به نظر می‌رسد پاکستان اولین مشتری هواپیمای جدید چین خواهد شد

تازه‌ترین جنگنده رادارگریز چین J-۳۱B هیاهویی در دنیای جنگ‌افزار به راه انداخته و معادلات قدرت را در شرق و جنوب آسیا تحت تأثیر قرار داده است. به نظر می‌رسد پاکستان می‌خواهد نخستین مشتری بین‌المللی این هواپیمای جدید باشد. ‌۸ جولای، تلویزیون دولتی CCTV چین ویدئویی تبلیغاتی از جت جنگنده رادارگریز J-۳۱B چین، تولید شرکت دولتی ... به نظر می‌رسد پاکستان اولین مشتری هواپیمای جدید چین خواهد شد

ادامه

امارات, امریکا, پاکستان, جنوب آسیا, چین, خاورمیانه, روسیه, شرق آسیا, عربستان سعودی

داسیلوا: جهان نباید در مقابل کشتار بی‌پایان فلسطینیان سکوت کند

لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا رئیس جمهور برزیل در بیانیه‌ای حملات اخیر اسرائیل به غزه را محکوم و تاکید کرد: جهان نباید در مقابل کشتار بی‌پایان فلسطینیان سکوت کند. به گزارش بامداد دوشنبه ایرنا به نقل از الجزیره، در بیانیه‌ داسیلوا که از سوی دفتر رئیس جمهور برزیل منتشر شد، آمده است: بمباران اخیر در نوار ... داسیلوا: جهان نباید در مقابل کشتار بی‌پایان فلسطینیان سکوت کند

ادامه

آمریکای لاتین, اشغالگری, برزیل, بیانیه, جهان, خاورمیانه, فلسطین

جبهه مردمی برای آزادسازی فلسطین: جنایت خان‌یونس در راستای اجرای «سیاست زمین سوخته» انجام شد

جبهه مردمی (خلق) برای آزادسازی فلسطین امروز شنبه، در بیانیه‌ای جنایت ارتش اسرائیل در منطقه «المواصی» واقع در «خان یونس» را محکوم و اعلام کرد که این جنایت در راستای اجرای سیاست زمین سوخته انجام شده است. به گزارش ایرنا به نقل از فلسطین الیوم، در بیانیه جبهه مردمی برای آزادسازی فلسطین در این باره ... جبهه مردمی برای آزادسازی فلسطین: جنایت خان‌یونس در راستای اجرای «سیاست زمین سوخته» انجام شد

ادامه

آمریکا, اسراییل, تحلیل, جهان, خاورمیانه, سازمان ملل, فلسطین

برگزاری رزمایش مشترک میان چین و امارات

دومین رزمایش مشترک نظامی میان نیروی هوایی چین و امارات در حال برگزاری است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، وزارت دفاع چین روز چهارشنبه اعلام کرد که نیروهای هوایی چین و امارات متحده عربی در حال برگزاری یک رزمایش مشترک در منطقه سین کیانگ چین هستند. در بیانیه وزارت دفاع چین آمده ... برگزاری رزمایش مشترک میان چین و امارات

ادامه

امارات, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, شرق آسیا, همکاری استراتژیک

همهٔ شواهد به بروز جنگی جهانی اشاره می‌کنند، چه در پیش است؟

افزایش بهای طلا نشانهٔ خوبی است که به‌رغم اظهارات رهبران غربی ما به سوی جنگی بزرگ‌تر و گسترده‌تر پیش می‌رویم. نادیده گرفتن این امر و تمرکز بر مسائل داخلی، گزینه‌ای معقول نمی‌باشد. آیا جنگ جهانی سوم پیشاپیش آغاز شده است؟ رهبران قدرت‌های امپریالیستی این امر را به‌شدت انکار می‌کنند، اگرچه مشهود است که هم‌اکنون در ... همهٔ شواهد به بروز جنگی جهانی اشاره می‌کنند، چه در پیش است؟

ادامه

آلمان, آمریکا, اسپانیا, اسراییل, امپریالیسم, انگلیس, اوکراین, ایران, ایمنی, تحریم, تنش‌زدایی, جنگ سرد, جهان, خاورمیانه, روسیه, ژاپن, سرمایه‌داری, سوسیالیسم, طبقه کارگر, غرب, فلسطین, نسل‌کشی, هژمونیسم

اس – ۴۰۰های روسیه تغییر دهنده بازی در خاورمیانه هستند

پایگاه خبری نشنال اینترست در گزارشی درباره فروش سیستم‌های ضد موشکی روسیه به کشورهای خاورمیانه و تاثیر این امر نوشته است: در حال حاضر ترکیه با یک توافق ۲.۵ میلیارد دلاری از روسیه اس ۴۰۰ خریده‌، مصر برای خرید سامانه‌های اس-۴۰۰ با مسکو مذاکراتی دارد،‌ قاهره در حال حاضر سیستم‌های اس-۳۰۰ وی‌ام موسوم به Antey۲۵۰۰ دارد که می‌توانند موشک‌های بالستیک میان و کوتاه برد، موشک‌های کروز، تسلیحات رهگیر دقیق و هواپیماهای تاکتیکی را به همراه جنگ افزارهای الکترونیکی و هشدار اولیه هدف قرار دهد.

 

در میان کشورهایی که سامانه‌های اس-۳۰۰ دارند، می‌توان به یونان اشاره کرد که متحد ناتو است و آنها را از قبرس در زمانیکه ترکیه تهدید کرده بود با قبرس وارد جنگ می‌شود، گرفته بود. این موشک‌ها برای کاهش بحران با ترکیه به یونان داده شد.

 

سایر کشورها نیز استفاده‌کنندگان این سامانه‌ها هستند. چین، هندوستان، اوکراین، ونزوئلا و بلغارستان عضو دیگر ناتو، این سامانه‌ها را دارند.

 

اما اس-۴۰۰ها به واقع تغییر دهنده بازی هستند. علت آن است که سیستم‌های موشک‌های رهگیر چندمنظوره اس-۴۰۰ قابلیت شلیک دارند. اس-۴۰۰‌ها دارای چهار موشک هستند: موشک‌های سری ۴۰N۶E با برد بسیار زیاد (۴۰۰ کیلومتر)، موشک‌های سری ۴۸N۶ با برد زیاد (۲۵۰ کیلومتر)، موشک‌های سری ۹M۹۶e۲ (۱۲۰ کیلومتر) و موشک‌های ۹m۹۶e کوتاه برد (۴۰ کیلومتر). اما در مقایسه اینها، سیستم ضد موشک پاتریوت آمریکا تنها یک موشک رهگیر دارد که برد آن هم فقط ۹۶ کیلومتر است.

 

اما یکی دیگر تفاوت‌های سیستم اس-۴۰۰ موشک‌های سری ۹M۹۶E۲ است که به جواهر این سیستم توصیف شده است. سرعت پروازی آن ۱۵ ماخ (حدود ۵۰۰۰ متر بر ثانیه یا ۱۸ هزار و ۵۰۰ کیلومتر بر ساعت) است و توانایی هدف قرار دادن اهداف کمتر از پنج متر از سطح زمین را دارد و قدرت مانور گرانشی آن برابر با ۲۰ جی است. (انسان توانایی تحمل نیروی گرانشی بیشتر از ۹ جی را ندارد.) این موشک‌ها برای خنثی کردن موشک‌های کروز، خراب کردن هواپیماهای نفوذی و موشک‌هایی طراحی شده است که از روی عرشه به پرواز در می‌آیند یا کمی بر بالای زمین پرواز می‌کنند.

 

دکتر “کارلو کاپ”، یکی از کارشناسان ارشد هوافضای جهانی می‌گوید، اس-۴۰۰ها رادارهایی دارند که برای مقابله با هواپیماهای مدرن رادارگریز نظیر اف-۲۲ و اف-۳۵ طراحی شده است. آنها با باندهای فرکانسی چندگانه شامل VHFو L کار می‌کنند تا بتوانند جنگنده‌های رادارگریز را شناسایی کنند.

 

طراحی جنگنده‌های رادارگریز به گونه‌ای است که کمتر از سوی رادارهای رایج غیرنظامی و نظامی X باند قابل شناسایی هستند. عایق رادارگریزی اف-۳۵ها در جلوی جنگنده است؛ به این صورت زمانیکه پشت به هدف می‌کند، آسیب پذیر و قابل حمله می‌شود. در همین حال کل سیستم دفاع هوایی آمریکا و متحدانش اصولا بر مبنای X باند هستند که با حرکت چین و روسیه به سمت ساخت هواپیماها و موشک‌های رادارگریز، آسیب پذیر می‌شوند.

 

روسیه در کنار تقویت و گسترش سیستم‌های راداری خود که شاید به مشتریان خارجی داده شود یا نشود، حتی با وجود آنکه سایز یگان هواپیماهای مدرن آن در مقایسه با آمریکا و ناتو کاملا کوچک است، سیستم دفاع هوایی به شدت منسجمی دارد. روسیه به دلیل نداشتن پول کافی برای توسعه و ساخت هواپیماهای جدید و اقتصادی که در حال حاضر به سختی می‌تواند هزینه تجهیزات جدید و موثر متقبل شود برای یک دهه در رقابت‌های تسلیحاتی عقب افتاد، با این حال، یکی از دلایلی که روسیه دفاع هوایی خود را برای مقابله با موشک‌های کروز و هواپیماهای رادارگریز آمریکا تقویت کرده این است که نمی‌تواند یگان بزرگ و مدرنی از جنگنده‌ها داشته باشد.

 

یکی از موارد استفاده از موشک‌های دوربرد اس-۴۰۰ علیه سیستم‌های متحرک، شامل پست‌های فرماندهی پروازی و هواپیما نظیر E-۳ Sentry آواکس است. این هواپیما که توسط آمریکا و متحدان ناتو با اسکادران مستقر در ژاپن در “کادنا” ای.اف.بی و امارات در الظفره مورد استفاده است، در مقابل رهگیرهای اس-۴۰۰ آسیب پذیر بوده و گریزی از برد رادارهای این سیستم ندارد . ما احتمالا به پایان توانایی آواکس نزدیک می‌شویم که در دهه ۶۰ میلادی طراحی شده‌اند.

 

اس-۴۰۰ها توانایی رهگیری و هدف قرار دادن موشک‌های بالستیک را دارند؛ ویژگی‌ای که به طور حتم مورد پسند عربستان است. اینها چگونه در مقابل موشک‌های بالستیک عمل می‌کنند؟ هنوز هیچکس به طور قطع نمی‌داند.

 

تصمیم عربستان برای خرید اس-۴۰۰ احتمالا به خرید اولیه سیستم‌های اس-۳۰۰ ام‌وی از سوی مصر و تمایل برای داشتن اس-۴۰۰ مرتبط است. عربستان و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس احتمالا پول تسلیحات مصر را پرداخت کرده‌اند.

 

روس‌ها به طور حتم با فروش سلاح به برخی از کشورهای ناتو با آینده‌ای نامعلوم در این بلوک نظیر یونان و ترکیه و مشتریان قوی آمریکا چون عربستان و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس نظیر امارات، به موفقیت چشمگیری رسیده‌اند. نمونه واضح آن هم این است: روسیه می‌گوید امارات تنها چند ماه مانده که جنگنده قوی سوخو-۳۵ را بخرد که به “ملکه یگان جنگنده‌های نیروی هوایی روسیه” معروف است.

 

این دستاورد چشمگیر روسیه همچنین از دیدگاه فنی و تکنولوژیکی هم یک نقطه عطف به حساب می‌آید. آمریکا رقیب درستی برای سیستم اس-۴۰۰ ندارد و همچنین مشتاق هم نیست که شاهد تکثیر چنین سیستم‌هایی باشد. این مساله هم خیلی بد و هم خیلی دیر است.

ایسنا

خاورمیانه به صلح نیاز دارد!

در شرایطی که امکان آغازِ روند گفت‌وگوهای جدی سیاسی در ارتباط با درگیری‌های خونین در سوریه   و طرح نقشهٔ راه صلحی برای این درگیری‌ها و حرکت به‌سوی مرحله‌یی جدید از مبارزه با داعش، در دستورکارِ همهٔ محفل‌های سیاسی قرار گرفته بود، رویداد قطعِ روابط دیپلماتیک میان حکومت‌های جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی، در ... خاورمیانه به صلح نیاز دارد!

ادامه

خاورمیانه, مقاله