منابع مصری: اخوان‌المسلمین دنبال توقف فعالیت‌هایش در برخی کشورهای عربی است

منابع مصری مدعی شدند که «اخوان‌المسلمین» به دنبال «فروپاشی داخلی» و خشم مردمی دنبال توقف فعالیت‌های خود در برخی کشورهای عربی برای مدتی مشخص است.

ادامه

اسلام سیاسی, تروریسم, تونس, جهان, خبر, شمال افریقا, مصر

تصمیم سوریه و روسیه برای آزادسازی جاده استراتژیکM۴ و۳ گزینه مقابل اردوغان

رویکرد سوریه و روسیه مبنی بر آزادسازی مسیر M۴، رئیس جمهوری ترکیه را بین دو گزینه پذیرش اجرای توافق سوچی یا مواجهه با عملیات نظامی که اجرای توافق را تحمیل می‌کند، قرار می‌دهد.

ادامه

اردن, امریکا, تحریم, ترکیه, تروریسم, جنوب غرب اروپا, جهان, خاورمیانه, روسیه, سازمان ملل, سوریه, لبنان, مصر

روسیه جای خالی فرانسه در مالی را پر کرد

سادیو کامارا وزیر دفاع دولت موقت مالی اعلام کرد که چهار فروند بالگرد ساخت روسیه به همراه اسلحه و مهمات با یک هواپیمای باری، همزمان با تنش در روابط باماکو با پاریس، تحویل این جمهوری آفریقایی شده است.

ادامه

تروریسم, جهان, روسیه, سازمان ملل, غرب آفریقا, فرانسه, گزارش, مالی

ژنرال روس: آمریکا درحال انتقال تروریست‌ها به افغانستان است

فرماندهی نیروهای منطقه مرکزی روسیه اعلام کرد که اطلاعاتی در اختیار دارد مبنی بر اینکه شبه نظامیان وابسته به گروه‌های تروریستی از مناطق تحت کنترل آمریکا در سوریه و عراق در حال انتقال به افغانستان هستند.

 

به گزارش ایرنا از مسکو به نقل از «اینترفاکس» سرتیپ رستم مینکایف، معاون فرمانده نیروهای منطقه نظامی مرکزی روسیه این مطلب را در سخنرانی خود در دانشگاه فدرال کازان بیان کرده است.

 

سرتیپ مینکایف خاطرنشان کرد: «نیروهای ویژه آمریکا در حال اقدامات فعال در این زمینه هستند. در مناطق تحت کنترل آنها در سوریه و عراق همچنان شبه نظامیان سازمان های افراط گرای تروریستی برای بکار گرفتن آنها در آینده در آفریقا و آسیا دارند آموزش می‌بینند.

 

وی افزود: ما انتقال گروههای تبهکاری داعش به استان های شمالی افغانستان که قطعا هسته‌های جدید بی‌ثباتی در منطقه را ایجاد خواهند کرد را می‌بینیم».

 

مینکایف افزود: «خروج تعمدی آمریکایی‌ها از افغانستان می‌تواند تشدید تهدید تروریسم را برای کشورهای عضو سازمان همکاری شانگ‌های به همراه بیاورد، پروژه های اقتصادی و زیربنایی در مقیاس منطقه را مختل کند و باعث فاجعه انسانی شود».

 

به گفته او فعالیت گروه های تروریستی در افغانستان، در وهله اول برای کشورهای آسیای مرکزی خطر در بر دارد.

 

طالبان در ۱۵ آگوست ۲۰۲۱ ( ۲۴ مرداد ۱۴۰۰) کنترل کامل بر افغانستان را اعلام کردند. طالبان همه شهرهای مهم و گذرگاه های مرزی در این کشور را تصرف کردند. متعاقباً، آنها پیروزی کامل خود را در کشور اعلام کردند و دولت جدیدی تشکیل دادند.

 

در ۳۱ اگوست ۲۰۲۱، ( ۹ شهریور ۱۴۰۰)   ایالات متحده نیروهای نظامی خود را به طور کامل از افغانستان خارج کرد و ماموریت نظامی ۲۰ ساله اما ناکام خود را در این کشور به پایان رساند.

تاجیکستان، قطب جنبش مقاومت افغانستان

در شرایطی که جامعه بین‌المللی در کشمکش درباره به رسمیت شناختن یا نشناختن رژیم طالبان در کابل است، یک کشور به سرعت موضع خود را روشن ساخت. تاجیکستان به عنوان منتقد اصلی این دولت و قطب مقاومت برای افغان‌ها ظهور کرده است.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, تاجیکستان, تروریسم, جهان, مقاله

انتقال موشک‌های دارای کلاهک‌های سمی به حومه ادلب توسط عناصر تحریر الشام

منابع آگاه در حومه ادلب از اقدام عناصر تحریر الشام به انتقال محموله موشک‌هایی با کلاهک سمی به سمت مناطقی در حومه ادلب خبر دادند.

ادامه

بلژیک, تروریسم, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, سوریه, فرانسه, مراکش

سودان: انقلابی در حال تکوین

برخاستن مردم سودان علیه نظام فاسد و سرکوبگر و سرنگون کردن حکومت عمر البشیر در دسامبر ۲۰۱۸، نظر جهانیان را در سراسر آن سال به وقایع آن کشور جلب کرد. موفقیت این خیزش مردمی که می‌توانست راه گذار به دموکراسی و سکولاریسم را بگشاید جشن گرفته شد، ولی این جابه‌جایی هنوز پایان‌یافته نیست.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اسلام سیاسی, اقتصادی, ایدئولوژیک, بانک جهانی, تروریسم, جهان, حقوق بشر, خصوصی‌سازی, سودان, سیاسی, شرق افریقا, صهیونیسم, کارگری, کمونیسم