اندیشکده لهستانی؛ ترکیه وآذربایجان با حمایت ناتو ارمنستان را تهدید می‌کنند

یک اندیشکده لهستانی در گزارشی از اوضاع قفقاز نوشت، جمهوری آذربایجان و ترکیه با حمایت ناتو و اتحادیه اروپا، ارمنستان را تهدید می‌کنند. به گزارش فارس، اندیشکده «لمکین» در گزارش خود نوشت، ارمنستان در سال ۲۰۲۲ با تهدیدهای فزاینده‌ای علیه تمامیت ارضی خود از سوی جمهوری آذربایجان و ترکیه  متحدش مواجه شد. اگرچه جهان بسرعت ... اندیشکده لهستانی؛ ترکیه وآذربایجان با حمایت ناتو ارمنستان را تهدید می‌کنند

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, اذربایجان, ارمنستان, تحلیل, ترکیه, جهان

سازمان ملل خواستار تضمین فوری رفت و آمد آزاد در گذرگاه لاچین شد

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو خواستار تضمین رفت و آمد آزاد و ایمن در گذرگاه لاچین شد و اعلام کرد که همه مسائل باید از طریق گفت و گو حل و فصل شود. به گزارش سه شنبه شب ایرنا از خبرگزاری “تاس”، دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه شنبه در ... سازمان ملل خواستار تضمین فوری رفت و آمد آزاد در گذرگاه لاچین شد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, سازمان ملل, سوئیس

مردم قره‌باغ طی تظاهراتی خواستار بازگشایی گذرگاه لاچین شدند + فیلم

جمعی از مردم قره باغ با اجتماع در شهر خانکندی خواهان بازگشایی گذرگاه لاچین شدند. به گزارش ایرنا، تارنمای خبری ارمنستانی “نیوز” دقایقی پیش گزارش داد که به دعوت “وزیر ایالت آرتساخ” هزاران نفر از مردم قره باغ در یکی از میادین مرکز این منطقه ارمنی نشین تجمع کردند. به نوشته نیوز، مردم حاضر در ... مردم قره‌باغ طی تظاهراتی خواستار بازگشایی گذرگاه لاچین شدند + فیلم

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, روسیه, شمال غرب آسیا, فیلم

جمهوری آذربایجان گاز منطقه قره باغ کوهستانی را قطع کرد

جمهوری آذربایجان گازرسانی به منطقه قره باغ کوهستانی را بدون ارائه دلیل قطع کرد. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، گفته می‌شود جمهوری آذربایجان در اقدامی ناگهانی گازرسانی به منطقه ارمنی نشین و کوهستانی قره باغ را قطع کرده است. ماه مارس، جمهوری آذربایجان عرضه گاز به این منطقه به رسمیت شناخته نشده ... جمهوری آذربایجان گاز منطقه قره باغ کوهستانی را قطع کرد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, امنیتی, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, شمال غرب آسیا, محیط زیست

ارمنستان پیشنهاد منطقه عاری از سلاح در قره باغ داد

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان امروز پنجشنبه گفت که کشورش پیشنهاد ایجاد منطقه‌ای عاری از سلاح در اطراف قره باغ با تضمین های بین‌المللی را ارائه داده است. به گزارش ایرنا، خبرگزاری “آرکا” نوشت: نخست وزیر ارمنستان گفت که این ایده توسط مقامات قره باغ پیشنهاد شده است و او آن را در دیدار روسای ... ارمنستان پیشنهاد منطقه عاری از سلاح در قره باغ داد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, تشنج‌ زایی, جنوب شرق اروپا, جهان, چک, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا

اسد: مخالفت ما با کشیدن خط لوله پیشنهادی قطر یکی از عوامل جنگ در سوریه بود

بشار اسد با افشای یکی از دلایل جنگ در سوریه گفت:‌ مخالفت سوریه با کشیدن خط لوله پیشنهادی قطر یکی از دلایل جنگ در سوریه در سال ۲۰۱۱ بود.

 

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در مصاحبه با روزنامه ایل جورناله ایتالیا گفت: مطمئنم که اکثر مردم سوریه پس از جنگ به این کشور بازخواهند گشت و این کشور مجددا متولد خواهد شد.

 

بشار اسد همچنین اظهار داشت که در صورت نبود تروریسم، ملت سوریه بسیار قدرتمندتر از جامعه‌ای خواهند بود که پیش از جنگ بود؛ زیرا این جنگ درس‌های زیادی به این ملت آموخت.

 

بشار اسد اسد درباره بازگشت ملت سوریه به کشور خود تأکید کرد، ملت سوریه خواهان بازگشت به کشور خود هستند؛ زیرا هر شخصی خواستار بازگشت به کشورش است. ولی نیاز به دو چیز دارند: امنیت و ثبات. همزمان نیازمند تأمین نیازهای اصلی معیشت خود هستند که به خاطر جنگ از دست رفته است.

 

رئیس جمهوری سوریه ادامه داد: آنچه می‌خواهم بگویم خطاب به مسئولان اروپایی است که این مشکل را با حمایت مستقیم و غیرمستقیم از تروریسم به وجود آوردند. آنها باعث شدند که سوری‌ها به اروپا بروند و در عین حال می‌گویند که ما از نظر انسانی حامی شما هستیم. آنها نیازمند حمایت شما در کشورتان نیستند؛ بلکه به کمک شما در کشورمان نیاز دارند. آنها باید به حمایت از تروریست‌ها پایان دهند.

 

رئیس جمهوری سوریه در پاسخ به این پرسش که آیا مخالفت سوریه با کشیدن خط لوله پیشنهادی قطر شاید یکی از عوامل شکل گیری جنگ در سال ۲۰۱۱ بود، تأکید کرد: این یکی از عوامل مهم بود ولی به صورت علنی مطرح نشد اما من تصور می‌کنم برای این جنگ طرح‌ریزی شده بود. دو خط لوله از سوریه عبور می‌کرد؛ یکی از شمال به جنوب که متعلق به قطر بود و دومی از شرق به غرب تا دریای مدیترانه و از ایران و عراق می‌گذشت. آن زمان قصد داشتیم این خط را از شرق به غرب بکشیم. فکر می‌کنیم کشورهای زیادی که با سیاست سوریه مخالف بودند نمی‌خواستند سوریه مرکز انرژی باشد؛ چه برق یا نفت. یا اینکه حتی نقطه تلاقی خطوط راه آهن باشد. این یکی از عوامل بود.

 

وی درباره حمایت کشورهای غربی از تروریسم اظهار داشت: مشکل اروپایی‌ها این است که در زمینه مبارزه با تروریسم نمی‌خواهند به خودشان کمک کنند. در واقع مسئولان و دولت‌های اروپایی علیه منافع خود و منافع ملت خود عمل می‌کنند. آن‌ها از تروریست‌ها حمایت می‌کنند و زمانی که در منطقه ما این کار را انجام می‌دهند چگونه می‌توان به آنان کمک کرد که در اروپا حوادث تروریستی رخ ندهد. زمانی که سیاست‌های خود را تغییر دهند ما نیز آماده‌ایم که به آنان کمک کنیم.

 

اسد درباره نقش مسیحی‌ها در سوریه گفت:‌سوریه همواره شاهد تنوع بوده و طوایف و ادیان زیادی را در خود جای داده است. این جنگ بسیاری از تغییرات دیموگرافی را ایجاد کرد.

ایسنا،