واشنگتن فری بیکن: رابرت مالی اسناد طبقه بندی شده را در اختیار ایران قرار داد

روزنامه واشنگتن فری بیکن در گزارشی مدعی شد که ممکن است رابرت مالی برخی اسناد محرمانه آمریکا را به ایران تحویل داده باشد. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ روزنامه واشنگتن فری بیکن در گزارشی که روز گذشته (چهارشنبه) منتشر شد ادعا کرد که اسناد و مدارکی در دست دارد که نشان می‌دهد رابرت مالی، نماینده ویژه ... واشنگتن فری بیکن: رابرت مالی اسناد طبقه بندی شده را در اختیار ایران قرار داد

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, ایران, جهان, گزارش, مذاکرات اتمی

پکن: آمریکا در قبال غنی‌سازی ایران دوگانه عمل می‌کند

سخنگوی وزارت خارجه چین تأکید کرد که انگلیس و آمریکا در قبال موضوع غنی‌سازی اورانیوم جمهوری اسلامی رویکرد دوگانه دارند. به گزارش خبرگزاری فارس، «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز گذشته (جمعه) در کنفرانس خبری خود به رویکرد دوگانه غرب به خصوص آمریکا و انگلیس در قبال موضوع غنی‌سازی اورانیوم ایران واکنش نشان ... پکن: آمریکا در قبال غنی‌سازی ایران دوگانه عمل می‌کند

ادامه

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی, آکوس, آمریکا, استرالیا, اقیانوسیه, انگلستان, ایران, ایرلند, تحلیل, جهان, چین, خبر, صلح, مذاکرات اتمی

تغییر جهت سیاست خارجی حکومت ولایی در خدمت چه هدف‌ها و منافعی است؟

شواهد حکایت از آن دارد که درهفتۀ اخیر، سرانجام فلسفه‌بافی‌های پوچ و تبلیغات پُرسروصدای حکومتی در مورد “سیاست‌های خارجی جدید” یا “گردش به شرق”، که قرار بود ایران را در مسیر تحولات مهم داخلی و خارجی قرار دهد، کنار گذاشته شده است. در عوض، نوعی “نرمش قهرمانانه” در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، با اجازۀ ... تغییر جهت سیاست خارجی حکومت ولایی در خدمت چه هدف‌ها و منافعی است؟

ادامه

آمریکا, استبداد, اقتصادی, امپریالیسم, اوکراین, ایران, جنگ سرد, جهان, چین, خاورمیانه, خصوصی‌سازی, دیدگاه, سرمایه‌داری, سیاسی, عدالت اجتماعی, عربستان سعودی, مارکسیسم, مذاکرات اتمی, مقاله, نئولیبرالیسم, ناتو

واکنش آژانس به ادعای بلومبرگ درباره کشف اورانیوم غنی‌شده ۸۴ درصدی در ایران

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش به برخی گزارش‌های ادعایی مبنی بر کشف اورانیوم غنی‌شده ۸۴ درصدی در ایران اعلام کرد که در حال گفت‌وگو با تهران درباره نتایج تحقیقات اخیر بازرسان این نهاد است. به گزارش ایلنا، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش به برخی گزارش‌های ادعایی مبنی بر کشف اورانیوم غنی‌شده ۸۴ درصدی در ایران ... واکنش آژانس به ادعای بلومبرگ درباره کشف اورانیوم غنی‌شده ۸۴ درصدی در ایران

ادامه

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی, ایران, جهان, خبر, مذاکرات اتمی

بلینکن امکان اقدام نظامی علیه برنامه اتمی ایران را رد نکرد

وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با العربیه امکان اقدام نظامی آمریکا برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را رد نکرد و گفت “همه گزینه‌ها روی میز است”. آنتونی بلینکن، این مصاحبه را روز یکشنبه ۹ بهمن و در جریان سفر خود به خاورمیانه انجام داد. ♦️سایت اشپیگل در گزارشی درباره این مصاحبه نوشته ... بلینکن امکان اقدام نظامی علیه برنامه اتمی ایران را رد نکرد

ادامه

آمریکا, اسراییل, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, مذاکرات اتمی

اشپیگل: سیاست آمریکا در قبال برجام امپریالیستی است/ زمان مبارزه با امپریالیسم فرا رسیده

یک روزنامه آلمانی سیاست آمریکا در قبال برجام را امپریالیستی صرف دانسته و تاکید کرد که زمان مبارزه ضد امپریالیستی با آمریکا فرا رسیده است.

هفته نامه “اشپیگل” در مطلبی نوشت: یک کلمه وجود دارد که با آن می توان سیاست آمریکا در قبال توافق هسته ای با ایران را توصیف کرد و آن امپریالیسم است. دونالد ترامپ سیاست امپریالیستی صرف و عجیبی را دنبال می کند. ما مدت زمان زیادی بود که با این مفهوم سرو کار نداشتیم؛ اما باز از قبرستان تاریخ بیرون آمد و این زمانی است که چپ گرا ها نه تنها می خواهند دنیا را تعریف کنند بلکه می خواهند آن را تغییر هم بدهند.

 

بنابراین حالا زمان مبارزه ضد امپریالیستی است که البته یک نفر در این نبرد وجود ندارد و آن آنگلا مرکل است.

 

اشپیگل در ادامه نوشت: رئیس جمهور آمریکا با وجود اینکه ایران به تعهدات خود در برجام پایبند بوده است اما آن را لغو کرده است. ترامپ نگران این مسئله بود که این توافق در مقابله با نفوذ روزافزون ایران در منطقه تاثیری نداشته باشد. این درست است. اما این مسئله هدف این توافق نبود. مسئله کاهش تلاش های هسته ای ایران مطرح بود.

 

نویسنده در ادامه نوشت: حالا اروپا شورش ( در برابر آمریکا) را امتحان می کند. آیا این درباره تمام اروپا صدق می کند؟ خیر آلمانی ها در این اوضاع تسلیم شدن در برابر آمریکا را امتحان می کنند. آلمانی ها قبل از اینکه این مبارزه آغاز شود در آن تسلیم شده اند.

 

آنگلا مرکل در اظهاراتی گفته است که جبران خسارات همه عرصه اقتصادی در مبادلات تجاری با ایران با توجه به تحریم های آمریکا یک توهم است و این در حالی است که در اطراف او برخی اروپاییان دیگر از جمله رهبری فرانسه هستند که به مبارزه دفاعی روی آورده اند.

 

کمیسیون اتحادیه اروپا در این شرایط خود را به صورت بی سابقه سریع و زرنگ نشان می دهد. این کمیسیون می خواهد از شرکت های اروپایی در برابر تحریم های آمریکا دفاع کند.

 

روزنامه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ نیز این را اخاذی دانسته که ترامپ شرکت های اروپایی را به مجازات تهدید می کند در صورتی که به مبادلات تجاری با ایران ادامه دهند.

 

اشپیگل در ادامه این را یک پیشرفت ارزیابی کرد که فرانکفورتر آلگماینه محافظه کار، امپریالیست آمریکا را یک سیستم برای اخاذی نامیده است.

 

این هفته نامه آلمانی در بخش دیگری از این مطلب دنیای ترامپ را جهانی نامید که در آن قانون قدرتمندان جایگزین قدرت قانون شده است.

 

اشپیگل در بخش دیگری از این مطلب نوشت: این مسئله تصادفی نیست که امروز فرانسوی ها بهتر از آلمانی ها این مسئله را درک می کنند که چه چیزهایی در معرض خطر قرار دارد. بنابراین ترامپ در آنجایی قرار دارد که می خواهد فرهنگی را نابود کند که زمانی از فرانسه منشعب شده است و ما در اینجا از امپریالیسم جهانی صحبت می کنیم که از زمان انقلاب فرانسه بر ادعای حاکمیت غرب بر بقیه دنیا مشروعیت بخشید.

 

اما ترامپ این فرهنگ را در هم شکسته و امپریالیسم جهانی را با امپریالیسم قدرت جایگزین می کند.

 

در صورتی که قانون قدرت جایگزین قانون مداری شود در این صورت این می تواند منجر به فاشیسم شود. آلمانی ها این مسئله را بهتر از هر کشور دیگری می دانند. بنابراین این وظیفه آلمان است که در برابر امپریالیسم آمریکا بایستد. اما ما آنگلا مرکل را می شناسیم، وی هموار بدون اعتقادات قابل عرضی در این زمینه کار کرده است و در جایی که اعتقاد و عزمی برای این منظور وجود ندارد هیچ خشم و غضبی هم شکل نمی گیرد. اما مرکل در این زمینه فاقد قدرت نیست بلکه بی تفاوت است. برای چنین صدراعظمی باید گریست.
تسنیم

نعلِ وارونهٔ خامنه‌ای، رژیم ولایت فقیه باید به اروپا تضمین بدهد

همان‌طور که از چند روز قبل اعلام شده بود، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، موضع‌گیری دولت جدید آمریکا در ارتباط با توافق برجام را روز سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه ۹۷ اعلام کرد. ترامپ گفت:

ادامه

اتحادیه اروپا, امریکا, ایران, جهان, سوریه, سیاسی, عربستان سعودی

طرح‌هایی در کنگره آمریکا برای جلوگیری از تضعیف تحریم‌های ایران توسط اروپا

«واشنگتن‌فری‌بیکن»، از رسانه‌های آمریکایی نزدیک به نومحافظه‌کاران آمریکا گزارش داده نمایندگان کنگره در حال بررسی یک سند سیاست‌گذاری هستند که در آن ساز و کارهای برخورد با کشورهای اروپایی، در صورت تضعیف نظام تحریم‌های آمریکا علیه ایران تشریح شده است.

ادامه

اتحادیه اروپا, امریکا, ایران, تحریم, جهان, خبر

مایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ آمریکا، از طرح این کشور برای مهار ایران پرده برداشت

مایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ آمریکا، که دقایقی پیش در برابر اعضای اندیشکدۀ «هریتج» سخن می‌گفت از جمهوری اسلامی ایران خواست به فعالیت‌های بی ثبات کنندۀ خود پایان دهد و راه مشارکت واقعی را بروی مردم این کشور بگشاید.

ادامه

امریکا, ایران, تحریم, جهان, خبر