همدستی آمریکا در کشتار مردم غزه با ارسال سنگرشکن‌های مهیب

مقامات آمریکایی در برگ دیگری از مداخلات‌شان که همدستی در جنایت و کشتار مردم غزه را روشن‌تر می‌کند، اذعان کردند که ایالات متحده برای کمک به عملیات نظامی اسرائیل علیه حماس در غزه، بمب‌های سنگرشکن و ده‌ها هزار نوع تسلیحات و مهمات توپخانه دیگر در اختیار این رژیم قرار داده است. به گزارش ایسنا، این ... همدستی آمریکا در کشتار مردم غزه با ارسال سنگرشکن‌های مهیب

ادامه

آمریکا, اسراییل, اشغالگری, افغانستان, اوکراین, جهان, خاورمیانه, سوریه, سومالی, عراق, فلسطین, گزارش, لیبی

پزشکان بدون مرز؛ جنگ کنونی «اسرائیل» علیه مردم غزه است و نه حماس

رئیس سازمان بین‌المللی پزشکان بدون مرز اعلام کرد که جنگ کنونی رژیم اسرائیل علیه اهالی مردم نوار غزه است و نه جنبش حماس به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فلسطینی سما، رئیس سازمان پزشکان بدون مرز گفت: جنگ کنونی رژیم اسرائیل در نوار غزه در حقیقت جنگ علیه اهالی این بخش از خاک فلسطین ... پزشکان بدون مرز؛ جنگ کنونی «اسرائیل» علیه مردم غزه است و نه حماس

ادامه

اسراییل, تحلیل, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, فلسطین

نیویورک تایمز؛ نگرانی مقامات امنیتی آمریکا درباره اشتباه محاسباتی و گسترده‌تر شدن جنگ

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گزارش داد که مقامات امنیت ملی ایالات متحده آمریکا نگران اشتباه محاسباتی میان ایران و آمریکا و گسترده تر شدن جنگ میان اسرائیل و حماس در منطقه هستند. به گزارش ایرنا، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز عصر چهارشنبه به وقت محلی در گزارشی نوشت: «مقامات امنیت ملی آمریکا نگران هستند که یک ... نیویورک تایمز؛ نگرانی مقامات امنیتی آمریکا درباره اشتباه محاسباتی و گسترده‌تر شدن جنگ

ادامه

آمریکا, اسراییل, ایران, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, فلسطین, گزارش

چرا غرب از آتش بس هراس دارد؟

“اندرو موری”، تحلیلگر و مبارز برجسته مارکسیست و از رهبران شناخته‌شدهٔ جنبش صلح، معتقد است برجسته کردن شعار “صلح فوری” چهرهٔ واقعی مخالفان صلح، سیاستمداران مدافع امپریالیست که جنگ را ضربان قلب سرمایه‌داری غرب می‌دانند، را آشکار می‌کند. “آتش‌بس”. این واژه‌ای است که امپریالیسم امروز از آن متنفر است. دولت‌های ایالات متحده و بریتانیا آتش ... چرا غرب از آتش بس هراس دارد؟

ادامه

آمریکا, اسراییل, امارات, امپریالیسم, انگلیس, ایران, بحرین, جهان, چین, خاورمیانه, دیدگاه, سودان, صلح, عربستان سعودی, عمان, فلسطین, مقاله, ناتو

دومین کشتی جنگی انگلیسی عازم خلیج‌فارس می‌شود

انگلیس در پاسخ به آنچه افزایش تنش در «خاورمیانه» خوانده، دومین کشتی جنگی سلطنتی نیروی دریایی این کشور را به خلیج‌فارس می‌فرستد تا به ناوچه لنکستر ملحق شود. به گزارش ایسنا، گرنت شپس، وزیر دفاع انگلیس گفت: کشتی جنگی دایاموند (HMS Diamond) یک ناوشکن نوع ۴۵، در مسیر تقویت بازدارندگی در این منطقه در یک ... دومین کشتی جنگی انگلیسی عازم خلیج‌فارس می‌شود

ادامه

آمریکا, اسپانیا, انگلستان, ایران, بالتیک, تشنج‌ زایی, جهان, خاورمیانه, خبر, فلسطین

القدس العربی؛ ایران و آمریکا چگونه برسر تشکیل دولت جدید عراق به‌توافق رسیدند؟

دولت مصطفی الکاظمی به موافقت دو دشمن لجوج، ایران و آمریکا دست یافت و حتی واشنگتن متعهد شد که معافیت واردات انرژی از ایران را به مدت ۱۲۰ روز دیگر برای عراق تمدید کند.

 

القدس العربی چاپ لندن در ادامه نوشت: دولت‌های غربی دیگر نظیر بریتانیا و کانادا نیز از موضعگیری آمریکا تبعیت کردند و ایران، از طریق وزیر خارجه خود و سفیرش در بغداد، ایرج مسجدی، تشکیل دولت را به الکاظمی تبریک گفت.

 

به گزارش «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: دولت جدید الکاظمی همچنین با تبریک‌های سریعی از سوی دیگر دولت‌های منطقه و دولت‌های عربی مواجه شده و تایید سازمان ملل را نیز به دست آورد. این در حالی است که پس از دست یافتن الکاظمی به موافقت دو حزب سنی و کردی، اجماع آراء بین احزاب شیعه، دشوار بود، به این دلیل که اغلب نمایندگان پارلمان عراق از بین احزاب شیعه هستند. علاوه بر اینکه شیعیان در قالب حشد الشعبی، قدرت نظامی را نیز در خاک عراق در دست دارند.

 

موفقیت الکاظمی در دست یافتن به موافقت پارلمان عراق، نشاند دهنده آن است که معادله موازنه بخشی در تشکیل دولت‌ها در عراق، وجود دارد و آن، موافقت ایران در وهله اول و سپس، موافقت ایاالت متحده است. با اینکه موافقت پارلمان عراق مساله بسیار مهمی برای توازن بخشیدن بین تشکل‌های مختلف در عراق بوده و منافع و درگیریها، نقش‌های محسوسی را در این میان ایفا می‌کند، اما توافق ایران و آمریکا، امری است که مسیر را برای توافق نمایندگان مجلس عراق و سپس، توافق منطقه‌ای و جهانی، هموار می‌کند.

 

توافق ایران و آمریکا در این مورد، طبعا به معنای توقف درگیری‌های آن‌ها نیست، همانطور که حزب الله عراق، با تهدید مستقیم الکاظمی، این مساله را به صراحت بیان کرده است. همانطور که ادامه فشار آمریکا بر تهران، نشان دهنده ادامه درگیری‌ها بین این دو است و آخرین مورد این درگیریها، استفاده دونالد ترامپ از حق وتوی خود در مورد مصوبه کاهش اختیارات او در شعله ور کردن جنگ با ایران است.

 

سه عامل در شکل گیری دولت جدید عراق، تاثیر داشتند، اولین آنها، ترور سردار سلیمانی توسط ایالات متحده است، کسی که فرمانده عملیات افزایش نفوذ ایران در منطقه بود. دومین عامل، انتفاضه مردمی عراقی‌ها علیه نظام این کشور و سومین، شیوع بیماری کرونا بود که باعث تضعیف قدرت اقتصادی و سیاسی ایران از یک سو و تضعیف قدرت اقتصادی و سیاسی ایالات متحده از سوی دیگر شد.

 

ترور سردار سلیمانی موجب برانگیخته شدن موجی از درگیری‌های طوفانی در عراق و آب‌های خلیج فارس شد و این درگیریها، از حیث شدت به نحوی بود که واشنگتن و تهران را تا لبه جنگ سوق داد. علاوه بر اینکه انتفاضه مردم عراق، سهم زیادی در تغییر توازن‌ها داشت و یک بحران سیاسی طولانی مدت را ایجاد کرد که باعث استعفای دولت عادل عبدالمهدی شد. در ادامه، شیوع کرونا، توازن‌ها را بار دیگر تغییر داده و دشمنان سرسخت یعنی ایران و آمریکا را بر آن داشت تا در خصوص پیروزی الکاظمی در تشکیل دولت موافقت کنند. این در حالی است که پیش از این عراق شاهد دو تلاش شکست خورده در زمینه تشکیل دولت بود.

 

با وجود موفقیت الکاظمی در تشکیل دولت و علیرغم تمام وعده‌هایی که به مردم داده است، به نظر می‌رسد بیشترین اقدامی که می‌تواند انجام دهد، حفظ این «آتش بس» موقتی است.

 

تشکیل دولت الکاظمی بار دیگر به ما یادآوری کرد که سیاست تنها امتداد جنگ‌ها به شکل‌های مختلف بوده و پابرجایی آن، نوعی از دمیدن حرارت به پیکر بی جان توافق ایران و آمریکاست، آن هم زمانی که تمام جهان درگیری یک بیماری خطرناک است.

نخست‌وزیرعراق؛ ستاد بحران برای بازنگری توافقنامه با آمریکا تشکیل می‌دهیم

«مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر جدید عراق شنبه شب اعلام کرد که دولت وی ستاد بحران برای گفت ‌وگو با آمریکا در خصوص بازنگری توافقنامه راهبردی میان دو کشور، تشکیل می‌دهد..   به گزارش تارنمای المسله عراق، الکاظمی در بیانیه‌ای که از سوی دفتر نخست‌وزیری منتشر شد، اعلام کرد: در نشست هیأت دولت تصمیم گرفتیم که یک ستاد بحران ... نخست‌وزیرعراق؛ ستاد بحران برای بازنگری توافقنامه با آمریکا تشکیل می‌دهیم

ادامه

امریکا, جهان, حضور نظامی, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, عراق

استراتژی پنهان دولت ترامپ در جهت تحریک اردوغان برای مقابله با ایران

بلیز میز تال عضو اندیشکده هادسن در وبسایت War on the Rocks نوشت: در حالی که تنش ها بین ایران و آمریکا افزایش می یابد، هر دو همزمان مشغول مبارزه با شیوع کرونا ویروس هستند، گزارش‌ها حاکی از آن است که مقامات آمریکایی بین دو گزینه اقدام تلافی جویانه مستقیم علیه ایران و مجازاتهای محدودتر ... استراتژی پنهان دولت ترامپ در جهت تحریک اردوغان برای مقابله با ایران

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, ایران, ترکیه, تروریسم, جهان, خاورمیانه, سوریه, عراق, مقاله

اندیشکده آتلانتیک: چین به ایران کمک میکند اما آمریکا دخالت و تحریم

یک اندیشکده آمریکایی در تحلیلی در زمینه روابط گرم ایران و چین نوشت، سیاست نگاه به شرق برای ایران موضوعی کم اهمیت نیست بلکه ضرورتی راهبردی است.

ادامه

امریکا, ایران, تحریم, جهان, چین, حقوق بشر, خاورمیانه, شرق آسیا, مقاله