اعتصاب کارگران حوزه نفت و انرژی در ایران + ویدئو

موج جدید اعتصابات در صنایع نفت و گاز که از روز ۲۹ خردادماه ۱۴۰۰ شروع شده است، به سرعت درحال گسترش است.

 

ایندپندنت؛ صبح امروز سه شنبه اول تیرماه برخی کارگران «اورهال» پالایشگاه نفت تهران در اعلام همبستگی با سایر اعتصاب کنندگان دست از کار کشیدند.

 

کم بودن حقوق، شرایط ناعادلانه کاری، شرایط بیمه و شیوه تنظیم قراردادها، از جمله موارد اعتراضی کارگران صنایع نفتی و گازی‌ کشور است.

 

این اعتصابات از سوی کارگران تحت عنوان «کمپین۱۴۰۰» شناخته می‌شود. تا امروز کارکنان حدود بیست شرکت و پروژه نفتی از جمله پروژه‌های پارس جنوبی، سینا پالایش قشم، پتروشیمی استیم، فاز ۱۳ کنگان، فاز ۱۴ ساتراپ، پتروشیمی صدف، پتروشیمی دنا و کارگران اورهال پالایشگاه تهران به این اعتصابات پیوسته‌اند. اعتصاب کنندگان می‌گویند تا زمان محقق شدن خواسته‌هایشان به اعتصاب ادامه خواهند داد.

 

بزرگترین اعتصاب در پارس جنوبی رخ داده است. موج اعتصاب و اعتراض در این منطقه از مدت‌ها پیش آغاز شده است. پارس جنوبی یکی از بزرگترین میدان‌های گازی جهان و از اصلی‌ترین منابع انرژی کشور ایران است. بیشتر پیمانکاران شاغل در فازهای فعال پارس جنوبی طرف قرارداد قرارگاه خاتم سپاه هستند.

 

کارگران شاغل در بخش های مختلف پارس جنوبی علاوه بر مشکلات حقوق و دستمزد و شرایط کار ناعادلانه با معضل آلودگی محیط زیستی هم روبه‌رو هستند. در یک مطالعه‌ که وزارت بهداشت در منطقه‌ی نخل تقی و عسلویه و مناطق روستایی و شهری انجام داده غلظت فلزات سنگین را در برگ درختان و درختان مشاهده کردند. میزان غلظت این فلزات به شدت بالا بوده است. هر کدام از این فلزات مثل سرب، کادمیم، قلع و آرسنیک دارای اثرات سمی بر روی سلامت انسان هستند و مقدار این فلزات سمی در هوا به قدری زیاد است که علاوه بر رسوب در خاک و ریشه درخت، در برگ درختان نیز رسوب کرده است.

 

 

 

اعلامیۀ مشترک جمعی از هواداران سازمان فدائیان خلق ایران(اکثریت)، حزب چپ ایران(فدائیان خلق) و حزب توده ایران- داخل کشور

درودهای آتشین به مردم قهرمان و مبارز ایران! در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ روز درخشان دیگری در تاریخ سراسر مبارزه کشورمان به ثبت رسید.

ادامه

ایران, بازنشستگان, پرستاری, حقوق بشر, دیدگاه, سیاسی, کارگری, معلمان

دیوان عدالت اداری رژیم ولایی امنیت شغلی کارگران را بر باد داد

از سال ۱۳۷۵ که دیوان عدالت اداری با صدور دادنامه‌ی ۱۷۹ به قانونی بودن قراردادهای موقت در کارهای مستمر رای داد، قانون کار و مفاد حمایتی این قانون هم بی‌اثر شد. امنیت شغلی درست از همان زمان بر باد رفت و مهر سکوت از همان زمان بر لبان کارگران زده شد.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

پیمانکاران واستثمار وحشیانه کارگران؛ تا ۱۶ساعت کار روزانه تحت حاکمیتِ وحشت

مناطق آزاد و ویژه‌ی اقتصادی را می‌توان به معنای واقعی کلمه «اردوگاه کار اجباری» دانست که کارفرما در آن وحشیانه کارگران را به استثمار می‌کشد. آن‌ها از کارگر یک بیمار روانی و یک فرد افسرده می‌سازند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, گزارش