درگیری بین نیروهای مرزی جمهوری آذربایجان و ارمنستان در قره‌باغ

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان از وقوع درگیری نیروهایش با نیروهای ارمنستان در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ خبر داد و اعلام کرد که در این درگیری، تعدادی از نیروهای نظامی هر دو طرف کشته و یا زخمی شدند. به گزارش ایسنا، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان امروز (یکشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد که بین نیروهایش و نیروهای ... درگیری بین نیروهای مرزی جمهوری آذربایجان و ارمنستان در قره‌باغ

ادامه

آذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق آسیا, جهان, حقوق بشر, خبر, شمال غرب آسیا

اندیشکده لهستانی؛ ترکیه وآذربایجان با حمایت ناتو ارمنستان را تهدید می‌کنند

یک اندیشکده لهستانی در گزارشی از اوضاع قفقاز نوشت، جمهوری آذربایجان و ترکیه با حمایت ناتو و اتحادیه اروپا، ارمنستان را تهدید می‌کنند. به گزارش فارس، اندیشکده «لمکین» در گزارش خود نوشت، ارمنستان در سال ۲۰۲۲ با تهدیدهای فزاینده‌ای علیه تمامیت ارضی خود از سوی جمهوری آذربایجان و ترکیه  متحدش مواجه شد. اگرچه جهان بسرعت ... اندیشکده لهستانی؛ ترکیه وآذربایجان با حمایت ناتو ارمنستان را تهدید می‌کنند

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, اذربایجان, ارمنستان, تحلیل, ترکیه, جهان

سازمان ملل خواستار تضمین فوری رفت و آمد آزاد در گذرگاه لاچین شد

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو خواستار تضمین رفت و آمد آزاد و ایمن در گذرگاه لاچین شد و اعلام کرد که همه مسائل باید از طریق گفت و گو حل و فصل شود. به گزارش سه شنبه شب ایرنا از خبرگزاری “تاس”، دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه شنبه در ... سازمان ملل خواستار تضمین فوری رفت و آمد آزاد در گذرگاه لاچین شد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, سازمان ملل, سوئیس

مردم قره‌باغ طی تظاهراتی خواستار بازگشایی گذرگاه لاچین شدند + فیلم

جمعی از مردم قره باغ با اجتماع در شهر خانکندی خواهان بازگشایی گذرگاه لاچین شدند. به گزارش ایرنا، تارنمای خبری ارمنستانی “نیوز” دقایقی پیش گزارش داد که به دعوت “وزیر ایالت آرتساخ” هزاران نفر از مردم قره باغ در یکی از میادین مرکز این منطقه ارمنی نشین تجمع کردند. به نوشته نیوز، مردم حاضر در ... مردم قره‌باغ طی تظاهراتی خواستار بازگشایی گذرگاه لاچین شدند + فیلم

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, روسیه, شمال غرب آسیا, فیلم

جمهوری آذربایجان گاز منطقه قره باغ کوهستانی را قطع کرد

جمهوری آذربایجان گازرسانی به منطقه قره باغ کوهستانی را بدون ارائه دلیل قطع کرد. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، گفته می‌شود جمهوری آذربایجان در اقدامی ناگهانی گازرسانی به منطقه ارمنی نشین و کوهستانی قره باغ را قطع کرده است. ماه مارس، جمهوری آذربایجان عرضه گاز به این منطقه به رسمیت شناخته نشده ... جمهوری آذربایجان گاز منطقه قره باغ کوهستانی را قطع کرد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, امنیتی, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, شمال غرب آسیا, محیط زیست

اسد: همکاری روسیه و آمریکا برای همه جهان مثبت است

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در گفت‌وگو با رسانه‌های بلژیکی تصریح کرد: آنچه که ما از سوی دونالد ترامپ در جریان کمپین انتخاباتی‌اش و بعد از آن شنیده‌ایم وعده‌ای است که برای مبارزه با تروریست‌ها و به طور اساسی داعش داده و آن را در اولویت برنامه‌های خود اعلام کرده است. این چیزی است که طی شش سال گذشته ما آن را درخواست کردیم. به اعتقاد من ما باید منتظر بمانیم هنوز زود است پیش‌بینی اقدامی عملی را داشته باشیم احتمالا مساله به همکاری بین آمریکا و روسیه بستگی داشته باشد. معتقدیم این برای تمام جهان از جمله سوریه مثبت خواهد بود. هر گونه قضاوت در این باره زود است.

 

رئیس‌جمهور سوریه درباره روند صلح در این کشور به ویژه بعد از نشست‌های آستانه، گفت: اگر بخواهیم درباره روند صلح صحبت کنیم می‌بینیم که این مساله به آستانه مربوط نیست بلکه به مسائلی بزرگتر مربوط است، اینکه چگونه می‌توانیم ورود تروریست‌ها به سوریه را متوقف کنیم، چگونه جلوی حمایت کشورهای منطقه‌ای مثل ترکیه و شورای همکاری خلیج فارس یا کشورهای اروپایی مثل فرانسه و انگلیس یا آمریکا را از تروریست‌ها بگیریم. آستانه یکی از طرح‌هایی است که به مذاکره میان سوری‌ها مربوط است و هنوز زود است که درباره آستانه قضاوت کنیم. نشست اول مثبت بود چراکه درباره اصول مربوط به وحدت سوریه بود که خود سوری‌ها آینده‌شان را تعیین می‌کنند. چگونه می‌توان این اصول را اجرا کرد؟ ما شاهد برگزاری آستانه ۲ نیز خواهیم بود. صلح دو اساس دارد یکی مبارزه با تروریسم و توقف حمایت از تروریست‌ها و دوم مذاکره میان سوری‌ها برای تعیین آینده کشورشان.

 

بشار اسد گفت: آتش‌بس هنوز پایان نیافته است. نقض آتش‌بس در هر نقطه جهان ممکن است رخ بدهد. در هر جنگی این مساله رخ می‌دهد اما این به معنای آن نیست که سیاستی برای نقض آتش‌بس از سوی دولت یا هر طرف دیگری وجود دارد تا به این لحظه آتش‌بس پایدار بوده است.

 

وی گفت: ما از آغاز بحران یا جنگ علیه سوریه از هر وسیله ممکنی برای تحقق صلح استفاده کردیم. هیچ وسیله‌ای وجود ندارد که ما برای کشاندن مردم به پای میز مذاکره آن را تجربه نکرده باشیم اما زمانی که درباره تروریست‌ها شامل القاعده، النصره یا داعش صحبت می‌کنیم به نظر من هیچ کسی در جهان وجود ندارد که باور کند این‌ها آماده مذاکره هستند. آن‌ها روش و ایدئولوژی خاص خود را دارند. برای همین من معتقدم که مذاکره با النصره و القاعده یکی از ابزارهای ما نیست. اگر کسی بخواهد از نظر فردی تغییر کند ما آماده عفو او هستیم.

 

وی درباره نقش بلژیک در جنگ علیه داعش در سوریه گفت: بگذارید واضح صحبت کنم. زمانی که درباره ایفا کردن نقش در عملیات علیه داعش صحبت می‌کنی در واقع هیچ گونه عملیات صوری علیه داعش وجود نداشته است اما اگر می‌خواهی درباره ائتلاف آمریکا صحبت می‌کنی پس باید بگویم که این ائتلاف یک ائتلاف خیالی است چراکه داعش طی دوره حملات این ائتلاف نفوذ خود را افزایش داده است. این عملیات غیرقانونی است چراکه بدون مجوز و موافقت دولت سوریه صورت می‌گیرد. این عملیات‌ها نقض حاکمیت کشور ماست. ما از این عملیات‌ها راضی نیستیم.

 

بشار اسد تأکید کرد: اگر مردم سوریه رئیس‌جمهور دیگری را انتخاب کنند من باید کنار بروم. این یک مساله بدیهی است چراکه قانون اساسی چیزی است که رئیس‌جمهور را براساس رأی مردم تعیین یا برکنار می‌کند.

 

وی درباره اینکه چرا همواره فردی از خانواده اسد حکومت را در دست دارد، گفت: ما مالک سوریه نیستیم و خانواده من نیز مالک سوریه نیستند. شاید این اتفاقی باشد چراکه رئیس‌جمهور اسد هیچ وارثی در این نهاد نداشت که بخواهد جانشینش باشد. برای همین صحبت‌هایی که در رسانه‌های غربی از زمان انتخاب من به عنوان رئیس‌جمهور سوریه منتشر شده، درست نیست اینکه می‌گویند جای پدرش را گرفت یا اینکه پدرش او را در این سمت گماشت، درست نیست. سوریه ملک سوری‌هاست و هر شهروند سوری حق دارد که در این پست باشد.

 

وی درباره نقش احتمالی اتحادیه اروپا یا ناتو در بازسازی سوریه گفت: زمانی که در حال نابودی سوریه هستی نمی‌توانی چنین نقشی ایفا کنی. چراکه اتحادیه اروپا از همان آغاز از تروریسم‌ها با عناوین مختلفی از جمله “انسانی”، “میانه‌رو” و غیره حمایت کرد. این‌ها از همان آغاز تندرو بودند برای همین امکان ندارد کشورهای اروپایی ویران کنند و در آن واحد بسازند. ابتدا باید موضع بسیار واضحی درباره حاکمیت سوریه اتخاذ و حمایتشان از تروریسم را متوقف کنند. اگر الآن از سوری‌ها بپرسید که قبول می‌کنند اتحادیه اروپا کشورشان را بسازد می‌گویند خیر.

 

رئیس‌جمهور سوریه درباره نقش بلژیک در سوریه گفت: بگذارید درباره موضع سیاسی اروپا به طور کلی صحبت کنم. بسیاری در منطقه فکر می‌کنند اروپایی‌ها حضور سیاسی ندارند آن‌ها از اربابشان آمریکا تبعیت می‌کنند در نتیجه سؤال اکنون باید از آمریکایی‌ها پرسیده شود. اروپایی‌ها آنچه را که آمریکایی‌ها می‌خواهند اطاعت و اجرا می‌کنند. آن‌ها کشورهای مستقلی نیستند و بلژیک نیز بخشی از اتحادیه اروپاست.

 

وی در جواب این سؤال که آیا اگر به عقب بازگردید فکر می‌کردید بتوانید جلوی این جنگ داخلی را بگیرید، گفت: خیر. چراکه کشورهایی مثل عربستان، قطر، ترکیه، فرانسه، انگلیس و آمریکا نیت پستی برای برهم زدن ثبات سوریه داشتند برای همین مساله مربوط به سوری‌ها نیست البته این به این معنا نیست که ما قبل از جنگ از هیچ گونه مشکلی رنج نمی‌بردیم من نمی‌گویم مساله تنها به آن‌ها مربوط است اما آن‌ها همان کسانی‌اند که طرح را برای به راه انداختن این جنگ به دست گرفتند برای همین ما نمی‌توانستیم جلوی آن را بگیریم.

 

بشار اسد درباره سفر اخیر هیئت پارلمانی بلژیک به سوریه گفت: مساله با اهمیت درباره این سفرها این نیست که ما دوست باشیم. شما به عنوان یک سیاستمدار برای دیدن دوستت به سوریه نمی‌آیی بلکه می‌آیی که ببینی آنجا چه اتفاقی افتاده است. من به هیچ وجه آن‌ها را هم‌پیمان سیاسی خود نمی‌دانم. آن‌ها هم‌پیمان مردم بلژیک هستند چراکه دولت بلژیک نیز مثل دیگر دولت‌های اروپایی امروزه کور شده و حقایق را نمی‌بیند.

 

رئیس‌جمهور سوریه در جواب این سؤال که آیا پیروزی‌های ارتش سوریه در حلب و وادی بردی و نزدیک شدن به الباب نظر کشورهای اروپایی درباره بحران سوریه را تغییر می‌دهد یا خیر، گفت: نمی‌دانم. به نظر من باید خود آن‌ها جواب این سؤال را بدهند. این جنگ ماست و ما باید هر وجب از خاک سوریه را از دست تروریست‌ها آزاد کنیم. اگر دولت‌های اروپایی معتقد بودند که تلاششان بیهوده بوده است این مساله خوبی است و احتمالا نظرشان را تغییر داده و دستکم حمایتشان را از تروریسم‌ها متوقف می‌کنند. ما به این مساله امید داریم اما چنین چیزی را شاهد نیستیم. به عقیده من طی دو سال گذشته تمامی جهان تغییر کرده است. آمریکا تغییر کرده و اوضاع سوریه و منطقه تغییر کرده است. اما دو مساله تغییر نکرده است یکی اینکه القاعده همچنان از طریق داعش و النصره به حضور خود در سوریه ادامه می‌دهد و دوم ذهنیت مسئولان اروپایی است که هنوز تغییر نکرده و این‌ها هنوز در گذشته به سر می‌برند.

 

وی درباره تحت پیگرد قرار دادن جنایتکاران جنگی از سوی دادگاه لاهه بعد از پایان جنگ در سوریه گفت: ما به خوبی می‌دانیم که نهادهای سازمان ملل بی‌طرف نیستند بلکه به دلیل نفوذ آمریک، فرانسه و انگلیس جانبداری می‌کنند. بسیاری از این نهادها برای تحقق ثبات در جهان تلاش نمی‌کنند یا دنبال حقیقت نمی‌روند بلکه سیاسی هستند و برای اجرای دستورکارهای برخی کشورها تلاش می‌کنند. ما از کشورمان دفاع می‌کنیم و به این مساله توجهی نداریم.

 

بشار اسد درباره موضع سازمان ملل گفت: بیشتر این مواضع و قطعنامه‌هایی که علیه سوریه صادر می‌شود جانبدارانه هستند. برای همین شاید روسیه و چین بارها از حق وتو استفاده کردند چراکه از این حقیقت آگاهند. برای همین ما مواضع سازمان ملل را قبول نداریم.

ایسنا