همسویی نولیبرال‌ها با خامنه‌ای برای «حفظ نظام» و هراس دیکتاتوری ولایی از گسترش عدالت‌خواهی

صدور حکم‌های زندان طولانی‌مدت برای فعالان کارگری در چند هفتۀ اخیر نشان‌دهندهٔ میزان هراس حکومت ولایی از گسترش مداوم مبارزات صنفی طبقۀ کارگر و دیگر زحمتکشان است. واکنش معمول سران “نظام” و نیروهای انتظامی-امنیتی‌اش به گسترش مداوم حرکت‌های اعتراضی صنفی زحمتکشان برای مطالبات مادّی و حقوق صنفی‌شان چیزی جز ایجاد جوّ هراس و سرکوب و ... همسویی نولیبرال‌ها با خامنه‌ای برای «حفظ نظام» و هراس دیکتاتوری ولایی از گسترش عدالت‌خواهی

ادامه

آزادی, آمریکا, اختلاف طبقاتی, استبدادی, اسلام سیاسی, اقتصادی, امپریالیسم, امنیتی, ایران, حقوق بشر, سرمایه‌داری, سیاسی, عدالت اجتماعی, غارتگری, کارگری, مقاله, نئولیبرالیسم

حمایت فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری از فراخوان اعتصاب مزدی کارگران آرژانتین، ایتالیا و چک

WFTU از فراخوان اعتصاب کارگران چند کشور اروپایی و آمریکای جنوبی از جمله ایتالیا، جمهوری چک و آرژانتین به دلیل اعتراض به وضعیت مزدی حمایت کرد.’ به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از پایگاه فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری (WFTU)، این تشکل بین‌المللی از فراخوان اعتصاب کارگران چند کشور اروپایی و آمریکای جنوبی از جمله ایتالیا، ... حمایت فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری از فراخوان اعتصاب مزدی کارگران آرژانتین، ایتالیا و چک

ادامه

آرژانتین, آلمان, اختلاف طبقاتی, انگلستان, بیانیه, پرتغال, چک, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری, فرانسه, فقر, کارگری, نئولیبرالیسم, یونان

«اوپک پلاس» و نبرد سرمایه‌داری با تورم

سرمایه‌داری به‌جز در زمان جنگ، همواره در پی کنترل تورم از راه ایجاد رکود بوده است. حتا زمانی که تورم به‌دلیل افزایش مستقل و ساختگی حاشیه سود خالص کلان‌سرمایه‌داران پدید آمده باشد. در این شرایط دستمزدها به‌طرزی انعطاف‌ناپذیر در روند نزولی قرار می‌گیرند یعنی دستمزدها نه‌تنها افزایش پیدا نمی‌کنند کاهش هم پیدا می‌کنند. بنابراین این ... «اوپک پلاس» و نبرد سرمایه‌داری با تورم

ادامه

آمریکا, اروپا, اقتصادی, امپریالیسم, جهان, روسیه, سرمایه‌داری, عربستان سعودی, غرب, کارگری, مقاله, نئولیبرالیسم

پیامدهای فاجعه‌آمیزِ تشدید برنامه‌های نولیبرالی «رهبری» برای «حفظ نظام»

برخلاف سخنوری‌های ابراهیم رئیسی و گزارش‌های ساختگی در روزنامه‌هایی نظیر ایران و همشهری و کیهان که وضعیت اقتصادی کشور و معیشت مردم را خوب توصیف می‌کنند، در نگاهی حتی گذرا به آمار منتشر شده در مورد قیمت‌ها و مقایسهٔ آنها با سطح درآمد اکثر مردم و به‌ویژه زحمتکشان و تهی‌دستان، تصویر دیگری دیده می‌شود. زحمتکشان ... پیامدهای فاجعه‌آمیزِ تشدید برنامه‌های نولیبرالی «رهبری» برای «حفظ نظام»

ادامه

استبداد, اسلام سیاسی, اقتصادی, امپریالیسم, ایران, سیاسی, عدالت اجتماعی, کارگری, مقاله, نئولیبرالیسم

اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات، ۸ کارگر پارس جنوبی را بازداشت کردند

دستگاه‌های امنیتی علاوه بر اقدامات سختگیرانه در پارس جنوبی، با اعتصاب و اعتراض کارگران در آن به شدت برخورد می‌کنند

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر از بازداشت هشت نفر از کارگران پارس جنوبی به اتهام هدایت اعتصاب‌ها در این منطقه خبر داد و با بیان این ادعا که کارگران بازداشت‌شده «لیدر اصلی اعتصاب کارگری در منطقه پارس جنوبی» بودند، گفت آن‌ها به دست نیروهای سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت اطلاعات بازداشت شده‌اند.

اکبر پورات، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر، روز یکشنبه، ۲۴ اردیبهشت (۱۴ مه)، گفت از هشت کارگر بازداشت‌شده، «سه نفر بومی استان بوشهر و  پنج نفر از کارگران غیر بومی بودند».

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر همچنین کارگران بازداشت‌شده را متهم کرد «از سوی شبکه‌های خارج از کشور» حمایت می‌شدند.

اعتصابات کارگران صنعت نفت، گاز و پتروشیمی که به «کمپین ۱۴۰۲» شهرت دارد، از ۲۲ فروردین سال جاری خورشیدی با اعتصاب کارگران جوشکار در پتروشیمی سلمان فارسی سربندر در استان خوزستان آغاز شد و سپس با اعتصاب کارگران پتروپالایش دهلران در ۲۶ فروردین، ادامه یافت.

در ادامه، این اعتصابات با فراخوان شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، از شنبه، دوم اردیبهشت، با اعتصاب هماهنگ هزاران کارگر شاغل در این صنایع در شهرهای مختلف ایران و به ویژه پارس جنوبی، گسترش یافت.

کارگران صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، به ویژه کارگران پیمانی، در جریان این اعتصاب‌ها علاوه بر اعتراضاتی علیه نظام جمهوری اسلامی، دو خواسته مشخص در مورد مشکلات کارگران مطرح کردند که یکی از آن‌ها لزوم «افزایش ۷۹ درصدی حقوق» و برابر با نرخ تقریبی تورم، و خواسته دیگر آنان نیز «تغییر نوبت کاری به  ۲۰ روز کار – ۱۰ روز استراحت» است.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، روز جمعه، اول اردیبهشت، در بیانیه‌‌ای با عنوان «با قدرت وارد اعتصاب شویم»، تاکید کرد افزون بر این دو خواسته، کارگران «دیگر مطالبات پاسخ‌نگرفته خود» را، «از جمله کوتاه شدن دست پیمانکاران مفتخور، بهبود وضع خوابگاه‌ها و بالا بردن استاندارد آن‌ها در حد قابل قبول و ایمنی محیط کار» را نیز پیگیری می‌کنند.

این شورا با اشاره به اینکه «امسال اعتصابات کارگران صنعت نفت، گاز و پتروشیمی زودتر آغاز شده است»، افزود «گرانی نجومی و بالا رفتن سرسام‌‌آور نرخ تورم» جای تاملی به کارگران نداده است و با وجود «رشد نجومی تورم، پیمانکاران همچنان در اندیشه تحمیل دستمزدهای بسیار ناچیز و شرایط کاری سخت به کارگران‌اند.

در بیانیه این شورا همچنین آمده است که «تا وقتی به مطالبه مزدی و خواست بیست روز کار و ده روز استراحت که نیاز بدنی و اجتماعی» کارگران صنعت نفت، گاز و پتروشیمی است، پاسخ داده نشود، اعتصابات نیز ادامه خواهد داشت. شورای سازماندهی کارگران پیمانی نفت در این بیانیه، همچنین «اعتصاب و تجمع» را مکمل هم خواند.

پس از این فراخوان، اعتصاب کارگران صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ابعاد گسترده‌‌تری یافت و شمار شرکت‌ها، کارخانه‌ها، پالایشگاه‌ها و پروژه‌های نفت، گاز و پتروشیمی که به اعتصاب پیوستند، دست‌کم به بیش از ۶۰  مورد، و شمار کارگران اعتصابی به هزاران نفر رسید.

پارس جنوبی که از پروژه‌های راهبردی گاز و پتروشیمی در ایران به‌حساب می‌آید و از آن با عنوان «پایتخت انرژی» در ایران یاد می‌شود، از جمله مناطقی است که در جریان اعتراضات اردیبهشت ماه، شاهد اعتصاب هزاران کارگر بود.

با آغاز اعتصاب‌ها، دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی ایران کوشیدند با دادن وعده‌هایی به کارگران همزمان با تهدید آنان، از ادامه اعتصاب‌ها و گسترش آن جلوگیری کنند.

در ادامه اقدامات حکومتی برای سرکوب اعتصاب کارگران صنعت نفت و گاز نیز احمد محمدی‌زاده، استاندار بوشهر، روز پنجشنبه، ۱۱ اردیبهشت، با تهدید کارگران معترض، گفت «زمینه به‌کارگیری ۱۰ هزار کارگر جدید در پارس جنوبی» فراهم شده است.

این در حالی است که شمار مجموع کارگران در پروژه‌های عسلویه، کنگان و جم ۹۰ هزار نفر است و حدود ۲۷ هزار کارگر در پروژه‌های در حال ساخت پارس جنوبی به کار مشغول‌اند.

همزمان، دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی استان بوشهر برای ممانعت از ادامه اعتصاب کارگران صنعت نفت و گار و پتروشیمی و جلوگیری از گسترش بیشتر آن در پارس جنوبی، اعلام کردند «تعدادی از پیمانکاران متخلف تامین نیروی انسانی پروژه‌های توسعه‌ای پارس جنوبی» را «احضار و بازداشت» کرده‌اند.

از سوی دیگر، مقام‌های شرکت‌های نفت و گاز، به ویژه در پارس جنوبی، نیز شماری از کارگران معترض را به بهانه‌های مختلف اخراج کردند تا از ادامه اعتصاب جلوگیری کنند.

این در حالی است که شماری از کارگران نیز در جریان اعتصاب، به دست نیروهای امنیتی و سرکوبگر دستگیر شدند و در بازداشت‌های کوتاه‌مدت، هدف بازجویی و تهدید قرار گرفتند.

اظهارات یکشنبه ۲۴ اردیبهشت معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر درباره «بازداشت هشت نفر از کارگران پارس جنوبی» با اتهام «لیدری اعتصابات»، اقدام دیگری در جهت سرکوب اعتراضات کارگران، به ویژه اعتصابات کارگران صنعت نفت و گاز و پتروشیمی، و نیز زمینه‌سازی برای صدور احکام سنگین علیه این کارگران محسوب می‌شود.

با اتحاد فراگیر و سازمان‌دهی اعتصاب، برای افزایش مزد و توقف خصوصی‌سازی مبارزه کنیم

چارهٔ رنجبران وحدت و تشکیلات است! ادامه اعتراض و اعتصاب در مراکز کارگری به‌ویژه درمیان کارگران پروژه‌ای صنعت نفت حکومت جمهوری اسلامی را در تنگنا قرار داده است. اعتراض و راهپیمایی‌های روز جهانی کارگر در نقاط مختلف کشور پیوستگی و رابطه  تنگاتنگ جنبش کارگری و خیزش زن، زندگی، آزادی را نمایان می‌سازد. تهدید و دستگیری ... با اتحاد فراگیر و سازمان‌دهی اعتصاب، برای افزایش مزد و توقف خصوصی‌سازی مبارزه کنیم

ادامه

آزادی, اختلاف طبقاتی, استبداد, اقتصادی, ایران, حقوق بشر, زنان, سیاسی, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری, مقاله

در انتخابات ترکیه یک زندانی از حزب کارگر به پارلمان راه یافت

وکیل مدافع ترک که در حال سپری کردن دوران محکومیت ۱۸ ساله خود است با پیروزی در انتخابات پارلمانی و کسب یک صندلی از استان «هاتای» راهی پارلمان می‌شود به گزارش دیدبان ایران؛ به نقل از روزنامه duvar ترکیه، «جان آتالای» وکیل مدافع ترک که در حال سپری کردن دوران محکومیت ۱۸ ساله خود است با ... در انتخابات ترکیه یک زندانی از حزب کارگر به پارلمان راه یافت

ادامه

ترکیه, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, کارگری

آیا دیوان عدالت قبل پایان بهار «مزد ۱۴۰۲» را باطل می‌کند؟

انتظار کارگران این است که مزد ۱۴۰۲ باطل شود و دستور صادر نمایند که جلسات مزدی دوباره برگزار شود. به گزارش خبرنگار ایلنا، داده‌های تورمیِ تازه منتشر شده نشان می‌دهد که وعده‌ی «کنترل تورم» محقق نشده است؛ ضمن اینکه مشاهدات کارگران از قیمت کالاها و خدمات در بازار گواهی جز این نمی‌دهد. شواهد بازار اولین ... آیا دیوان عدالت قبل پایان بهار «مزد ۱۴۰۲» را باطل می‌کند؟

ادامه

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

اعتصاب رانندگان قطار‌ها در انگلیس

رانندگان قطار در انگلیس، در اعتراض به بحران گرانی هزینه‌های زندگی، شرایط نامناسب شغلی و کمبود دستمزدها، دست به اعتصاب زده اند. به گزارش باشگاه خبرنگاران، رانندگان قطار در ۱۶ شرکت از ۱۸ شرکت راه اهن در انگلیس، در اعتراض به گرانی‌ها و بی توجهی دولت به خواست معیشتی انان، از صبح امروز به مدت ... اعتصاب رانندگان قطار‌ها در انگلیس

ادامه

اختلاف طبقاتی, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, غرب اروپا, کارگری