اندیشکده لهستانی؛ ترکیه وآذربایجان با حمایت ناتو ارمنستان را تهدید می‌کنند

یک اندیشکده لهستانی در گزارشی از اوضاع قفقاز نوشت، جمهوری آذربایجان و ترکیه با حمایت ناتو و اتحادیه اروپا، ارمنستان را تهدید می‌کنند. به گزارش فارس، اندیشکده «لمکین» در گزارش خود نوشت، ارمنستان در سال ۲۰۲۲ با تهدیدهای فزاینده‌ای علیه تمامیت ارضی خود از سوی جمهوری آذربایجان و ترکیه  متحدش مواجه شد. اگرچه جهان بسرعت ... اندیشکده لهستانی؛ ترکیه وآذربایجان با حمایت ناتو ارمنستان را تهدید می‌کنند

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, اذربایجان, ارمنستان, تحلیل, ترکیه, جهان

سازمان ملل خواستار تضمین فوری رفت و آمد آزاد در گذرگاه لاچین شد

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو خواستار تضمین رفت و آمد آزاد و ایمن در گذرگاه لاچین شد و اعلام کرد که همه مسائل باید از طریق گفت و گو حل و فصل شود. به گزارش سه شنبه شب ایرنا از خبرگزاری “تاس”، دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه شنبه در ... سازمان ملل خواستار تضمین فوری رفت و آمد آزاد در گذرگاه لاچین شد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, سازمان ملل, سوئیس

مردم قره‌باغ طی تظاهراتی خواستار بازگشایی گذرگاه لاچین شدند + فیلم

جمعی از مردم قره باغ با اجتماع در شهر خانکندی خواهان بازگشایی گذرگاه لاچین شدند. به گزارش ایرنا، تارنمای خبری ارمنستانی “نیوز” دقایقی پیش گزارش داد که به دعوت “وزیر ایالت آرتساخ” هزاران نفر از مردم قره باغ در یکی از میادین مرکز این منطقه ارمنی نشین تجمع کردند. به نوشته نیوز، مردم حاضر در ... مردم قره‌باغ طی تظاهراتی خواستار بازگشایی گذرگاه لاچین شدند + فیلم

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, روسیه, شمال غرب آسیا, فیلم

جمهوری آذربایجان گاز منطقه قره باغ کوهستانی را قطع کرد

جمهوری آذربایجان گازرسانی به منطقه قره باغ کوهستانی را بدون ارائه دلیل قطع کرد. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، گفته می‌شود جمهوری آذربایجان در اقدامی ناگهانی گازرسانی به منطقه ارمنی نشین و کوهستانی قره باغ را قطع کرده است. ماه مارس، جمهوری آذربایجان عرضه گاز به این منطقه به رسمیت شناخته نشده ... جمهوری آذربایجان گاز منطقه قره باغ کوهستانی را قطع کرد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, امنیتی, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, شمال غرب آسیا, محیط زیست

ارمنستان پیشنهاد منطقه عاری از سلاح در قره باغ داد

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان امروز پنجشنبه گفت که کشورش پیشنهاد ایجاد منطقه‌ای عاری از سلاح در اطراف قره باغ با تضمین های بین‌المللی را ارائه داده است. به گزارش ایرنا، خبرگزاری “آرکا” نوشت: نخست وزیر ارمنستان گفت که این ایده توسط مقامات قره باغ پیشنهاد شده است و او آن را در دیدار روسای ... ارمنستان پیشنهاد منطقه عاری از سلاح در قره باغ داد

ادامه

اذربایجان, ارمنستان, تشنج‌ زایی, جنوب شرق اروپا, جهان, چک, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا

ارتش سوریه به دنبال تغییر نقشه درگیری‌ها در مرزهای ترکیه/ استقرار نیروهای آمریکایی در اطراف منبج

منابع موثق به دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کردند، نیروهای آمریکایی فعال در صفوف ائتلاف بین‌المللی نیروهای رزمی و تجهیزات خود و نیروهای ائتلاف را در اطراف منبج و مناطق تحت تسلط شورای نظامی منبج در حومه شمال شرقی حلب مستقر کرده‌اند.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه اسکای نیوز عربی، ائتلاف آمریکایی ضد داعش این نیروها و تجهیزات نظامی را به منظور ممانعت از وقوع درگیری بین نیروهای دموکراتیک سوریه و نیروهای “سپر فرات” که مورد حمایت ترکیه هستند در اطراف منبج مستقر کرده است.

 

این اقدام در پی رخدادهای اخیر در منطقه الباب و حومه آن انجام شده است به طوریکه عناصر داعش از تعداد زیادی‌ از روستاهای تحت تسلط خود در حومه شرقی الباب عقب‌نشینی کرده‌اند.

 

این گام همچنین همزمان با گسترش خطوط تماس نیروهای ترکیه و نیروهای سپر فرات و نیروهای شورای نظامی منبج و نیز خطوط تماس جدید بین نیروهای نظام سوریه و نیروهای شورا در ۱۶ کیلومتری شهر منبج بود.

 

دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد، روسیه به نیروهای ارتش سوریه و نیروهای هم‌پیمان که در خطوط تماس با نیروهای ترکیه و نیروهای وابسته به سپر فرات هستند توصیه کرده از هر گونه تنش، درگیری و تقابل به هر دلیلی اجتناب کنند و به هیچ تیراندازی از جانب نیروهای عملیات سپر فرات پاسخ ندهند.

 

عناصر داعش از تعدادی از روستاهای واقع در شرق خط پیشروی نیروهای دولت سوریه عقب‌نشینی کرده‌اند و به این ترتیب نیروهای سوری می‌توانند مساحت بیشتری از حومه شرقی حلب را به دست گیرند و عملیاتی که در ۱۷ ژانویه شروع کردند را تکمیل کنند.

 

دیده بان حقوق بشر سوریه افزود: نیروهای سوری روز یکشنبه وارد شهرک استراتژیک “تادف” واقع در جنوب شهر الباب شدند و آن در پی عقب‌نشینی نیروهای داعش از آنجا بود.

 

به گزارش این دیده‌بانی، نیروهای ارتش سوریه و هم‌پیمانانش در حال حاضر در حال حرکت به سمت حومه دیر حافر شمالی به سمت شهرک استراتژیک الخفسه واقع در کرانه غربی رود فرات هستند.

 

همچنان درگیری‌ها در ۲۱ کیلومتری الخفسه ادامه دارد و طی روزهای اخیر با عقب‌نشینی داعش از الباب و دو شهرک بزاعه و قباسین موج حملات شدیدتر شده است.

 

فعالان سوری نیز در این باره گزارش دادند، ارتش سوریه در پی عقب‌نشینی داعش در حال پیشروی به سمت مناطق تحت تسلط شورای نظامی منبج است که به این ترتیب راه را به روی ارتش ترکیه و نیروهای سپر فرات می‌بندد.

 

به گفته این فعالان، نیروهای سوری توانستند عصر دوشنبه به خط تماس با مناطق تحت تسلط شورای نظامی منبج برسند که تحت نظر “نیروهای دموکراتیک سوریه” فعالیت می‌کند.

 

فعالان افزودند، پیشروی نیروهای سوری راه را به روی نیروهای ترکیه و سپر فرات که در تلاش برای پیشروی به سمت حومه شرقی حلب هستند، می‌بندد. همچنین به نیروهای ارتش سوریه اجازه خواهد داد عملیات نظامی خود را در این منطقه تکمیل کنند.

 

نیروهای سوری تاکنون ده‌ها روستا، مزرعه و تپه را در حومه شرقی و شمال شرقی حلب به دست گرفته‌اند.

 

الجزیره نیز گزارش داد، نیروهای نظام سوریه تلاش خود را برای مانع تراشی در مسیر پیشروی نیروهای سپر فرات و گسترش دامنه نفوذ آنها در مناطق تحت کنترل داعش افزایش داده‌اند و منطقه‌ای امن در جنوب الباب ایجاد کرده و حلقه وصل جدیدی را به سمت مناطق کردنشین باز کرده‌اند به طوریکه روند درگیری در نزدیکی مرزهای ترکیه را تغییر می‌دهد.

 

منابع میدانی گفتند، نیروهای نظام سوریه بر ۲۲ شهرک مسکونی در جنوب الباب تسلط یافته‌اند.

 

به گفته این منابع، داعش هیچ مقاومتی از خود در جریان عملیات ارتش سوریه نشان نداد و نیروها نظام سوریه و هم‌پیمانانش کنترل خود را بر مسیر ارتباطی الباب و استان رقه در شمال سوریه گسترش داده‌اند.

 

منابع افزودند، با این پیشروی‌ها ارتش سوریه به ورودی‌های شهر منبج، تحت کنترل یگان‌های مدافع خلق کرد رسیده است. پیشروی ارتش در این منطقه حلقه وصل جدیدی بین مناطق تحت کنترل خود در غرب سوریه و شمال شرقی که تحت تسلط کردهاست، ایجاد می‌کند به طوریکه نقشه درگیری‌ها در نزدیکی مرزهای ترکیه را تغییر می‌دهد.

 

طلال سلو، سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه احتمال درگیری با نیروهای نظام سوریه را بعید دانست.

 

وی گفت: پیشروی نیروهای نظام امری خوب است و از شهرک منبج به شهر حلب یک جاده مستقیم است که به نوعی نیروهای دموکراتیک سوریه با نیروهای نظام را به هم مرتبط می‌سازد.

 

ارتش به ۳ کیلومتری «مثلث تدمر» رسید

به گزارش تسنیم در حمص نیز نیروهای ارتش، یک خودروی بمب‌گذاری شده تروریست‌های داعشی را در ورودی شهر تدمر پیش از نزدیک شدن به هدف منفجر کردند، ارتش و نیروهای همپیمان با پشتیبانی جنگنده‌های روسی به پیشروی خود به‌سمت شهر باستانی تدمر ادامه می‌دهند به‌طوری که در سه‌کیلومتری منطقه «مثلث تدمر» قرار گرفته که پایگاه اصلی برای آزادسازی این شهر قلمداد می‌شود.

 

از حلب هم خبر می‌رسد که نیروهای ارتش توانستند پس از درگیری‌های شدید با تروریست‌های داعشی، شهرک‌های «جیعا، خربه الذئب و مشتله» در حومه شرقی را آزاد کنند.

 

این در حالی است که منابع وابسته به مخالفان از کشته شدن شماری از افراد مسلح موسوم به سپر فرات که مورد حمایت ترکیه هستند، در محور روستای السکریه خبر داده‌اند.

 

نیروهای موسوم به دموکراتیک سوریه (کردها) پس از سیطره بر شهرک‌های قبب کبیر و قبب صغیر در حومه شرقی حلب،‌ حملات گسترده خود به‌سمت منطقه الخفسه را آغاز کردند، این حملات با عملیات ارتش سوریه علیه گروه تروریستی داعش در همان جبهه با هدف پاکسازی ایستگاه‌های پمپاژ آب در الخفسه صورت گرفته که حدود ۲۳ کیلومتر از ارتش فاصله دارد.