مسکو: واشنگتن به دنبال گشودن «جبهه دوم» علیه روسیه در قفقاز جنوبی است

معاون وزیر امور خارجه روسیه نسبت به اهداف واشنگتن برای گشودن «جبهه دوم» علیه روسیه در قفقاز جنوبی هشدار داد. میخائیل گالوزین، معاون وزیر امور خارجه روسیه، نسبت به اهداف واشنگتن برای گشودن «جبهه دوم» علیه روسیه در قفقاز جنوبی هشدار داد و خاطرنشان کرد که ایالات متحده این نیات را برای مدت طولانی داشته ... مسکو: واشنگتن به دنبال گشودن «جبهه دوم» علیه روسیه در قفقاز جنوبی است

ادامه

آذربایجان, اتحاد شوروی, اتحادیه اروپا, ارمنستان, جنگ سرد, جنوب شرق اروپا, روسیه, شرق آسیا, شمال غرب آسیا, صلح, گزارش

درگیری معترضان و پلیس ارمنستان ۳۴ زخمی بر جای گذاشت

وزارت بهداشت ارمنستان اعلام کرد در پی درگیری‌ها مقابل ساختمان‌های دولتی در ایروان دستکم ۳۴ تن زخمی شدند. به گزارش ایرنا به نقل از تاس، دفتر مطبوعاتی وزارت بهداشت ارمنستان سه‌شنبه شب گفت: ۱۶ نفر از زخمی‌ها از اعضای پلیس و ۱۸ تن دیگر غیرنظامی هستند. این درگیری‌ها پس از آن آغاز شد که جمهوری ... درگیری معترضان و پلیس ارمنستان ۳۴ زخمی بر جای گذاشت

ادامه

اتحادیه اروپا, تروریسم, جنوب شرق اروپا, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا

آغاز رزمایش ۱۰ روزه آمریکا و ارمنستان

رزمایش مشترک ۱۰ روزه ارمنستان و آمریکا در ۲ مرکز آموزشی در نزدیک ایروان آغاز شد. به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، در رزمایش «شریک عقاب» که دوشنبه آغاز شد، ۸۵ سرباز آمریکایی و ۱۷۵ نظامی ارمنستان حضور دارند. هدف از این رزمایش آماده کردن سربازان ارمنستان برای حضور در ماموریت‌های صلحبانی بین‌المللی اعلام ... آغاز رزمایش ۱۰ روزه آمریکا و ارمنستان

ادامه

آذربایجان, آمریکا, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا, قفقاز

توافق برای بازگشایی گذرگاه لاچین و جاده آغ‌دام و ارسال کمک‌های بشردوستانه به قره‌باغ

مقام‌های قره‌باغ اعلام کردند که توافقی برای ازسرگیری ترانزیت کمک‌های بشردوستانه از طریق گذرگاه لاچین حاصل شده و کمک‌های روسیه از طریق جاده «آغ‌دام» نیز به این منطقه ارسال خواهد شد. به گزارش ایرنا به نقل از آرمن پرس، مرکز اطلاع‌رسانی قره‌باغ شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: با توجه به بحران انسانی در قره‌باغ-ناگورنو، دولت ... توافق برای بازگشایی گذرگاه لاچین و جاده آغ‌دام و ارسال کمک‌های بشردوستانه به قره‌باغ

ادامه

آذربایجان, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا, فرانسه, قفقاز

۲ نظامی ارمنستانی کشته و ۳ نیروی جمهوری آذربایجان زخمی شدند

در ادامه تنش‌ها میان ایروان و باکو در قره‌باغ، ۲ نظامی ارمنستانی کشته و ۳ نیروی جمهوری آذربایجان زخمی شدند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رویترز، ارمنستان و جمهوری آذربایجان امروز جمعه اعلام کردند که در جریان درگیری ها در امتداد مرز مشترک خود در شمال غربی منطقه قره باغ، متحمل تلفاتی ... ۲ نظامی ارمنستانی کشته و ۳ نیروی جمهوری آذربایجان زخمی شدند

ادامه

آذربایجان, اتحاد شوروی, ارمنستان, جنوب شرق اروپا, جهان, خبر, دیوان بین‌‌المللی لاهه, روسیه, شمال غرب آسیا, هلند

ادامه دیدارهای سیاسی صدر در سایه بعید بودن تشکیل ائتلافی صرفا شیعی

به رغم انتشار اخباری مبنی بر نزدیک بودن اعلام ائتلافی چهارجانبه در عراق شامل النصر، الفتح، الحکمه و سائرون اما ماموریت ملحق کردن “الفتح” به این ائتلاف همچنان بعید به نظر می‌رسد چراکه گفته می‌شود صدر و العبادی با تشکیل فراکسیونی تنها شیعه مخالفند.

 

این در حالی است که صدر همچنان به دیدارهایش با رهبران لیست‌های پیروز در انتخابات عراق ادامه می‌دهد.

 

محمد المیاحی، سخنگوی جریان الحکمه به رهبری عمار حکیم از اعلام ائتلافی چهارجانبه با حضور لیست “سائرون” وابسته به مقتدی صدر، “النصر” به ریاست حیدر العبادی، “الفتح” به ریاست هادی العامری و “الحکمه” خبر داده بود، در حالی که منابع این مساله را بعید دانسته‌اند.

 

از جمله دلایل این منابع، تطابق نداشتن دیدگاه‌های این سه لیست با دیدگاه‌های ائتلاف الفتح است که اساسا شامل سازمان بدر به رهبری هادی العامری و “صادقون” به ریاست قیس الخزعلی می‌شود که رهبری “عصائب اهل الحق” را برعهده دارد.

 

العامری نیز اخیرا با مقتدی صدر با هدف بررسی تشکیل دولت دیدار داشت و فورا تشکیل ائتلافی تنها از شیعیان را بعید دانست. این نشست در عین حال توافقی را در بر نداشت.

 

به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاه، نزدیکان صدر معتقدند، او بابت اینکه هیچ خط قرمزی در ایجاد ائتلاف‌ها قرار نداده حسن نیت خود را ثابت کرده است.

 

آنها می‌گویند، صدر تشکیل بزرگترین فراکسیون پارلمانی که تنها شامل جریان‌های شیعه باشد را نمی‌پذیرد و آن را تکرار تجربه “ائتلاف ملی” (شیعه) می‌داند که به باور او دستاوردی نداشته است. حیدر العبادی، نخست وزیر عراق نیز اخیرا توئیت کرد، مخالف تشکیل فراکسیون پارلمانی طایفه‌ای است.

 

صدر در بیانیه‌ای بعد از دیدار با العامری اعلام کرد: دیداری من با العامری با هدف بررسی روند سیاسی بود و ما بر لزوم تسریع تشکیل دولت پدرانه تاکید کردیم.

 

بعد از این نشست طرفداران صدر در خیابان‌های بصره تظاهرات کردند. این درسایه نگرانی از احتمال شکست صدر به لحاظ سیاسی در ایجاد فراکسیون اکثریت است. حدود ۵۰۰ تن در مرکز شهر تظاهرات کرده و در حمایت از صدر شعار دادند.

این در حالی است که صدر همچنان به دیدارهایش با رهبران لیست‌های پیروز انتخاباتی ادامه می‌دهد در این راستا دفتر جریان الحکمه روز دوشنبه اعلام کرد، عمار حکیم با مقتدی صدر مجددا دیدار کرده اما جزئیاتی از این دیدار منتشر نشده است.

 

۱۷ ماه مه نیز عمار حکیم و مقتدی صدر در نجف نشست داشتند. گفته می‌شود حکیم در شکل‌گیری بزرگترین فراکسیون پارلمانی که نقشی اصلی در تعیین نخست وزیر و تشکیل دولت آینده دارد نقش مهمی ایفا می‌کند.

 

در همین راستا رهبر جریان صدر و رئیس ائتلاف الوطنیه روز دوشنبه آخرین تحولات سیاسی و لزوم دوری از تقسیم‌بندی و اختلافات را بررسی کردند.

 

مقتدی صدر در مقر اقامت خود در بغداد با ایاد علاوی معاون رئیس‌جمهوری عراق و رئیس ائتلاف الوطنیه دیدار کرد.

 

براساس بیانیه دفتر صدر، دو طرف به بررسی آخرین تحولات سیاسی و اهمیت تلاش براساس اصل ملی واقعی و دوری از جناح‌بندی‌ها و تفرقه پرداختند.

 

طبق بیانیه این دفتر، مذاکرات دو طرف بر پر کردن خلأ روند سیاسی و تسریع تشکیل دولتی که به وظایفش عمل کند،‌ متمرکز بود.

 

صدر در بیانیه‌ای اعلام کرد، اولویت‌های ملت عراق  مبارزه با طایفه‌گرایی و فساد و تثبیت اصول عدالت اجتماعی و بهره‌برداری از ثروت کشور و منابع آن است.

 

صدر خواهان تشکیل دولت ائتلافی فراگیر شد.

ایسنا

کشف سلاح‌ها و موشک‌های غربی در مواضع تروریست‌ها در حمص و حماه

به گزارش روسیا الیوم، آندره نیکیبیلوف، سخنگوی مرکز روسی آشتی ملی در سوریه تاکید کرد: نمایندگان این مرکز به همراه نیروهای سوری در مناطق شرقی استان حمص که از دست گروه های تروریستی آزاد شده انبارهای سلاح ساخته شده در کشورهای عضو ائتلاف ناتو کشف کردند.   وی در ادامه افزود: ما در حال حاضر ... کشف سلاح‌ها و موشک‌های غربی در مواضع تروریست‌ها در حمص و حماه

ادامه

امریکا, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, ناتو

اسکای‌نیوز مدعی شد: شرط صدر برای نخست‌وزیری مجدد العبادی

منابع عراقی، امروز یکشنبه، فاش کردند که «مقتدی صدر» رئیس فهرست «سائرون»، که با ۵۴ کرسی پیشتاز انتخابات پارلمانی عراق شد، موافقت خود برای نخست‌وزیری مجدد «حیدر العبادی» را مشروط به خروج وی از حزب «الدعوه» کرده است که «نوری المالکی» ریاست آن را بر عهده دارد.

ادامه

جهان, خبر, شمال غرب آسیا, عراق