تجمع اعتراضی جوانان بومی چوار به‌ عدم اشتغال در صنایع نفت و گاز شهرستان

جوانان «چوار» به استخدام غیربومی‌ها و روند بیکاری کارگران بومی شاغل در صنایع نفت و گاز شهرستان اعتراض دارند. به گزارش خبرنگار ایلنا، برخی جوانان بومی در شهرستان چوار در استان ایلام می‌گویند علیرغم وجود چندین پالایشگاه و پتروشیمی و شهرک‌های صنعتی در این منطقه، ما اکثراً بیکار هستیم و بعضی کارگرانی که در این ... تجمع اعتراضی جوانان بومی چوار به‌ عدم اشتغال در صنایع نفت و گاز شهرستان

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگران, مبارزه طبقاتی, معیشت

حذف پیمانکاران از اتلاف ثروت‌های ملی جلوگیری می‌کند/ مافیای آن‌ها، برنده میدان!

رئیس انجمن صنفی پالایشگاه چهارم پارس جنوبی گفت: حذف پیمانکاران به هیچ وجه بار مالی ندارد؛ این ایراد اصلاً وارد نیست. به گزارش خبرنگار ایلنا، «طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت» برای بار سوم به سد ایرادات نهادهای نظارتی برخورد کرد؛ اینبار هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، طرح را مغایر با سیاست‌ها کلی و ... حذف پیمانکاران از اتلاف ثروت‌های ملی جلوگیری می‌کند/ مافیای آن‌ها، برنده میدان!

ادامه

امنیت شغلی, ایران, حقوق بشر, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, گزارش, مبارزه طبقاتی, معیشت

تجمع اعتراضی کارگران پاکبانی و بهداشت شهرداری یاسوج + فیلم

دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ این کارگران، خواستار پرداخت ۵ ماه حقوق معوقه و سایر مطالبات مرتبط خود هستند.  گذران زندگی با این حقوق‌ها، فلاکت است و معوقه شدن آن مرگ تدریجی است. پیمانکاران واسطه ای بین شهرداری و کارگران برای غارت دستمزد ناچیز آنان هستند. بخش مهمی از دسترنج کارگران نصیب پیمانکاران میشود. اغلب زدوبندهای ... تجمع اعتراضی کارگران پاکبانی و بهداشت شهرداری یاسوج + فیلم

ادامه

امنیت شغلی, ایران, حقوق بشر, خبر, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, مبارزه طبقاتی, معیشت

حوادث ناشی از کار در سال گذشته در تهران، ۴۱۴ کشته و ۳۰۳۸ مصدوم بر جای گذاشته است

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران آمار مصدومان و متوفیان ناشی از حوادث کار در سال ۱۴۰۲ را اعلام کرد. «مهدی فروزش» مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره آمار مصدومان ناشی از حوادث کار در سال ۱۴۰۲ گفت: در سال گذشته در مجموع ۳۰۳۸ نفر در استان تهران دچار حوادث ناشی ... حوادث ناشی از کار در سال گذشته در تهران، ۴۱۴ کشته و ۳۰۳۸ مصدوم بر جای گذاشته است

ادامه

ایران, ایمنی, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگران

تجمع بازنشستگان فولاد در تهران، اصفهان و قائمشهر

شماری از بازنشستگان صندوق فولاد در تهران، اصفهان و قائمشهر با حضور در یک تجمع صنفی، خواستار رسیدگی به مطالبات صنفی خود شدند. به گزارش خبرنگار ایلنا، امروز یکشنبه (دوم اردیبهشت ماه) جمعی از بازنشستگان صنعت فولاد در تهران ، اصفهان و قائمشهر با حضور مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی محل سکونت خود، خواستار توجه به ... تجمع بازنشستگان فولاد در تهران، اصفهان و قائمشهر

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگران, مبارزه طبقاتی, معیشت

اشتغال کودکان در مشاغل سخت انکار می‌شود/کودکان کار قربانی جرائم جنسی

مدیر نمایشگاه عکس «کار کودک در مشاغل سخت» می‌گوید این نماشگاه در راستای ترویج پیمان نامه حقوق کودک و حمایت از کودکان کار برگزار شده است. وی در عین حال تاکید دارد که برخی از مشاغل کودکان کار همچون زباله‌گردی انکار می‌شود.

 

«پیمان شریعتی» مدیر نمایشگاه عکس کار کودک در مشاغل سخت در گفت و گو با ایلنا، در خصو اهداف برگزاری این نمایشگاه، تصریح کرد: این نماشگاه در راستای ترویج پیمان‌نامه حقوق کودک و حمایت از کودکان کار برگزار شده است.

 

وی افزود: بخشی از کودکانی که حقوق آنها نادیده گرفته می‌شود کودکان کار هستند. از این رو این بار خواستیم که با برگزاری این نمایشگاه حرف خود را به صورت مستند ارائه دهیم زیرا هنوز برخی از مشاغل کودکان کار همچون زباله‌گردی انکار می‌شود.

 

شریعتی با بیان اینکه ارائه روایتی واقع گرایانه از زیست کودکان کار در عکس‌ها به نمایش درآمده است، گفت: ما خواستار آن هستیم که روایتی واقع‌گرایانه از کار کودکان و از زیست کودکان در کارهای سخت ارائه دهیم. از طرفی فعالیت‌های کودکان درکوره‌های آجرپزی و زباله‌گردی برای اولین بار در این نمایشگاه به نمایش درآمده است.

 

مدیر نمایشگاه عکس کار کودک در مشاغل سخت، تصریح کرد: : براساس کنوانسیون منع بدترین اشکال کار کودک که جمهوری اسلامی در سال ۱۳۸۰ به آن پیوسته است و همچنین آیین‌نامه آن که در هیات دولت وقت مطرح و تصویب شده است ۳۶ ردیف شغلی برای کودکان کار ممنوع اعلام شده است.

 

مدیر نمایشگاه عکس کودکان کار در مشاغل سخت با تاکید بر اینکه عکس هایی ارائه شده در این نمایشگاه از دوران معاصر هستند افزود: با وجود گذشت ۱۳ سال از این آیین‌نامه عکس‌ها جدید هستند و می‌بینیم  که کودکان کار همچنام در این ردیف‌های شغلی خشن مشغول به کار هستند.

 

شریعتی اشتغال کودکان در مشاغل سخت را مصداق استثمار آنها دانست و افزود: این کودکان توسط کارفرمایان و بخش خصوصی، و کارگاه‌های زیرزمینی استثمار می شود. از این رو انعکاس صدای آنها و جمع‌آوری مشکلات کاری آنها در قالب عکس در دستور کار قرار گرفت.

 

وی در خصوص فعالیت‌های این انجمن در کارهای مربوط به قانونگذاری و اصلاح قوانین گفت: تلاش انجمن این بوده که توصیه‌های مربوط به کار کودک را از طریق دولت در قالب لایحه به مجلس ارائه شود. در حال حاضر انجمن حقوق کودک  تلاش می‌کند تا قوانین را به نفع کودکان کار اصلاح کند.

 

وی در خصوص جمع‌آوری عکس‌های نمایش داده شده دراین نمایشگاه گفت: این عکس‌ها در سراسر کشور از کودکان کار در مشاغلی همچون صیادی، گاومیش‌داری، کوره‌های آجرپزی گرفته شده است. البته بیشتر کودکان زباله‌گرد دیده می شوند که کار آنها توسط پیمانکاران شهرداری انکار می‌شود.

 

وی افزود: این کودکان به علت تماس با اشیاء تیز دچار بیماری‌های عفونی هستند و اغلب به علت اینکه  درساختار های تاریک دپوها و مراکز بازیافت کار می کنند جرائمی همچون جرائم جنسی علیه‌شان رخ می‌دهد.

 

نمایشگاه عکس کار کودک در مشاغل سخت تا روز چهارشنبه/۳۱ خرداد در گالری ثالث واقع در فروشگاه مرکزی نشر ثالث در خیابان کریم خان ادامه دارد.

اعتراض کارگران در مجتمع نی شکر هفت تپه ادامه دارد

برای چندمین بار در ماه جاری، حدود۲۰۰ نفر از همکاران شاغل و بازنشسته آنها صبح امروز، دوشنبه/۲۹خرداد ماه مقابل ساختمان اداری این مجتمع تجمع کردند.   کارگران رسمی وروز مزدی شاغل بخش صنعت مجتمع که در اجتماع حضور دارند، می‌گویند که بابت دستمزد بهمن واسفند سال ۹۴ و دوماه مزد معوقه سال جاری به همراه ... اعتراض کارگران در مجتمع نی شکر هفت تپه ادامه دارد

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

آغاز سومین روز تجمع کارگران فضای سبز منطقه دو شهرداری اهواز

بیش از ۲۰۰ نفر از کارگران فضای سبز نواحی یک ،دو وسه منطقه دو شهرداری اهواز امروز دوشنبه ۲۹ خرداد ماه سومین روز اعتصاب خود را مقابل ساختمان استانداری اهواز ادامه دادند.   شماری از کارگران تجمع‌کننده به ایلنا گفتند: از روز شنبه  بیست وهفتم خرداد ماه تاکنون برای پرداخت مطالباتمان هر روز تجمع کرده‌ایم. ... آغاز سومین روز تجمع کارگران فضای سبز منطقه دو شهرداری اهواز

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

تجمع کارکنان مترو تهران با وعده‌ کارفرما خاتمه یافت

تجمع ۲۰۰ نفری روز گذشته کارکنان شرکت بهره برداری متروی تهران با وعده مساعد مدیرعامل این شرکت مبنی بر پرداخت هر چه سریعتر مطالبات مزدی و رفع مشکلات بیمه ای به پایان رسید.   جمعی از کارکنان این شرکت به ایلنا گفتند که کارکنان متروی تهران تنها وقتی تجمع اعتراضی خود را پایان دادند که ... تجمع کارکنان مترو تهران با وعده‌ کارفرما خاتمه یافت

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

تجمع جمعی از کارکنان مترو تهران برای مطالبات مزدی

جمعی از کارکنان شرکت بهره برداری مترو تهران از ساعت ۱۱ صبح امروز ( یکشنبه /۲۸ خرداد) با تجمع در ساختمان مرکزی این شرکت در چهارراه کالج به عدم پرداخت معوقات مزدی، مشکلات بیمه‌ای، بد حسابی صندوق‌های حمایتی و نبود تشکل کارگری مستقل اعتراض کردند.   حدود ۲۰۰ نفر  از کارکنان عملیاتی، ستادی و اداری ... تجمع جمعی از کارکنان مترو تهران برای مطالبات مزدی

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری