۱۱۷ شبه نظامی مورد حمایت ترکیه در لیبی کشته شدند

گروه موسوم به «دیده‌بان حقوق بشر سوریه» روز شنبه اعلام کرد که در درگیری‌های لیبی تاکنون بیش از ۱۱۷ نفر از شبه نظامیان سوری مورد حمایت ترکیه کشته شدند.

 

به گزارش تارنمای دیده‌بان حقوق بشر سوریه، کشته‌شدگان از اعضای گروه‌های مسلح سوری مانند «لواء المعتصم»، «فرقه السلطان مراد»، «لواء صقور الشمال» و «سلیمان شاه» هستند که توسط ترکیه برای حمایت از دولت وفاق ملی لیبی در برابر نیروهای ژنرال خلیفه حفتر به این کشور اعزام شدند.

 

به گزارش ایرنا؛ بر اساس این گزارش، عناصر مسلح سوری مورد حمایت ترکیه در محورهای محله صلاح الدین در جنوب طرابلس و محور الرمله در نزدیکی فرودگاه طرابلس و محور مشروع الهضبه و مناطق دیگر در لیبی کشته شدند.

 

رامی عبدالرحمن مدیر گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفت: شمار افراد مسلح حاضر در طرابلس پایتخت لیبی به چهار هزار و ۷۵۰ نفر افزایش یافته است و تعداد این عناصر برای آموزش‌های نظامی در ترکیه به یک هزار و ۹۰۰ نفر می‌رسد.

 

ترکیه پیشتر با امضای یک قرارداد با فائز السراج رییس دولت وفاق ملی لیبی که مورد تأیید سازمان ملل متحد نیز هست، متعهد شد برای دفاع از این دولت نیروی نظامی به آن کشور اعزام کند؛ به همین دلیل قبل از اعزام نیروهای ارتش، شورشیان سوری تحت امر خود را به لیبی گسیل داشت تا در کنار ارتش لیبی بمانند.

 

پارلمان ترکیه نیز پنجشنبه (۲ ژانویه- ۱۲ دی) با مداخله نظامی و اعزام نیرو به لیبی موافقت و اردوغان نیز تأکید کرد که هر روز بر تعداد نیروهای اعزامی به لیبی افزوده خواهد شد.