سیاستمدار فرانسوی: ناتو می‌خواهد «جنگ تمام عیار» علیه روسیه آغاز کند

«فلوریان فیلیپو» رهبر حزب میهن‌پرستان فرانسه امروز (دوشنبه) گفت: حمله روز گذشته ارتش اوکراین به سواستوپل، نشان‌دهنده تشدید درگیری و قصد سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برای آغاز یک «جنگ تمام عیار» با روسیه است. به گزارش ایرنا از خبرگزاری تاس، فلوریان فیلیپو در شبکه اجتماعی «ایکس» (توییتر سابق) نوشت: روسیه به طور مستقیم آمریکا ... سیاستمدار فرانسوی: ناتو می‌خواهد «جنگ تمام عیار» علیه روسیه آغاز کند

ادامه

آمریکا, اوکراین, تروریسم, جنگ نیابتی, خبر, روسیه, شرق اروپا, غرب, فرانسه, کودکان, ناتو

چپ فرانسه با تشکیل «جبهه مردمی نوین» ابتکار مبارزه با راست افراطی را بدست گرفت!

نتایج انتخابات “پارلمان اروپا” در روز یکشنبه ۹ ژوئن ۲۰۲۴ (۲۰ خرداد ۱۴۰۳) افزایش نگران کننده آرای حزب‌های “راست افراطی” را به‌طورمحسوس در برخی کشورها و از جمله فرانسه، آلمان، و ایتالیا به‌همراه داشت. امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، پس از مشخص شدن نتیجهٔ آرا و شکست کوبندهٔ حزبش از سوی راست افراطی، در اقدامی که ... چپ فرانسه با تشکیل «جبهه مردمی نوین» ابتکار مبارزه با راست افراطی را بدست گرفت!

ادامه

آلمان, ایتالیا, بازنشستگان, جهان, دیدگاه, سوسیالیسم, غرب اروپا, فرانسه, کمونیسم, مقاله

فرانسه و چین ماهواره مشترک به فضا پرتاب کردند

یک ماهواره فرانسوی-چینی امروز (شنبه) برای جستجوی قوی‌ترین انفجارهای کیهانی به فضا پرتاب شد؛ اقدامی که نمونه‌ای قابل توجه از همکاری بین یک قدرت غربی و این غول آسیایی است. به گزارش روز شنبه ایرنا از فرانس ۲۴، ماهواره مشترک فرانسه و چین به نام «نظارت بر اجرام متغیر فضایی» (SVOM) که توسط مهندسان هر ... فرانسه و چین ماهواره مشترک به فضا پرتاب کردند

ادامه

جهان, چین, خبر, دانش, شرق آسیا, غرب, غرب اروپا, فرانسه

کارگران یونانی بندر پایرئوس مانع از انتقال وسایل تولید تسلیحات نظامی به کشتی اسرائیلی شدند

اقدام کارگران لنگرگاه بندر پایرئوس در یونان، مانع آن شد که کشتی متعلق به اسرائیل وسایل تولید تسلیحات و مهمات آماده را بارگیری کند. به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری «WFTU»، کارگران بندر پایرئوس یونان در لنگرگاه کشتی‌های باری و تجاری این بندر، مانع بار زدن تسلیحات به کشتی باربری ... کارگران یونانی بندر پایرئوس مانع از انتقال وسایل تولید تسلیحات نظامی به کشتی اسرائیلی شدند

ادامه

امپریالیسم, جنوب اروپا, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, طبقه کارگر, غرب اروپا, فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری, فلسطین, یونان

اعتراض به اختصاص بودجه جنگی به جای رفاه، کارگران ایتالیایی را به خیابان آورد

اتحادیه مرکزی کارگران ایتالیا «USB» در تظاهرات بزرگ علیه دولت ملونی (نخست وزیر) و اختصاص بودجه جنگی وی، به خیابان‌ها آمدند. به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از پایگاه فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری (WFTU)، تشکل‌های کارگری ایتالیا روز جمعه در اعتراض به سیاست‌های اختصاص بودجه نظامی ایتالیا و کاهش بودجه بخش‌های رفاهی و بازنشستگی به ... اعتراض به اختصاص بودجه جنگی به جای رفاه، کارگران ایتالیایی را به خیابان آورد

ادامه

ایتالیا, بازنشستگان, تبعیض‌نژادی, جهان, حقوق بشر, خبر, دانشجویی, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, غرب اروپا, فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری, مبارزه طبقاتی, معلمان, ناتو

انتقاد مرکل از آمریکا و تاکید بر محور برلین – پاریس در آستانه اجلاس گروه ۲۰

یک هفته پیش شروع اجلاس گروه ۲۰ در هامبورگ که انتظار می رود آوردگاه اروپا و آمریکا برای تعیین سیاست های جهانی باشد، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روز پنجشنبه به دفاع از اروپا پرداخت و دونالد ترامپ را آماج انتقادهای خود قرار داد.

 
به گزارش دویچه وله، مرکل روز پنجشنبه در سخنانی در پارلمان آلمان از اروپا دفاع کرد، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برگزیت) را رد کرد و تاکید کرد که تلاش ها برای مقابله با تغییرات آب و هوایی غیر قابل بازگشت است.

 
وی سیاست های دولت ترامپ را مورد انتقاد قرار داد و گفت که مواضع واشنگتن درباره تجارت و محیط زیست هیچ ارتباطی با جهان به هم پیوسته امروز ندارد.

 
وی با تاکید بر اینکه همکاری چندجانبه تنها پاسخ به چالش های مطرح شده در دستور کار نشست ‘گروه ۲۰’ از قبیل تروریسم و مهاجرت است ، افزود: هر کسی که گمان کند مشکلات جهان با انزوا گرایی و حمایت گرایی (داخلی) قابل حل است ، در اشتباه است.

 
هر چند مرکل بطور مستقیم از ترامپ نام نبرد اما در خصوص موضوع آب و هوا بطور خاص آمریکا را هدف انتقاد قرار داد و گفت: هیچ کس نباید در هامبورگ انتظار گفت وگوهای آسانی را داشته باشد. وی تاکید کرد مذاکرات گروه ۲۰ در هامبورگ به نحوی انجام خواهد شد که به نفع آب و هوا باشد.

 
مرکل با اشاره به موضوع آب و هوا در پی خروج آمریکا از توافق پاریس یکی از محورهای اصلی گفت وگوها در نشست گروه ۲۰ خواهد بود و در این زمینه خاطرنشان کرد: از زمان تصمیم آمریکا به خروج از توافق پاریس ، ما مصمم تر از هر زمان دیگری هستیم که این توافق به یک موفقیت تبدیل شود.

 
وی افزود: ما باید با این تهدید موجودیتی برخورد کنیم و نمی توانیم صبر کنیم تا تک تک افراد روی زمین نسبت به شواهد و مدارک علمی قانع شوند.

 

 

** تاکید بر محور آلمان – فرانسه برای آینده اروپا

 
مرکل در سخنرانی روز پنجشنبه خود همچنین دیدگاه خود را بطور شفاف تر درباره آینده اتحادیه اروپا حول محور آلمان و فرانسه مشخص کرد بطوری که به گزارش دویچه وله می توان عصاره سخنرانی مرکل را این دانست که آلمان و فرانسه نقش موثرتری در هدایت اتحادیه اروپا خواهند داشت و اروپا باید نقش بیشتری در راهبرد جهان داشته باشد.

 
مرکل در ارتباط با اجلاس هفته گذشته اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد که با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه درباره ‘یک طرح میان مدت با هدف تعمیق اتحادیه اروپا و منطقه یورو’ صحبت کرده است. وی تاکید کرد که ‘منافع آلمان و فرانسه در نزدیک ترین حالت ممکن به هم پیوسته هستند’.

 
صدر اعظم آلمان با بیان اینکه انگلیس دیگر در مرکز برنامه های اروپایی نیست، افزود: اتحادیه اروپا در حال احیا پس از بحران اقتصادی است و تمام ۲۷ کشور باقی مانده اتحادیه به رشد اقتصادی بازگشته و نرخ بیکاری کاهش یافته است.

 
مرکل بار دیگر تاکید کرد که در فضای ایجاد شده در روابط با آمریکا لازم است که اتحادیه اروپا مسئولیت بیشتری بر عهده بگیرد و یادآور شد: اروپا هیچ انتخاب دیگری ندارد جز اینکه سرنوشتش را در دست خود بگیرد.

 
مرکل پس از سخنرانی در پارلمان آلمان با مکرون و رهبران اتحادیه اروپا به منظور آماده سازی برای شرکت در اجلاس گروه ۲۰ دیدار کرد. نشست گروه ۲۰ روزهای ۷ و ۸ ژوییه (۱۶ و ۱۷ تیرماه) در شهر هامبورگ آلمان برگزار می شود و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان میزبان رهبران جهان از جمله دونالد ترامپ ، ولادیمیر پوتین و شی جینپینگ رئیسان جمهوری آمریکا، روسیه و چین خواهد بود. موضوعاتی از قبیل تجارت آزاد، تغییرات آب و هوایی و مهاجرت از جمله محورهای بحث و گفت وگو در نشست جی-۲۰ خواهد بود.

 
این نشست در حالی برگزار می شود که تحولات بین المللی موجب تهدید نظم مستقر پس از جنگ جهانی دوم شده است. کشورهای عضو جی-۲۰ از استرالیا تا برزیل حدود دو سوم جمعیت جهان را دارند.

 
گروه ۲۰ یک مجمع بین المللی از دولت ها و رئیسان بانک های مرکزی از ۲۰ اقتصاد برتر جهان است که در سال ۱۹۹۹ با هدف بررسی سیاست ها به منظور ارتقای ثبات مالی پایه گذاری شد. اعضای این گروه شامل ۱۹ دولت و اتحادیه اروپا است. نمایندگی اتحادیه اروپا در گروه ۲۰ را کمیسیون اروپا و بانک مرکزی اروپا بر عهده دارند.

پرونده‌ای علیه خانم صدراعظم

افشاگری اخیر نشریه اشپیگل درخصوص جاسوسی سرویس اطلاعات آلمان از کاخ سفید و دیگر نهادهای دولتی ایالات متحده آمریکا شوک سنگینی را به آنگلا مرکل صدراعظم فعلی و گرهارد شرودر صدراعظم پیشین آلمان وارد ساخته است.   بازه زمانی جاسوسی آلمان از کاخ سفید، بین سالهای ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۶ میلادی بوده است.   گرهارد شرودر ... پرونده‌ای علیه خانم صدراعظم

ادامه

المان, امریکا, جهان, خبر

ترزا می موفق به جلب حمایت حزب دمکراتیک ایرلند شد

حمایت حزب دمکراتیک ایرلند به رهبری ‘آرلین فوستر’ که در انتخابات پارلمانی هشتم ژوئن گذشته انگلیس موفق به کسب ده کرسی مجلس عوام شد، حزب محافظه کار را قادر می سازد تا رای قاطع پارلمان را برای پیش برد لوایح دولت به دست آورد.   همکاری این دو حزب در تشکیل دولت بر محور کمک‌های ... ترزا می موفق به جلب حمایت حزب دمکراتیک ایرلند شد

ادامه

انگلستان, جهان, خبر

حمله سایبری هکرها به پارلمان بریتانیا از دسترسی نمایندگان به‌ایمیل‌های خود جلوگیری کرد

حمله اینترنتی به پارلمان بریتانیا باعث شد که نمایندگان امکان دسترسی به ایمیل‌های خود را نداشته باشند. کارشناسان در پی یافتن مهاجمان و راه‌های جلوگیری از اقدامات مشابه هستند.   به گزارش رادیو آلمان بامداد شنبه (۲۴ ژوئن / ۳ تیر) هکرهای ناشناس تلاش کردند به حساب‌های ایمیلی تمامی نمایندگان مجلس عوام بریتانیا راه بیابند. ... حمله سایبری هکرها به پارلمان بریتانیا از دسترسی نمایندگان به‌ایمیل‌های خود جلوگیری کرد

ادامه

انگلستان, جهان, خبر

وزیر‌خارجه اتریش؛ مهد کودک‌های اسلامی به‌انزواطلبی آنها دامن می‌زند و باید تعطیل شوند

«سباستین کورتز» وزیر خارجه اتریش در مصاحبه با روزنامه «کوریر» از تمایل برای تعطیلی مهدکودهای مسلمانان خبر داد و گفت این قبیل اماکن فرایند انزواطلبی کودکان مهاجر را عمیق تر می کند.   وی در پاسخ به این سوال که آیا چنین اماکنی تعطیل خواهند شد، گفت: البته (بله)، ما به آنها نیازی نداریم. هیچ ... وزیر‌خارجه اتریش؛ مهد کودک‌های اسلامی به‌انزواطلبی آنها دامن می‌زند و باید تعطیل شوند

ادامه

اتریش, جهان, خبر