۹۵ درصد كارگران در كشور قرارداد موقت دارند

رئيس اتحاديه كارگران قراردادی و پيمانی با درخواست از وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعی برای پيگيری بحث قراردادهای دائمی، گفت: اكنون ۹۵ درصد كارگران كشور قرارداد موقت دارند.

 

«فتح‌الله بيات» روز جمعه در گردهمايی كارگران قراردادی و پيمانی در محل خانه كارگر افزود: قراردادهاي موقت بايد سقف سه سال داشته باشند و جزو مشاغل مستمر محسوب شوند و برای آنها بايد قرارداد دائم برقرار شود.

 

وي مهم‌ترين مشكل كارگران را ماده ۷ قانون كار و تبصره شماره ۱ و ۲ آن دانست و ادامه داد: برخی كارگران از سال ۱۳۷۹ تا امروز بلاتكليف هستند و نمی‌دانند كار آنها موقت يا دائم است.

 

رئيس اتحاديه كارگران قراردادی و پيمانی با اشاره به سوءاستفاده برخی كارفرمايان از قراردادهای موقت كارگران گفت: كارفرمايان در كارهای مستمر به شكل قراردادهای كوتاه مدت از ما كارگران بهره‌كشی می‌كنند.

 

بيات خاطرنشان كرد: در همين جمع كارگرانی هستند كه ۲۶ سال سابقه كار دارند اما هنوز قرارداد يك ساله دارند. آيا اين بهره‌كشی نيست؟ و از نمايندگان و دولتمردان می‌خواهيم مسائل ما را جدی بگيرند.

 

وي امنيت شغلی را اصلي ترين دغدغه كارگران قراردادی و پيمانی عنوان كرد و گفت: اتحاديه كارگران قراردادی و پيمانی از سال ۸۱ تشكيل شده است و در سال‌های گذشته خيلی‌ها ما را در اين زمينه ياری كردند، زحمات زيادی كشيده شده و در ادوار مختلف مجلس به دنبال بحث امنيت شغلی بوده‌ايم.

 

بيات افزود: انتظار داريم كه در بحث تامين اجتماعی حق و حقوق شاغلان و بازنشستگان رعايت شود اما دولت به سازمان تامين اجتماعی ۱۸۳ هزار ميليارد تومان بدهكار است.

 

وي با اشاره به اينكه كارگران در بهترين حالت، دو ميليون تومان حقوق می‌گيرند، اظهار داشت: آيا با اين گرانی و بی‌ثباتی يك زندگی بازنشسته اداره می‌شود؟

ایرنا

تجمع کارگران سیمان کرمان در اعتراض به عبور خط لوله گاز از معادن کارخانه

کارگران کارخانه سیمان کرمان امروز نیز در اعتراض به آنچه به خطر افتادن امنیت شغلی خود با عبور خط لوله گاز و ممنوعیت انفجار در معدن سیمان عنوان می‌کنند در محوطه کارخانه تجمع کردند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری