اعتصاب و تجمع اعتراضی هزاران نفره‌ی کارگران ذوب‌آهن اصفهان

هزاران نفر از کارگران بخش‌های مختلف کارخانه ذوب‌آهن اصفهان در تداوم اعتراض خود نسبت به عدم رسیدگی به خواسته‌های‌شان اعتصاب نموده و پس از راهپیمائی در محوطه‌ی کارخانه، مقابل ساختمان توحید (مدیریت) دست به تجمع زدند. به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران ذوب‌آهن اصفهان، صبح امروز، شنبه ۱۱ آذر ماه، در اعتراض به‌ عدم تحقق مطالبات ... اعتصاب و تجمع اعتراضی هزاران نفره‌ی کارگران ذوب‌آهن اصفهان

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری

سالانه سه میلیون کارگر به دلیل حوادث و بیماری‌های ناشی از کار جان خود را از دست می‌دهند

سازمان جهانی کار (ILO) تخمین می‌زند: حداقل ۳۹۸ میلیون کارگر در سراسر جهان صدمات غیر کشنده ناشی از کار را متحمل شده‌اند. به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از پایگاه ILO، سازمان جهانی کار در گزارشی عنوان کرد: سالانه نزدیک به ۳ میلیون نفر در اثر حوادث و بیماری‌های ناشی از کار جان خود را ... سالانه سه میلیون کارگر به دلیل حوادث و بیماری‌های ناشی از کار جان خود را از دست می‌دهند

ادامه

آسیا-اقیانوسیه, اختلاف طبقاتی, جهان, حقوق بشر, سازمان جهانی کار, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

قطعنامه در ابراز همبستگی با کوبا و محکوم کردن محاصرهٔ کوبا

قطعنامه‌های همبستگی در بیست و سومین نشست جهانی حزب‌های کمونیست و کارگری (IMCWP) ما امضاکنندگان زیر، شرکت‌کنندگان در بیست و سومین نشست بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری در ازمیر، ترکیه، اکتبر ۲۰۲۳، محاصرهٔ‌ ناعادلانه، غیرقانونی، و غیرانسانی اقتصادی، تجاری، و مالی دولت آمریکا علیه کوبا را قاطعانه محکوم می‌کنیم و بار دیگر خواستار توقف فوری ... قطعنامه در ابراز همبستگی با کوبا و محکوم کردن محاصرهٔ کوبا

ادامه

آمریکا, آمریکای لاتین, اقتصادی, تحریم, تروریسم, حقوق بشر, سازمان ملل, سوسیالیسم, کارگری, کمونیسم, کوبا, همبستگی

خانه‌دار شدن کارگران به رؤیایی دست‌نیافتنی تبدیل شده است

تورم مهاربریده به‌ویژه در بخش مسکن به‌علت حمایت کردن از شرکت‌ها و پیمانکاران بخش خصوصی، بارِ هزینهٔ مسکن را برای کارگران و زحمتکشان سنگین‌تر و دشوارتر از گذشته کرده است. تأمین هزینهٔ رهن و پرداخت اجاره‌خانه یکی از نگرانی‌های اصلی کارگران و زحمتکشان میهن ما شده ‌است. بیش از ۶۰ درصد مزد بگیران شاغل و ... خانه‌دار شدن کارگران به رؤیایی دست‌نیافتنی تبدیل شده است

ادامه

آزادی, اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری, مقاله

اعتصاب کارکنان دولت ایتالیا در اعتراض به فقدان امنیت شغلی

کارکنان ایتالیایی به عدم تمدید قراردادها، وضعیت کارگران فاقد امنیت شغلی و عدم استخدام نیروی کافی در دولت اعتراض کردند. به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از WFTU، فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری گزارش داد، اعضای اتحادیه سراسری کارگران ایتالیا (USB) شنبه این هفته در اعتراض به‌ عدم وجود امنیت شغلی و عدم تمدید بلندمدت قراردادهای ... اعتصاب کارکنان دولت ایتالیا در اعتراض به فقدان امنیت شغلی

ادامه

اتحادیه اروپا, اختلاف طبقاتی, ایتالیا, پرستاری, جهان, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری, کارگری, مبارزه طبقاتی

اعتصاب کارگران هفت تپه در اعتراض به معوقات مزدی

کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه در بخش‌های مختلف از اعتراض صنفی صبح امروز  ۲۵ خرداد ماه، خود خبر دادند.

 

منابع کارگری در مجتمع نیشکر هفت تپه در تماس با ایلنا از توقف کار خبر دادند. آنها اظهار داشتند که امروز در اعتراض به عدم پرداخت حقوق فروردین و اردیبهشت ماه، دست از کار کشیده‌اند.

 

کارگران با اشاره به بی‌توجهی کارفرما در پرداخت مطالبات خود گفتند: بعد از گذشت ۸۵ روز از آغاز سال جدید اخیرا کارفرما فیش حقوقی فروردین ماه کارگران را بدون درج همه مزایای مزدی صادر کرده بود که با واکنش تند کارگران روبرور شد و کارگران با پس فرستادن فیش‌ها، کارفرما را مجاب به صدور فیش‌های جدید با درج همه آیتم‌ها کردند.

 

کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه اظهار داشتند: درحالی دو ماه حقوق طلبکاریم که طبق مصوبات استانی و بخشنامه‌ی داخلی شرکت، کارفرما می‌بایست هر ماه بین دهم تا پانزدهم، حقوق کامل کارگران را پرداخت کند. اما درحال حاضر دو ماه حقوق کارگران پرداخت نشده و ما در آستانه سومین ماه قرار داریم.

 

به گفته آنها، براساس برنامه زمان‌بندی شده، نمایندگان کارگران هفت تپه با کارفرما، قرار بود حقوق و دستمزد فروردین ماه کارگران تا دهم خرداد ماه به حساب کارگران واریز شود اما هنوز محقق نشده است.

 

همچنین کارگران هفت‌تپه گفتند: در حال حاضر شمار زیادی از کارگران به دلیل دریافت نکردن دو ماه حقوق در وضعیت معیشتی خوبی به سر نمی‌برند. برخی همکاران حتی توان خرید مواد غذایی را هم ندارند. برخی دیگر از همکاران که کودکان کم سن و سال و شیرخوار دارند نیز در خرید مایحتاج و تهیه شیر خشک فرزندانشان با مشکل  مالی روبرو هستند و این موضوع بسیار دردناک است.

 

کارگران معترض اظهار داشتند: در حال حاضر کسی در شرکت هفت تپه پاسخگو نیست تا به مشکلاتمان رسیدگی کند. مدیرعامل شرکت در تهران است و هر چند ماه یکبار به مجتمع هفت تپه سفر می‌کند. نماینده تام‌الاختیار مدیرعامل نیز از صبح روز گذشته به دنبال وصول مطالبات کارگران، به تهران سفر کرده است.

 

به گفته کارگران هفت تپه؛ درکنار عدم تحقق برخی مطالبات کارگران در این واحد کشاورزی و صنعتی، سختی کار حدود ۱۵۰ نفر از کارگران که از اسفند ماه سال ۹۸ بازنشسته شده‌اند نیز پرداخت نشده است. حدود ۷۰ نفر از کارگران نی‌بر نیز به دنبال وصول مطالبات پایان خدمت خود هستند. همچنین شماری از رانند‌ه‌های وانت‌‌بارهای استیجاری بابت چندین ماه مزد معوقه طلبکارند.

 

کارگران در بخش دیگری از مشکلات خود درباره معوقات بیمه‌ای خود گفتند: جدا از همه مشکلات آنچه به کارگران فشار مضاعف آورده، تمدید نشدن دفترچه‌های درمانی به دلیل بدهی کارفرما به تامین اجتماعی است. حدود سه ماه است کارگران امکان تمدید و تعویض دفترچه‌های درمانی خود را ندارند، به همین دلیل کارگرانی که خود و خانواده‌هایشان در بیمارستان‌های طرف قرارداد با تامین اجتماعی بستری هستند، دچار مشکل شده‌اند.

 

این معترضان در رابطه با علت برپایی تجمع صنفی امروز خود گفتند: از ارزیابی رفتار مدیریت مجتمع در مقام کارفرما به این نتیجه رسیده‌ایم که بازهم قرار نیست در خصوص پرداخت مطالبات معوقه ما اقدام خاصی صورت بگیرد و برای همین صبح امروز کار را در بخش‌های مختلف متوقف کرده‌ایم.

برای حفظ قدرت خرید بازنشستگان باید یک میلیون و ۱۸۰ هزار تومان به مستمری‌ها اضافه شود!

آیا بازنشستگان بازهم باید حقوق خرداد را بر اساس مستمری سال قبل دریافت کنند؛ در شرایطی که همه هزینه‌های زندگی چند ده درصد گران شده، حتی نرخ تورم خوراکی‌ها در بهار امسال به مرز ۵۰ یا ۶۰ درصد رسیده است، هنوز در افزایش مسستمری بازنشستگان تعلل می‌ورزند؛

ادامه

اجتماعی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, خبر, کارگری, گزارش

کارگر پیمانکاری نفت به دلیل ناتوانی مالی و شرایط بد کاری خودکشی کرد

روز گذشته یک کارگر پیمانکاری هویزه دست به خودکشی زد؛ همکاران او علت را ناتوانی مالی و ناخشنودی از شرایط کار می‌دانند و اداره کار اعلام کرده موضوع در دست بررسی است.

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, فقر, کارگری

بیشتر از ۷۰ درصد طبقه کارگر ایران، کارگران حداقل‌بگیر هستند

تغییرات اعمال شده در هفدهم خرداد، دریافتی کارگران حداقل‌بگیرِ مشمول مزایای عام یعنی بن خواربار و حق مسکن را ۲۷۶ هزار تومان افزایش داده است. ۲۷۶ هزار تومان اصلاً رقم قابل توجه و چشمگیری نیست.

ادامه

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش