درگیری بین نیروهای مرزی جمهوری آذربایجان و ارمنستان در قره‌باغ

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان از وقوع درگیری نیروهایش با نیروهای ارمنستان در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ خبر داد و اعلام کرد که در این درگیری، تعدادی از نیروهای نظامی هر دو طرف کشته و یا زخمی شدند. به گزارش ایسنا، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان امروز (یکشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد که بین نیروهایش و نیروهای ... درگیری بین نیروهای مرزی جمهوری آذربایجان و ارمنستان در قره‌باغ

ادامه

آذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق آسیا, جهان, حقوق بشر, خبر, شمال غرب آسیا

اندیشکده لهستانی؛ ترکیه وآذربایجان با حمایت ناتو ارمنستان را تهدید می‌کنند

یک اندیشکده لهستانی در گزارشی از اوضاع قفقاز نوشت، جمهوری آذربایجان و ترکیه با حمایت ناتو و اتحادیه اروپا، ارمنستان را تهدید می‌کنند. به گزارش فارس، اندیشکده «لمکین» در گزارش خود نوشت، ارمنستان در سال ۲۰۲۲ با تهدیدهای فزاینده‌ای علیه تمامیت ارضی خود از سوی جمهوری آذربایجان و ترکیه  متحدش مواجه شد. اگرچه جهان بسرعت ... اندیشکده لهستانی؛ ترکیه وآذربایجان با حمایت ناتو ارمنستان را تهدید می‌کنند

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, اذربایجان, ارمنستان, تحلیل, ترکیه, جهان

سازمان ملل خواستار تضمین فوری رفت و آمد آزاد در گذرگاه لاچین شد

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو خواستار تضمین رفت و آمد آزاد و ایمن در گذرگاه لاچین شد و اعلام کرد که همه مسائل باید از طریق گفت و گو حل و فصل شود. به گزارش سه شنبه شب ایرنا از خبرگزاری “تاس”، دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه شنبه در ... سازمان ملل خواستار تضمین فوری رفت و آمد آزاد در گذرگاه لاچین شد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, سازمان ملل, سوئیس

مردم قره‌باغ طی تظاهراتی خواستار بازگشایی گذرگاه لاچین شدند + فیلم

جمعی از مردم قره باغ با اجتماع در شهر خانکندی خواهان بازگشایی گذرگاه لاچین شدند. به گزارش ایرنا، تارنمای خبری ارمنستانی “نیوز” دقایقی پیش گزارش داد که به دعوت “وزیر ایالت آرتساخ” هزاران نفر از مردم قره باغ در یکی از میادین مرکز این منطقه ارمنی نشین تجمع کردند. به نوشته نیوز، مردم حاضر در ... مردم قره‌باغ طی تظاهراتی خواستار بازگشایی گذرگاه لاچین شدند + فیلم

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, روسیه, شمال غرب آسیا, فیلم

جمهوری آذربایجان گاز منطقه قره باغ کوهستانی را قطع کرد

جمهوری آذربایجان گازرسانی به منطقه قره باغ کوهستانی را بدون ارائه دلیل قطع کرد. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، گفته می‌شود جمهوری آذربایجان در اقدامی ناگهانی گازرسانی به منطقه ارمنی نشین و کوهستانی قره باغ را قطع کرده است. ماه مارس، جمهوری آذربایجان عرضه گاز به این منطقه به رسمیت شناخته نشده ... جمهوری آذربایجان گاز منطقه قره باغ کوهستانی را قطع کرد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, امنیتی, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, شمال غرب آسیا, محیط زیست

از گزارش عملکرد روس‌ها در سوریه: روسیه با مهار جنگ داخلی، مانع فروپاشی دولت سوریه شد

سرگئی شولگو، وزیر دفاع روسیه از عملکرد نیروهای ارتش کشورش در سوریه تقدیر کرد و گفت:‌ در جنگ سوریه سلاح‌های جدید روسیه ارزشمندی خود را ثابت کردند.

 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزیر دفاع روسیه امروز (چهارشنبه) در سخنانی در پارلمان این کشور گفت: ارتش روسیه ۱۶۲ نوع سلاح را در سوریه آزمایش کرده است و تنها ۱۰ مورد از این سلاح‌ها انتظارات را برآورده نکردند.

 

وی همچنین گفت: خلبان‌های روسی ۱۷۶۰ ماموریت پروازی در سوریه از زمان آغاز کمپین هوایی روسیه در سپتامبر ۲۰۱۵ در این کشور انجام داده و بیش از ۳۱۰۰ شبه نظامی شامل ۲۶ فرمانده آنها را به هلاکت رساندند.

 

وی ادامه داد: روسیه به جلوگیری از فروپاشی دولت سوریه کمک کرد.

 

شویگو خاطر نشان کرد که حدود ۹۰ درصد همه خلبان‌های ارتش روسیه در آسمان‌های سوریه تجربه رزمی به دست آوردند.

 

به گفته وزیر دفاع روسیه نیروهای ویژه ارتش این کشور در جنگ سوریه عملکرد خوبی نشان دادند و رهبران شبه‌نظامیان را هدف قرار داده و به گرادهی به حملات هوایی کمک کردند.

 

شویگو تاکید کرد: نیروی هوایی روسیه ۵۶۸۲ حمله‌هایی علیه زیرساخت‌های تروریست‌ها انجام داد. در نتیجه این کمپین ۴۰ اردوگاه آموزشی، ۴۷۵ پست فرماندهی، ۴۵ انبار مهمات از بین رفت و ۳۱۱۹ شبه نظامی نیز کشته شدند.

 

وی تصریح کرد: فروپاشی دولت سوریه اکنون کاملا جلوگیری شده و جنگ داخلی در سوریه نیز عملا متوقف شده است.

 

وزیر دفاع روسیه در سخنرانی در مجلس سفلی پارلمان روسیه گفت: واحدهای نیروهای عملیات ویژه روسیه تاثیر بالای خود را نشان دادند. آنها نقش کلیدی در از بین بردن تروریست‌ها و نابود کردن اهداف حیاتی دشمن و تنظیم حملات هوایی ما ایفا کردند.

 

به گفته وزیر دفاع روسیه همچنین ۵۸.۳ درصد نیروهای مسلح روسیه اکنون با سلاح‌های جدید مواجه شدند.

 

وی ادامه داد: در سال ۲۰۱۶، ۶۲ درصد نیروهای موشکی روسیه سلاح‌های مدرن دریافت کردند و سلاح‌های هسته‌ای راهبردی روسیه نیز در سال گذشته میلادی به میزان ۶۰ درصد تسلیحات مدرن دریافت کردند.

 

شولگو افزود: نیروی دریایی روسیه نیز به یژمیزان ۷۴ درصد و یگان‌های هوابرد روسیه نیز به میزان ۴۷ درصد با سلاح‌های مدرن تجهیز شدند.
ایسنا