حذف پیمانکاران، اصلی‌ترین مطالبه کارگران پروژه‌ای در پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و دیگر مراکز نفت و گاز و ارکان ثالث در کارزار ۱۴-۱۴

اهداف اعلامی کارزار ۱۴- ۱۴ کارگران، حذف پیمانکاران از عرصه‌های نفت و گاز و نیروگاهی، اجرای طرح ۱۴ روز کار ۱۴ روز مرخصی، افزایش دستمزدها است. قرار بود با حذف پیمانکار، نیروهای مستمر به «قرارداد معین» تبدیل وضعیت بشوند، اما پس از سه دوره که در مجلس این قانون بالاخره تصویب شد، کار همچنان در ... حذف پیمانکاران، اصلی‌ترین مطالبه کارگران پروژه‌ای در پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و دیگر مراکز نفت و گاز و ارکان ثالث در کارزار ۱۴-۱۴

ادامه

امنیت شغلی, ایران, حقوق بشر, طبقه کارگر, گزارش, مبارزه طبقاتی, معیشت, نفتگران

اعتصابات کارگران پروژه‌ای کلید خورد + فیلم

روز ۳۰ خرداد ماه همکاران پروژه ای پیمانی در شرکت‌های دشت عباس و شرکت ثمین و داربست بندان پیمانکاری زمان پور با خواست افزایش دستمزد و ۱۴ روز کار و ۱۴روز استراحت دست به اعتصاب زدند. ما پروژه ای نفت قبلا اولتیماتوم داده بودیم که اگر تا آخر خرداد ماه به مطالباتمان پاسخ داده نشود، ... اعتصابات کارگران پروژه‌ای کلید خورد + فیلم

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, فیلم, مبارزه طبقاتی, معیشت, نفتگران

اعتراض به اختصاص بودجه جنگی به جای رفاه، کارگران ایتالیایی را به خیابان آورد

اتحادیه مرکزی کارگران ایتالیا «USB» در تظاهرات بزرگ علیه دولت ملونی (نخست وزیر) و اختصاص بودجه جنگی وی، به خیابان‌ها آمدند. به گزارش خبرنگار ایلنا به نقل از پایگاه فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری (WFTU)، تشکل‌های کارگری ایتالیا روز جمعه در اعتراض به سیاست‌های اختصاص بودجه نظامی ایتالیا و کاهش بودجه بخش‌های رفاهی و بازنشستگی به ... اعتراض به اختصاص بودجه جنگی به جای رفاه، کارگران ایتالیایی را به خیابان آورد

ادامه

ایتالیا, بازنشستگان, تبعیض‌نژادی, جهان, حقوق بشر, خبر, دانشجویی, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, غرب اروپا, فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری, مبارزه طبقاتی, معلمان, ناتو

در ریزش معدن شازند ۴ کارگر زیر آواری از سنگ مدفون شدند + فیلم

براساس گفته منابع کارگری، چهار راننده زیر آوار سنگ‌های ناشی از ریزش کوه محبوس شده‌اند. صبح امروز ۲۷ خرداد ماه در استان مرکزی محور شازند اراک، پل دوآب یک حادثه ریزش معدن روی داد که در آن حادثه ۴ کارگر زیر آواری از سنگ و خاک مدفون شدند منابع کارگری ایلنا در استان مرکزی در ... در ریزش معدن شازند ۴ کارگر زیر آواری از سنگ مدفون شدند + فیلم

ادامه

ایمنی, حقوق بشر, حوادث, خبر, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, فیلم

آنروا: ۵۰ هزار کودک با فاجعه سوءتغذیه مواجه‌اند/ هیچ کس درغزه در امان نیست

آژانس وابسته به سازمان ملل درباره گرسنگی فاجعه بار در میان کودکان و محدودیت‌های تحمیلی رژیم کودک کش اسرائیل برای امدادرسانی به مردم غزه هشدار داد. به گزارش خبرگزاری مهر، آژانس امداد و کاریابی مهاجران فلسطینی (آنروا) در بیانیه‌ای با هشدار به وضعیت فاجعه بار انسانی در نوار غزه اعلام کرد با تداوم اعمال محدودیت‌ها ... آنروا: ۵۰ هزار کودک با فاجعه سوءتغذیه مواجه‌اند/ هیچ کس درغزه در امان نیست

ادامه

اسراییل, جهان, حقوق بشر, خبر, سازمان ملل, فلسطین, کودکشی, گرسنگی

“اتمام حجت” فرزندان موسوی پس از “نامساعدتر” شدن حال محصوران

فرزندان موسوی و رهنورد که هفته گذشته از تشدید سرگیجه‌های پدرشان ابراز نگرانی کرده بودند، از “نامساعدتر” شدن وضعیت سلامتی والدین خود خبر داده‌اند. تلاش نمایندگان مجلس برای دیدار با کروبی نیز ناموفق بود.

 

فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد که دو ساعت در هفته با پدر و مادر خود دیدار می‌کنند، در فاصله ملاقات‌ها، هیچ امکانی، حتی تماس تلفنی، برای مطلع شدن از وضعیت سلامتی والدین خود ندارند.

 
سایت کلمه که اخبار مرتبط با محصوران را بازتاب می‌دهد، چهارشنبه (۱۱ مرداد/ ۲ اوت) گفت‌وگویی با فرزندان موسوی و رهنورد منتشر کرد که حاکی از “نگران‌کننده‌تر” شدن وضعیت سلامتی این زوج است.

 
آنان که هفته گذشته نیز از وضع جسمی نامساعد موسوی در حصر خانگی خبر داده بودند، این بارمی‌گویند که زهرا رهنورد نیز “به علت درد کمر به‌سختی راه می‌رود و به‌سختی می‌نشیند”.

 
دختران این محصوران به کلمه گفته‌اند، موسوی هم در ادامه سرگیجه‌های پیشین در این هفته نیز دوباره به علائم نگران‌کننده “در نیمه‌شب و پشت درهای قفل‌دار” دچار شده است.

 
آنها ضمن اشاره به اینکه «تنهایی فرساینده که موجب آسیب جسمی می‌شود، به دلیل حصری چنین ظالمانه موجب مسائل بسیاری شده»، افزوده‌اند که خبر بدتر شدن وضعیت سلامتی پدر و مادرشان را “صرفا برای اتمام حجت” مطرح می‌کنند.

 
فرزندان موسوی و رهنورد در گفت‌وگو با کلمه به “متخصصین، پزشکان و اهل فضل و علم که متعهدند تا این مسائل را بشنوند، به سیاسیون که مسئولیت عواقب حصر را به هم پاس می‌دهند یا در گیر و دار کارهای سیاسی” روزهای اخیر قرار دارند هشدار می‌دهند و تأکید می‌کنند که نه موسوی و رهنورد و نه کروبی “انتظاری از کسی ندارند”. آنها عنوان می‌کنند که توضیحاتشان برای این است که “حجت بر همه تمام باشد”.

 

 

“اراده‌ای برای مرگ تدریجی محصوران”

 
فرزندان موسوی و رهنورد که پیش از این از بدحالی پدر خبر داده بودند، این بار در مورد مادرشان می‌گویند: «به‌سختی می‌نشست و یا راه می‌رفت. ملاقات ما در طبقه بالای ساختمان مجاور خانه‌ زندان انجام می‌شود، نه خود خانه. مادر به‌سختی از پله‌ها بالا می‌آمد».

 

 

آنان با توجه به عدم پیگیری وضعیت سلامتی محصوران و مشاهده “روندی که هر روز بدتر شده است”، به این نتیجه می‌رسند که «اینها اراده‌ای برای حل مسئله حصر با مرگ تدریجی محصورین می‌تواند باشد.»

 
دختران موسوی و رهنورد با اشاره به ناکافی بودن رسیدگی‌ها و پیگیری‌های پزشکی در مورد والدین خودشان می‌گویند: «هم برای آقای کروبی هم والدین ما با این وضعیت که هست وجود دائم پزشک متعهد که مسائل را جدی گرفته و یا پنهان نکند و وسائل پزشکی در محل حصر لازم است.»

 

هم‌زمان با نوبخت، سه تن از نمایندگان مجلس به قصد ملاقات با مهدی کروبی به بیمارستان محل بستری شدن او رفتند. اما عبدالرضا هاشم زایی و غلامرضا حیدری، نمایندگان تهران و قاسم میرزایی نیکو، نماینده دماوند، به همراه دو تن از نمایندگان ادوار فقط توانستند با فاطمه کروبی، همسر او، دیدار کنند. دلیل منع ملاقات “محدودیت‌های موجود” اعلام شد.

 
روز بعد از این هم سه نماینده زن مجلس همین تلاش را تکرار کردند. طیبه سیاوشی، فاطمه سعیدی و پروانه سلحشوری، نمایندگان تهران در مجلس نیز “با توجه به عدم امکان ملاقات” با مهدی کروبی، با همسرش دیدار کردند.

 

 

طیبه سیاوشی پس از این دیدار به خبرگزاری ایسنا گفت: «با توجه به اینکه افرادی که درگیر مسائل سال ۸۸ بودند به زندگی عادی خود برگشتند و مشکلی هم برای نظام پیش نیامده، امیدواریم در مورد آقایان کروبی و موسوی هم که از مسئولین نظام بوده‌اند، تدبیری صورت گیرد.»

 
مهدی کروبی یکشنبه گذشته به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان بستری شد. این دومین بار ظرف یک هفته بود که کروبی به بیمارستان منتقل می‌شد.

 

اردشیر امیرارجمند، رئیس کمیته حقوقی ستاد انتخاباتی موسوی و از مشاوران ارشد او پس از اعتراضات سال ۸۸، “نشانه‌ای ویژه” را که نمایانگر رفع قریب‌الوقوع حصر باشد در این میان نمی‌بیند.

 

میرحسین موسوی، همسرش زهرا رهنورد و مهدی کروبی، رهبران اعتراضات مردمی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، از بهمن ماه سال ۸۹ در حصر خانگی و زیر نظر مأموران وزارت اطلاعات به سر می‌برند؛ اقدامی که تاکنون هیچ نهادی در جمهوری اسلامی رسما مسئولیت تصمیم‌گیری درباره آن را بر عهده نگرفته است.

 
حصر خانگی کروبی، موسوی و رهنورد همواره مورد اعتراض سازمان‌های حقوق بشری بوده است. از جمله سازمان عفو بین‌الملل، دیده‌بان حقوق بشر و نیز کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران در روزهای اخیر در بیانیه‌هایی جداگانه، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی محصوران، خواستار آزادی فوری آنان شدند.

 
حسن روحانی چه در کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری ۹۶ و چه ۴ سال پیش از آن در دوره قبل، بارها وعده رفع حصر موسوی، کروبی و رهنورد را مطرح کرده؛ وعده‌ای که تاکنون عملی نشده است.

منبع رادیو آلمان

ویکی‌لیکس ابزار سیا برای دستکاری دوربین‌های امنیتی را فاش کرد

سایت ویکی لیکس یکی دیگر از ابزارهای جاسوسی سازمان سیا به نام «دامبو» را فاش کرده است. این ابزار قابلیت کنترل و دستکاری اطلاعات ثبت شده توسط دوربین های مدار بسته امنیتی را دارد.   به نقل از دیلی میل، ویکی لیکس یکی دیگر از ابزارهای هک سازمان سیا را فاش کرده است. این ابزار دوربین ... ویکی‌لیکس ابزار سیا برای دستکاری دوربین‌های امنیتی را فاش کرد

ادامه

امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, ویکی‌لیکس

سازمان نظام پرستاری: نگران از تهدید سلامت مردم در طرح تربیت پرستار بیمارستانی هستیم

سازمان نظام پرستاری در نامه‌ای سرگشاده خطاب به مسئولان ذیربط، از اجرای طرح تربیت پرستار بیمارستانی انتقاد کردند.   سازمان نظام پرستاری کشور در نامه‌ای سرگشاده خطاب به سازمان سنجش آموزش کشور، مدیران نظام سلامت، کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی و نهادهای پرستاری کشور در ارتباط با تغییر نحوه پذیرش دانشجوی پرستاری و عواقب آن ... سازمان نظام پرستاری: نگران از تهدید سلامت مردم در طرح تربیت پرستار بیمارستانی هستیم

ادامه

ایران, بیانیه, پرستاری, حقوق بشر, خبر

آلمان دوربین‌های شناسایی خودکار چهره در اماکن عمومی نصب می‌کند

به نقل از نشریه “فوکوس” “آلمان”، وزارت کشور، پلیس آلمان و اداره فدرال پلیس جنایی آلمان می خواهند به مدت شش ماه با دوربین های نظارتی و نرم افزارهای کامپیوتری سیستم شناسایی خودکار چهره در اماکن عمومی را مورد بررسی قرار دهند.   انتقادات زیادی به این طرح دولت آلمان وارد شده و از قدم ... آلمان دوربین‌های شناسایی خودکار چهره در اماکن عمومی نصب می‌کند

ادامه

المان, جهان, حقوق بشر, خبر

آلمان: تحریم‌های جدید آمریکا پذیرفتنی نیست

به گزارش خبرگزاری تاس، مارتین شافر، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان در واکنش به امضای بسته تحریم های جدید آمریکا علیه روسیه، ایران و کره شمالی توسط «دونالد ترامپ»، به نقل از مقامات بلندپایه این کشور گفت که تحریم های برون مرزی آمریکا پذیرفتنی نیست.   این مقام وزارت امور خارجه آلمان همچنین گفت که ... آلمان: تحریم‌های جدید آمریکا پذیرفتنی نیست

ادامه

اقتصادی, المان, امریکا, تحریم, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه