, خبر, کارگری, یونان

رهبر حزب کارگر انگلیس: چهره سیاسی بریتانیا را تغییر دادیم

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر انگلیس در پی مشخص شدن نتایج اولیه انتخابات پارلمانی انگلیس و از دست رفتن اکثریت حزب محافظه‌کار در پارلمان، گفت، حزب وی توانسته در این انتخابات چهره سیاست بریتانیا را تغییر دهد.   به نقل از روزنامه ایندیپنتنت، در حالیکه نتایج شگفت‌انگیز اولیه انتخابات پارلمانی انگلیس نشان داد که این ... رهبر حزب کارگر انگلیس: چهره سیاسی بریتانیا را تغییر دادیم

ادامه

انگلستان, جهان, خبر

کاتالونیا اول اکتبر همه‌پرسی جدایی از اسپانیا برگزار می‌کند

به نقل از آی۲۴، «کارلوس پوجدمون ئی کازاماژو» رئیس دولت خودمختار ایالت کاتالونیا امروز –جمعه- اعلام کرد همه پرسی استقلال کاتالونیا از اسپانیا در تاریخ اول ماه اکتبر سال جاری میلادی برگزار خواهد شد.   وی تاکید کرد که بر اساس حقوق اقتصادی، سیاسی و فرهنگی لازم برای استقلال در نزد مردم منطقه کاتالونیا دولت ... کاتالونیا اول اکتبر همه‌پرسی جدایی از اسپانیا برگزار می‌کند

ادامه

اسپانیا, جهان, خبر

گزارش تا این لحظه؛ محافظه کاران اکثریت پارلمان انگلستان را از دست دادند

انتخابات پارلمانی انگلستان در حالی به پایان رسید که هیچ حزبی نتوانست اکثریت آراء را برای تشکیل دولت تک حزبی به دست آورد؛ امری که موجب تشکیل پارلمان معلق شد.   مردم انگلیس روز پنج شنبه هشتم ژوئن برای شرکت در انتخابات پارلمانی این کشور به پای صندوقهای رأی رفتند.   *«برنی سندرز» نامزد سوسیالیست ... گزارش تا این لحظه؛ محافظه کاران اکثریت پارلمان انگلستان را از دست دادند

ادامه

انگلستان, جهان, خبر