واشنگتن فری بیکن: رابرت مالی اسناد طبقه بندی شده را در اختیار ایران قرار داد

روزنامه واشنگتن فری بیکن در گزارشی مدعی شد که ممکن است رابرت مالی برخی اسناد محرمانه آمریکا را به ایران تحویل داده باشد. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ روزنامه واشنگتن فری بیکن در گزارشی که روز گذشته (چهارشنبه) منتشر شد ادعا کرد که اسناد و مدارکی در دست دارد که نشان می‌دهد رابرت مالی، نماینده ویژه ... واشنگتن فری بیکن: رابرت مالی اسناد طبقه بندی شده را در اختیار ایران قرار داد

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, ایران, جهان, گزارش, مذاکرات اتمی

پکن: آمریکا در قبال غنی‌سازی ایران دوگانه عمل می‌کند

سخنگوی وزارت خارجه چین تأکید کرد که انگلیس و آمریکا در قبال موضوع غنی‌سازی اورانیوم جمهوری اسلامی رویکرد دوگانه دارند. به گزارش خبرگزاری فارس، «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز گذشته (جمعه) در کنفرانس خبری خود به رویکرد دوگانه غرب به خصوص آمریکا و انگلیس در قبال موضوع غنی‌سازی اورانیوم ایران واکنش نشان ... پکن: آمریکا در قبال غنی‌سازی ایران دوگانه عمل می‌کند

ادامه

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی, آکوس, آمریکا, استرالیا, اقیانوسیه, انگلستان, ایران, ایرلند, تحلیل, جهان, چین, خبر, صلح, مذاکرات اتمی

تغییر جهت سیاست خارجی حکومت ولایی در خدمت چه هدف‌ها و منافعی است؟

شواهد حکایت از آن دارد که درهفتۀ اخیر، سرانجام فلسفه‌بافی‌های پوچ و تبلیغات پُرسروصدای حکومتی در مورد “سیاست‌های خارجی جدید” یا “گردش به شرق”، که قرار بود ایران را در مسیر تحولات مهم داخلی و خارجی قرار دهد، کنار گذاشته شده است. در عوض، نوعی “نرمش قهرمانانه” در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، با اجازۀ ... تغییر جهت سیاست خارجی حکومت ولایی در خدمت چه هدف‌ها و منافعی است؟

ادامه

آمریکا, استبداد, اقتصادی, امپریالیسم, اوکراین, ایران, جنگ سرد, جهان, چین, خاورمیانه, خصوصی‌سازی, دیدگاه, سرمایه‌داری, سیاسی, عدالت اجتماعی, عربستان سعودی, مارکسیسم, مذاکرات اتمی, مقاله, نئولیبرالیسم, ناتو

واکنش آژانس به ادعای بلومبرگ درباره کشف اورانیوم غنی‌شده ۸۴ درصدی در ایران

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش به برخی گزارش‌های ادعایی مبنی بر کشف اورانیوم غنی‌شده ۸۴ درصدی در ایران اعلام کرد که در حال گفت‌وگو با تهران درباره نتایج تحقیقات اخیر بازرسان این نهاد است. به گزارش ایلنا، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش به برخی گزارش‌های ادعایی مبنی بر کشف اورانیوم غنی‌شده ۸۴ درصدی در ایران ... واکنش آژانس به ادعای بلومبرگ درباره کشف اورانیوم غنی‌شده ۸۴ درصدی در ایران

ادامه

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی, ایران, جهان, خبر, مذاکرات اتمی

بلینکن امکان اقدام نظامی علیه برنامه اتمی ایران را رد نکرد

وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با العربیه امکان اقدام نظامی آمریکا برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را رد نکرد و گفت “همه گزینه‌ها روی میز است”. آنتونی بلینکن، این مصاحبه را روز یکشنبه ۹ بهمن و در جریان سفر خود به خاورمیانه انجام داد. ♦️سایت اشپیگل در گزارشی درباره این مصاحبه نوشته ... بلینکن امکان اقدام نظامی علیه برنامه اتمی ایران را رد نکرد

ادامه

آمریکا, اسراییل, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, مذاکرات اتمی

اروپا، چین و روسیه در حال رایزنی بر سر توافقی جدید درباره برجام هستند

یک روزنامه آلمانی گزارش داده اروپا، چین و روسیه در حال رایزنی بر سر توافقی جدید جهت اضافه کردن بندهای جدید به برجام هستند.

 

گزارش یک روزنامه آلمانی در روز یکشنبه حاکی است دیپلمات‌های اروپایی، چین و روسیه برای نجات توافق هسته‌ای برجام در حال رایزنی بر سر طرحی جدید با هدف پیشنهاد کمک‌های مالی به ایران در ازای محدود کردن برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای تهران هستند.

 

روزنامه «ولت ام سونتاگ»، چاپ برلین با استناد به مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا نوشته مقام‌ها در دیداری که هفته آینده در وین به ریاست «هلگا اشمید»، معاون «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار می‌شود به رایزنی درباره گام‌های بعدی برای برجام بعد از تصمیم «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از این توافق خواهند پرداخت.

 

روزنامه آلمانی نوشته دیپلمات‌های آلمان، فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین در این نشست حاضر خواهند بود، اما آمریکا در آن مشارکت نخواهد کرد. هنوز مشخص نیست آیا ایران که قبلاً با جنجال‌سازی‌های کشورهای غربی بر سر برنامه موشکی خود مخالفت کرده در این نشست شرکت خواهد کرد یا خیر.

 

«برنامه جامع اقدام مشترک» یا «برجام» که سال ۲۰۱۵ میان ایران و کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ حاصل شد قرار بود در ازای ایجاد محدودیت‌هایی در برنامه هسته‌ای ایران تحریم‌های یکجانبه و بین‌المللی وضع‌شده به بهانه‌های هسته‌ای علیه ایران را رفع کند.

 

دونالد ترامپ که یکی از وعده‌های انتخاباتی خود را پاره کردن این توافق قرار داده بود روز سه‌شنبه ۸ ماه می (۱۸ اردیبهشت‌ماه) اعلام کرد به مشارکت کشورش در این توافق هسته‌ای پایان می‌دهد.

 

خبرگزاری رویترز به نقل از این روزنامه آلمانی نوشته است: «رسیدن به توافقی جدید که در حین حفظ مفاد هسته‌ای [مندرج در برجام] فعالیت‌های ایران در زمینه موشک‌های بالستیک را محدود کند می‌تواند ترامپ را برای رفع تحریم‌ها علیه ایران متقاعد کند.»

 

«ولت ام سونتاگ» همچنین به نقل از یک دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا نوشته است: «لازم است ما از نام “توافق هسته‌ای وین” فاصله بگیریم و چند بند اضافی به آن اضافه کنیم. فقط این کار رئیس‌جمهور ترامپ را مجاب خواهد کرد دوباره با برداشتن تحریم‌ها موافقت کند.»

 

خبرگزاری رویترز می‌گوید وزارت خارجه آلمان هنوز واکنشی به این گزارش نشان نداده است.

 

جمهوری اسلامی ایران قبلاً با اضافه شدن هر گونه بند جدید به توافق هسته‌ای مخالفت کرده است.

تسنیم

پوتین: با مرکل گفت وگوی مفصلی درباره برجام داشتیم

رئیس جمهوری روسیه گفت که در دیدار با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان درباره برجام پس از خروج آمریکا از این توافق به تبادل نظر پرداخته و دو طرف گفت وگوی مفصلی در این باره داشته اند.

ادامه

المان, امریکا, اوکراین, جهان, خبر, روسیه, سوریه, فرانسه

اتحادیه اروپا قانون مقابله با تحریم‌های آمریکا را احیا می‌کند

برای نجات توافق هسته‌ای با ایران، اتحادیه اروپا تصمیم گرفته قانون مقابله با تحریم‌های آمریکا را احیا کند. آمریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای، شرکت‌هایی که با ایران همکاری اقتصادی داشته باشند را تهدید به مجازات کرده بود.

ادامه

اتحادیه اروپا, المان, امریکا, ایران, جهان, خبر, فرانسه

شورای اروپا: باید در برابر دغلکاری‌های ترامپ هم‌پیمان شویم

خبرگزاری رویترز گزارش داد: دونالد توسک رئیس شورای اروپا روز چهارشنبه با انتقاد شدید از سیاست های دونالد ترامپ گفت که این اتحادیه باید در برابر ادعاهای فریبکارانه دولت ایالات متحده، یکپارچه و همپیمان شود.   توسک در نشست خبری در صوفیه بلغارستان افزود: ترامپ موجب شد که اتحادیه اروپا واقع بینانه به جنگ تجاری ... شورای اروپا: باید در برابر دغلکاری‌های ترامپ هم‌پیمان شویم

ادامه

اتحادیه اروپا, المان, امریکا, انگلستان, جهان, خبر, فرانسه