مسکو: واشنگتن به دنبال گشودن «جبهه دوم» علیه روسیه در قفقاز جنوبی است

معاون وزیر امور خارجه روسیه نسبت به اهداف واشنگتن برای گشودن «جبهه دوم» علیه روسیه در قفقاز جنوبی هشدار داد. میخائیل گالوزین، معاون وزیر امور خارجه روسیه، نسبت به اهداف واشنگتن برای گشودن «جبهه دوم» علیه روسیه در قفقاز جنوبی هشدار داد و خاطرنشان کرد که ایالات متحده این نیات را برای مدت طولانی داشته ... مسکو: واشنگتن به دنبال گشودن «جبهه دوم» علیه روسیه در قفقاز جنوبی است

ادامه

آذربایجان, اتحاد شوروی, اتحادیه اروپا, ارمنستان, جنگ سرد, جنوب شرق اروپا, روسیه, شرق آسیا, شمال غرب آسیا, صلح, گزارش

درگیری معترضان و پلیس ارمنستان ۳۴ زخمی بر جای گذاشت

وزارت بهداشت ارمنستان اعلام کرد در پی درگیری‌ها مقابل ساختمان‌های دولتی در ایروان دستکم ۳۴ تن زخمی شدند. به گزارش ایرنا به نقل از تاس، دفتر مطبوعاتی وزارت بهداشت ارمنستان سه‌شنبه شب گفت: ۱۶ نفر از زخمی‌ها از اعضای پلیس و ۱۸ تن دیگر غیرنظامی هستند. این درگیری‌ها پس از آن آغاز شد که جمهوری ... درگیری معترضان و پلیس ارمنستان ۳۴ زخمی بر جای گذاشت

ادامه

اتحادیه اروپا, تروریسم, جنوب شرق اروپا, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا

آغاز رزمایش ۱۰ روزه آمریکا و ارمنستان

رزمایش مشترک ۱۰ روزه ارمنستان و آمریکا در ۲ مرکز آموزشی در نزدیک ایروان آغاز شد. به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، در رزمایش «شریک عقاب» که دوشنبه آغاز شد، ۸۵ سرباز آمریکایی و ۱۷۵ نظامی ارمنستان حضور دارند. هدف از این رزمایش آماده کردن سربازان ارمنستان برای حضور در ماموریت‌های صلحبانی بین‌المللی اعلام ... آغاز رزمایش ۱۰ روزه آمریکا و ارمنستان

ادامه

آذربایجان, آمریکا, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا, قفقاز

توافق برای بازگشایی گذرگاه لاچین و جاده آغ‌دام و ارسال کمک‌های بشردوستانه به قره‌باغ

مقام‌های قره‌باغ اعلام کردند که توافقی برای ازسرگیری ترانزیت کمک‌های بشردوستانه از طریق گذرگاه لاچین حاصل شده و کمک‌های روسیه از طریق جاده «آغ‌دام» نیز به این منطقه ارسال خواهد شد. به گزارش ایرنا به نقل از آرمن پرس، مرکز اطلاع‌رسانی قره‌باغ شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: با توجه به بحران انسانی در قره‌باغ-ناگورنو، دولت ... توافق برای بازگشایی گذرگاه لاچین و جاده آغ‌دام و ارسال کمک‌های بشردوستانه به قره‌باغ

ادامه

آذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا, فرانسه, قفقاز

۲ نظامی ارمنستانی کشته و ۳ نیروی جمهوری آذربایجان زخمی شدند

در ادامه تنش‌ها میان ایروان و باکو در قره‌باغ، ۲ نظامی ارمنستانی کشته و ۳ نیروی جمهوری آذربایجان زخمی شدند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رویترز، ارمنستان و جمهوری آذربایجان امروز جمعه اعلام کردند که در جریان درگیری ها در امتداد مرز مشترک خود در شمال غربی منطقه قره باغ، متحمل تلفاتی ... ۲ نظامی ارمنستانی کشته و ۳ نیروی جمهوری آذربایجان زخمی شدند

ادامه

آذربایجان, اتحاد شوروی, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, دیوان بین‌‌المللی لاهه, روسیه, شمال غرب آسیا, هلند

ارتش سوریه در شرق حلب؛ داعش و ترکیه را با هم زمین‌گیر کرد/ پیشروی ارتش سوریه به سوی پالمیرا

ارتش سوریه به سرعت در حال گسترش سیطره خود بر مناطق تحت اشغال داعش در شرق سوریه است؛ اقدامی که علاوه بر عقب راندن تروریست‌ها می‌تواند مانع دست‌اندازی‌های بیشتر ترکیه به خاک سوریه شود.

 

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) یگان‌های ارتش سوریه که در حومه شرقی حلب حضور دارند، با وارد آوردن خسارت‌های بزرگی به نیروها و تجهیزات داعش، کنترل کامل ۱۸ روستا و برخی بلندی‌های استراتژیک این منطقه را به دست گرفتند.

 
یگان‌ها ارتش سوریه و همپیمانان آنها در این راستا پس از درگیری‌هایی شدید با تروریست‌های داعش، کنترل روستاهای شنهصه، الشامی ورویده الباب واقع در حومه شرقی حلب و نیز تپه استراتژیک فیخه با ارتفاع ۵۱۲ متر و تپه استراتژیک الحواره با ارتفاع ۴۹۵ متر در حومه شرقی حلب را به دست گرفتند.

 

به این ترتیب با پیشروی‌های جدید ارتش سوریه در کمتر از یک هفته در حومه شرقی حلب، مساحتی بیش از ۶۰۰ کیلومتر مربع از کنترل داعش خارج شده است.

 

این اقدام ارتش سوریه از دو جنبه حائز اهمیت است. اول اینکه مناطق قابل توجهی از خاک سوریه آزاد شده و از کنترل داعش خارج شده است و دوم باعث می‌شود نیروهای ارتش ترکیه که با پشتیبانی شورشیان مخالف بر شهر الباب مسلط شده‌اند و قصد پیشروی به سوی رقه را دارند، عملا زمین گیر شوند.

 

کنترل ارتش سوریه بر مناطق شرق حلب تا رودخانه فرات به این معناست که ارتش ترکیه برای رفتن به سمت رقه یا باید با نیروهای کرد سوری درگیر شود و یا به رویارویی با ارتش سوریه برخیزد که ترکیه با امکانات و شرایط کنونی ظرفیت هیچ یک از این دو گزینه را ندارد.

 

ارتش سوریه پس از درگیری‌های شدید با داعشی‌ها اکنون کنترل روستاهای رسم الحرمل، تباره ماضی، المزبوره، رسم الخباز، رسم الشیح،‌ المناظر، ام خرزه،‌ ابو جبار، القیطه، قصر البریج، الجدیده، خربه ‌المنصوره، المزروفه، مستریحه‌ میری، خربه‌ کبار و کوه استراتژیک سلیم در حومه شرقی حلب را به دست گرفته‌است.

 

در این درگیری‌ها تعدادی از داعشی‌ها از اتباع کشورهای مختلف کشته و یا زخمی و هشت خودروی بمب‌گذاری شده آنها در مناطق آزاد شده که مساحت آنها به بیش از ۵۰۰ کیلومتر مربع می‌رسد، منهدم شده است.

 

یگان‌هایی از ارتش سوریه هجدهم ماه جاری میلادی کنترل کامل هشت روستا را پس از درگیری شدید با داعش به دست گرفتند. فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه در دوم ماه جاری میلادی نیز از آزادی ۳۲ شهر و زمین کشاورزی در حومه شمال شرقی حلب به مساحت کلی ۲۵۰ کیلومتر مربع خبر داد.

ایسنا

 
ارتش سوریه در ادامه پیشروی‌های خود به سوی پالمیرا میدان نفتی- گازی «المهر» را آزاد کرد.

 

به گزارش اسپوتنیک، ارتش سوریه در ادامه پیشروی خود، مواضع عناصر تروریست داعش را در هم کوبید و میدان نفتی-گازی مهم «المهر» واقع در شرق حمص را نیز آزاد کرد.

 

این میدان نفتی- گازی از دو ماه قبل به اشغال گروه تروریستی داعش درآمده بود.

 

نیروهای ارتش سوریه با پشتیبانی نیروی هوایی و توپخانه‌های خود توانستند این منطقه را از کنترل عناصر داعش آزاد کنند.

 

در این درگیری‌ها ده‌ها نفر از عناصر گروه تروریستی داعش کشته شدند.

 

همچنین در ادامه پیشروی‌های ارتش سوریه در حومه حمص، بلند‌ی‌های استراتژیک «الهیال» و همچنین حومه منطقه «البیارات» آزاد شد.

 

پیشروی‌های ارتش سوریه به سوی شهر پالمیرا برای محاصره این شهر و آزادسازی آن نیز ادامه دارد.
ایلنا