شرکای گروه کارگری اصل ۴۳ قانون اساسی را دور زدند/ تورم واقعی ۳۰۰ است نه ۳۶.۵ درصد

کمیته مزد شورای عالی کار با بررسی‌ نوسانات اقتصادی و بهره‌گیری از شاخص‌‌های علمی و مورد تایید جامعه‌ی بین الملل، در حوزه تغذیه و… ، قیمت سبد معاش را بیش از ۸ میلیون تومان، محاسبه کرده است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

چگونگی تعیین حداقل دستمزد، سبد معاش و نشست‌های شورای‌عالی کار

امسال با افزایش سه برابری نرخ بنزین، قیمت کالا‌های خدماتی و غیرخدماتی نیز افزایش پیدا کرد و تورم، مطابق آمارهای رسمی، عدد ۴۰ درصدی را در کارنامه‌اش به‌ثبت رساند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, مقاله

۲ کارگر در معدن «تاشکوییه» بافق جان باختند

رئیس سازمان اورژانس استان یزد از فوت دو کارگر در معدن تاشکوییه در شهرستان بافق خبر داد.

 

احمد دهقانی در گفتگو با مهر اظهار داشت: امروز در پی انتشار گاز مونوکسید کربن در یکی از معادن منطقه سبزدشت بافق، دو کارگر دچار گاز گرفتگی شدند و جان خود را از دست دادند.

 

وی افزود: معدن تاشکوییه در منطقه سبزدشت بافق دارای یک تونل است که این حادثه در پشت تونل اتفاق افتاد.

 

دهقانی با اشاره به اینکه نیروهای اورژانس بلافاصله بعد از گزارش حادثه به محل اعزام شدند، عنوان کرد: متأسفانه کارگران در تونل جان باخته بودند.

 

شاهدان حادثه اعلام کردند که بر اثر ریزش بخشی از معدن، دو کارگر در تونل محبوس شدند و در نهایت انتشار گاز مونوکسید کربن سبب فوت آنها شد و آواربرداری از معدن و بیرون آوردن دو کارگر محبوس ساعت‌ها به طول انجامید.

 

این چندمین حادثه منجر به فوت در معادن کشور در عرض یکی، دو هفته گذشته است. پیش از این معدن مس قلعه‌زری، معدن زغالسنگ دستگران و چند معدن دیگر حادثه‌ساز شدند.

کالای ضروری از سفره کارگران حذف شده است

یک کارگر پتروشیمی تندگویان گفت: دستمزدها در سال ۹۸ به هیچ وجه با افزایش قیمت‌ها تناسبی نداشت و کارگران از این شرایط ناراضی بودند؛ در سال آینده حتی با سه برابر شدن دستمزدها نیز به وضعیت مناسبی نمی‌رسیم.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری, مصاحبه و گفتگو

۹۰ درصد کارگران از دریافت بسته‌های حمایتی محروم بوده‌اند

درحالی‌که چیزی به پایان سال نمانده خبری از توزیع بسته‌های حمایتی مانند بسته‌های اقلام غذایی نیست. این در حالی است که به دلیل تورم بالا معیشت کم‌درآمد‌ها ازجمله کارگران حداقلی‌بگیر بسیار سخت شده است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

حقوق بالاتر از خط فقر، مطالبه‌ی مشترک کارگران، معلمان و بازنشستگان

ناصر آقاجری با تشریح وضعیت فعلی سرمایه‌های کارگران در تامین اجتماعی و با انتقاد از استیلای سیاست‌های نئولیبرالی گفت: تعیین حداقل مزد به شیوه‌ی عادلانه اهمیت اساسی دارد.

ادامه »

ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, کارگری, گزارش