امضای توافق‌نامه بین‌دولتی میان پکن و قاهره

مصر و چین توافق‌نامه‌ای برای ایجاد کمیته مشترک همکاری بین‌دولتی با هدف تقویت روابط در زمینه‌های مختلف امضا کردند.

 

به گزارش خبرنگاران جوان به نقل از اسپوتنیک، «وانگ یی»، وزیر امورخارجه چین همراه با هیئتی بلندپایه امروز به مصر سفر کرد. در این سفر وانگ یی به همراه «سامح شکری»، همتای مصری خود با گرامی داشتن شصت‌وپنجمین سال برقراری روابط دیپلماتیک توافق‌نامه‌ای مبنی‌بر ایجاد کمیته مشترک همکاری بین‌دولتی با هدف تقویت روابط در زمینه‌های مختلف امضا کردند.

 

براساس بیانیه صادر شده از وزارت امور خارجه مصر گفت‌وگو‌های سیاسی از امروز (۱۸ ژوئیه)، به ریاست سامح شکری و وانگ یی شروع می‌شود.

 

این توافق‌نامه تعهد دو کشور به اصولی است که آن‌ها را در چارچوب مشارکت استراتژیک جامع با هدف هماهنگی و مشاوره در مورد همکاری‌های دوجانبه و موضوعات مورد علاقه مشترک، به‌ویژه با تحولات متوالی بین‌المللی و منطقه‌ای، متحد می‌کند.

 

در این بیانیه آمده است: دو وزیر درمورد روابط دو کشور در ابعاد مختلف بحث‌های عمیقی انجام دادند و پس از پایان بحث‌ها، توافق‌نامه‌ای را برای ایجاد کمیته همکاری مشترک دولت بین‌دولتی امضا کردند.

 

در این نشست وزیر امورخارجه مصر مسئله «سد النهضه» را مطرح نمود و در این خصوص گفت: اهمیت موضع چین در این مورد تأثیر به‌سزایی در منافع و امنیت ملی مصر دارد.

 

پیش‌تر «وانگ یی» وزیر خارجه چین، در جریان سفر روز گذشته خود به سوریه با «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه، دیدار کرد و در اظهاراتی بر حمایت چین از سوریه برای مقابله با تروریسم تأکید داشت.

آمریکا باید در حضور نظامی خود در سراسر خاورمیانه تجدیدنظر کند

“همزمان با تامل روی پایان جنگ بیهوده، طولانی و پرهزینه آمریکا در افغانستان، سیاستمداران لازم است مجدداً به منافع ملی ایالات متحده در جاهای دیگر بپردازند و نظامیان آمریکایی را از خاورمیانه به خانه برگردانند.”

ادامه

افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, ایران, ترکیه, تروریسم, جهان, حضور نظامی, حقوق بشر, خاورمیانه, سوریه, عراق, عربستان سعودی, مداخله نظامی, مکزیک, یمن

درگیری قبایل عرب و نیروهای وابسته به آمریکا در شرق سوریه

بامداد امروز (شنبه) همزمان با یورش نیروهایی از ائتلاف آمریکایی به یکی از پایگاه‌های قبیله عربی “العکیدات” در حومه شرقی دیرالزور واقع در شرق سوریه، درگیری‌هایی میان نیروهای قبایل عربی و شبه‌نظامیان وابسته به ارتش آمریکا در این منطقه آغاز شدند.

ادامه

امریکا, جهان, حضور نظامی, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, سوریه

منابع عراقی به‌نقل از هیأت آمریکایی: نظامیان خود را از عراق خارج نمی‌کنیم

منابع سیاسی آگاه عراق خبر دادند که هیأت آمریکایی در جریان دیدار با مسئولان عراقی گفته است که حاضر نیست نیروهای خود را تحت فشار از این کشور خارج کند.

ادامه

امریکا, جهان, خاورمیانه, خبر, شمال افریقا, عراق