افشاگری رئیس واحد اطلاعات خارجی دانمارک از همکاری جاسوسی کپنهاگ با آمریکا، او را روانه زندان کرد

این در حالی است که فرانس ۲۴ در این خصوص گفته است کمک جاسوسی دانمارک به آژانس امنیت ملی آمریکا امر تازه‌ای نیست و این کشور دست‌کم از سال ۲۰۱۲ در ارائه داده‌های اطلاعاتی به آمریکا نقش داشته است.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران – لارس فایندسن، رئیس واحد اطلاعات خارجی دانمارک، به دلیل دست داشتن در یک پرونده مربوط به فاش شدن «تحویل اطلاعات بسیار محرمانه دانمارکی ها به آمریکا» مجددا به بازداشت برگشت.

 

به گزارش رویترز چهار کارمند فعلی و سابق دو سرویس اطلاعاتی دانمارک در دسامبر سال گذشته میلادی به دلیل افشای اطلاعات بسیار محرمانه بازداشت شدند. در این میان، فایندسن تنها کسی است که همچنان در بازداشت به سر می‌برد.

 

روند این پرونده که اطلاعات بسیار کمی در مورد آن منتشر شده است، پشت در‌های بسته انجام می‌شود و رسانه‌های محلی آن‌ را حاوی اطلاعات بسیار حساسی دانسته‌اند.

 

به گفته شبکه تلویزیونی DR دانمارک، این پرونده در مورد درز اطلاعات طبقه‌بندی شده به رسانه‌های دانمارکی است. اتهامات و ماهیت دقیق اطلاعات فاش شده هنوز به طور کامل علنی نشده است.

 

این شبکه سال ۲۰۲۰ گزارش داد که سرویس اطلاعات دفاعی دانمارک داده‌های خامی را با آژانس امنیت ملی آمریکا به اشتراک گذاشته است. این بدین معنا است که احتمالا آژانس امنیت ملی آمریکا به داده‌های شخصی شهروندان دانمارکی و اطلاعات خصوصی آن‌ها دسترسی داشته است.

 

مشخص نیست که بازداشت فعلی فایندسن تا چه زمانی ادامه خواهد داشت چرا که دفتر دادستانی از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده است.

 

خردادماه امسال در پی افشای نتیجه تحقیقی رسانه‌ای، مشخص شد که سرویس اطلاعاتی دانمارک به آمریکا کمک کرده بود تا از سران اروپایی از جمله آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان جاسوسی کند.

 

طبق این گزارش، آمریکا تا سال ۲۰۱۴ از شبکه اطلاعاتی دانمارک برای شنود سران کشور‌های آلمان، سوئد، نروژ و فرانسه استفاه می‌کرده است.

 

فرانس ۲۴ در این خصوص گفته است کمک جاسوسی دانمارک به آژانس امنیت ملی آمریکا امر تازه‌ای نیست و این کشور دست‌کم از سال ۲۰۱۲ در ارائه داده‌های اطلاعاتی به آمریکا نقش داشته است.

ممنوعیت استفاده جوانان از واکسن مادرنا در کشورهای اسکاندیناوی

پس از سوئد، دانمارک و نروژ نیز به دلیل نگرانی از عوارض جانبی واکسن مادرنا استفاده جوانان از این واکسن علیه کرونا را به طور موقت متوقف کردند.

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپای شمالی, امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, دانمارک, سوئد, سوئیس, فنلاند, نروژ

عمق فاجعه نابرابری اقتصادی در ایران

«ضریب جینی»، به عنوان یکی از معیار‌های نابرابری در توزیع درآمد، در اقتصاد ایران در حال افزایش است و این یعنی شکاف میان «فقیر» و «غنی» در کشور در حال عمیق‌تر شدن است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اروپای شمالی, افریقا, اقتصادی, امریکا, ایران, برزیل, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, فقر, گزارش, مکزیک

پیروزی قاطعانه اپوزیسیون جناح چپ میانه نروژ در انتخابات پارلمانی

احزاب اپوزیسیون چپ میانه نروژ به دنبال پیروزی قاطعانه در انتخابات پارلمانی روز دوشنبه، اکثریت پارلمان را به دست آوردند و اکنون درخصوص چگونگی تشکیل یک ائتلاف مذاکره خواهند کرد. انتظار می‌رود تغییر آب و هوا و افزایش شکاف طبقاتی در مرکز مذاکرات قرار داشته باشند.

ادامه

اروپای شمالی, جهان, خبر, نروژ