ارمنستان: جامعه بین‌المللی اقدامات تهاجمی باکو را متوقف کند

ارمنستان روز چهارشنبه از جامعه بین‌الملل خواست که «اقدامات تهاجمی» جمهوری آذربایجان را در منطقه محصور مورد مناقشه قره باغ، جایی که بالا گرفتن جدید خشونت‌ها سه کشته بر جا گذاشته و شبح جنگ ۲۰۲۰ را دوباره زنده کرده است، متوقف کند.

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزارت امور خارجه ارمنستان در بیانیه‌ای اعلام کرد، ایروان از جامعه بین‌الملل می‌خواهد تدابیری را برای متوقف کردن رفتار و اقدامات تهاجمی جمهوری آذربایجان اتخاذ کند و سازوکار‌های لازم را برای این کار فعال کند.

 

از سوی دیگر، اتحادیه اروپا نیز روز چهارشنبه توقف فوری خصومت‌ها بین نیرو‌های جمهوری آذربایجان و ارمنستان را در منطقه قره باغ خواستار شد.

 

پیتر استانو سخنگوی جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «کاهش تنش، احترام کامل به آتش بس و بازگشت به میز مذاکره برای جستجوی راه حل‌هایی از طریق مذاکره ضروری است.» وی با ابراز تأسف افزود، این درگیری‌ها تاکنون چند کشته و زخمی بر جا گذاشته است.

 

وی تأکید کرد: «اتحادیه اروپا برای کمک به برطرف کردن تنش‌ها و ادامه دادن به تعهد خود به صلح و ثبات پایدار در قفقاز جنوبی مصمم است.»

 

جمهوری آذربایجان روز چهارشنبه اعلام کرد، کنترل چند منطقه را در قره باغ در دست گرفته و مواضع جنگی ارمنی‌ها را در هم کوبیده است. این درگیری‌ها تنش‌های شدید بین باکو و ایروان را در این منطقه محصور کوهستانی که سال ۲۰۲۰ صحنه جنگ بود، دوباره زنده کرده است.

 

روسیه نیز روز چهارشنبه جمهوری آذربایجان را به نقض آتش بس در قره باغ متهم کرد و اعلام کرد، نیرو‌های پاسدار صلح این کشور که در منطقه مستقر هستند تلاش می‌کنند تا اوضاع را تثبیت کنند.

 

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد، در منطقه سریبابا، نیرو‌های مسلح جمهوری آذربایجان آتش بس را نقض کردند و افزود فرماندهی نیروی پاسدار صلح روسیه، به همراه نمایندگان جمهور‌های آذربایجان و ارمنستان تدابیری برای تثبیت اوضاع اتخاد می‌کنند.

 

وانگ یی: کشورهای آسیایی مهره‌ شطرنج قدرت‌های بزرگ نشوند

وزیر امور خارجه چین امروز (دوشنبه) هشدار داد که کشورها باید مراقب باشند تا در منطقه‌ای که خطر تغییر شکل آن توسط عوامل ژئوپلتیک وجود دارد، «مهره‌های شطرنج» قدرت‌های بزرگ نشوند.

ادامه

آ. سه. آن, امریکا, امریکای شمالی, تایوان, تحلیل, جنگ سرد, جنوب شرق آسیا, جهان, چین, ژئوپلیتیک, شرق آسیا, صلح

رئیس‌جمهور جدید تیمور شرقی به “روابط نزدیک‌تر با چین” متعهد شد

«خوزه راموس-هورتا»، شخصیت استقلال تیمور شرقی و برنده جایزه نوبل امروز (جمعه) به عنوان پنجمین رئیس جمهور این کشور انتخاب و متعهد شد که زمان خود را به “تقویت وحدت ملی” و “ایجاد روابط نزدیکتر با چین” اختصاص خواهد داد.

ادامه

آ. سه. آن, استرالیا, اقتصادی, اقیانوسیه, امریکا, اندونزی, تیمور شرقی, جنوب شرق آسیا, جهان, چین, شرق آسیا, گزارش

هزاران نفر در ارمنستان علیه واگذاری امتیازات در منطقه قره باغ به باکو تظاهرات کردند

هزاران تن در ایروان پایتخت ارمنستان علیه دولت در مورد امتیاز دادن به جمهوی آذربایجان در مورد منطقه مورد مناقشه قره باغ تظاهرات کردند و خواستار استعفای نخست وزیر شدند.

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, شمال غرب آسیا