بیانیه مشترک حزب‌های کمونیست و کارگری درخط مقدّم مبارزه برای سلامت، کار، و دیگر حقوق طبقهٔ کارگر و ملّت‌ها

یک سال از آغاز همه‌گیری کووید-۱۹ می‌گذرد که به مثابه عاملی شتاب‌دهنده به تعمیق بحران سرمایه‌داری نیز عمل کرد و رنج زیادی را برای طبقهٔ کارگر و دیگر قشرهای مردمی در سراسر جهان به بار آورد.

ادامه

امپریالیسم, امریکا, بازنشستگان, بیانیه, تحریم, جهان, حقوق بشر, دهقانی, دیدگاه, سرمایه‌داری, سوسیالیسم, کارگری, کمونیسم, کوبا, ونزوئلا

ده سال پس از موفقیت جنبش مردمی درتونس: بحران سیاسی وتنش اجتماعی هنوز ادامه دارد!

جوانان فراموش شدهٔ تونسی چند هفته‌ای‌ است که به‌تظاهرات اجتماعی متوسل شده‌اند. اتحادیه عمومی کارگران تونس (“یو جی تی تی”) به‌جنبش مردمی پیوسته و در مورد ضرورت شروع بحثی ملی با مشارکت همه نیروهای فعال کشور به‌رئیس‌جمهور پیامی فرستاده است.  

ادامه

تونس, جنبش‌های اجتماعی, جهان, شمال افریقا, کارگری, مقاله

سندرز: ۵۰ میلیون آمریکایی قادر به تامین غذای خود نیستند/ اقتصاد ریاضتی دیگر بس است

سناتور برنی سندرز با اشاره به مشکلات طبقه کارگر در آمریکا و فشار مضاعف بر آنها تاکید کرد که ثروتمندان نباید هر روز ثروتمندتر شوند. او همچنین استیضاح ترامپ را بحث بر سر حفظ دموکراسی یا حرکت به سوی خودکامگی دانست.

ادامه

اختلاف طبقاتی, امریکا, امریکای شمالی, تحلیل, جهان, حقوق بشر, خبر, فقر, کارگری

اعتصاب در یونان در اعتراض به سیاست‌های ریاضت اقتصادی دولت سیپراس

به گزارش خبرگزاری رویترز، کارگران یونانی امروز چهارشنبه در اعتراض به سال‌ها سختی اقتصادی و موج جدید سیاست‌های ریاضتی به خیابان‌ها آمدند.

 

دولت یونان قرار است با پایان سومین دور از کمک‌های بین‌المللی در تابستان، دور جدید سیاست‌های ریاضتی را آغاز کند.

 

در پی این اعتصاب سراسری یک روزه که اتحادیه‌های بزرگ کارگری آن را سازماندهی کردند، شماری از پروازها لغو و سیستم حمل‌ونقل عمومی مختل شد.

 

از سال ۲۰۰۹ و بحران اقتصادی در یونان، دولت این کشور ۲۶۰ میلیارد کمک مالی از کشورهای اروپایی دریافت کرده است و تعهد کرده که در عوض این کمک‌ها، سیاست‌هایی مبنی بر ریاضت اقتصادی مانند کاستن از شمار کارمندان، افزایش مالیات و کاهش حقوق را در پیش بگیرد.

 

کارگران، حقوق‌بگیران، دانش‌آموزان و حتی روزنامه‌نگاران در این اعتصاب شرکت کردند.

ایلنا

کارگران صنعت برق زوریخ به‌دعوت اتحادیه‌های کارگری دست به‌تظاهرات درخیابان‌ها زدند

اتحادیه‌های کارگریِ صنعت برق زوریخ، روزگذشته نوزدهم ماه مه را به عنوان روز اعتراض به سیاست‌های دولت انتخاب کردند و برای تظاهرات در خیابان های زوریخ فراخوان دادند.

ادامه

جهان, حقوق بشر, خبر, سوئیس, کارگری