نروژ: ناتوانی شورای امنیت درتصویب قطعنامه آتش‌بس غزه تاسف‌آور است

وزیر خارجه نروژ ناکامی شورای امنیت سازمان ملل در تصویب قطعنامه آتش‌بس در غزه را تاسف‌آور دانست. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه الجزیره، وزیر خارجه نروژ مانع تراشی آمریکا بر سر تصویب قطعنامه آتش‌بس در غزه را مورد انتقاد قرار داد. «اسپن بارت اید» وزیر خارجه نروژ روز چهارشنبه اعلام کرد که ... نروژ: ناتوانی شورای امنیت درتصویب قطعنامه آتش‌بس غزه تاسف‌آور است

ادامه

آزادی, آمریکا, اسراییل, انگلیس, جهان, حقوق بشر, خبر, سازمان ملل, شمال اروپا, فلسطین, کودکان, نروژ

بُن‌بست سیاست‌های رژیم ولایت فقیه و تنگ‌تر شدن حلقۀ «خودی‌ترین خودی‌ها»

حدود یک سال پس از فروکش کردن تظاهرات و خیزش‌های مردمی سال گذشته با شعار اصلی “زن، زندگی، آزادی”، اکنون پیامدهای تعیین‌کنندۀ آن حرکت تاریخ‌ساز را در جامعه و به‌ویژه در شکاف وسیع و عمیق پُرنشدنی بین اکثر مردم و دیکتاتوری حاکم به‌روشنی می‌توان دید. در چند سال اخیر، به‌علت تحریم‌های وسیع انتخابات نمایشی و ... بُن‌بست سیاست‌های رژیم ولایت فقیه و تنگ‌تر شدن حلقۀ «خودی‌ترین خودی‌ها»

ادامه

آزادی, استبداد, اسراییل, اسلام سیاسی, بازنشستگان, تحریم, جهان, زنان, سرمایه‌داری, سوریه, سیاسی, فلسطین, کارگران, معلمان, مقاله, نئولیبرالیسم

چین: مقاومت مسلحانه حق ملت‌های تحت اشغال است و با قانون مغایرت ندارد

مشاور حقوقی وزارت امور خارجه چین در نشست دادگاه لاهه برای بررسی جنایت‌های اسرائیل علیه ملت فلسطین گفت که مقاومت مسلحانه حق ملت‌های تحت اشغال است و با قوانین بین‌المللی مغایرت ندارد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، مشاور حقوقی وزارت امور خارجه چین گفت که سازمان ملل و نهادهای وابسته به آن ... چین: مقاومت مسلحانه حق ملت‌های تحت اشغال است و با قانون مغایرت ندارد

ادامه

اسراییل, اشغالگری, جهان, چین, دیوان داوری لاهه, سازمان ملل, شرق آسیا, فلسطین, گزارش, هلند

گاردین: حوادث خونین غزه به وجهه غرب ضربه بزرگی زده است

«مایه شرمساری است که غرب راه اسرائیل را در کشتار غیرنظامیان غزه تسهیل کرد و به اقدامات نامتناسب آن تحت پوشش پوشالی «حق دفاع از خود» مهر تایید زد. آنچه امروز به آن نیاز داریم پایان جنگ غزه است؛ اما اسرائیل آن را غیرممکن کرده است». به گزارش ایسنا، رسانه انگلیسی در گزارشی درباره لزوم ... گاردین: حوادث خونین غزه به وجهه غرب ضربه بزرگی زده است

ادامه

آمریکا, اروپا, اسراییل, تحریم, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, زنان, صهیونیسم, فلسطین, کودکان, مقاله

کوبا: آمریکا همدست و شریک اسرائیل در نسل کشی فلسطینیان است

میگل دیاز کانل رئیس جمهوری کوبا در واکنش به وتوی قطعنامه شورای امنیت درباره غزه توسط آمریکا تاکید کرد که واشنگتن همدست و شریک اسرائیل در فاجعه ی نسل کشی فلسطینیان است. به گزارش ایرنا، دیاز کانل سه‌شنبه در شبکه‌های اجتماعی نوشت: آمریکا بار دیگر قطعنامه شورای سازمان ملل برای آتش‌بس فوری در غزه و ... کوبا: آمریکا همدست و شریک اسرائیل در نسل کشی فلسطینیان است

ادامه

آمریکا, آمریکای لاتین, اسراییل, الجزایر, انگلس, تحلیل, سازمان ملل, فلسطین, کوبا

اعتصاب غذای اسیران فلسطینی آنها را روانه بیمارستان‌ کرد/آغاز اعتصاب عمومی در کرانه‌ باختری

کمیته اطلاع‌رسانی اعتصاب غذای اسرای فلسطینی تاکید کرد وضعیت جسمانی اسرایی که در اعتصاب غذا هستند، در سی و ششمین روز “نبرد کرامت” وخیم است. همزمان امروز (دوشنبه) اعتصاب عمومی در تمامی استان‌های کرانه باختری در همبستگی با این اسرا آغاز شد.

 

به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، کمیته اطلاع‌رسانی اعتصاب غذای اسرای فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی اسراییل اعلام کرد، تعداد زیادی از این اسرا ظرف چند ساعت اخیر در پی وخامت شرایط جسمانی‌شان به بیمارستان‌های غیرنظامی منتقل شدند.

 

این کمیته افزود: مدیریت زندان‌های رژیم صهیونیستی اسراییل سیاست منزوی سازی اسرا از دنیای بیرون را در پیش گرفته و در برابر خانواده‌های آنها و نهادهای حقوقی برای اطلاع از شرایط جسمی اسرا و نام کسانی که به بیمارستان منتقل شده‌اند، مانع تراشی می‌کند.

 

به گزارش این کمیته، مدیریت زندان‌های رژیم صهیونیستی اسراییل درمانگاه‌های موقتی را پیش از آغاز اعتصاب غذا در داخل زندان‌ها ایجاد کرد که از حداقل تجهیزات اصلی پزشکی برخوردار نبود. در این درمانگاه‌ها مطرح شد در صورتی که آنها از اعتصاب غذا دست بردارند داروها و درمان مناسب به آنها ارائه می‌شود.

 

کمیته مذکور ادامه داد: پزشکان در این درمانگاه‌ها طیف مختلفی از غذا قرار داده و به گفته برخی شاهدان مورد اطمینان این پزشکان اسرا را تهدید کردند.

 

در ادامه این بیانیه آمده است، مدیریت زندان‌ها به تازگی و پس از وخامت شرایط بهداشتی اسرای اعتصاب غذا کرده و سیاست بی‌توجهی پزشکی و درمانی همه این اسرا را به زندان‌های نزدیک به بیمارستان‌ها منتقل کرده و ماشین‌های آمبولانس در مقابل درب زندان‌ها مستقر شدند و ده‌ها اسیر که شرایط جسمانی‌شان وخین شده بود به بیمارستان منتقل شدند.

 

این کمیته از صلیب سرخ، سازمان بهداشت جهانی و سازمان پزشکان حقوق بشر خواست تل‌آویو را در راستای حفظ جان اسرای مذکور و ممانعت از وقوع فاجعه‌ای واقعی تحت فشار بگذارند.

 

همچنین کمیته یاد شده خواستار روشن شدن وضعیت جسمانی اسرای مذکور شد و پزشکان زندان‌ها و مدیریت زندان و تمامی کسانی که سیاست بی‌توجهی پزشکی را در پیش گرفته‌اند، مسئول کامل جان این اسرا دانست.

 

از سوی دیگر امروز (دوشنبه) در کل استان‌های کرانه باختری در راستای اعلام همبستگی با اسرای مذکور اعتصاب غذایی عمومی آغاز شد.

 

روز یکشنبه کمیته عالی ملی حمایت از اعتصاب غذا (شامل گروه‌ها و نهادهایی که به مسائل اسرای فلسطینی می‌پردازند) فراخوانی برای آغاز اعتصاب غذایی عمومی در تمامی مناطق در راستای حمایت از این اسرا منتشر کرد.

 

طبق گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه در پی آغاز این اعتصاب تمامی مغازه‌ها تعطیل شده و عبور و مرور عمومی متوقف شد. همچنین نهادهای رسمی و داخلی، مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل شدند.

 

احتمالا ظهر امروز نیز تظاهرات گسترده‌ای در مراکز شهرها برگزار شود.

 

قدوره فارس، رئیس انجمن اسرای فلسطین در گفت‌وگو با آناتولی اظهار داشت، تماس‌هایی میان طرف فلسطینی و مسئولان اسرائیلی در راستای برآورده شدن خواسته‌های اعتصاب کنندگان انجام شد که هنوز نتیجه‌ای نداده است.

 

به گفته فارس، مسئولان اسرائیلی مدعی هستند که اکثر خواسته‌های اعتصاب کنندگان را می‌توان پس از شکسته شدن اعتصاب انجام داد،‌اما ما بر تحقق خواسته‌های اسرا پیش از لغو اعتصاب تاکید داریم.

ایسنا

شهادت یک فلسطینی و زخمی‌شدن ۲ تن دیگر به‌ضرب گلوله شهرک‌نشینان

یک شهرک نشین صهیونیست ظهر امروز پنجشنبه اقدام به تیراندازی به سمت فلسطینیانی کرد که به منظور اعلام همبستگی با اسرای فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی اسراییل در حال راهپیمایی بودند که در نتیجه آن یک جوان فلسطینی به شهادت رسیده و دو نفر دیگر زخمی شدند.   مرکز اطلاع رسانی فلسطین به نقل از ... شهادت یک فلسطینی و زخمی‌شدن ۲ تن دیگر به‌ضرب گلوله شهرک‌نشینان

ادامه

اسراییل, خبر, فلسطین

بلومبرگ: ترامپ فعلا سفارت آمریکا را به قدس منتقل نمی‌کند

به نقل از خبرگزاری “بلومبرگ”، مسئولان ارشد کاخ سفید گفته‌اند که ترامپ فعلا سفارت آمریکا را به قدس منتقل نمی‌کند.   این در حالی است که یک مقام ارشد دولت آمریکا نیز در گفتگو با خبرگزاری رویترز تاکید کرد که ترامپ در جریان سفر خود به فلسطین اشغالی هیچ طرحی برای اعلان انتقال سفارت آمریکا ... بلومبرگ: ترامپ فعلا سفارت آمریکا را به قدس منتقل نمی‌کند

ادامه

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین

سی‌ان‌ان: ترامپ «قدس» را به‌عنوان پایتخت اسراییل به‌رسمیت نمی‌شناسد

به نقل از آی ۲۴، در آستانه سفر «دونالد ترامپ» رئیس‌ جمهور آمریکا به اراضی اشغالی، مقامات ارشد آمریکایی به شبکه تلویزیونی «سی اِن اِن» اعلام کردند که وی در جریان این سفر بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسراییل به رسمیت نخواهد شناخت.   مقامات مذکور به «سی اِن اِن» اعلام کردند که انتقال سفارت ... سی‌ان‌ان: ترامپ «قدس» را به‌عنوان پایتخت اسراییل به‌رسمیت نمی‌شناسد

ادامه

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین

فلسطینی‌ها مسیرهای اصلی در کرانه‌باختری را بسته و دست به‌نافرمانی مدنی زدند

به گزارش شبکه خبری المیادین، جوانان فلسطینی در راستای فراخوان مروان برغوثی، از رهبران جنبش فتح امروز (دوشنبه) نافرمانی مدنی را همزمان با سالروز “نکبت”‌ آغاز کرده و برخی مسیرها و خیابان‌ها را مسدود کردند.   هیئت امور اسرای فلسطین نیز با هشدار نسبت به وخامت مستمر وضعیت سلامت اسرای اعتصاب غذا کرده، از دبیرکل ... فلسطینی‌ها مسیرهای اصلی در کرانه‌باختری را بسته و دست به‌نافرمانی مدنی زدند

ادامه

اسراییل, جهان, خبر, فلسطین