لاوروف:۹۰درصد از گردش تجاری اتحادیه اوراسیا با ارزهای ملی خواهد بود

وزیر امور خارجه روسیه گفت: در سال ۲۰۲۳ حجم مبادلات تجاری اتحادیه اقتصادی اوراسیا با ارزهای ملی ۹۰ درصد خواهد بود. به گزارش فارس در بیشکک، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه گفت: در سال ۲۰۲۳ حجم مبادلات تجاری اتحادیه اقتصادی اوراسیا با ارزهای ملی ۹۰ درصد خواهد بود. لاوروف خاطرنشان کرد: هیچ یک از ... لاوروف:۹۰درصد از گردش تجاری اتحادیه اوراسیا با ارزهای ملی خواهد بود

ادامه

آسیای میانه, آمریکا, ارمنستان, اقتصادی, اورآسیا, بلاروس, جهان, روسیه, قرقیزستان, قزاقستان, گزارش

تاکید شورای همکاری و کشور‌های آسیای میانه بر تقویت روابط سیاسی و استراتژیک

بیانیه پایانی نشست مشترک کشور‌های شورای همکاری و آسیای میانه، بر اهمیت تقویت روابط سیاسی و استراتژیک تاکید کرد. نخستین نشست سران شورای همکاری و کشور‌های آسیای میانه (ازبکستان، ترکمنستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان) در جده برگزار شد. این نشست به ریاست محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به نمایندگی از سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان ... تاکید شورای همکاری و کشور‌های آسیای میانه بر تقویت روابط سیاسی و استراتژیک

ادامه

آسیای میانه, ازبکستان, بیانیه, تاجیکستان, ترکمنستان, تروریسم, خاورمیانه, شورای همکاری خلیج فارس, صلح, عربستان سعودی, فلسطین, قزاقستان

بازرس ویژه آمریکا: واشنگتن خودش به فساد در افغانستان دامن زد

“جان ساپکو” بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان از فساد در افغانستان به عنوان “بزرگترین چالش” ماموریت امریکا یاد کرد و گفت که «ما نه تنها پول زیادی از دست دادیم، بلکه به فساد در آن کشور نیز کمک کردیم.» به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانسه، او روز دوشنبه در نطقی در موسسه خدمات سلطنتی ... بازرس ویژه آمریکا: واشنگتن خودش به فساد در افغانستان دامن زد

ادامه

آسیای میانه, آمریکا, افغانستان, انگلستان, جهان, فساد, فقر, گزارش

افشای کشتار خودسرانه دست‌کم ۸۰ غیرنظامی افغان به دست نیروهای انگلیسی

وکلای چندین خانواده افغان در جریان تحقیق و تفحص دولت انگلیس فاش کردند که نیروهای ویژه از یگان‌ هوایی ارتش انگلیس، بالغ بر ۸۰ غیرنظامی افغان را در جریان عملیات‌هایشان در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ در افغانستان تنها بر مبنای اصل از بین بردن تمامی مردانی که در محدوده سنی جنگیدن قرار داشتند، به شکلی ... افشای کشتار خودسرانه دست‌کم ۸۰ غیرنظامی افغان به دست نیروهای انگلیسی

ادامه

آسیای میانه, افغانستان, انگلستان, تروریسم, جنایات جنگی, جهان, حقوق بشر, کودکان, گزارش

هشدار سازمان ملل به طالبان: با وجود محدودیت‌ها علیه زنان، به رسمیت شناخته شدن غیرممکن است

«رزا اوتانبایوا» نماینده سازمان ملل در امور افغانستان به مقامات دولت طالبان هشدار داد تا زمانی که محدودیت ها علیه زنان و دختران وجود دارد، به رسمیت شناختن آنها در جامعه بین‌المللی غیر ممکن است. به گزارش خبرنگار ایرنا، رزا اوتانبایوا نماینده سازمان ملل در امور افغانستان روز چهارشنبه به وقت محلی در نشست شورای ... هشدار سازمان ملل به طالبان: با وجود محدودیت‌ها علیه زنان، به رسمیت شناخته شدن غیرممکن است

ادامه

آسیای میانه, افغانستان, تبعیض جنسیتی, حقوق بشر, زنان, سازمان ملل

استفاده طالبان از تجهیزات نظامی آمریکایی در افغانستان

نشریه آمریکایی «یو.اس.ای تودی» در حالی از افزایش استفاده طالبان از تجهیزات نظامی گزارش داده که این گروه در ماه‌های اخیر بارها با استفاده از خودروهای زرهی بمب‌گذاری شده هاموی و نزدیک شدن به اهداف، عملیات انتحاری انجام دادند.

 

از سوی دیگر نیز مقامات امنیتی افغان بارها گزارش دادند که طالبان در حمله به نیروهای امنیتی افغان با استفاده از دوربین‌های دید در شب بارها شمار زیادی از این نیروها را کشته و زخمی کرده است.

 

استفاده طالبان از خودروهای زرهی آمریکایی و تجهیزات نظامی این کشور ضمن افزایش قدرت این گروه آن‌ها را قادر می‌سازد تا بدون توجه نیروهای امنیتی از کنار آن‌ها عبور کنند.

 

«یو.اس.ای تودی» به استناد بر “آمارهای رسمی” گردآوری شده توسط نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، گزارش داد که طالبان اغلب تجهیزات نظامی آمریکا را غنیمت می‌گیرد و سپس در خارج از شهر ناپدید می‌شود.

 

براساس این گزارش، استفاده از تجهیزات نظامی آمریکایی نه تنها قدرت آتش طالبان را افزایش می‌دهد بلکه ممکن است اعضای این گروه در پوشش کاروان نظامیان آمریکایی و یا نیروهای امنیتی افغان از ایست‌های بازرسی عبور کنند.

 

ژنرال «جان نیکلسون» فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان درباره استفاده طالبان از تجهیزات نظامی آمریکایی گفت: طالبان حتی زمانی که موفق به تصرف مناطقی در افغانستان شد به ندرت قادر به حفظ این مناطق بوده است.

 

«ست جونز» تحلیلگر مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در واشنگتن اما در این باره می‌گوید که طالبان حتی با یورش‌های سریع خود قادر است تجهیزات و سلاح‌های گرانقیمت را در اختیار بگیرد و آن را «تاکتیک بسیار متداول جنگ چریکی» دانست.

 

این نشریه آمریکایی در ادامه گزارش آورد که حسابرسی از تجهیزات ارائه شده آمریکا به نیروهای امنیتی افغان به یک چالش تبدیل شده است و ممکن است به دلیل فساد در ارتش افغانستان بخشی از تجهیزات به طالبان فروخته شده باشد.

 

گفتنی است که در اوایل هفته جاری نیز نماینده «جوزجان» در پارلمان افغانستان از تصرف ۳۶ خودروی زرهی نیروهای امنیتی این ولایت توسط طالبان خبر داد.

کرزای نیز خواستار تغییر نظام انتخابات پارلمانی افغانستان شد

حامد کرزای رئیس جمهور سابق افغانستان ضمن دیدار با نمایندگان ۲۸ حزب و جریان سیاسی افغانستان از طرح آن‌ها برای تغییر نظام انتخابات پارلمانی و تعیین سهمیه مشخص برای احزاب حمایت کرد.

ادامه

افغانستان, جهان, خبر

نماینده پارلمان افغانستان: وابستگی نظامی به آمریکا مانع برقراری صلح است

یک نماینده پارلمان افغانستان با اشاره به وخامت فزاینده اوضاع امنیتی این کشور تاکید کرد؛ تا زمانی که نیروهای امنیتی این کشور به آمریکا وابسته باشند صلح در افغانستان برقرار نخواهد شد.

ادامه

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, خبر

تلفات انفجار قندهار به ۱۶ کشته و ده‌ها زخمی افزایش یافت

مقام های محلی قندهار روز سه شنبه گفتند که یک بمب کار گذاشته شده در یک مینی بس در نزدیکی یک پسته امنیتی منفجر شده و شمار زیادی تلفات داشته است. به این ترتیب حملات تروریستی در طول ماه مبارک رمضان نیز ادامه می یابد.

ادامه

افغانستان, تروریسم, جنوب آسیا, جهان, خبر