سر کاررفتن این همه کارگر، مساله‌ای نیست اما برگزاری جلسه تعیین دستمزد کارگران در زمان کرونا، مساله است

اسدی تاکید می‌کند: ما کارگران همچنان هر روز از صبح تا غروب و گاهاً بدون هیچ تجهیزات ایمنی و بهداشتی سر کار می‌رویم؛ چگونه است که سر کار رفتن این همه کارگر، مساله‌ای نیست اما برگزاری جلسه در زمان کرونا، مساله است و به تاخیر می‌افتد؟!

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری, مصاحبه و گفتگو

چرا باید تصمیم‌گیری در مورد دستمزد کارگران و همسان‌سازی بازنشستگان در انتظار فروکش‌ کردن بحران بماند؟!

به نظر می رسد علیرغم تعیین تکلیف بحث‌هایی مانند افزایش حقوق کارمندان دولت و اعتبار رتبه‌بندی معلمان، تصمیم‌گیری در رابطه با بودجه همسان‌سازی و تعیین افزایش حداقل دستمزد کارگران، «فعلاً» متوقف شده است. آیا این توقف ناگهانی، نگران‌کننده است؟!

ادامه »

ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, خبر, کارگری, گزارش

۵ کارگر در سایه فقدان ایمنی کار جان خود را از دست دادند

طی روز گذشته و امروز، در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار، ۵ کارگر در چهار حادثه جداگانه در شهرهای قرچک، چمستان، شیراز و تهران جان خود را از دست دادند.

 

در این حوادث ۳ کارگر جان خود را از دست دادند. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

 

به گزارش میزان، فرمانده انتظامی شهرستان قرچک از جان باختن کارگر ساختمانی به علت سقوط از ارتفاع خبر داد.

 

علی موسی پور،از جان باختن کارگر ساختمانی به علت سقوط از ارتفاع خبر داد و گفت: “در پی تماس شهروندان با مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ مبنی بر حادثه سقوط از بلندی بلافاصله ماموران کلانتری ۱۱ مرکزی قرچک به محل اعزام شدند”.

 

این مقام انتظامی ادامه داد: “با حضور مأموران در محل حادثه مشخص شد، کارگر ساختمانی ۴۷ ساله‌ای حین کار از طبقه ششم به پایین سقوط کرده است”.

 

وی افزود: “یکی از شاهدان ماجرا به مأموران مراجعه و در بیان جزئیات حادثه اعلام کرد که وی در حال باز کردن و جمع آوری جک آلماتور بندی در طبقه ششم بود که در اثر بی احتیاطی به پایین سقوط کرد”.

 

فرمانده انتظامی شهرستان قرچک گفت: “پس از تایید مرگ فرد حادثه دیده جسد توسط عوامل امدادی برای بررسی بیشتر به پزشکی قانونی منتقل شد”.

 

 

مرگ یک کارگر در چمستان

 

به گزارش رکنا، کارگر کارخانه کارتن سازی در چمستان شهرستان نور داخل دستگاه افتاد و جان باخت.

 

فرمانده انتظامی شهرستان نور گفت: “یک کارگر ۳۹ ساله کارخانه کارتن سازی در حین کار با دستگاه مربوطه به داخل آن سقوط کرد و در دم جان باخت”.

 

محمد زمان شالیکار افزود: “امروز در پی کسب خبر مرکز فوریت های پلیس ۱۱۰ نیروی انتظامی به همراه ماموران آتش نشانی و هلال احمر به محل حادثه در شهرک صنعتی شهرستان نور واقع در بخش چمستان اعزام شدند”.

 

وی گفت: “ماموران آتش نشانی و هلال احمر مرد فوت شده را از داخل دستگاه بیرون کشیدند و برای سیر مراحل قانونی تحویل پزشکی قانونی شد.

 

به گفته وی، علت سقوط این کارگر به داخل دستگاه از سوی کارشناسان در دست بررسی است.

 

 

مرگ ۲ کارگر بر اثر انفجار کپسول نیتروژن در فارس

 

به گزارش صداوسیما، انفجار کپسول نیتروژن در مغازه جان ۲ کارگر را گرفت.

 

محمدجواد مرادیان رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان فارس گفت: “دیروز (دوشنبه) بر اثر انفجار کپسول نیتروژن در مغازه واقع در خیابان یقطین شیراز، ۲ کارگر جان باختند.

 

او ادامه داد: “این ۲ نفر، قبل از رسیدن آمبولانس اورژانس ۱۱۵ بر اثر شدت انفجار و تروما به سر جان باخته بودند”.

 

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان فارس اضافه کرد: “برای امدادرسانی به حادثه دیدگان، یک دستگاه آمبولانس به محل اعزام شد. سیلندر گاز، چون تحت فشار است کار کردن با آن نیاز به رعایت نکات ایمنی خاص دارد و افراد باید آموزش لازم را برای کار با سیلندر، رگولاتور، تجهیزات گاز و اتصالات مربوط به آن را فرا گرفته باشند”.

 

 

مرگ کارگر ۲۲ ساله در تهران

 

به گزارش ایلنا، شب گذشته یک کارگر فصلی ۲۲ ساله که به دلیل آتش‌سوزی مخزن دچار سوختگی شد و در بیمارستانی در تهران فوت کرد.

 

چهار روز پیش یک کارگر فصلی ۲۲ ساله در پتروشیمی غدیر به دلیل آتش‌سوزی مخزن دچار سوختگی بالای ۶۰ درصد شد که به علت شدت حادثه او را به تهران منتقل کردند.

 

این کارگر جوان، شب گذشته در اثر شدت سوختگی در تهران فوت کرد و جنازه او را به بندر امام منتقل کردند.

 

ممبینی (روابط عمومی پتروشیمی غدیر) با تایید این حادثه گفت: “کارگر متوفی، فصلی بوده و تازه سه یا چهار روز از شروع کارش که همزمان با اورهال کارخانه بوده، کارش را شروع کرده بود که متاسفانه دچار حادثه شد”.

 

وی در ارتباط با دلیل حادثه و توضیحات فنی آن گفت: “شرح فنی حادثه و جزئیات آن را فردا در اختیار شما خواهم گذاشت”.

هرانا

به‌دنبال اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه، ۱۷ نفر از ۲۰ همکار اخراجیشان به کار خود بازگشتند

کارگران مجتمع کشت وصنعت هفت تپه از بازگشت به کار ۱۷ نفر از همکاران خود که از ابتدای ماه جاری با اتمام قرارداد کاری از ورود به محل کارشان منع شده بودند، خبر دادند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری