عراق از آمریکا به سازمان ملل و شورای امنیت شکایت می‌کند

سخنگوی وزارت خارجه عراق اعلام کرد، بغداد در اعتراض به حملات هوایی اخیر آمریکا به بخش‌های نظامی عراق؛ به سازمان ملل و شورای امنیت شکایت خواهد کرد.

ادامه »

امریکا, انگلستان, تروریسم, جهان, خاورمیانه, خبر, دخالت نظامی, سازمان ملل, عراق

۱۴۰ کامیون حامل تجهیزات ارتش آمریکا از عراق وارد سوریه شد

خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داد که ۱۴۰ دستگاه کامیون حامل تجهیزات و ادوات نظامی آمریکا از گذرگاه مرزی «الولید» عراق وارد پایگاه های آمریکا در شرق سوریه شد.

 

ایرنا به نقل از  خبرگزاری آناتولی، منابع مطلع محلی گفتند که یک کاروان آمریکایی متشکل از ۱۴۰ دستگاه کامیون شامگاه یکشنبه از گذرگاه عراقی الولید عبور به و سمت پایگاه های نظامی آمریکا در جنوب استان الحسکه وحومه دیر الزور در شرق سوریه حرکت کردند.

 

به گفته این منابع، این کامیون ها حامل خودروهای زرهی، ادوات حفاری و تجهیزات و مهمات نظامی بود.

 

آمریکا طی چند ماه اخیر چندین بار چنین محموله هایی به شرق سوریه ارسال کرده است.

 

آمریکا با تقویت حضور خود در پایگاه هایش در شرق و شمال شرقی سوریه که اکثر آنها نزدیک میادین نفتی سوریه قرار دارد، طی ماه های اخیر تجهیزات و ادوات نظامی زیادی به سوریه فرستاده است.

 

همزمان با عملیات موسوم به «چشمه صلح» ترکیه برخی از نظامیان آمریکایی از تعدادی از پایگاه های خود در شمال شرق سوریه عقب نشینی کردند اما این نیروها از پایگاه های واقع در میادین نفتی و اطراف آن، خارج نشدند.

 

نوامبر (آبان و آذر) سال گذشته نیز وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که برای حمایت از چاه های نفتی شرق سوریه، نیرو و تجهیزات بیشتری به سوریه ارسال می کند.

 

پیش‌تر «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا اعلام کرده بود که پنتاگون در نظر دارد شماری از نظامیان آمریکایی را برای محافظت از میادین نفتی در شمال شرق سوریه مستقر کند تا نفت به دست نیروهای داعش و گروه‌های دیگر نیفتد.

 

از سوی دیگر وزارت دفاع روسیه با صدور بیانیه ای در واکنش به نیت آمریکا برای حمایت از میادین نفتی شرق سوریه، آمریکا را به سرقت در سطح جهانی متهم کرد.

گاردین؛ عقل و منطق می‌گوید آمریکا باید از خاورمیانه برود

بحرانی که در پی ترور سردار قاسم سلیمانی توسط دونالد ترامپ به وجود آمد، بر درستی تفکر ایران مبنی بر این که نیروهای نظامی آمریکا باید تسلیحاتشان را جمع کنند، پایگاه‌هایشان را ببندند و خاورمیانه را برای همیشه ترک کنند، صحه گذاشت.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, بحرین, تروریسم, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, سوریه, عراق, عربستان سعودی, عمان, قطر, کویت, مصر, ناتو